Asus F3SC serisi laptoplar. F3SC180DR , F3SC200DR, F3SC220DR

Konu, 'Asus Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Asus f3sc (f3sc180dr, f3sc200dr ve f3sc220dr) notebooklar için xp kurulumu anlatımı ve gerekli sürücüler aşağıda verilmiştir.

Bu yazı daha önce format atmış, bilgisayardan anlayan kullanıcılar içindir. Bu sebeple detaylara girmiyorum ancak takıldığınız konuları sorabilirsiniz.

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın. ( nasıl yapılır? )

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:

Sürücüleri tek bir dosya halinde indirmek ve tek tıklamayla kurmak için aşağıdaki dosyayı indiriniz. Dosya şifresi "www.notebook.gen.tr" dir. Üyelerimizden naikmalkoc'a teşekkür ederiz.

Asus F3SC Xp drivers auto install

Eğer sürücüleri tek tek kuracaksanız aşağıdan sırasıyla indirip kurunuz.

1. Asus ATK Generic Function Utility : Asus ATK Generic Function Utility
    2. Asus Atk hotkey drivers : Asus Atk hotkey drivers
    3. Asus ATK MEDIA Utility : Asus ATK MEDIA Utility
    4. Asus ATK0100 ACPI Driver : ATK0100 ACPI Driver
    5. Asus ATKDrv Driver : Asus ATKDrv Driver for xp
    6. Asus ATKOSD2 Utility : Asus ATKOSD2 Utility
    7. Asus Live update programı: Asus Live update programı
    8. Asus Power4 Gear güç yönetimi programı: Asus Power4 Gear güç yönetimi programı
    9. Asus SPLENDID programı : Asus SPLENDID programı
    10. Asus Wireless Console programı: Asus Wireless Console programı
    11. Anakart sürücüsü: intel çipset driver.
    12. F3sc Ekran Kartı Sürücüsü: Asus nvidia vga driver for windows xp.
    13. Ses yaması : Önce bunu kurunuz.Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio
    14. Ses kartı sürücüsü : Realtek audio driver'ını indirin. Kurulumun nasıl yapılacağı açılan sayfada yazıyor.
    15. Modem Sürücüsü: asus f3sc modem driver.
    16. Ethernet kartı sürücüsü: Öncelikle bunu deneyiniz. Yedek dosyayı buradan indirebilirsiniz.
    17. Touchpad sürücüsü: Synaptics Touchpad driver
    18. Kart okuyucu sürücüsü: Ricoh card reader driver
    19. Bluetooth: Asus bluetooth driver
    20. Kablosuz ethernet sürücüsü: Intel wireless ethernet driver
    Asus f3sc serisinde windows xp işletim sistemi kullanırken 3gb ve üzeri ram takacaksanız mutlaka bios güncellemesi yapmalısınız.
    Asus f3sc serisi için güncel bios'u buradan indirebilirsiniz
    Bios güncellemeyi bilmiyorsanız şu yazıyı okuyunuz.

2. gurton

gurton Yeni Üye

Gerçekten mükemmel bir anlatım. Önceki mesajda yazdıkalrıns ayesinde yeniden kurdum.
    Ancak driverlarda bir tanesi eksik ve sarı
    Diğer Aygıtlarda -> PCI Device sarı sarı duruyor. Bu hangi sürücü anlayamadım.
    Yardımcı olursanız sevinirim.
    Saygılarımla...

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Eğer herşey düzgün çalışıyorsa bence kafana takma. Ama yukarıdaki ses sürücüsünde anlattığım pci device olabilir. yada modem le ilgili birşey.

4. gurton

gurton Yeni Üye

Herşeyiyle şimdilik düzgün çalışıyor. Takmıyorum artık.
    Ayrıca, tekrar çoooooook teşekkür ederim. Yardımınız olmasaydı ben bu laptopu zor yüklerdim.
    Saygılarımla...

Edit:
    Ancak dayanamadım ve bahsettiğin PCI divece hatası ses kartından kaynaklanıyormuş. Onuda tekrar yükleyince sarı işaret gitti. Mutluyum[​IMG]

5. Osman DUTAR

Osman DUTAR Yeni Üye

XP Kurduğum Asus F3sc 'nin Acronis ile aldığım yedeğini geri yükleyemiyorum. 9 ve 10 ilede denedim. Olmuyor nedeni nedir? cevaplarsanız çok memnun olacağım şimdiden teşekkürler. Boot cd si de oluşmuyor. Acronisi masa üstü bilgisarımda sorunsuz kullanıyorum. Selamlar

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Zaten yazıda ilk önce pc hatası alacağınız yazmıştım. Ses sürücüsünden olacağınıda belirtmiştim.
    Sanırım uyku arası atladın. :)

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

İlginç bir sorun. Yedeğini aldıktan sonra diskin sata özelliğini açtın yada kapattın mı? Aklıma sadece bu ihtimal geliyor.

8. sivasli

sivasli Yeni Üye

bütün herseyi sorunsuzca kurdum ama benim hotkeyler calismiyo(performans tusu mause kapama tusu hic biri onlari nasil halledebilirm

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

4. madde de verdiğim sürücüyü kurdunuz mu?

10. sivasli

sivasli Yeni Üye

ewet onuda kurdum fakat diger media player tusu,tuchpad tusu explorer tusu calisiyor fakat
    performans tusu ve diğer brightnes tusu calismiyor

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Birde bunu dener misin?

12. branta

branta Yeni Üye

Arkadaşlar ben herşeyi kurdum, çift işletim sistemi ve geri kalan herşey tamam ama tek sorun SES
    KARTI ses çalışmıyor, driverleri birkaç kere denedim ama ona rağmen tık yok, Vistayı açıyorum
    orda var ama Xp de bi türlü tanımadı, manuel tanıttım denetim masasından onu da sorunlu dedi
    kabul etmedi???

13. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bilgisayarınızdan ses kartı ve modemle ilgili driverlareı kaldırın.
    Önce uaa ile başlayan driverı daha sonra ses driverını kurun.
    Daha sonra ise modem driverını kurun.
    Verdiğim sıra ile kurarsanız bir sorun olmamalı.

14. veysi014

veysi014 Yeni Üye

Allah sizin gibi yardım severleri başımızdan eksik etmesin.bende aynı sorunları yaşıyorum. ve aradığımı bbuldum inşallah. F3Sc ye XP kuracam sonunda inşallah. Ya programcıyım delphi, C kullanacam vista çalıştırmıyor.
    e o zaman ne yapsın şu programcı garibanlar :)

Yükleyabilirsem inşallah foruma yazarım.
    emeği geçenin eline koluna her on parmağına sağlık .

15. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sevgili Veysi,
    Adımları SIRASIYLA uygularsan sorun olacağını sanmıyorum. Takıldığın yer olursa önce ara bulamazsan sor cevaplarız.

16. sivasli

sivasli Yeni Üye

tskler

17. madmax

madmax Yeni Üye

Hocam yardımların için çok sağol ,bende tariflerin sayesinde sorunsuz sayılabilecek bir kurulum
    yaptım herşey aygıt yöneticisinde sorunsuz görünüyor hiç ünlem yok,fakat wireles konsol da bi
    problem var gibi şöyleki,wireles konsolden wifi aç dediğimizde wifi lambası yanıyor ,kapat
    komutundada sönüyor fakat wireles ağ bağlantıya devam ediyor ,yani kontrol etmiyor gibi
    hatta f2 ilede kapanmıyor,sadece hardware siviç' inden kapanıyor bu konuda yardımın olursa
    sevinirim.not: bluetooth normal

18. hayatinsan

hayatinsan Yeni Üye

Merhaba bende xpye çevirdim makinayı hotkey sorunu bende de var sadece bluethoot u aktifleştirebiliyoruz.
    Yardımcı olursanız seviniriz. Teşekkürler...

19. madmax

madmax Yeni Üye

Hocam bu dosyalar bizim wifi ve hotkey ler içinmi? ayrıca hepsinide yüklemek gerekiyormu benim sadece wifi de problem var wifi konsol ve hotkeyden kapama yapmıyor,sadece siviç den kapanıyor.[​IMG]

Sayfayı Paylaş