ASUS M50SA dizüstü bilgisayar incelemesi

Konu, 'Asus Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Bu hafta sonu elime asus'un en üst seviye dizüstü bilgisayarlarından biri olan m50sa geçti. Sizlerle 3 günlük izlenimlerimi paylaşmak istedim.

Malesef çok kaliteli bir fotoğraf makinem yok. Bu sebeple bazı resimleri aslına uygunluğunu kontrol ettikten sonra asus'un sitesinden aldım. Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklamanız gerekiyor.

ASUS M50SA dizüstü bilgisayarı tanımlamak için kısaca oyun ve multimedya canavarı diyebilirsiniz. Notebook, blueray disk okuyucu, 4gb ram, intel t9300 45nm penryn işlemci, ati mobility radeon hd 3650 1gb bellekli ekran kartı ve altec lansing üretimi ses donanımı ile birlikte geliyor.

Birkaç resim ile başlayalım.

Asus M50sa notebook özellikleri

Model : M50Sa250DV
    LCD : 15.4 WSXGA+ 1680x1050 çözünürlüğünde parlak ekran, Asus Splendid Video Intelligent Technology özelliği de bulunuyor.
    Chipset : Mobile Intel® PM965 Express Chipset +ICH8M
    İşlemci : Intel core2 duo T9300-2.5Ghz 6mb önbelleğe sahip işlemci
    Ram : 4GB( 2Gx2)
    Hard disk : 2.5" 9.5mm SATA, 320GB, 5400rpm
    Ekran kartı : ATI Mobility Radeon HD 3650 1GB paylaşımsız belleği bulunan ekran kartı
    Optik sürücü : 2xBlue-Ray DVD Combo(Read only), 5.25" , 12.7mm
    Kablosuz ağ : Intel® Wireless WiFi Link 4965AGN, 802.11a/b/g/N
    Kart okuyucu : 8 in 1 card okuyucu: SD,MMC,MS,MS-Pro,mini SD (çevirici ile),MS-Duo,MS-Pro Duo (çevirici ile)
    işletim sistemi : Vista Premium
    Bluetooth : Var, Bluetooth V2.0+EDR
    Webcam : 1.3 Mega Pixel dönebilen web kamera
    Parmak izi okuyucu : Var
    Giriş ve çıkışlar
    1 x Microphone-in jack
    1 x Headphone-out jack (S/PDIF)
    1 x VGA port/Mini D-sub 15-pin harici monitör için
    1 x HDMI
    4 x USB 2.0 ports (1 for E-SATA combo port)
    1 x IEEE 1394 port
    1 x RJ11 Modem jack for phone line
    1 x RJ45 LAN - Ethernet
    1 x WLAN/Bluetooth açma/kapama düğmesi
    1 x CIR
    1 x Işık sensörü (otomatik ekran parlaklığı için)

Aşağıdaki görüntüler cpu-z programından alınmıştır.

Yazmadan edemeyeceğim 32bit bir vista işletim sistemine 4gb ram takmanın pek bir anlamı yok. Çünkü işletim sistemi bellek miktarını 3071mb olarak görüyor ve çalıştırıyor.
    Microsoftta çalışan bir arkadaştan aldığımız bilgiye göre yeni çıkan vista sp1 işletim sisteminin ram miktarını 4gb olarak görmesini sağlayacakmış. Ancak bu sadece görüntü olarak kalacakmış. Yani çalışırken gene 3071mb çalışacakmış.

Paket içeriği
    • Asus M50SA250DV notebook :)
    • Notebook çantası
    • Şarj cihazı (adaptör)
    • 6 hücreli pil
    • S-video kablosu
    • Telefon kablosu (modem için)
    • Optik usb fare
    • Kullanım klavuzu
    • Asus Windows Vista Recovery DVD
    • M50SA Sürücülerini içeren DVD
    • Nero 7
    • Temizleme bezi
    • Kablo toplayıcı

Çanta
    Asus M50SA ile birlikte epeyce sağlam görünen bir çanta geliyor. Çantanın köşeleri deriden yapılmış. Benim gibi yanında çok şey taşıyanlar için bolca cep bulunuyor.

Dizayn ve kasa yapısı
    Asus M50Sa ile kendisini tasarımda da bir adım ilerletmiş. O bilindik F3 kasalarına nazaran çok şık bir kasa ve malzeme kalitesi gördük. Üst kapağın dış kısmı Asus'un Fusion dediği tasarımla yapılmış. Desenli ve parlak olan yüzeye dokunduğunuzda parmak iziniz çıkıyor ama asus bunu düşünmüş olacak ki notebookla beraber bir temizleme bezi veriyor.

Cihaz biraz büyük ve ağır duruyor ancak özellikleri ve tasarımı ile kendini affettiriyor.

Benim emektar asus a8je ile yanyana getirince benimkine notebook demek gelmedi içinden.

Parmak izi okuyucunun hemen yan tarafında yer alan led ışıkları oldukça kuvvetli. Bu ilk bakışta güzel birşey gibi görülse de özellikle film seyrederken epeyce can sıkabilir diye düşünüyorum.

Lcd Ekran

Asus M50SA 15.4 inç WSXGA+ 1680x1050 çözünürlüğünde parlak bir lcd ekran ile geliyor. Sanırım kullanılan lcd'nin parlaklığı normal notebook lcd ekranlarına göre oldukça yüksek. Ayrıca lcd ekran Asus Splendid Video Intelligent Technology dediği ve görüntü iyileştirmeye yarayan teknolojisini de destekliyor.

Ayrıca ASUS M50SA notebook ortam ışığını algılayıp lcd ekranın aydınlatmasını otomatik olarak ayarlayabilen bir sensöre sahip. Bu özelliği açmak/kapatmak için FN+A tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Ses
    Bu cihaza multimedya canavarı dememizin en önemli sebebi kullanılan Altec Lansing ses sistemidir. Normal notebooklarda küçük ve iç tarafta kalan hoparlörler kullanılırken, Asus m50sa hoparlörler büyük ve notebookun üst tarafında lcd nin hemen önünde yer alıyor. Tabi bu size gerçekten çok güzel bir ses deneyimi yaşatıyor.

Kamera
    1.3 megapiksellik dönebilen kamera sayesinde karşınızdaki bir kişinin resmini çekebilir ve/veya videosunu kaydedebilirsiniz.

Bu arada cihazdaki kameranın 1.3 megapiksel olması bazılarına düşük gelebilir. Ancak Asus m50sa'non kamera çözünürlüğü donanımsal olarak sağlanan gerçek çözünürlüktür. Sağda solda satılan bilmem kaçyüz megapiksel web kameralarına aldanmayın.

Klavye ve Touchpad
    Asus m50sa da 88 adet tuş kullanıldığı yazılmış. Açıkcası tek tek saymadım. Klavye hakkında söylenebilecek en önemli ses sağ tarafta numaraların yer almasıdır sanırım. Bu tuşlar özellikle muhasebeciler ve excel kullananlar için büyük kolaylık sağlayacak.

Asus M50SA notebook oldukça gelişmiş özelliklere sahip bir touchpad ile birlikte geliyor. Touchpad'deki tuşlar yardımı ile ses ve video dosyalarıyla oynamak oldukça kolay. Touchpad deki bu tuşları normal kullanım sırasında kolayce devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Yıkarıdaki tuşlar ve işlevlerini aşağıda görebilirsiniz.
    1. Kullanıcı tarafından işlevi atanıyor.
    2. Direct media isimli yazılımı çalıştırıyor.
    3. Kullanıcı tarafından işlevi atanabilen ikinci düğme.
    4. Şarkı veya video oynatırken sonraki şarkı / bölüme geçmeye ve ileri doğru hızlı sarmaya yarıyor.
    5. Tocuhpad'in bu özelliğinin kullanımını açma/kapama düğmesi.
    6. Bu özellik kapalı iken sayfalarda aşağı/yukarı işlevi, bu özellik açık iken sesi arttırma/azaltma işlevi var.
    7. Parlaklığı arttırma.
    8. Çalma/duraklatma (play/pause)
    9. Sesi tamamen kapatma (mute)
    10. Oynatılan müzik ve ya videoyu durdurma (stop)
    11. Parlaklığı azaltma
    12. Şarkı veya video oynatırken önceki şarkı / bölüme geçmeye ve geri doğru hızlı sarmaya yarıyor.

Asus m50sa'nın parmak izi okuma donanımı sayesinde bilgisayarınızı açmak ve diğer şifre gerektiren uygulamaları yapmak için parmağınızı dokundurmanız yeterli oluyor. Böylece şifre unutma derdi ve güvenlik endişesi kalmıyor.

Giriş ve çıkışlar
    Giriş çıkışların büyük bölümü notebookun ön tarafında toplanmış. Bu durum özellikle bilgisayarına çok fazla cihaz bağlayanlar için karışıklıklara sebep olabilir. Asus bunu düşünmüş olacak ki pratik bir kablo toplayıcı vermiş. (bu zımbırtıya başka ne isim verilir bilemedim :) ) Ancak tabiki bu kesin ve etkili bir çözüm değil.

Kablosuz Özellikleri

Asus M50sa notebook şu anda en iyi kablosuz ağ çözümü olan Intel'in Pro/Wireless 4965 802.11 a/b/g/n wireless kartını kullanıyor.
    Ayrıca cihazda kızılötesi ve bluetooth özelliği de bulunuyor.

Pil ve pil ömrü
    Asus m50sa standart 6 hücreli 4800 mAh bir pil ile geliyor. Pil kilit ve bir de yaylı sabitleme mekanizmasıyla yerinde tutuluyor. Çıkarmak için önce kilidi açıyor, sonra da yaylı sabitleme mekanizmasını açıp pili arka tarafa doğru itiyorsunuz ve yerinden çıkıyor.

Bluetooth ve kablosuz internet açıkken, Power4 gear pil tasarrufu modunda iki saat onbeş dakika civarında kullanabiliyorsunuz.

Test programları ile elde edilen sonuçlar ve ekran görüntüleri

Ekli Dosyalar:

2. blacksnake03

blacksnake03 Yeni Üye

turkiyede nerelerde satılıyor?

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

4. gokhanilankut

gokhanilankut Yeni Üye

çok güzel bir inceleme elinize sağlık
    1-2 haftaya kadar alıp everest raporunu foruma yazacam
    teşşkürler

5. The Wind

The Wind Yeni Üye

Eline sağlık saka kardeşim,güzel inceleme olmuş.

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Neredeyse bütün hafta sonumu aldı. Ama güzel notebook olduğu için ses çıkarmıyorum.

7. hakzan

hakzan Yeni Üye

Süper paylaşım eline sağlık,
    Eleştirmeden geçemiyeceğim :) Yahu ASUS o ekran kartı nedir ya, 1gb bellek yaparak göz boyamaya çalışma koysana şu bilgisayara ddr3 bellek tipi :evil:
    Vista puanı çok saçma sapan bişey çıkmış, bilgisayarı almak isteyen olursa kafasına takmasın.
    Ekran çözünürlüğü mükemmel ama parlaklık çok fazla.
    Pil maalesef bu bilgisayara bence az, 8 hücreli pil koysalar çok iyi olurmuş.

8. syracuse87

syracuse87 Yeni Üye

ekran çözünürlüğü çoğu yerde 1280*800 olarak gordum...asusun kendi sitesinde en az 1440*900 olarak gorunuyo...acaba yanlıslık olabilir mi turkiye deki modellerde anlamadım

9. syracuse87

syracuse87 Yeni Üye

cok degerli bir paulaşım olmus...mersasistem sitesinden nasıl alısveris yapılıyo? herhangi bir sepete ekle vs. goremedim de

10. gokhanilankut

gokhanilankut Yeni Üye

vista puanı kötü mü? açıklarmısınız? vista iyi çalışmıyormu bu bilgisayarda? bu özellikleri bu fiata sunan baska marka/model varsa ona bakayım çünkü 2 hafta içinde satın alacam...
    [director]

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

mersa ve bogaziçi disribütör firmalardır. Son kullanıcı satışları bulunmaz. Bayilerinden alabilirsiniz.
    Reklamlarda çıkan firmalar siparişle getirebilir sanırım.

12. gokhanilankut

gokhanilankut Yeni Üye

merhaba asus m50sa yi satin aldim gercekten guzel makina vistaya ragmen oldukca da hizli
    gecen hafta xp yuklemek icin everest raporu alin demistiniz, aldim
    Kod:

--------[ EVEREST Ultimate Edition ]------------------------------------------------------------------------------------

Version                                           EVEREST v4.00.976
        Benchmark Module                                  2.1.184.0
        Homepage                                          http://www.lavalys.com/
        Report Type                                       Report Wizard
        Computer                                          GOKHANILANKU-PC
        Generator                                         Gokhan Ilankut
        Operating System                                  Microsoft Windows Vista Ultimate 6.0.6000 (Vista Retail)
        Date                                              2008-04-03
        Time                                              21:48

--------[ Summary ]-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Computer:
          Computer Type                                     ACPI x86-based PC  (Mobile)
          Operating System                                  Microsoft Windows Vista Ultimate
          OS Service Pack                                   -
          Internet Explorer                                 7.0.6000.16575
          DirectX                                           DirectX 10.0
          Computer Name                                     GOKHANILANKU-PC
          User Name                                         Gokhan Ilankut
          Logon Domain                                      GokhanIlanku-PC
          Date / Time                                       2008-04-03 / 21:48

Motherboard:
          CPU Type                                          DualCore Intel Wolfdale, 2466 MHz (76 x 32)
          Motherboard Name                                  Unknown
          Motherboard Chipset                               Intel Crestline GL960/GM965/PM965
          System Memory                                     3072 MB  (DDR2-667 DDR2 SDRAM)
          BIOS Type                                         AMI (01/14/08)

Display:
          Video Adapter                                     ATI Mobility Radeon HD 3650  (1024 MB)
          Video Adapter                                     ATI Mobility Radeon HD 3650  (1024 MB)
          Monitor                                           Generic PnP Monitor [NoDB]

Multimedia:
          Audio Adapter                                     High Definition Audio Controller [1002-AA20] [NoDB]
          Audio Adapter                                     Realtek ALC888 @ Intel 82801HBM ICH8M - High Definition Audio Controller

Storage:
          IDE Controller                                    Intel(R) 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller
          IDE Controller                                    Intel(R) ICH8M Ultra ATA Storage Controllers - 2850
          IDE Controller                                    Ricoh Memory Stick Controller
          IDE Controller                                    Ricoh SD/MMC Host Controller
          IDE Controller                                    Ricoh xD-Picture Card Controller
          Storage Controller                                JMicron JMB36X Controller
          Storage Controller                                Microsoft iSCSI Initiator
          Disk Drive                                        WDC WD3200BEVT-22ZCT0  (298 GB, IDE)
          Optical Drive                                     MATSHITA BD-CMB UJ-120 ATA Device
          SMART Hard Disks Status                           OK

Partitions:
          C: (NTFS)                                         152621 MB (124623 MB free)
          D: (NTFS)                                         144620 MB (144527 MB free)
          Total Size                                        290.3 GB (262.8 GB free)

Input:
          Keyboard                                          Keyboard Device Filter
          Keyboard                                          Microsoft eHome MCIR 109 Keyboard
          Keyboard                                          Microsoft eHome MCIR Keyboard
          Keyboard                                          Microsoft eHome Remote Control Keyboard keys
          Mouse                                             HID-compliant mouse
          Mouse                                             HID-compliant mouse
          Mouse                                             Synaptics PS/2 Port TouchPad

Network:
          Primary IP Address                                192.168.0.125
          Primary MAC Address                               00-1F-3B-20-DA-41
          Network Adapter                                   Intel(R) Wireless WiFi Link 4965AGN  (192.168.0.125)
          Network Adapter                                   Marvell Yukon 88E8055 PCI-E Gigabit Ethernet Controller
          Modem                                             Motorola SM56 Speakerphone Modem

Peripherals:
          Printer                                           Fax
          Printer                                           Microsoft XPS Document Writer
          FireWire Controller                               Ricoh RL5C832 IEEE1394 Controller (PHY: Ricoh RL5C832)
          Infrared Controller                               ITECIR Infrared Receiver (EC)
          Infrared Controller                               Microsoft eHome Infrared Transceiver
          USB1 Controller                                   Intel 82801HBM ICH8M - USB Universal Host Controller
          USB1 Controller                                   Intel 82801HBM ICH8M - USB Universal Host Controller
          USB2 Controller                                   Intel 82801HBM ICH8M - USB2 Enhanced Host Controller
          USB2 Controller                                   Intel 82801HBM ICH8M - USB2 Enhanced Host Controller
          USB Device                                        AuthenTec Inc. AES1610
          USB Device                                        USB 2.0 1.3M UVC WebCam
          USB Device                                        USB Human Interface Device
          Battery                                           Microsoft AC Adapter
          Battery                                           Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery

DMI:
          DMI BIOS Vendor                                   American Megatrends Inc.
          DMI BIOS Version                                  202
          DMI System Manufacturer                           ASUSTeK Computer Inc.
          DMI System Product                                M50SA
          DMI System Version                                1.0
          DMI System Serial Number                          NF1S8340910087
          DMI System UUID                                   801EF727-CAFDDC81-3999001F-C65430E9
          DMI Motherboard Manufacturer                      ASUSTeK Computer Inc.
          DMI Motherboard Product                           M50SA
          DMI Motherboard Version                           1.0
          DMI Motherboard Serial Number                     BSN12345678901234567
          DMI Chassis Manufacturer                          ASUSTeK Computer Inc.
          DMI Chassis Version                               1.0
          DMI Chassis Serial Number                         CSN12345678901234567
          DMI Chassis Asset Tag                             ATN12345678901234567
          DMI Chassis Type                                  Notebook
    yeterli mi? rica etsem m51e xp yuklemek icin hazirladiginiz gibi bir yukleme proseduru hazirlarmisiniz

ilginize tesekkurler
    iyi gunler

13. foxyfox

foxyfox Yeni Üye

İyi günler öncellikle bu kadar güzel bi araştırma yaptığınız için sizi tebrik ediyorum bu bilgisayarın ekran kartı ve işlemcisi hakkkında bi sorum olacaktı ekran kartı direct x 10.1'i destekliyormu araştırsanız sevinirim aşağıdaki linkte desteklediği görülüyor ama bazı sitelerde direct x 10 olarak gözüküyor.2.Sorum İse işlemcisi t 9300 olarak görüküyor bunun t 9500 yada x9000 olan modelleri türkiyede varmı yoksa ne zaman gelecek şimdiden çok teşekkürler efendim.

http://forum.donanimhaber.com/m_20246041/tm.htm

14. saka

saka Admin Yetkili Kişi

asus-f4/asus-m50sa-notebook-genel-baslik-m50sa250dv-t1743.html

şu konuya xp ile ilgili bazı sürücüler ekledim. Sorun olursa o konudan devam edelim.

15. gokhanilankut

gokhanilankut Yeni Üye

peki cok tessekkur ederim
    haftasonu bununla ugrasacagim, oldukca hizli hazirladiniz ama ben gunduz is aksam universite hafta arasi zor eve geliyorum
    ilginize cok tessekkurler xp yukleyip sonucu bildirecegim [alkis] [alkis] [alkis]

16. syracuse87

syracuse87 Yeni Üye

merhaba...bilgisayarı acaba nereden aldınız?

17. saka

saka Admin Yetkili Kişi

18. Trkafem

Trkafem Yeni Üye

sağolasın dostum eline koluna sağlık..

19. foxyfox

foxyfox Yeni Üye

Kardeş allah hayırlı uğurlu etsin öncelikle ben çok meraklıyım bilgisayarda aldığından beri bi sorun çıktımı mideni bulandıran bi durum varmı xp yükledinmi hangi bayiden Ne Kadara aldın tlf numarası yada web adresi vara verirsen sevinirim bende hemen alıcam birde bu ram işini anlamadım normalde 4 gb değilmiki bu ne yapınca 3 gb oluyuo anlamadım gitti bi zahmet onuda netliğe kavuşturursan sana duacıyım şimdiden allah razı olsun mutlaka cavap yaz senden rica ediyorum

20. saka

saka Admin Yetkili Kişi

ilk mesajda da dediğim gibi notebookta 4gb ram var. Ancak 3gb olarak çalışıyor işletim sisteminin 32bit yani normal bir işletim sistemi olmasından dolayı.
    Bununla ilgili notebook genel forumunda bir konu var. Detaylı bilgiyi oradan alabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş