Asus F3SE'ye windows xp kurulumu anlatımı

Konu, 'Asus Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Asus' un bugünlerde en çok satan modellerinden biri olan F3SE bildiğiniz gibi Vista işletim sistemi ile satılıyor.
    Ancak pek çoğumuz vista dan hala pek haz etmiyor. Bu sebeple bu yazımızda xp nasıl yüklenir bunu anlatmaya çalıştım.

Bu yazı daha önce format atmış, bilgisayardan anlayan kullanıcılar içindir. Bu sebeple detaylara girmiyorum ancak takıldığınız konuları sorabilirsiniz.

Öncelikle sata driver ları olan bir xp cd sine ihtiyaç var. Nasıl yapacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

A. Windows Xp kurulumuna başlamadan önce yapılacaklar.

• Aşağıdaki bütün sürücüleri bilgisayarınızın d diskine indirmelisiniz.
    • Bilgisayarınızın bios ayarlarına girip cd sürücüyü ilk kontrol edilecek olarak ayarlamalısınız.
    B. Kurulum ve sürücüleri kurulması.

Windows xp cd'sini bilgisayara takıp yeniden başlatın, kurulumu tamamlayın. Aşağıdaki sıralamaya göre sürücüleri kurun. Bütün dosyalar için şifre "www.notebook.gen.tr".
    1. Anakart Sürücüsü : Intel chipset driver'ını kurun ve bilgisayarı mutlaka yeniden başlatın.
    2. Ati Ekran Kartı Sürücüsü: Ati vga driver for windows xp sürücüsünü kurunuz. sorun yaşarsanız şu yazıda anlatılanları yapın.
    3. Asus ATK Generic Function Utility : Asus ATK Generic Function Utility
    4. Asus Atk hotkey drivers : Asus Atk hotkey drivers
    5. Asus ATK MEDIA Utility : Asus ATK MEDIA Utility
    6. Asus ATK0100 ACPI Driver : ATK0100 ACPI Driver
    7. Asus ATKOSD2 Utility : Asus ATKOSD2 Utility
    8. Asus ATKDrv Driver : Asus ATKDrv Driver for xp
    9. Asus Live update programı: Asus Live update programı
    10. Asus Power4 Gear güç yönetimi programı: Asus Power4 Gear güç yönetimi programı
    11. Asus SPLENDID programı : Asus SPLENDID programı
    12. Asus Wireless Console programı: Asus Wireless Console programı
    13. Ses yaması : Önce bunu kurunuz.Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio
    14. Ses kartı sürücüsü : Realtek audio driver'ını indirin. Kurulumun nasıl yapılacağı açılan sayfada yazıyor.
    15. Modem Sürücüsü - Bilgisayarla gelen dvd den kurabilirsiniz. Bulamazsanız bu dosyayı deneyin.
      Not: Modemi kullanmayacak olsanız bile kurun.
    16. Webcam driver: Bilgisayarla gelen dvd den kurabilirsiniz. Bulamazsanız bunu kurun. oda olmazsa bunu kurun.
    17. Intel Wireless WiFi Link 4965AGN: İntel kablosuz ağ kartı sürücüsünü buradan indirin.
    18. Bluetooth integrated module: Bluetooth sürücüsü, Link1 Ya da Link2.
    19. Touchpad Sürücüsü: Synaptics Touchpad driver
    20. Kart okuyucu sürücüsü: Ricoh card reader driver
    21. Attansic Ethernet Driver & Utility - Bilgisayarla gelen dvd den kurabilirsiniz. Bulamazsanız Asus notebook ethernet sürücüsünü indirip kurun.
    22. jmicron raid driver : jmicron raid driver
    Etiketler: Asus f3se xp drivers, asus f3se xp drivers, sürücüsü, ekran kartı, ses kartı

2. seyyyah

seyyyah Yeni Üye

slm.oncelikle tskler.bende asus f3se aldım..fakat ofis2007yi(trial oldugu icin)kaldırdıktan sonra msn acılmamaya basladı..vista kapanmamaya basladı..sonra vista çöktu..recoveryle tekrar kurdum..ama gun geçmeden tekrar çöktu..bende xp kurmak istiyorum..laptopta donanımsal bi sorun olabilirmi..birde xp driver linklerine bastıgımda 5-6 tane download seceneği cıkıyor..hangisini indirmem gerekiyor...yardımcı olursanız sevinirim..simdiden teskkurler

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Hangi sürücüde ne gibi sonuçlar çıkıyor? Detay verirseniz yardımcı olabiliriz ancak.

4. seyyyah

seyyyah Yeni Üye

yukarıdaki driver linklerine bastığımda 4-5 secenek cıkıyor.hangisini secmem gerektiğini tam cözemedim.ama 1.leri indiryom..sizce laptop neden vistada sorun veriyor..hemen çökuyor..donanımsal bi sorun olabilirmi..

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Tekrar soruyorum. Hangi driverını tıkladığınızda hangi seçenekler çıkıyor. Biraz daha açık olmazsanız yardımcı olunamaz.

6. seyyyah

seyyyah Yeni Üye

mesela anakart chipset linkine basıyorum.downloads baslıgında 2 tane link var(inf update utility ve inf update utility primary for intel) ve ayrıca software baslıgı altında 4 link daha var...bana hangi link lazım..ben hangisini indirecegim.anlatmak istedigim buydu...ama asıl sorunum laptop niye vistada bu kadar kotu oluyor hemen cokuyor..donanımsalmı acaba problem..neyse tesekkurler

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

şimdi tekrar denermisin?
    Bütün linkler güncellendi.

8. seyyyah

seyyyah Yeni Üye

tesekkurler.umarım yapabilirim

9. TiFoSi_54

TiFoSi_54 Yeni Üye

slm. Asus F3SE laptop ta bios ayarlarına giremiyorum.yardım edebilir misiniz?

10. TiFoSi_54

TiFoSi_54 Yeni Üye

yardııııııııııııııım edin deli etti bu notebook beniiiiiiiiiiiiiiiiiiii

####################################################
    Ardı ardına mesajlar atmanız sorununuzun daha hızlı çözülmesine yardımcı olmaz.
    Hatta hiç cevap alamazsınız.
    Bunun yerine sorununuz hakkında daha fazla bilgi verin.
    Saka
    #####################################################

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Giremezken girmek için neler denediniz de başaramadınız.

12. TiFoSi_54

TiFoSi_54 Yeni Üye

del tuşuna bastığımda farklı bişeler çıkıyo ekran ayarını düşürme sistem sorunlarını çözmek gibi şeyler.
    nasıl yapabilirim?

13. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bu kadar bilgi ile sana yardımcı olamam.
    İyi akşamlar.

14. TiFoSi_54

TiFoSi_54 Yeni Üye

peki bios ayarlarına nasıl girebilirim onu anlatır mısınız?

15. TiFoSi_54

TiFoSi_54 Yeni Üye

size de iyi akşamlar size de

16. seyyyah

seyyyah Yeni Üye

öncelikle tesekkurler.2-3 gundur xp kurmaya ugrasıyorum.kurma işlemi sırasında 39dakika kaldı ekranı geldiginde(windows kuruluyor) hata verdi i386 yuklenemedi.erisim engellendi diye..ve reset attı.ne yapacagımı bilmiyorum.ben hakkaride bilg ogretmeniyim..laptop la ugrasmamıstım..yardımcı olursanız sevinirim..simdiden tesekkurler

17. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sanırım xp cdsini oluştururken bir hata oldu. Xp cd sini yeniden oluşturmanızı tavsiye ederim.

18. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bilgisayar açılırken f2 tuşuna basabilirsiniz. Birkaç kez basmanızı öneririm.

19. kapadokyalı50

kapadokyalı50 Yeni Üye

saka kardeşim..senden ALLAH RAZI OLSUN... iyi ki buraya girmişim yane..

evdeki masaüstü PC' sattım ve ASUS F3SE 200DR'de karar kıldım.bende vista kullanmayı sevmiyorum..XP'yi nasıl kurcam diye araştırırken karşıma bu site çıktı..baya baya açıklamalı anlatımlar gerekli olan alet zerzevat herşey burda maşaallah bir bir indirdim flash bellegime önümüzdeki hafta ASUS F3SE gelincede aynılarını uygulucam artık..

bide yeri ve konusu deil ama bu leptop güzel mi 6 aydır aradıgım bi leptop sonunda ASUS çıkardı..seçimim nasıl beyler kullanan herkes..işlemcisi ve EKRAN KARTI benim için önemli elemanlar..2.0 GHZ 4 mb cache çok süper..ATI'nın harici ekran kartı bi ayrı bütünlük vermiş helal olsun..

ayrıca yukarıdaki arkads linkte seçenekler çıkıyo hangisini indircem demiş..kardşeimm direk RAPİD'de ekran çıkıo FREE yazan yere tıklıyosun aşağıda sonra gelen ekranıı biraz aşağı çek ordaki kodu yaz yanındaki boşluga tmmdır..ENTER.. ne seçenegi geldi hayret valla..

20. kapadokyalı50

kapadokyalı50 Yeni Üye

saka abicim sana bişi sorcam yahu buraya 14 den fazla driver koymuşun ama bunların hangilerini kesinlikle yüklememiz gerekecek bi bilgin varsa paylaşırsan sevinirim..yoktan yere yüklenmicek olanları yüklemeyelim yani..hangilerini kesinlikle yüklüceksek söleyebilirmisin acaba..

Sayfayı Paylaş