Asus F3SC/F3Se/F3WE’ ye nasıl xp yüklenir anlatımı burada.

Konu, 'Asus Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Asus F3SC/Asus F3Se/Asus F3WE’ ye Windows Xp Yüklemek

[highlight=#ffff00]Bu konu kilitlenmiştir. 3 ayrı model için ayrı konular açtım. Böylece karışıklığın önüne geçmeyi planlıyorum.

1. Asus f3sc için buraya
    2. Asus F3we için buraya
    3. Asus f3se için buraya tıklayabilirsiniz.[/highlight]

Bildiğiniz gibi Asus notebooklar artık vista yüklü olarak geliyor. Ancak pek çoğumuz vista dan hala pek haz etmiyor. Bu sebeple bu yazımızda xp nasıl yüklenir bunu anlatmaya çalıştım.

Bu yazı daha önce format atmış, bilgisayardan anlayan kullanıcılar içindir. Bu sebeple detaylara girmiyorum ancak takıldığınız konuları sorabilirsiniz.

Öncelikle sata driver ları olan bir xp cd sine ihtiyaç var. Nasıl yapacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Yüklemeye başlamadan önce aşağıdaki sürücüleri bilgisayarınızda D diskine indirmenizi öneririm.

1. Bilgisayarınızın bios ayarlarına girip cd sürücüyü ilk kontrol edilecek olarak ayarlıyoruz.
    2. Xp cd sini takarak bilgisayarı yeniden başlatıyoruz ve gerekli adımları takıp ediyoruz.
    3. Sürücülerin Yüklenmesi,

Sürücüleri kurarken aşağıdaki sıralamaya uymanız sistem performansı açısından oldukça önemlidir.
    • Intel PM965 Chipset Utility - Sürücüyü buradan indirebilirsiniz.
    • Intel Matrix Storage Manager - Sürücüyü buradan indirebilirsiniz.
    • ATK0100 Utility Driver (WinXP) - Sürücüyü buradan indirebilirsiniz. Şifre: "www.notebook.gen.tr". Yedek link.
    • ATKHotkey – Bilgisayarla gelen dvd den kurabilirsiniz. Bulamazsanız bu dosyayıdeneyin.
    • ATK_Media (WinXP) – Sürücüyü buradan indirebilirsiniz. Şifre: "www.notebook.gen.tr". Yedek link.
    • AGFNEX - Bilgisayarla gelen dvd den kurabilirsiniz.
    • KB_FILTER - Bilgisayarla gelen dvd den kurabilirsiniz.

• Ses Kartı - Sürücüyü buradan indirebilirsiniz. Yedek Link. Kurulumdan sonra ses ile ilgili sorun yaşarsanız UAA bus driver and Audio driver'ını kurun.

• Modem Driver - Bilgisayarla gelen dvd den kurabilirsiniz. Bulamazsanız bu dosyayıdeneyin.
    - Not: Modemi kullanmayacak olsanız bile kurun.

• Ekran Kartı:
    F3Sc 1.8ghz ve 2.0 ghz için; Asus f3sc'nin ekran kartı olan nvidia 8400 driverina ihtiyacınız var.
    a. nVidia GeForce 8400M G – Sürücüyü laptopvideo2go dan indirebilirsiniz.
    Konunun başında driver yazan yere tıklıyoruz. 15822.exe dosyasını indirip boş bir klasöre açıyoruz.
    Daha sonra aynı sayfadan "Modded INF" yazan yere tıklayarak 'nv4_disp.inf' dosyasını indiriyoruz.
    Bu dosyayı 15822.exe dosyasını açtığımız klasöre kopyalıyoruz. Sorarsa üzerine yaz diyoruz.
    Aynı klasörden setup dosyasını çalıştırarak kurulumu tamamlıyoruz.
    b. Yada ben bununla uğraşamam diyorsanız, uğraşılmışı var. Nvidia 8400 ekran kartı driverı. Şifre: "www.notebook.gen.tr". İndirdiğiniz driver'ı klasördeki setup'a tıklayarak yada disketi var metodu ile kurabilirsiniz. Başa bir asus f3sc ekran kartı driverı için buraya tıklayın.

F3se için;
    Asus F3se'de ekran kartı x2500 olmasına rağmen 1700 olarak görünüyor.
    Elimde iki tane x2500 driverı var.
    1. Asus f3se ekran kartı driver.
    2. Asus f3se ekran kartı driver 2. Şifre= "www.notebook.gen.tr"

F3WE için;
    Asus F3we, asus f3We ekran kartı driver'ını indirip kurmanız gerekir.

• USB2.0 1.3M WebCam - Bilgisayarla gelen dvd den kurabilirsiniz. Yalnız windows xp otomatik olarak kameranınızı tanır. Bu sebeple aygıt yöneticisine gelin, Görüntü aygıtlarını seçin, webcam e sağ tıklayın ve sürücüyü güncelleştir deyin. Yeni sürücünün yerini siz tanımlayın ve Dvd de camera/chicony isimli klasörü gösterin. Otomatik olarak bulup kuracaktır. Eğer olmazsa aşağıdaki dört driver dosyasını sırayla deneyin hangisi uyarsa o kalsın.
    1. Chicony Camera Driver
    2.D-Max_GD-M812 Camera Driver
    3.D-Max_GD-6A31 Camera Driver
    4.D-Max_GD-5A35 Camera Driver

• Wireless Console Utility (WinXP) - Sürücüyü buradan indirebilirsiniz.Şifre= "www.notebook.gen.tr"

• Intel Wireless WiFi Link 4965AGN – Sürücüyü buradan indirebilirsiniz. Yada Buradan.

• Bluetooth integrated module (WinXP) - Sürücüyü buradan indirebilirsiniz. Yedek link.

• Power4Gear+ (Battery Modes Application) Utility (WinXP) – Sürücüyü buradan indirebilirsiniz. Şifre= "www.notebook.gen.tr"
    • Synaptics Touchpad - Bilgisayarla gelen dvd den kurabilirsiniz. Dvd nizde TOUCHPAD\WINWDF\X86\" klasöründe yer alan setup a tıklayın. Eğer bulamazsanız bu dosyayıdeneyin.
    • Ricoh Media Card Reader - Bilgisayarla gelen dvd den kurabilirsiniz. Bulamazsanız bu dosyayı deneyin.
    • Attansic Ethernet Driver & Utility - Bilgisayarla gelen dvd den kurabilirsiniz. Bulamazsanız bu dosyayıdeneyin.
    • ASUS Splendid Technology Utility (WinXP) – Sürücüyü buradan indirebilirsiniz. Şifre= "www.notebook.gen.tr"

Bütün kurulumlar bittikten sonra sizin için en gereki olan programları kurun. Acronis true image yada norton ghost gibi bir programla bütün diskin bir yedeğini alın. Ileride tekrar format atmanız gerektiğinde tüm bu işlemleri yapmak yerine sadece 20 dakikada tertemiz, sürücüleri kurulmuş ve hatta programlar yüklenmiş bir bilgisayara sahip olursunuz.
    Kaynak: vip.asus.com forumları

2. ysongur

ysongur Yeni Üye

-- F3E de EKRAN KARTI DRIVER SORUNU --

Yapmış olduğunuz bu çalışma ve arştırma gerçekten çok faydalı. tam umudumuzu yitirmişken bizede ilham kaynağı oldu. herşey sorunsuz kuruldu ve çalıştı fakat linkten indirilen ekran kartı driver ı F3E serisinde çalışmıyor. uzunca bi araştırmadan sonra http://downloadcenter.intel.com/Detail_ ... l&lang=eng linkteki exe ile işi cözdük.

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

F3e serisinde harici ekran kartı bulunmadığı için 8400 driverının çalışmaması normal tabiki. Hatırlatma için teşekkürler. Yazıyı güncelledim

4. singar15

singar15 Yeni Üye

Tam kriz anında yazını okuyup problemlerimi çözdüm. Sırf sana teşekkür edebilmek için foruma üye oldum. Dostum eline diline sağlık.
    Saygılar..

5. o__duman

o__duman Yeni Üye

Hocam bu bilgi için sana çok teşekkür ederim ama F3E yorumlarda verilen ekran kartınıindirmeye çalıştım ama sayafayı açıyorum download not found diyor onada bi bakarsan zahmet olmasa ama beni büyük bir dertten kurtardın :)

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

7. o__duman

o__duman Yeni Üye

çok teşekkür ederim

8. o__duman

o__duman Yeni Üye

ben bir türlü ses driverini yükleyemedim ilkini yükledim ikincisinde hata veriyor bir baksan sana zahmet

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Hatanın ne olduğunu tam olarak yazarsan tabi ki bakabiliriz.

10. o__duman

o__duman Yeni Üye

xp yüklendi sorun yok ses drivwerini yukleyince Realtek High Definition Audio Official drivers (WDM_R169 olanWinXP içindir i yueyince sonlara doğru realtek hd audio yukelenemiyor diye hata veriyor

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

bende bir sorun görünmüyor. Flashget ile indirmeyi deneyebilir misin?

12. timosti

timosti Yeni Üye

Merhabalar. Bilgisayarıma xp yi kurdum.

Tek sorunum şu:

sizin dediğiniz kart nVidia GeForce 8400M G model ekran kartı.

benim bilgisayarım f3se olup ekran kartı Ati Mobillty Radeon x1700

sizin dediğiniz ekran kartı driverini de denedim olmadı.

Ati ve amd sitelerine girdim. ati 1700 e ait driver bulamıyorum. Buldugum xp destekli driverleri de yüklemiyor. acaba son ne olabilir.

Ekran kartımı vista cd sini takınca tanıyor. yanlış sürücünün yanında ünlem bırakıyor.
    xp driverini nasıl bulabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Söz konusu cihazımın özellikleri aşagıdaki gibi.
    http://www.gold.com.tr/urunozel.asp?ID=35730

kaç tane driver yüklediysem olmadı. yardımcı olursanız sevinirim.

ayrıca paylaşım içinde bilgi veren arkadaşlara teşekkürler.

13. saka

saka Admin Yetkili Kişi

14. bilaldeniz2

bilaldeniz2 Yeni Üye

ARKADAŞIM PAYLAŞIMIN İÇİN ÇOOOOK ÇOOOKKK SAOL İLAÇ GİBİ GELDİ BANA ALLAH SENDEN RAZI OLSUN...
    BENDE SORUNSUZCA KURUYORUM XP Yİ SANA TŞK İÇİN ÜYE OLDUM BUNDAN SONRA BURALARDAYIM ..

SAYGILAR..................

15. avcı20

avcı20 Yeni Üye

paylaşım için teşekkürler.. benimde çok işimi yaradı..ama Bluetooth integrated module (WinXP) - Sürücüyü buradan indirebilirsiniz. kısmında
    sürücüyü indiriyorum fakat içi boş dosya yok. bi kaç defa denedim hep aynı sorunla karşılaşıyorum..Yardımcı olabilirmisiniz? Teşekkürler...

16. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sanırım haklısın. Bluetooth driverı ile ilgili bir sorun var. Yarın düzeltirim.

17. serif_3518

serif_3518 Yeni Üye

merhabalar
    iki gün önce asus f3se marka notebook aldım ve vistadan memnun kalmayarak xp yükledim ancak birtürlü ses sürücülerini yükleyemiyorum. ne yaptıysam olmadı. pcı device buldum, arattım olmadı. yardımcı olursanız sevinirim.. kolay gelsin

18. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Yukarıdaki driverları ekran kartı hariç kurarmısınız. Tekrar ve aynen yazıldığı sırasıyla.

19. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Avcı20 selam,
    Aşağıdaki driveri deneyip sonuçlarını paylaşırmısın.
    http://dlsvr01.asus.com/pub/ASUS/nb/F3J ... 060906.zip

20. aaarmadan

aaarmadan Yeni Üye

Öncelikle yardımların için çok sağol, bende sadece teşekkür etmek için üye oldum.

Ancak, bütün adımlar sorunsuz ilerlemesine rağmen ses kartı bir türlü yüklenmiyor. Nedendir acaba bir fikrin varmı? Realtek Audio Driver Kurulumu yapılamadı diyor. Bu konuda da yardım edersen çok sevinirim.

Sayfayı Paylaş