Asus G2S Notebooka Xp Yükleme burada.

Konu, 'Asus Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Asus G2S Notebooka Xp Yükleme burada.

Bildiğiniz gibi Asus G2S vista yüklü olarak geliyor. Ancak pek çoğumuz vista dan hala pek haz etmiyor. Bu sebeple bu yazımızda xp nasıl yüklenir bunu anlatmaya çalıştım.
    Bu yazı daha önce format atmış, bilgisayardan anlayan kullanıcılar içindir. Bu sebeple detaylara girmiyorum ancak takıldığınız konuları sorabilirsiniz.

Öncelikle sata driver ları olan bir xp cd sine ihtiyaç var. Nasıl yapacağınızı viewtopic.php?f=24&t=18&p=27#p27 adresinden öğrenebilirsiniz.

Yüklemeye başlamadan önce aşağıdaki sürücüleri bilgisayarınızda D diskine indirmenizi öneririm.

Driver (sürücü) ler iki parça halinde verilmiştir.

1. Asus G2S xp Driver 1.bölümü indirmek için buraya tıklayın.
    2. Asus G2S xp Driver 2.bölümü indirmek için buraya tıklayın.

Ben bilgisayarımda ek yardımcı programları pek sevmediğimden öncelikle temiz bir kurulumu anlatacağım.

A.Sadece Driverların Kurulumu

İlk önce ACPI driver’ını kurup bilgisayarı yeniden başlatın. (setup.exe).
    Aygıt yöneticisinde ünlem işareti çıkan parçaların sırasına göre kurulum aşağıdadır. Aygıt yöneticisinden kurun dediğim şeylerde sırayı takip etmeniz gerekir.
    1. KB888111 patchini ve audio patchini kurun.

2. RealTek HDA R1.34 {setup.exe} yi kurup yeniden başlatın. Sürücü indirdiğini dosyalarda mevcut. Eğer sadece HDA R!.34 sürücüsünü kuracağım diyorsanız buradan indirin.
    3. Modemi Kurun. {setup.exe}.
    4. Attansic ethernet controller u kurun. (aygıt yöneticisinden)
    5. Liteon TVT-1060 sürücüsünü kurduktan (aygıt yöneticisinden) sonra Liteon TVT-1060 encoderi çalıştırın. {setup.exe}.
    6. Flash media controller ü kurun. (aygıt yöneticisinden)
    7. JMB36x raidconfigurer ü kurup yeniden başlatın.{setup.exe}
    8. Intel WLAN ı kurun.{setup.exe}. Burada sadece sürücüyü de kurabilirsiniz programın tamamınıda.
    9. NVidia VGA device ı kurun. {setup.exe}.
    10. Bluetooth u kurun, bluetooth açıkken {setup.exe} yi çalıştırıp yeniden başlatın.
    11. GD-5aD-MAX35A camera driver ını kurun. {setup.exe}. Sürücüsünü buradan indirebilirsiniz.

Bunları yaptıktan sonra aygıt yöneticisinde bir tane bilinmeyen aygıt kalacaktır. Bunun kızılötesi cihazı olduğunu sanıyorum ancak driverını bulamadım. Aygıt yöneticisinden bu cihazı kapatırsanız aptalca uyarı mesajlarından kurtulursunuz.
    B.Yardımcı programların kurulumu

Bu programları kurmasanız bile bilgisayarınız çalışacaktır. Bu programlar bazı kolaylıklar sağlayabilir.

Programların birinci kısmını buradan indirebilirsiniz.
    Programların ikinci kısmını buradan indirebilirsiniz.

Bütün kurulumlar bittikten sonra sizin için en gerekli olan programları kurun. Acronis true image yada norton ghost gibi bir programla bütün diskin bir yedeğini alın. Ileride tekrar format atmanız gerektiğinde tüm bu işlemleri yapmak yerine sadece 20 dakikada tertemiz, sürücüleri kurulmuş ve hatta programlar yüklenmiş bir bilgisayara sahip olursunuz.
    Kaynak: vip.asus.com forumları

2. abektes

abektes Yeni Üye

g1s içinde aynı yol izlenir herhalde ayrıca ermiş oldugunuz driverler içinde çok teşekkürler ederim...

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Tabi aynı yol izlenir. Ancak driverlar aynı olmayabilir.
    Asus için gerekli olan xp driverlarına aşağıdaki konudan ulaşabilirsin.

viewtopic.php?f=4&t=17

4. rAdd

rAdd Yeni Üye

Yazanları yaptım aynen çok faydası oldu saol saka fakat bikaç sorunum var 1.si dvd /cd rom kayboldu benim :D aygıt yöneticisinde 2 tane tanımlanmamış yarım kalmış aygıt var :oops: kısacası yardıma ihtiyacım var :roll:
    bu dvd rom driveri falan yoq heralde dimi neden sürücü kayıp anlamadım ya off acil yardımm

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

cd dvd için şimdiye kadar hiç sürücü yüklemedim. Bu tamamlanmamış aygıtların bir ekran görüntüsünü alabilir miyiz?

6. rAdd

rAdd Yeni Üye

Bende duymadım :shock: bu sorun bilgisayarı ilk aldığımdada ortaya çıkmıştı sürücüsünü kaldırıp yükledigimde herşey normale dönmüştü.Şimdi biraz daha farklı bi olay sürücüyü tanımıyo bile yüklenemiyor diyor sonuçta otomatik olarak kurması lazım değilmi?
    :arrow: [​IMG]

http://img528.imageshack.us/my.php?imag ... 198kf7.jpg

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

8. rAdd

rAdd Yeni Üye

Doğru söyledin aslında verdiğin paketlerdekileri yüklemiştim ztn.Yeniden yolladığını yükledim fakat sorunumda hiçbir değişiklik olmadı.Çaresiz kaldım açıkçası sence xpyi tekrardan kurmalımıyım? Bu olayın sata hdd la bi ilgisi yoktur harlde..

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

sata ile bir ilgisi olduğunu sanmıyorum. Kolay gelsin.

10. serr019

serr019 Yeni Üye

Teknik destek bölümünde çalışyorum;siteniz oldukça yararlı çok işime yarıyor;emeğiniz için teşekkür ederim

11. djesrarengiz

djesrarengiz Yeni Üye

abe bios dan cd nasil secioz yada bios nasil girioruzzz

12. The Wind

The Wind Yeni Üye

Bilgisayarın açılış düğmesine basınca f2,esc ya da del tuşalrından birisi size biosa yönlendirecektir.Deneyiniz.

13. mrisvan

mrisvan Yeni Üye

selamun aleykum herkese kolay gelsin sorunum g2s laptop için burda verilen driverleri sırasıyla yukledimde ekran kartına geldinde hata veriyor resimler allta

aygıt yöneticisinden cakışmaya müdahaelede de ettirmiyor nedense

14. mrisvan

mrisvan Yeni Üye

biosa okadar baktım cakışmanın nerden oldunu halan cözemedim gelişmlerden ara ara haber vercem

15. mrisvan

mrisvan Yeni Üye

notnokun biosu 208 di sitesinden G2Sas.300 bunu cekip biostan kolay yukleme ile update ettim cihaz kapandı yeniden actım masaustu acıldıktan sonra yeni donanım bulundu diye vga cıktı birazdan 8600gt nin yazılımını yuklicem

16. mrisvan

mrisvan Yeni Üye

sonuç gördünüz gibi 10 numara driverler için tesekurler

17. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sonuçları paylaştığınız için biz teşekkür ederiz.

18. mrisvan

mrisvan Yeni Üye

ben teşekkur ederim ustadım hakkınızı yememek lazım gene nolduysa sizin sayenizde oldu

Sayfayı Paylaş