Asus K52JR Notebook Modelinde 64-bit RAM Problemi

Konu, 'Asus Notebook' kısmında cem.yilmaz tarafından paylaşıldı.

1. cem.yilmaz

cem.yilmaz Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba,

ASUS K52JR-SX131V modelinde bir Notebook'a sahibim.

Donanımsal özellikleri kısaca belirtmek gerekirse Intel Core i5, 1Gb ATI HD 5470 Ekran kartı ve 4 Gb RAM mevcut. İşletim sistemi olarak üzerinde Windows 7 Professional 64-bit kurulu. Bilindiği üzere 64-bit işletim sistemlerinde, PC yada Notebook' larda anakartın desteklediği kadar üzerindeki mevcut tüm RAM'i son sınırına kadar kullanabiliriz. Fakat sistem özelliklerini kontrol ettiğimde "Yüklü bellek (RAM): 4,00 GB (kullanılabilir miktar 3,86)" olarak gözükmekte.

ASUS anakart marka Desktop PC' lerde aynı duruma maruz kalındığında, BIOS ayarları içerisinde yer alan "Memory Remap Feature" özelliği "Enable" edildiğinde yukarıda bahsetmiş olduğum söz konusu durum ortadan kalkmış oluyor. Fakat BIOS'u kontrol ettiğimde böyle bir kısım yok. Akabinde BIOS güncellemesi ve tüm windows 7 upgrade lerini gerçekleştirdim ama ne yazık ki durum değişmedi. Aynı konuya maruz kalan arkadaşlar var ise konuyla ilgili bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.

Saygılar.

2. sagstr

sagstr Yeni Üye

onbord ekran kartını bios'tan kapat o alıyor olmalı tam emin değilim

3. cem.yilmaz

cem.yilmaz Yeni Üye

Ne yazık ki söylemiş olduğunuz neden dolayı değil. Bios'u yeterince taradım fakat neden olabilecek hiçbirşey bulamadım. Sanıyorum formda bu tarz bir olay ile karşılaşan yok gibi...

Sayfayı Paylaş