Asus F3SR Serisi Notebooklar. F3SR200DR , F3SR200DV

Konu, 'Asus Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Asus orta seviye kullanıcılar için yeni bir notebook duyurdu.
    Aşağıda özelliklerini göreceğiniz F3SR modelinde F3se'den farklı olarak ATI Radeon X2400 grafik kartı bulunuyor.
    Ancak fiyatı oldukça uygun. Asus F3SR nin tavsiye edilen son kullanıcı fiyatı $1099+kdv dir.

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

Özellikler :

İşlemci Cinsi :Santarosa Intel Core 2 Duo mobile processor
    İşlemci Hızı (MHZ) :T7250 (2.0)
    Bellek (MB) :1024MB DDR2 667MHz
    Maksimum Bellek ( MB) :4096-Mb DDR2 667Mhz
    Bellek Slot Sayısı :2 Adet
    Sabit Disk ( GB) :120 GB 5400 RPM SATA
    Ekran Kartı :128 MB ATI HD X2400
    Ekran Boyu ( Inch) :15.4"
    Ekran Tipi :TFT WXGA (PARLAK)
    Ekran Çözünürlüğü :1280 dpi x 800 dpi
    Optik Sürücü :8x Super Multi Dual Yazıcı
    Ses Kartı :Var
    İşletim Sistemi :Vista Home Premium Edition Türkçe
    Faks Modem :56K
    Network Kartı :10/100/1000 Base-TX
    Kamera :Entegre
    Bluetooth :Var
    Wireless :802.11a/b/g/N
    Ağırlık (kg) :2.95 kg
    Pil Tipi - Ömrü :Li-ion - 2.0 saate kadar
    Klavye :Q Türkçe
    Mouse :Touch Pad
    Ek Ozellikler :4-1 Kart Okuyucu
    Taşıma Çantası + 3D Mouse Hediye!!!

Garanti Süresi :2 Yıl

F3sr vista işletim sistemi kapanmama sorunu
    Vista işletim sisteminde kapanmama sorunu yaşayanlar aşağıdaki dosyayı indirip kurabilirler.
    F3sr kapanmama sorunu tamir dosyası şifre[nb]=[/nb]"www.notebook.gen.tr"

F3SR200DV xp, F3SR200Dr xp,

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Asus F3SR notebooka windows xp kurulumu

Asus'un yeni modeli olan F3Sr'de diğerleri gibi vista işletim sistemi ile geliyor.
    Ancak pek çoğumuz vista dan hala pek haz etmiyor. Bu sebeple bu yazımızda xp nasıl yüklenir bunu anlatmaya çalıştım.

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın. ( nasıl yapılır? )
    6. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

İsterseniz aşağıdaki dosyayı indirip bütün sürücüleri bir kerede otomatik olarak kurabilirsiniz.
    Dosyayı hazırlayan namikmalkoc arkadaşımıza teşekkür ederiz.

Asus F3SR All XP Drivers download
    Dosya şifresi : "www.notebook.gen.tr"

Eğer sürücüleri tek tek kurmak isterseniz aşağıdaki adımları sırasıyla yapınız.

Sürücüler;

Sürücüleri paket haline getirdim. İsteyenler bu iki paketi indirsin isteyenler aşağıdan tek tek indirsin. (Ben bu paketlerdkilerle kurulum yaptım. (şifreler="www.notebook.gen.tr"

1. Asus ATK Generic Function Utility : Asus ATK Generic Function Utility
    2. Asus Atk hotkey drivers : Asus Atk hotkey drivers
    3. Asus ATK MEDIA Utility : Asus ATK MEDIA Utility
    4. Asus ATK0100 ACPI Driver : ATK0100 ACPI Driver
    5. Asus ATKOSD2 Utility : Asus ATKOSD2 Utility
    6. Asus ATKDrv Driver : Asus ATKDrv Driver for xp
    7. Asus Live update programı: Asus Live update programı
    8. Asus Power4 Gear güç yönetimi programı: Asus Power4 Gear güç yönetimi programı
    9. Asus SPLENDID programı : Asus SPLENDID programı
    10. Asus Wireless Console programı: Asus Wireless Console programı
    11. Anakart Sürücüsü : Intel chipset driver'ını kurun ve bilgisayarı mutlaka yeniden başlatın.
    12. Ati Ekran Kartı Sürücüsü: Ati vga driver for windows xp sürücüsünü kurunuz. sorun yaşarsanız şu yazıda anlatılanları yapın.
    13. Ses yaması : Önce bunu kurunuz.Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio
    14. Ses kartı sürücüsü : Realtek audio driver'ını indirin. Kurulumun nasıl yapılacağı açılan sayfada yazıyor.
    15. Modem: indir
    16. Ethernet kartı sürücüsü: Öncelikle bunu deneyiniz. Yedek dosyayı buradan indirebilirsiniz.
    17. Kart okuyucu sürücüsü: Ricoh card reader driver
    18. Bluetooth: indir
    19. Kablosuz ethernet sürücüsü: Intel wireless ethernet driver.
    20. Touchpad Sürücüsü: Synaptics Touchpad driver
    21. Jmicron driver: Jmicron sata driver.

Bütün kurulumlar bittikten sonra sizin için en gereki olan programları kurun. Acronis true image yada norton ghost gibi bir programla bütün diskin bir yedeğini alın. Ileride tekrar format atmanız gerektiğinde tüm bu işlemleri yapmak yerine sadece 20 dakikada tertemiz, sürücüleri kurulmuş ve hatta programlar yüklenmiş bir bilgisayara sahip olursunuz.

Etiketler: Asus f3sr xp drivers, asus f3sr xp drivers, sürücüsü, ekran kartı, ses kartı, modem

3. ardademir

ardademir Yeni Üye

selam arkadaşlar ben ve bi arkadaşım dün asus F3SR aldık yanlız benim bu notebook la ilgili bazı endişerim var örneğin pilin kullanım süresi yazıldığından daha düşük normalde 2.5 saat pil ömrü var fakat ben henüz 1.5 saati aşamadım bu yüzden yarın geri götürmeyi düşünüyorum ayrıca bilg. kapat dediğimde kendisi kapanmıyor resetlemem gerekiyor her seferinde ve açılırkende sorun yaşıyorum bunun nedeni ne olabilir

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Pil ömü her zaman en fazla çalışma süresi olarak yazılıyor. Yani hiç birşey yapmazsan 2.5 saat gidebilir demek gibi birşey

5. selametas

selametas Yeni Üye

arkadasım oncelıkle bu paylasımından dolayı tesekkür ederim...
    Yanlız benım bı sorunum var acık sayfaları simge durumuna dusururken sayfa yavasca iniyor
    sanırım bu sorun ekran kartından.:(
    ekran kartı driveri sorunu yanı ilgilenirsen sevinirim tesekkürler...

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

3 farklı ekran kartı yükledim hangisini denediniz?
    Diğerlerini denediniz mi?

7. selametas

selametas Yeni Üye

1.sini denedim.sona 3. denedim 2.denemedim onuda deneyim ok sagolasın cvb verdiğin için...

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

İnşallah olur. yoksa biraz daha driver aramam gerekecek :)

9. selametas

selametas Yeni Üye

cok tesekkür ederim sanirim sorun cozuldu.
    ama hangisi diye sormayın:)
    3ünüde yukledim:D yanlız söle bisi var 2 ile 3 aynı galiba bi bakin isteseniz...
    emeginize saglık kolay gelsın...

10. oguzhanx

oguzhanx Yeni Üye

ellerin dert görmesin dostum,kusursuz bi döküman.emeğine sağlık.
    hepsi tmm,şu an xp mi sorunsuz kullanıyorum.ufak bi problem var, bluetooth driveri verdiin linkten inmiyor,çok yawaş iniyor,yarısında kopuyor.driverin başka linkini verirsen(iz) sevinirim.teşekkürler

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bluetooth sürücüsünü rapide atım üsteki konuya ekledim. şifresi "www.notebook.gen.tr"

12. oguzhanx

oguzhanx Yeni Üye

teşekkürlerrr,işe yaradı

13. inceyasar

inceyasar Yeni Üye

bendede arada resetle kapatma olayı oluyor bu problemin bi çözümü yokmu arkadaşlar?

14. SubSero

SubSero Yeni Üye

Selam arkadaşlar bu konuya cevap vermek için üye oldum aslında :cool:

Benimde bir f3sr modeli asusum var biraz daha hızlı açılsa daha çok sevicem ;) Xp ye çevirme konusunda hala kararsızım microsof tun vista sitesinde yapılan açıklama da "sorunlarınızı biliyoruz, çok yakında geliyoruz" gibi reklam kokan bir kelime geçiyordu :D Buda beni ikilem içinde bırakıyor açıkcası...

Sorununuza gelince pil ömrü hiç bir şey yapmazsanız 2.5 saat battery saving mod unda gidiyor bunu denedim ve gerçekten 2.5 saatten biraz daha fazla güç desteği verdi ama... Aması hiç birşey çalışmadan lol

Batarya 1.5 saat gitmesi son derece normal güçlü bir sistem elinizde mevcut olan bunu karşılamak için 6 set li pil kullanıyor... 8 set li pil 2 saate çıkarıcaktır ama 199 $ da az para değil yarım saat için xD

Reset konusu asusun bütün notebookları için geçerlidir. Bilgisayarı kapat dediğiniz halde ön panel ışıkları sönmüyor bilgisayar çalışmaya devam ediyor ama ekranda görüntü olmuyor... Recovery cd si ile bilgisayarınıza kurtarma yapın yani cd ile format atın. Bilgisayarınız normal bir şekilde kapanacaktır eğer bu cd ile kurtarma işlemi yaramadıysa işlemcinizde sorun vardır.

Nereden biliyorsun bunları demeyin çünki iki asus kullanıyorum biri a6tc diğeri f3sr her iki bilgisayarda da bu durum yaşadım f3sr cd ile kurtuldu a6tc ise teknik servis pakladı : )

Asus'u seviyorum : )

15. elektronet

elektronet Yeni Üye

ilk önce XP kurulumu için çok teşekkür ediyorum,
    dün akşam kurdum xp yi.
    ilk önce sata driverli cd ile kurayım dedim bazı dosyaları yüklemedi(..xxx dosyası yüklenememktedir diye..) sonra baştan başlattım bir daha kurayım dedim ikincisinde kuruldu xp...
    yanlız ses driver lerini yapamadım 8.adımda tarif edildiği gibi aygıt yöneticisinde sarı ünlemli şeylere güncelle dedim bulamadı, sonra demiş ki eğer olmazsa yüklediğiniz driverleri gösterin. neredekileri gösterceğiz, yani setup dosyalarını mı yoksa system 32 filan oralarda bir yerdeki driverlerimi bulacağız....byani setuplarsa onları denedim yine olmadı....
    ne yapmam lazım, saygılar, selamlar,

16. saka

saka Admin Yetkili Kişi

indirdiğiniz sürücüleri bir yere açıyorsunuz sanırım değil mi? O açtığınız klasörü göstermeniz gerekiyor.

17. infinity

infinity Yeni Üye

mrb arkadaşlar bende de f3sr var birkaç tane sorum olacak.

1. aygıt yöneticisinde bluetooth driveri problemli görünüo dolayısıyla bilgisyarı her açışımda yeni donanım bulundu diye bluetooth için uyarı veriyo notebookla gelen driver cd sinden yüklemeye çalıştım fakat olmadı kabul etmio bunun sebebi ne olabilir nasıl çözebilirim.

2. vista pek hoşuma gitmedi ayrıca makina vistada bayaa bi yavaş. bunun için xp kurmak istiyorum. notebooka xp kurmak için gerekli tarifi yapmışsınız teşekkürler fakat ola ki xp kurmayı beceremedim ya da ne bileyim driverlerde falan bi problem çıktı ( zaten harddisk sata) vistaya geri dönmek istedim bunun için notebookla birlikte gelen recovery cd si yeterli mi ? değilse tekrar vistaya dönmek için ne yapmam gerekli ?

3. xp ye geçerken dikkat etmem gereken ya da dezavantaj oluşturabilecek bi durum var mı ? bi arkadaş sitede asus un başka bi modeli için 7 gb gizli alandan falan bahsetmiş aynıı durum bende de varmı ?

Biraz uzun oldu ama bu konularda beni aydınlatabilirseniz minnettar kalırım. şimdiden teşekkürler...

18. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sürücüleri paket haline getirdim. İsteyenler bu iki paketi indirsin isteyenler ilk mesajdan tek tek indirsin. Ben bu paketlerdekilerle kurulum yaptım. (şifreler="www.notebook.gen.tr")

19. F3 Gamer

F3 Gamer Yeni Üye

Arkadaşlar F3SR-200DR Kullanmaktayım Cihazı Bir Süre Kullandıktan Sonra Başlat>>>Bilgisayarı Kapat>>>Bilgisayarı Kapat Seçeneğinden Bilgisayarı Normal Bir Şekilde Kapatıyorum.Ancak Bilgisayar Kapanmıyor Sadece Ekran Kapanıyor Bilgisayarın Çalıştığı Her Halinden Belli Kasadan Sesler Geliyor ama Wireless ışığının yanındaki ampul simgesinin altındaki yeşil ışık kapanmıyor..Bu Sorunu Nasıl Çözebilirim Yardımcı Olursanız Sevinirim.Teşekkürler

Vista Premium 32bit Kullanıyorum(İçinde Gelen)
    Bilgisayarda Alındığı Günden Bu Yana Problem Var.
    Bilgisayarda Pek Değişiklik Yapmadım Sadece 2-3 Oyun Yükledim

20. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bilgiler için teşekkürler. Önemli bilgilerinizi d diskine atın. Bilgisayar açılırken f9 a basarak recovery menüsüne girin. Sadece c diskini yenilemeyi seçip sistemi tekrar otomatik olarak kurdurun.

Sorun devam ediyorsa teknik servis ile görüşün.

Sayfayı Paylaş