Asus F3Jp modeline xp kurulumu anlatımı burada

Konu, 'Asus Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Asus un özellikle oyun meraklıları için çıkarmış olduğu asus f3jp modeline xp nasıl kurulur? Sorusunun cevabını bu sayfada bulabilirsiniz.

Bu yazı daha önce format atmış, bilgisayardan anlayan kullanıcılar içindir. Bu sebeple detaylara girmiyorum ancak takıldığınız konuları sorabilirsiniz. Rarlı dosyaları açmak ikin gereken şifre="www.notebook.gen.tr" dir.

A. Windows Xp kurulumuna başlamadan önce yapılacaklar.
    1. Öncelikle sata driver ları olan bir xp cd sine ihtiyaç var. Nasıl yapacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.
    2. Aşağıdaki bütün sürücüleri bilgisayarınızın d diskine indirmelisiniz.
    3. Bilgisayarınızın bios ayarlarına girip cd sürücüyü ilk kontrol edilecek olarak ayarlamalısınız.

B. Kurulum ve sürücüleri kurulması.
    1. Windows xp cd'sini bilgisayara takıp yeniden başlatın, kurulumu tamamlayın.
    2. Eğer varsa service pack 2 yi hemen kurun.
    3. Aşağıdaki sıralamaya göre sürücüleri kurun.

Asus F3jp Windows Xp Sürücüleri
    1. Anakart Sürücüsü : Intel chipset driver'ını kurun ve bilgisayarı mutlaka yeniden başlatın.
    2. Asus ATK Generic Function Utility : Asus ATK Generic Function Utility
    3. Asus Atk hotkey drivers : Asus Atk hotkey drivers
    4. Asus ATK MEDIA Utility : Asus ATK MEDIA Utility
    5. Asus ATK0100 ACPI Driver : ATK0100 ACPI Driver
    6. Asus ATKDrv Driver : Asus ATKDrv Driver for xp
    7. Asus ATKOSD2 Utility : Asus ATKOSD2 Utility
    8. Asus Live update programı: Asus Live update programı
    9. Asus Power4 Gear güç yönetimi programı: Asus Power4 Gear güç yönetimi programı
    10. Asus SPLENDID programı : Asus SPLENDID programı
    11. Asus Wireless Console programı: Asus Wireless Console programı
    12. Ses yaması : Önce bunu kurunuz.Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio
    13. Ses kartı sürücüsü : Realtek audio driver'ını indirin. Kurulumun nasıl yapılacağı açılan sayfada yazıyor.

14. Asus F3JP Modem Sürücüsü - Bilgisayarla gelen dvd den kurabilirsiniz. Bulamazsanız bu dosyayı deneyin.
      - Not: Modemi kullanmayacak olsanız bile kurun.
    15. Asus notebook Ati Ekran Kartı Sürücüsü: Asus notebook Ati vga driver for windows xp sürücüsünü kurunuz. sorun yaşarsanız şu yazıda anlatılanları yapın.

16. Asus f3jp webcam kurulumu: Benim tavsiyem hiçbirşey kurmayın. Bırakın xp kendisi tanısın. İle kuracağım derseniz sürücüsü bilgisayarla gelen dvd de var. Aygıt yöneticisine gelin, Görüntü aygıtlarını seçin, webcam e sağ tıklayın ve sürücüyü güncelleştir deyin. Yeni sürücünün yerini siz tanımlayın. <
    17. Asus Wireless console: Asus Wireless console
    18. Kablosuz ethernet sürücüsü: Intel wireless ethernet driver.

19. Asus F3JP Bluetooth sürücüsü:
    20. Asus Bluetooth driver:asus BT-253 Bluetooth Driver and Utility
    21. Asus F3JP Synaptics Touchpad: Link1
    22. Asus f3jp Kart okuyucu sürücüsü: Bilgisayarla gelen dvd den kurabilirsiniz. Bulamazsanız bu dosyayı deneyin.
    23. Asus F3JP ethernet kartı driver: Link1

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Güncellendi.

3. orange235

orange235 Yeni Üye

merhaba
    öncelikle emeklerinizden dolayı teşekkür ederim.
    Bazı driverlar için bilgisayarla gelen dvd'de bulunur diyorsunuz.Bu dvd recory dvdsi mi yoksa Driver Cdsi mi? Bir de bu driver cdsi vista için olduğu yazıyor. bundan mı bahsediyor musunuz? Cevap verirseniz çok sevinirim. dün gecemi tümden bu işe verdim ama bir sonuca ulaşamadım. yeniden vista kalmak zorunda kaldım.
    iyi akşamlar

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Öncelikle driver cd yada dvd sinden bulursunuz.
    Merak etmeyin bahsettiğim dirverlar hem vista hemde xp için uygundur.
    Ayrıca atk hotkey dışında önemli bir driver yok cd den kuracağınız.
    Listedeki driverlarla deneyin sorun olmaması lazım.

5. orange235

orange235 Yeni Üye

merhaba xp cdsinin sata driverı olup olmadığını nasıl anlayacağım. eğer sata driver yoksa kurmayı denediğimde kurmama izin vermezmi ?
    iyi akşamlar

6. husam881

husam881 Yeni Üye

emegin, anlatımın için cok cok tesekkurler..ALLAH RAZI OLSUN ....Gercekten harika anlatmıssın..tekrar tesekkurler

7. inkaizma

inkaizma Yeni Üye

hocam ben dediklerinin aynısını sırasıyla yaptım xp kuruldu sürücüleri kurarken ses de problem yaptı microsoft bus driver should be loaded in your system before instaling realtek HD audio driver yani önce hd audio driver yükleyin sistemde bus driver yüklü olması lazım diyor nerde bu busdriver.
    2. si webcam cd sinden yükledim olmadı.
    3 modemi tanımadı
    4 bluetoothu tanımadı
    sen demişsinki ses için sistem aygıtlarından pci deviceın üstünde sağ tuş sürücü güncelleştir yolunu belirttim d nin içindeydi ses dosyam orda inf dosyası istiyor hangisi arkadaşım yardımcı olursan sevinirim.bu vistaya gıcık oldum . xpde bu tanımam driver problemi deli ediyor beni.

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

[*]Ses Kartı kurulumu

Birçok arkadaş ses kartını kurmayı başaramıyor. Aşağıdaki işlemleri SIRASIYLA ve hiçbir adımı atlamadan yaparsanız sorunsuz bir şekilde notebook ses kartınızı kurabilirsiniz.

Önce ses yamasını kuruyoruz. Daha sonra realtek ses kartı driverını normal bir şekilde kuruyoruz.

İki dosyayı birden buradan indirebilirsiniz. Eğer dosyalar açılırken şifre isterse şifresi "www.notebook.gen.tr"

Bilgisayarıma sağ tıklıyoruz. Özellikler > donanım > Aygıt yöneticisini açıyoruz. EN ALTTA SİSTEM AYGITLARININ ALTINDA sarı ünlem işaretiyle bir pci device göreceksiniz. Sağ tıklıyoruz.
    Sürücüyü güncelleştir > Hayır[nb],[/nb] Bu kez değil > Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) i seçip ileri diyoruz. Gelen ekranda arama şu konumu da içersin: yazan yerde işaret yoksa mouse ile tıklayarak işaretliyoruz. Hemen altında boş bir satır olacak. Bu satıra şunu yapıştırın.
    Kod:
    C:\Program Files\Realtek\Audio\InstallShield
    Daha sonra ileri'yi tıklayıp herşeyi onaylayarak kurulumu tamamlayın. Bilgisayarı yeniden başlatın. Ses kartınız başarı ile kurulmuştur.

Modemi tanıtmak için hangi dosya ile hangi işlemleri yaptınız?
    Bluetooh u açtınız mı? Wireless console programında da açık mı?

9. inkaizma

inkaizma Yeni Üye

arkadaşım yazını yeni okudum senin dediğin gibi yapmadım farklı bi şekilde yaptım. bütün dirverları kurdum sadece bluetooth u tanımadı.bide touchpad arada takılıyo çok nadir niye bilen varmı true imajla bu şekildeykenhemen yedeğinin alacam gıcık etti bu uğraşma işi .şimdi canavar gibi oldu xp kurulunca performans alıyorum.

10. inkaizma

inkaizma Yeni Üye

arkadaşım şimdi bluetotohda halloldu ama bir tane aygıtı tanımadı ne olduğunu bilmiyorum herşeyi yükledim ? var .

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Nerede bu aygıt?

12. inkaizma

inkaizma Yeni Üye

önce vistayı kaldırdım xp kurdum yedeğini aldım .sonra geri yükleme yaptım true image la en son tammalanırken bilgisayar ntldr hatası verdi. sonra F9 la vistayı kuruyum dedim. sanırım f3jp nin 5 GB lık recovery bölümü silinmiş bilgisayar geçersiz bölüm tablosu hatası veriyor deli oldummmmmmmmmmmmmmmmmm.

13. virgo

virgo Yeni Üye

Merhabalar,

Messenger'da sesde yankı paroblemi yaşıyorum. Karşı tarafın sesi bana, benim sesim ise karşı tarafa çok net bir şekilde gidiyor. Fakat kendi sesimi ben yankılanmış olarak, ikinci sefer duyuyorum. Yankı esnasında karşı taraf konuşursa anlaşılması zor oluyor.

Harici bir ses sistemim yok. Notebook üzerindeki speaker'ları kullanıyorum. İşletim sistemim Vista.

Bu konuda bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Saygı ve sevgi ile...

14. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sizin sesiniz karşıdan geliyorsa büyük ihtimalle karşı tarafta harici ses sistemi vardır. Mantıklı olan neden bu olabilir. Karşı taraf mikrofonlu kullandığında bir problem var mı?

15. virgo

virgo Yeni Üye

Laptop kullanan ve harici ses sistemi olmayan kişilerle konuşurkende aynı problemi yaşıyorum. Karşı tarafın sesi bana çok net geliyor. Benim sesimde karşı tarafa çok net gidiyormuş. Fakat ben konuştuğumda ses bana yankı olarak geri dönüyor ama bu karşı tarafta hissedilmiyor.

Bu arada hızlı yanıtınız için çok teşekkür ederim.

Saygı ve sevgi ile...

16. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Acaba karşı taraf kulaklık kullanmıyor olabilir mi?

17. virgo

virgo Yeni Üye

Evet karşı taraf ve ben kulaklık kullanmıyoruz. Fakat bunun sorun teşkil edeceğini tahmin etmiyorum çünkü daha önce desktop pc'de böyle bir problem yoktu.

18. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bense aksine bundan olduğunu düşünüyorum. Notebookların mikrofonları ve hoparlörleri birbirine çok yakın.
    Kulaklıkla deneme şansınız varsa dener misiniz?

19. soulsofnight

soulsofnight Yeni Üye

Merhaba arkadaslar.. Ben asusun f3jp serisinin kullaniyorum...
    Webcamımdan tam randıman almadigimi düşünüyorum.. A4tech marka webcam 350k Bu notebookun webcamı 1.3 mb arada bu kadar fark olmasına rağmen a4tech kadar net gostermiyor... Bu modelden kullanan arkadaslar webcamından memnunmu die merak ettim.. webcamı driverini indirip kurdum ve pid numarasını da kontrol ettim indirdigim dosya ile webcamın pid numaraları aynı.. Yardımcı olursanız sevinirim. Hatta webcamınızdan cekilmis bir resmininz veya videonuz varsa site atarsanız daha iyi olr. simdiden tsk ederim.

20. ainafuin

ainafuin Yeni Üye

tesekkürler

Sayfayı Paylaş