Asus M51va CD/DVD okuyucu problemi

Konu, 'Asus Notebook' kısmında id2k tarafından paylaşıldı.

1. id2k

id2k Yeni Üye

Merhabalar, okuyucu olarak yararlandığım bu güzel forumda bir soru da ben sorayım dedim. Asus m51-va253dv model dizüstü bilgisayarımdaki TSScorp. CDDVDW TS-L633A donnım kimlikli cd-dvd okuyucu/yazıcı m düzgün çalışmıyor. Birkaç forumda bu modeldeki dvd okuyucuların problemli olduğunu okumuştum fakat çözüm olarak pek fazla yazıya denk gelmedim. Sorun belirtilerine gelirsek, Cd-Dvd yazmada problem ortaya çıkıyor özellikle hatalar ve yarıda kalmalar çoğunlukta, ayrıca Cd-Dvd okurken okuyucu bazen okuyor bazen okumuyor ya da dur kalk şeklinde tabir ettiğim sesleri çıkararak bir türlü okumaya geçemiyor (bu sorunun intel matrix storage manager ile alakalı olduğuyla ilgili bir not kalmış aklımda ama ne kadar doğrudur bilmem, olayın cihazın tekrar tekrar aktif/deaktif olmasından meydana geldiğini anlatıyordu). Okuduğu Cd yi çıkardığım zaman ise cd sürücüsü bilgisayarım listesinde çıkarttığım CD nin ismiyle gözükmeye devam ediyor. Ardından başka bir cd takıldığı zaman kesinlikle okumuyor. Bu sorunlar ve belirtilerle ilgili asus teknik servise mail attım, öneri olarak bios u güncellememi, değişmezse servise yollamamı söyleyen bir cevap aldım. Servis olayına geçmeden önce bilenlerin önerilerini öğreneyim dedim. Sonuç olarak durum bu, bilgisi olan arkadaşların yorumunu bekliyorum. İlginiz için teşekkürler

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Büyük ihtimalle donanımsal bir sorun ve asus notebook yetkili servisine gitmeniz gerekecek. Ancak bir kere denemekten zarar gelmez. Bütün bilgilerinizi başka yere yedekleyin ve f9 ile recovery yapın. eğer sorun çözülmezse teknik servise gidin.

Sayfayı Paylaş