Asus F3E Serisi notebooklar. F3WE166DR, F3WE166DV, F3E183DV

Konu, 'Asus Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Asus f3we ya da f3e dediğimiz modelle ilgili tüm sorularınızı bu konunun altında sorunuz.
    Bu konuda tartışılan modeller;
    ASUS F3WE166DR notebook,
    ASUS F3WE166DV notebook,
    ASUS F3E183DV notebook

Asus' un bugünlerde en çok satan modellerinden biri olan F3WE ya da bazılarının dediği gibi F3E bildiğiniz gibi Vista işletim sistemi ile satılıyor.

Ancak pek çoğumuz vista dan hala pek haz etmiyor. Bu sebeple bu yazımızda xp nasıl yüklenir bunu anlatmaya çalıştım.

Bu yazı daha önce format atmış, bilgisayardan anlayan kullanıcılar içindir. Bu sebeple detaylara girmiyorum ancak takıldığınız konuları sorabilirsiniz.

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın. ( nasıl yapılır? )

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler;
    1. Anakart Sürücüsü : Intel chipset driver'ını kurun ve bilgisayarı mutlaka yeniden başlatın.
    2. Ekran kartı: İntel onboard driver download, alternatif link.

Not: Eğer ekran kartını kurduğunuzda çözünürlük çok düşük ve renk 8bit gibi kalıyorsa bios güncellemeniz gerekiyor. Gerekli bios dosyasını buradan indiriniz. Nasıl bios güncelleyeceğinizi bilmiyorsanız şuradaki yazımıza bakınız. asus-f4/asus-notebooklarda-bios-guncelleme-t283.html
    3. Asus Wireless console: Asus Wireless console
    4. Asus power 4 gear : Asus power 4 gear
    5. Asus ATK drivers: Media ve kısayol tuşları için gereklidir. Hepsini indirin ve kurun. Asus Atk hotkey drivers , Asus ATKDrv UTILITY for WIN XP , Asus ATK MEDIA Utility for WIN XP , ASUS ATKOSD2 Utility for WIN XP , Asus ATK Generic Function Utility for WIN XP
    6. Asus Splendid Programı : Asus SPLENDID Utility for WIN XP
    7. Ses yaması : Önce bunu kurunuz.Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio
    8. Ses kartı sürücüsü : Realtek audio driver'ını indirin. Kurulumun nasıl yapılacağı açılan sayfada yazıyor.
    9. Modem: indir
    10. Ethernet: Öncelikle bunu kurun olmazsan bunu deneyin.
    11. Kart okuyucu sürücüsü: Ricoh card reader driver
    12. Bluetooth: indir
    13. Kablosuz ethernet: indir
    14. Touchpad: indir
    15. Webcam driver: indir

Etiketler: Asus f3e xp drivers, asus f3we xp drivers, sürücüsü, ekran kartı, ses kartı, F3WE166DV xp, F3WE166DR xp

2. panter19

panter19 Yeni Üye

Arkadaşlar pc nin Bios ayarlarına başlarken (delete) tuşuna başarak ulaşmıyorduk. Ama benin Notbookta ben ulaşamadım. Notbook'un markası ASUS F3WE'dir.Yardımcı olursanız sevinirim.

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Açılırken F2 tuşana basarak biosa ulaşabilirsiniz.

4. panter19

panter19 Yeni Üye

Çok teşekkürler yardımların için yukarıda driver leri verilmiş bizdeki cdlereden yükleyemeyiz mi alternatif olarak mı verdiniz.

5. bartender

bartender Yeni Üye

YA DOSTUM SAN NE KADAR ÇOK TEŞEKKÜR ETSEMAZDIR MUHTEŞEMSİN YA BUTUN YOLARDI DENEDIK TAM UMIDIMI KEMSISKEN SEN ÇIKTIN.. SAOL DOSTUM SIRF BU YUZDNE BENDE BU SUTEYE ABOSNE OLDUM.. SAOL DOSTUM

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sizdeki dvd lerle gelen sürücüler vista içindir.
    Xp kurmak için benim verdiğim sürücülere ihtiyacınız olacak.

7. panter19

panter19 Yeni Üye

Anladım yardımların için teşekkürler.

8. sarpuli

sarpuli Yeni Üye

Daha öneci konudadada yazmıştım eğer bu sürücüleri kurarsanız notebook normal çalışıyor fakat yeniden başlat veya kapat dediğinizde windows kapanıyor ekranında çakılıyor kalıyor ayni mause felan oynuyor ama kapanmıyor sorunu tam çözebilmiş değilim ama soruna neden olan sürücüleri buldum hem Vista hem XP uyumlu olan sürücüler genelde bu sorunu yaşatıyor mesela webcamin sürücüsünü CD den kurunca yaşanıyor sorun yada kart okuyucu ve touchpad sürücülerinde de aynı durum söz konusu... Ben çözemedim çözebilen varsa paylaşsın ben kısmen çözdüm webcami tanıdığı gibi bırakıyorum kart okuyucu ve touch padi kurmuyorum geri kalanlar içinde sadece XP uyumlu sürücüleri kullandım sorun olmuyor...

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Yarın bir araştırırım.

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Diğer bir konuda arkadaşımız ekran kartı sürücüsünden sonra bu problemi yaşadı. Sizde de sorun o dosyamı acaba? Deneyebilir misiniz? Sonucu bize yazar mısınız?

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

12. erhancakan

erhancakan Yeni Üye

arkadaşlar ben 4 defa format attım hangi driver den sorun kaynaklandığını bulmak için en son denememde dütün driverleri kurdum sadece ekran kartı kaldı chipset ler bilgisayarı kapatıp açtım normal kapanıp açıldı sonra ekran kartı driverini kurdum yeniden başlatılsınmı sorusuna evet dedim ve pc bidaha kapanmadı işin kötü yanı bi defa kurdunuzmu kaldıramıyorsunuz çünkü kaldırdığınızda size yeniden başlatılsınmı diye sorunca evet diyosunuz ve pc gene kapanmıyor kapanmadığı içinde yüklü olan driveri kaldırmıor bu nedenle yeni bir format atmanız gerekecek

saka ben şuan vista kullanıyorum ve çk memnun kaldım vistadan ama notebook u da catia için almıştım bu nedenle 2. bir işletim sistemi olarak xp yi kurup sadece catia çiziminde kullanmak istiyorum

sorun şuki daha önce hiç çift işletim sistemi kurmadım ve nasıl kurulduğunu bilmiyorum normal xp kurulumu yapsam bütün driverleri tanıtsam fakat kurarken c yi silip yeniden bölüm oluşturuyoruz ya vistayı silmek için ben vistayı silmesem c ye direk kur desem ikinci işletim sisteminimi kuracak yoksa başka bir yöntemi varmı varsa yardımcı olursan sevinirim :)

13. saka

saka Admin Yetkili Kişi

İki işletim sistemi için notebook genel bölümüne bakabilirsin. orada nasıl yapılacağı detaylı anlatılıyor.

Bir üst mesajda verdiğim ekran kartını dener misin?
    Onunla kapanma sorununun olmaması gerekiyor.
    Sonucu yazarsan sevinirim.

14. sarpuli

sarpuli Yeni Üye

Arkadaşlar daha öncede yazmıştım kapanmama sorununun ekran kartı sürücüleri ile alaksı yok çünkü ben zaten ilk chipset sonra ekran kartı ardından ses kartını kuruyorum ve sorun olmuyor. Zaten her kurulumda yrnifrn başlat derseniz göreceksiniz ki problem olmayacak. Ben touchpad kart okuyucu ve cameranın herhangi birini kurduğumda sorun oluyor ve kapanmıyor bununda çözümü bahsi geçen aygıtlar için sadece xp uyumlu olan sürücüleri kurmak ben öyle yaptım bu durumda kart okuyucu sorun yaşatmadı touch pad de yaratmadı ama camera için uygun olan sürücüyü bulamadım bütün verilenler hem xp hem vista uyumlu biliyorsunuzki vista nın sistemi kapatış şekli biraz farklı sürücülerde bununla ilgili bir veri varsa bu sorunu yaratıyor olabilir...

Fakat yukarıda arkadaş yazmış en sona ekran kartı sürücüsünü yükleyene kadar sorun olmamaış buda çok ilginç doğrusu benim elime şu an bir başka notebook daha geldi onada XP kuracağım ve ekran kartı sürücüsünü deneyeceğim yani yeni verieleni ve bende sorun yaşatan webcam sürücüsünüde kuracağım bakalım kapanmammazlık yapacakmı ayrıca ben denemelerimde acronis true image ile yedek alıyorum ve sürücüyü sonrdaan kuruyorum kapanmadıysa geri yükleme yapıyorum yeniden yeni sürücü deniyorum...

Bir gelişmeye ulaşan paylaşsın...

15. sarpuli

sarpuli Yeni Üye

Evet denemelerimi yaptım ekran kartı sürücüsü ile olayın alakası yok mesela elime yeni gelen F3E ye xp kurulumu yaptım chipset ve ekran kartı sürücülerini kurdum (sonradan verileni) ve ardından benim görüşüme göre sorun yaratan sürücülerden biri olan kamerayı tanıttım ve sistem artık kapanmıyor :)

16. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Yani sorun ekran kartı değil öylemi?

17. sarpuli

sarpuli Yeni Üye

Dostum destan yazıyoruz bir yararımız olsun diye ama okumuyorsun sanırım bunu yapmana gerek yok kamerayı hiç yükleme şu an benim elimde bir kısmını burdan bulduğum bir kısmını kendim bulduğum sürücüler mevcut ben herşeyi yüklemiyorum bende sorunsuz olan sürücüler şunlar
    Wireless
    Touch Pad
    Ses Kartı
    Power4 Gear
    Modem
    Kart Okuyucu
    İntel Matrix Storage Driver
    Ethernet
    Ekran Kartı
    Chipset
    Bluetooth
    ATK Utility Driver
    ATK Hotkey
    Asus Wireless Console2

Bunların dışında webcam ve bazı asus yazılımları kalıyor. Kalan Asus yazılımları sorun yaratıyormu bilmiyorum ama sanmıyorum ama webcamin yarattığı %100 bunun çözümü devre dışı felan bırakma değil webcami yüklemeyin zaten XP kendisi tanıyor ve yükleme sonrası kalitesinde ZERRE değişim olmuyor ve yüklemezseniz yani default sürücü ile kalırsa sorun yaratmıyor. Webcam için sadece XP uyumlu sürücüleri bulursak bu sorunda ortadan kalkar çünkü bende sorun yaratan kart okuyucu ve touchpad ile ilgili sadece XP uyumlu sürücüleri buldum ve sorunu çözdüm ama webcami bulamadım...

18. erhancakan

erhancakan Yeni Üye

bende chipseti yükleyince hata verdi kamera falan hiçbirinde sorun yaşamadım bütün driverleri kurdum kapatıp açabliliyordum en son donanımdan baktığımda chipset lerin önünde ünlem vardı ve yükledigimde bidaha kapanmadı

19. panter19

panter19 Yeni Üye

Arkadaşlar ben xp yi kuramadım hard diskler bağlı değil diye uyarı veriyor kurulum yaparken.Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

20. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bu yazının ilk mesajını dikkatlice okurmusunuz!!

Sayfayı Paylaş