Asus F3SV-240 DR Ekran Kartında Problem

Konu, 'Asus Notebook' kısmında scanersoz tarafından paylaşıldı.

1. scanersoz

scanersoz Yeni Üye

Arkadaşlar bahsedeceğim problemle karşılaşanlar var mı merak ettim. Bilgisayar açılırken windows yazısının üzerinde noktalar halinde şeritler çıkıyor. Açılınca ise ya düşük çözünürlükte açılıyor ya da şerit halde çizgili gibi gözüken bir şekilde açılıyor. Ekran kartını görmüyor aygıt yöneticisinde. Özellikle vistada ve xp de denedim aynısı yaptı. Hatta windows kurarken bile mavi ekranda yaptı bunu. En son hiçbir driver kurmadan tekrar yükledim xpyi. Yine yaptı aynı şeyi. Sanıyorum donanımsal bir arıza var ekran kartında. Belkide anakartta. Yabancı bir site üzerinden araştırdığımda böyle bi durumla karşılaşıldığını ama herhangi bir çözüm önerisi olmadığını gördüm. Bendekiyle aynı sorunu olan ekran görüntüsünün linkini veriyorum belki bir fikir oluşur.

http://i9.photobucket.com/albums/a83/be ... sstrip.jpg

İşin kötüsü bilgisayarın arkadaki fan ızgarasını çok ısındığı için temizlemek zorunda kaldım. Yani laptopu açtım. O yüzden lütfen servise yolla demeyin. :)

Şimdiden teşekkürler yanıtlar için.

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

İlk aldığınızda böyle bir sorun yoktu sanırım.
    Bilgisayar açılırken f9 a basarak recovery yapabilir bilgisayarı ilk günkü haline getirebilirsiniz.
    Eğer sorun devam ediyorsa donanım temelli bir arızadır ve garantisi devam ediyorsa asus yetkili notebook servisine göndermenizi tavsiye ederim.
    Bu arada sadece kapakları açıldığı için asus servisinin notebook unuzu garanti dışı bırakacağını sanmıyorum. Bence şansınızı deneyin.

3. scanersoz

scanersoz Yeni Üye

Hayır ilk aldığımda böyle bir sorun yoktu. 1,5 senedir kullanıyorum. Fakat bu seride hava kanalları biri ekran kartının üzerine giden, diğeri işlemci üzerine giden olmak üzere 2 adet. Garanti etiketlerinden biri de işlemci üzerinde. Dolayısıyla tıkanan hava ızgarasının temizliği için işlemci üzerindeki etiketi çıkartmak zorunda kaldım. Sanmıyorum garantisini kabul edeceklerini ama yine de bir şansınımı deneyeceğim. Bu arada acaba Lcd' de mi bir problem var diye düşünür oldum. Yarın için bir Lcd denemesi yaptırıcam. Olmazsa servise yollayacağım. Bir sonuca ulaşınca buradan bilgilendirme yapacağım yine. En azından böyle bir sorunla karşılaşan arkadaşlar için bir yanıt olabilir.

4. nonpasaran

nonpasaran Yeni Üye

arkadaşım aynı makina bende var ve aynı sorunu yaşadım servise götürdüm anakartı değiştirdiler aradan 2ay geçti tekrar aynı arızayı verdi şu anda makina 25 gündür serviste ve ben hala anakart gelmesini bekliyorum kolay gelsin

5. yusufd84

yusufd84 Yeni Üye

makinan yapılıpn geldi mi?60 günde geliyor garantiden diyorlar bu doğru mu?

6. scanersoz

scanersoz Yeni Üye

Arkadaslar 30 is gunu dolar dolmaz ASUS Teknik Servisten iade veya değişim yazısı geldi. Mersin Media Markt önce hediye çeki vermeyi teklif etti. Kabul etmeyip fatura tutarımı tamamen nakit olarak almış bulunmaktayım. Bu arada ben peşin almıştım bilgisayarımı. Kredi kartı ile aldığınız zaman siz onlara kaç ayda ödediyseniz ödeme süreci aynı şekilde yansıtılıyormuş size. Yani 10 taksitle almış olsaydım, her ay taksit tutarımın geri ödemesi yapılacaktı. Ayrıca laptopun sarj adaptörü kaldı elimde. Mersinde ihtiyacı olan arkadaş varsa bedelsiz verebilirim.

7. on_2074

on_2074 Yeni Üye

arkadaşlar benim leptop da f3sv benim ekran kartımda da aynı problem var sorunun ana kart değişimiyle düzeleceğini zannetmiyorum benim leptopun garanti süresi geçti bu yüzden ekran kartını çıkarıp on board olarak remden alacak şekilde yapmayı düşünüyorum bu yöntem masaüstü bilgisayarlarda oluyor fakat leptopta olurmu emin değilim

8. _LAZOGLAN_

_LAZOGLAN_ Yeni Üye

Merhabalar.

İmzamdaki linkte size uygun bir çözüm yolu mevcut .Bi deneyin derim [bravo]

9. on_2074

on_2074 Yeni Üye

arkadaşlar önerdiğiniz yöntemi denedim leptopu söktüm bakır levhalardan birini çıkardım nvidia yazan çipe 1 dakka boyunca saç kurutma makinesini gezdirerek ısıttım sanra bilgisayarı açtığımda sorun geçmemiş gibi görünüyodu fakat birden düzeliverdi fakat yeniden başlattıktan sonra bu sefer eskisinden daha fena oldu ekranım 6 parçaya bölündü benim leptopun sorunu sadece düşük çözünürlükte açılması ekranın çizgi çizgi olması ve ekran kartı driverini görmemesiydi. ben sonra yine yeniden başlattığımda bu sefer tekrar az önceki anlattığım sorunlara geri döndü yani 6 parça sorunu olmadı eski soruna döndü tekrar. ben bi daha bu sıcak hava yöntemini denemeyi düşünüyorum bakalım bu sefer belki düzelir. bu arada gerçekten tüm asus f3 serisinde bu tip sorunlar muhakkak oluyor mu?

10. uyducan

uyducan Yeni Üye

arkadaşlar aynı model bende de var 2008 ocak ayında aldım . aynı sorunlar sırasıyla bende de olsu, çatlak dvd batarya şimdi de ekran da pembe ve yeşil noktalar belirdi.

çok araştırdım baktım ekran kartı mxm girişli değil anakarta yapışık olduğu için değiştirilemiyor ve mecburen değişmesi anakartın değişmesi gerek. eee 700 lira bir anakart olunca yeni bir loptop almak daha iyi.

yoksa 91 dolar a harbi orjinal batarya http://www.batteryupgrade.com/shopBrows ... d/25187037

ve 105 yada 90 dolara dolara da nvidia mxm girişli kartlar da var

http://cgi.ebay.com/NVIDIA-GeForce-8600 ... 4cf3c082e6

http://cgi.ebay.com/Nvidia-Geforce-8600 ... 20b5287a80

gel gelelim ki isteyen olursa resimleri de ekliyeyim bu şekilde değişiklik yapmaya olanak yok.

birdaha laptop alırken girişleri olup olmadığına dikkat edicem.

şimdi yapılacak tek şey ya sağlam bir kehimcii bulmak yada eskisini getir yenisini götür kampayasına katılmak

Sayfayı Paylaş