ASUS N61JV - nvidia optimus Ekran Kartı Sorunu

Konu, 'Asus Notebook' kısmında mhrzkn tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. mhrzkn

mhrzkn Yeni Üye

Selamlar. Arkadaşlar benim asus n61jv laptopum var.Sıkıntı şu, donanım olarak yani aygıt yöneticisinden baktığımız zaman nvidia GT325M ven intel görüntü bağdaştırıcılarını görüyor.Fakat ekran özelliklerine bakınca nvidia yı değil paylaşımlı intel bağdaştırıcısını görüyor.Bu yüzden pes2010 türü oyunları oynayamıyorum.Sonuç olarak laptop paylaşımsız nvidia ekran kartını aktif olarak görmüyor acaba bunu nasil düzeltebilirim.Yani nvidia ekran kartını nasıl birincil olarak gösterebilirim. Bu sorun recovery yaptığımızdan beri var.Zaten ürün yeni,aldığımızdan beri bu sorun var.Nvidia GT325M güncel driverinide indirdim websitesinden ama sonuuç yine aynı hiç bir ayarından düzeltemedim.

İşlemci: İnteL Core i5 2.26 Ghz
    Ekran bağdaştırıcısı: Nvidia Geforce GT325M
    İşletim sistemi: Win 7 Home Premium - 64bit
    4 gb ram - 320 hdd

Sorunun çözümü için şu konuda anlatılanları yapın.
    asus-notebook-f4/nvidia-optimus-teknolojisi-ekran-karti-gecis-sorunu-cozumu-t12764.html

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Nvidia Optimus teknolojisini kullanıyor bu notebook.

Nvidia Optimus teknolojisi nedir?
    Yüksek Ekran kartı gücü gerektirmeyen uygulamalarda, Core i serisi işlemcisi ile gelen Intel GMA HD Graphics isimli entegre grafik birimini kullanan dizüstü bilgisayar, 3D ihtiyacı doğduğunda veya Flash / HD video hızlandırma gerektiğinde ise 1GB bellekli GeForce ekran kartını otomatik olarak Optimus teknolojisiyle otomatik olarak devreye sokabiliyor.

3. mhrzkn

mhrzkn Yeni Üye

Saka dost öncelikle cevabın için teşekkürler.
    Evet bu laptopta optimus teknolojisi var yeni i serisi islemcilerdeki turbonun basit uygulamalarda tek çekirdeği kullanması gibi.
    Fakat benim laptopta sanki bu optimus özelliği pasif kalıyor veya gecikiyor gibi birşey.
    Çünkü örneğin pes2010 oyununu çok kalitesiz bir şekilde oynuyorum grafiksel olarak sıfır her yerde karartı var.
    Ki herhalde belli bir süre oynamama rağmen geforce devreye girmiyor.
    Benim merak ettiğim şu acaba biz bu teknolojiyi pasif hale getirip nvidianın sürekli çalışır halde kalmasını sağlayabilirmiyiz ?
    Şimdiden ilgilenenler için teşekkür ederim .

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba Sorunu çözdüm sanırım.
    Bu nvidianın optimus zımbırtısı bilgisayar sadece en üst performansta çalışırken aktif oluyormuş. Aktif olunca da zaten klavyenin sol üst kısmındaki ışık mavi oluyor.

Denetim masası güç seçeneklerinden ya da power 4 gear proıgramından high performance seçip dener misiniz?

5. mhrzkn

mhrzkn Yeni Üye

Dünden beri şehir dıışında olduğum için bir türlü ilgilenemedim ama geri döndüğüm zaman deneyeceğim şimdiden teşekkürler saka dost .

6. realemo

realemo Yeni Üye

Acaba bu durum ile karşılaşıp sorunu çözen yada direk nvidia ekran kartını çalıştırabilen oldumu?

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Nvidia ekran kartına geçmek için güç seçeneklerinden yüksek performans seçmeniz yeterli. Daha sonra oyun vs açarsanız klavyenin sol üst tarafındaki ışık mavi yanıyor ve nvidia ekran kartına geçiyor.

Sanırım bu işi icat eden mühendisler birinin harici ekran kartına ihtiyacı varsa zaten yüksek performans ayarlamıştır diye düşünmüş kendilerine göre akıllılık etmişler.

8. himedya

himedya Yeni Üye

notebooklara firma tarafından kurulan güç ayar programlarını kaldırın. laptopların performansını düşürüyor.

9. boksor

boksor Yeni Üye

aynı problem bende de var pc modeli ve markası aynı. nvidia optimus teknolajisi denen bişey. pc zorlandığı zaman otomatik olarak 1 gb ekran kartına geçiyor ve klavyenin üstündeki ışıklar beyaz yanıyormuş. ben daha o ışığın beyaz yandığını görmedim. müşteri hizmetleriyle temasa geçtim bana cihazı high performancede çalıştırdığınızda geçer dediler. denedim defalarca yine geçmedi. callof duty5 oyununu yükledim uzun bi süre oynamam rağmen ışıklar beyaz yanmadı ve oyunda donmalar meydana geldi yani pc zorlanmasına karşın nvida ekran kartına geçiş yapmadı. aynı zamanda arkadaşın dediği gibi pes 2010 oyununuda çok düşük grafiklerde oynayabiliyoruz çünkü ekran kartını 64 mb olarak görüyor ve birincil ekran kartını nvidiayı seçemiyoruz. bir çok şey denedim bitürlü yapamadım en sonunda pcyi servise gönderdim servisten 1 hafta içinde pc nizde hiç bir problem yoktur ve nvidia ekran kartına geçiş yapıyor diye recovery yapıp geri gönderdiler.
    şimdi ne yapacağımı bilmiyorum 2.000 tl aldığım pc hiç bi işime yaramıyor. ekran kartını kullanamıyorsam ne yapım optimus teknolojisini. LÜTFEN BİLEN BİRİLERİ VARSA ACİL YARDIM ETSİN....

10. boksor

boksor Yeni Üye

bu konu hakkında kimsenin bir bilgisi yokmu lütfen cevap yazınn...

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

asus servisini aradınız mı tekrar?
    Notebook seri numarası nedir?

12. pinkzency

pinkzency Yeni Üye

arkadaslar aynı sorun bende de var.Bilgisayarım Asus N61JV olmasına rağmen cod5, painkiller gibi oyunları akıcı olarak oynayamıyorum oyun donarak ilerliyor ne yapmam gerekiyor ..ha bu arada bu HIGH PERFORMANCE modunu açtım ama yinede olmadı bu konuyla ilgili fikri olan varsa lütfen cevap yazsın. şimdiden teşekkürler..

13. chess_mania

chess_mania Yeni Üye

ARKADAŞLAR HERKESE İYİ AKŞAMLAR BNDE DE ASUS K52JC VARDI AYNI SORUNU YAŞIYORDUM BGN BİLGİSAYARCIYA GÖTÜRDÜM VE EKRAN KARTINI NVİDİANIN SİTESİNDEN EN GÜNCEL VERSİYONU İNDİRDİ VE KURDU SORUN DÜZELDİ. İNŞALLAH YARDIMCI OLMUŞUMDUR BU KANDİL GÜNÜNDE

14. ozgurhc

ozgurhc Yeni Üye

arkadaslar bende bu yeni teklonoji faciasının kurbanı oldum. n61jv ve asus'un bir kac modeli bu teklonojiyi laptoplarında kullanmış. Bizlerde paramızla asus ve nvidia'nın salak testerları olduk. 1616 tl ödeyerek aldığım bu işe yaramaz n61jv optimus teknolojisiyle basbasa kaldım evde. Gt325m ekran kartını elle acmak imkansız. Eski oyunlarda kımıldamıyor bile, yeni oyunlarda dua etmekten baska sansınız yok, oda asus ve optimusculara sökmüyor. Hay (Hi) performansı batsın diyeceğim ama zaten batık durumda. Nvidia sitesine girdiğimiz de de zaten optimus teklonolojisi o kadar da ön planda gözükmüyor. Yedik bir halt sitede sayfası dursun bari havasında. Asus ve optimus ayrıca satarken bu konu için bizi bilgilendirmeyen top sakallı uzman bilgisayar satıcıları lanet olsun hepinize...

15. saka

saka Admin Yetkili Kişi

masaüstünde oyun kısayoluna sağ tıkladığınızda nvidia ekran kartı ile aç seçeneği var mı?

16. cagri0102

cagri0102 Yeni Üye

Arkadaşlar ben bir bilgisayarcı olarak optimus teknolojisi kadar güzel bir teknoloji görmedim. Bu konudada ciddiyim olay şu Çözümleri anlatıyorum
    Klavyenın ustunde mavi ışık yanıyorsa intel ekran kartını kullanıyordur. Beyaz yanıyorsa Nvidia ya geçiş yapmış demektir.
    Pes 2009 2010 2011-demo'da sıze gelen hatayı banada verdi.
    Çözümü ise en basit yoldan ekran kartını guncellemek Yani nvidia yı eğer düzelmezse zaten programa sağ tıklayınca Grafik işlemciyle çalıştır seçeneği var ona bastıgınızda Varsayılan grafik işlemciyi değiştire basın ekleye basın pes 2010 un settings.exe sini ekleyin ve bu program için tercih edilen grafik işlemciyi seçin yazıyor ordan nvidiayı seçin. Bukadar basit sonra tekrar ekleye basın pes2010.exe ye basın aynı şekilde onada yapın tamamdır. Yukardaki ışığın beyaza dondugunu goruceksınız oyun açıldığında. Tabi ilk basta settingsden ayarları yapmanız lazım :)

Arkadaşlar gerçekten çok güzel bir teknoloji fakat yenı oldugu ıcın daha tam gelişmemesi normal. Kendımı bıldım bileli asus manyağıyım. Bazı arkadaşlar bu sorun yuzunden servıse gondermışler yenı notebook istemişler :D Azcık araştırmayla olur biter ilk aldığım gun laptopu pesde denedım aynı sorunla karsılastım ekran kartını guncelledım oldu. Sonra o sağ tıktakı grafik işlemciyle çalıştır olayını gordum o bölümüde çok beğendim :) Buqun pes 2011 i indirdim yine aynı sorun (Oyun demodur) Aynı dediğim şekilde yaptım sorun düzeldi.

Herkese tşkler bu iş bukadar basit :D

17. ronnie1985

ronnie1985 Yeni Üye

ark bu problemi ekran kartının driverlarını güncellemelerini yaparak giderebilirsin bende aynı problemi yaşamıştım kolay gelsin

18. efekan1

efekan1 Yeni Üye

beyler bende ilk pc yi aldığımda bu sorunla karşılaştığımda laptopu atasım geldi ama sorunu bütük ölçüde hallettim
    çözüm şu ki:
    NVIDIA Denetim masası var yeşil bir simge ona girip herşeyi ordan yapcaz orda 3D ayarlarının yönetilmesi var oraya gelip yüksek nvdia işlemcisin seçiyoruz ve diğer yerleride öle yapıyoruz hep ekran kartına yükleniyoruz böylece ekran kartı zorlnıyor ve asıl GT 325 e geçiyor böylce bütün sorunlar kalkıyor
    bu arada oyunlara girdğinizde klavyenin üstündeki ışıklar beyaz olacak buda pc nin yüksek moda geçtiğini gösterir oyunlarda problem çekmezsiniz

call of 7 +call of 6+call of 5+fifa 10 +pes+10+far cry 2 yi aynı anda açtım ve hiç kasmıyor oyunun keyfine varabilirsiniz gerisini siz düşünün :D

19. efekan1

efekan1 Yeni Üye

birde pc performans değerlerine girdiğinzde temel puan 4,3 veya 4,6 arasında değişir sebebi windows aero performansıdır çünkü bu bölümü diğer ekran kartı entegre olan yönetir

sakın asus n61jv serisini kötü demeyin ve niye bunu aldım demeyin bu bilgisayar dier bilgisayarlara avcunu yalatır

Teşekürler...
    yorumlarınızı bekliyorum...

20. saka

saka Admin Yetkili Kişi

çözüm önerisi için teşekkürler.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş