Asus eee pc 900 20g hakkında herşey buradan

Konu, 'Asus Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Asus eee pc 900 20g resim ve özellikleri

Bu model diğerlerinden daha büyük lcd ekranı ve 20gb disk kapasitesi ile ayrılıyor.

Renk Seçenekleri : Siyah ve inci beyazı
    Monitör : 8.9" Ekran, 1024 x 600 çözünürlük
    İşlemci : Intel Mobile Cpu
    Chipset : Intel Mobile Chipset
    Ram : DDR2 1GB
    Hard Disk : Toplam 20GB (4GB built-in +16GB flash) SSD
    Ekran Kartı : Intel Uma Onboard
    Ses : Hi-Definition Audio CODEC, Tümleşik 2 adet 1W Speaker
    Optik Okuyucu / Yazıcı : Yok
    Ethernet : 10/100 mbps
    Kablosuz ağ : 802.11b/g
    Vga Port : 1 adet (Harici Monitör Çıkışı)
    Usb 2.0 : 3 adet
    Modem : Yok
    Audio jack : 2 Head phone / Mic-in
    Kart okuyucu : MMC/ SD(SDHC)
    Web kamera : 1.3 Mega Pixel webcam
    Klavye : 7'' Standard
    İşletim Sistemi : Windows Xp
    Aksesuarlar : Pil, Adaptör, Destek DVD, Kullanım klavuzu, Çanta
    Ölçüler : 22.5cm(W) x 17.0cm(D) x 2cm~3.38cm(H)
    Ağırlık (pille beraber) : 999g
    Pil : 4-Cell 4400 mAH
    Adaptör : Output: 12V, 36W; Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal
    Fiyatı : 499 dolar + kdv

asus eee pc 900 20g resimleri

Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerlerine tıklamanız yeterlidir.

Asus eee pc 900 beyaz resimleri

eeepc, asus eee pc, asus eeepc, asus eee, eee pc asus,

Ekli Dosyalar:

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Bildiğiniz gibi asus eee pc nin bir optik okuyucusu bulunmuyor. Bu sebeple işletim sistemi kurarken ya harici bir optik okuyucu bulacağız ya da aşağıdaki işlemleri yapacağız.

Asus eee pc 900 modeli4gb SSD VE 16GB flash disk olmak üzere toplam 20gb hafızaya sahip.
    İşletim sistemini mutlaka daha hızlı olan 4gb SSD diskine kurmalısınız.

Asus eee pc'ye optik okuyucu olmadan windows xp işletim sistemi kurmak

Neler gerekli;
    a. Windows xp işletim sistemi. (İkinci usb belleğe kopyalanacak. ) Dilerseniz şu konudan xp işletim sisteminin boyutunu nasıl küçülteceğinizi okuyabilirsiniz.
    b. Physdiskwrite ve MS Windows XP System Setup Disk. iki dosyayı birden buradan indirebilirsiniz.
    c. En az 1 adet (tercihen 2 adet ) usb bellek ya da sd kart. (iki adet olursa, birini açılış için diğerini xp dosyaları için kullanabilirsiniz) Ben öyle yapacağım. Anlatımda açılış diski ve xp kurulum diski diye isim vereceğim

Yapılacak işlemler;
    1. Eğer c diskinde daha önce temp klasörü varsa silin. ikinci maddede verdiğimiz bağlatıdan indirdiğiniz dosyaları c diskinde temp klasörüne açın.
    2. Açılış diski olarak kullanacağımız Usb belleği bilgisayarınıza takın.
    3. İşletim sisteminde komut istemine girin. İçinde olan bilgiler silineceği için önemli birşey varsa mutlaka başka yere kopyalayın.
      + Başlat > Programlar > Donatılar > Komut istemi'ne tıklayarak girebilirsiniz.
      + Başlat / Tüm Programlar / Donatılar / Komut İstemi yoluyla da girilebilir.
    4. yazıp entera basın.
    5. yazıp enter'a basın.
    6. Bu adım en önemli adım o sebeple çok ama çok dikkat etmelisiniz.
      Yukarıdaki komutları yazdıktan sonra bize hangi diskte işlem yapmak istediğimizi sormuş olmalı. Burada kullanacağımız usb belleği seçtiğimizden yüzde yüz emin olup onun numarasını girmeliyiz.

Eğer usb belleğinizin disk numarasından emin değilseniz aşağıdaki adımları izleyin.
      Bilgisayarım > denetim masası > yönetimsel araçlar > bilgisayar yönetimi menüsünü açın.
      Gelen pencerede depolama > disk yönetimi yerel yolunu açın. Buradan usb belleğin disk numarasını öğrenin.

Doğru disk numarasını girseniz bile eğer kullandığınız usb bellek 2gb den büyükse size eminmisiniz diye soracaktır. y yazıp enter diyerek ilerleyin. İşlemlerin bitmesini bekleyin.
      Son durumda komut istemi ekranı şu şekilde olmalı.
      Bu şekilde açılış diskimizi oluşturmuş olduk.
    7. İşlem bittikten sonra açılış diskinizi bilgisayarınızdan çıkarın ve asus eee pc'ye takın.
    8. Asus eee pc'yi yeniden başlatın, açılırken birkaç kez aralıklarla esc tuşuna basın. Gelen ekrandan usb belleği seçin ve enter'a basın.
    9. Bazı işlemler yapacak. Size bir harfe basmanızı söylecek. Enter'a basın ve geçin.
      Sonunda A:\> satırı geldiyse herşey yolunda demektir.
    10. Buraya fdisk yazıp entera basın. Gelen ekranda Y varken entera basın.
    11. Windows 98 ve önceki sürümleri kullananların aşina olduğu fdisk menüsü açılacak. Burada bütün disk bölümlerini sileceğiz. Ve sonra yeni bir bölüm oluşturacağız. Fdisk ekranını bilmeyenler için biraz açıklayalım.

Enter choice : [ ] kısmına 1 yazalım. Enterlayalım.

a. Gelen ekranda 3 yazıp enterlayalım.
      b. Do you wish to continue diye sorarsa y harfine basın ve enterlayın.
      c. Esc ile ana menüye dönelim.
      Bütün bölümleri silene kadar benzer işlemleri tekrarlayalım.
    12. Silme işlemi bittikten sonra Fdisk options penceresinden Create Dos partition or logical Dos drive seçeneğini seçelim. 1 e basıp enterlayarak seçiliyor. Gelen ekranda gene 1 e basarak enterlayalım. Kısa bir işlemden sonra gelen ekranda Y harfi varken enterlayalım.
    13. Bu işlem bittikten sonra asus eee pc'yi yeniden başlatın. Gene açılırken esc ye basarak usb belleği seçin ve a:\> ekranına gelin. format c: /s yazın ve enterlayın. Y harfine basıp enterlayın. bu işlem c diskini biçimlendirecek.
      Sizden disk için bir isim seçmenizi ister (Volume label) asus eee pc yazabilirsiniz ya da ne isterseniz onu yazın :)
    14. Tekrar a:\ ekranına dönecek. fdisk /mbr yazıp enterlayın.
    15. Tekrar a:\ ekranına dönecek. C diskinde i386 isminde bir klasör oluşturalım. Bunun için md C:\i386 yazıp enterlayın.
    16. Bilgisayarınızdaki xp kurulum dosyalarını ikinci usb diskin içine kopyalayın. Bu diske xp kurulum diski diyeceğim.
    17. Daha sonra xp kurulum diskini asus eee pc ye takın. Ve Eee pcyi yeniden başlatın. Açılırken Esc tuşuna basarak açılış diskini seçin.
    18. Asus eee pc de A:\ ekranındayken xcopy D:\i386 C:\i386 /E yazarak kurulum dosyalarını c ye almış oluyoruz. Burada d harfi yerine başka bir harf gelebilir, eğer d olmazsa başka harf ile deneyin.
    19. Kopyalama İşlemi bitince c: yazın ve enterlayın.
      cd i386 yazın enterlayın.
      winnt.exe yazın enterlayın.
    20. Bundan sonrası normal xp kurulumu ile aynıdır. İsterseniz resimli xp kurulumu anlatımını okuyabilirsiniz.

Windows xp normal ve Service Pack 3 kurulmuş asus eee pc ekran görüntüleri

asus eee pc xp nasıl kurulur, eee pc 900 xp driver, eee pc ye cd olmadan windows xp kurmak.

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Xp sürücüleri zaten cd de var ancak cdsi olmayan arkadaşlar için sürücüleri verelim.
    Sürücüleri olan arkadaşlara da nasıl kurulacağını anlatalım.
    Öncelikle önceki mesajdaki işlemlerle xp işletim sistemini kurunuz.

Asus Eee pc 900 windows xp sürücülerinin kurulumu

Sürücüleri kurarken aşağıdaki sıralamaya uymanız sistem performansı açısından oldukça önemlidir.
    Ayrıca her sürücüyü kurduktan sonra mutlaka bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

• Advanced Configuration and Power Interface Driver for WIN XP : Advanced Configuration and Power Interface Driver
    • Asus eee pc anakart driver :Anakart - chipset indirin, kurun ve bilgisayarı yeniden başlatın.
    • Asus eee pc ekran kartı driver: Ekran kartı
    • Ses Kartı Sürücüleri ve kurulumu

Birçok arkadaş ses kartını kurmayı başaramıyor. Aşağıdaki işlemleri SIRASIYLA ve hiçbir adımı atlamadan yaparsanız sorunsuz bir şekilde notebook ses kartınızı kurabilirsiniz.

Önce Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio dosyasını kuruyoruz. Bilgisayarı Yeniden başlatıyoruz.
      Daha sonra realtek ses kartı driverını normal bir şekilde kuruyoruz. Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

İki dosyayı birden buradan indirebilirsiniz. Eğer dosyalar açılırken şifre isterse şifresi "www.notebook.gen.tr"

Eğer bilgisayar açılırken ses çıkmadıysa;
      Bilgisayarıma sağ tıklıyoruz. Özellikler > donanım > Aygıt yöneticisini açıyoruz. EN ALTTA SİSTEM AYGITLARININ ALTINDA sarı ünlem işaretiyle bir pci device göreceksiniz. Sağ tıklıyoruz.
      Sürücüyü güncelleştir > Hayır[nb],[/nb] Bu kez değil > Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) i seçip ileri diyoruz. Gelen ekranda arama şu konumu da içersin: yazan yerde işaret yoksa mouse ile tıklayarak işaretliyoruz. Hemen altında boş bir satır olacak. Bu satıra şunu yapıştırın.
      Kod:
      C:\Program Files\Realtek\Audio\InstallShield
      Daha sonra ileri'yi tıklayıp herşeyi onaylayarak kurulumu tamamlayın. Bilgisayarı yeniden başlatın. Ses kartınız başarı ile kurulmuştur.

Eğer yukarıda verdiğimiz tüm işlemleri verdiğimiz sıra ile denediyseniz ve olmadıysa şu dosyayı da kurmayı deneyebilirsiniz. Şifre="www.notebook.gen.tr"
    • Asus eee pc ethernet sürücüsü: Lan Driver for WIN XP
    • Touchpad: Ben kurmaya gerek görmedim ama isterseniz buyrun. Touchpad driver
    • Kablosuz ethernet: Wireless Lan Driver for WIN XP isimli sürücüyü indirin ve kurun.

Eğer kablosuz etherneti göremiyorsanız ya da kuramıyorsanız bilgisayarı yeniden başlatın, bilgisayar açılırken f2 ile biosa girin, ADVANCED - ONBOARD DEVİCES CONFİGURATİON'a girin ve disable olanları enable yapın. Kaydederek çıkın.
    • Touchpad Sürücüsü: TOUCHPAD driver for WIN XP
    • kamera sürücüsünü kurmaya gerek yok. Xp kendisi kuruyor.

Asus Eee pc 900 uygulamalar ve yamalar
    ECap utility for WIN XP : ECap utility for WIN XP
    ASUS OS Cleaner Utility for Windows XP : ASUS OS Cleaner Utility for Windows XP.
    Skype Utility for Windows XP : Skype Utility for Windows XP
    EzPeer Utility for Windows XP : EzPeer Utility for Windows XP
    Dr.Eye Utility for Windows XP: Dr.Eye Utility for Windows XP
    DVDXPack Utility for Windows XP : DVDXPack Utility for Windows XP
    ASUS Update Utility for WIN XP : ASUS Update Utility for WIN XP
    AiGuru U1 Utility Quick Installment for Windows XP : AiGuru U1 Utility Quick Installment for Windows XP

AFUDOS Utility for DOS : AFUDOS Utility for DOS
    EPCFX001 : EPCFX001 Run the EPCFX001.exe to fix that the office 2007 can’t be installed in the optimized XP operation system.
    EPCFX002 : EPCFX002Fix the “Backup Point Setting” error issue in XP optimized operation system
    EPCFX003 : EPCFX003 : Fix that ASUS XP optimized XP system could not upgrade IE to IE7

Asus eee pc 900 güncel bios
    Asus eee pc 900 BIOS 0601
    Updated all battery discharge tables to extend battery life

eeepc 900 xp drivers, eee pc 900 windows xp driver

5. quatrain

quatrain Yeni Üye

Pili çıkarılabiliyor mu?

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

pili tabiki çıkarılabiliyor.

7. mothcontinues

mothcontinues Yeni Üye

saka tek kelime ile mükemmelsin abi, eline sağlık [alkis]

8. crosshawk

crosshawk Yeni Üye

ya abicm ben fdiskte bilinmeyen yerlere girdim asus eee pc 900 kullanıorum ne yapacagımı bilmiorum yardımcı olabilirmisin

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Nasıl bir yardım istiyorsunuz?
    Fdisk te bölümleri silip yeni bölüm oluşturmanız gerekiyor.
    google a fdisk diye yazıp aratırsanız detaylı bir çok açıklama bulabilirsiniz.

10. mothcontinues

mothcontinues Yeni Üye

saka abicim şu linux olan recovery bölümü silmeden kurulum yapmayıda biraz anlatırmısınız lütfen, teşekkürler [flowers]

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Size verilen destek dvdsinde zaten recovery bölümü var.

12. mothcontinues

mothcontinues Yeni Üye

saka, ben senin söylediğin şekilde windowsu kırparak hazırladığımı kurmak istedim, windows kurulum ekranında bir dosya bulunamadı diye hata verdi, şimdi full yeni kurulum yapıyorum, kurulum işlemi bittikten sonra c:i386 ya açtığımız dosyayı silsek olur dime, zaten windowsu oradan yüklüyor çünkü [alala]

13. saka

saka Admin Yetkili Kişi

kurulum bittikten conra i386 klasörüne ihtiyacınız yok.

14. mothcontinues

mothcontinues Yeni Üye

ben bişey daha sorayım hocam sana, senin nlite ile yaptığın kurulum cd si ile kurulum yaparken, hata aldım ben, acaba xpyi kurarken mavi kurulum yaptığımız ekranda diski sil yapmış olabilirmiyim, hatayı ondan vermiş olabilir mi? [alala]

15. wectorman

wectorman Yeni Üye

Değerli Arkadaşlar,

Oğluma almış olduğum Asus eee pc 20 Gb pc ye xp yüklemeye çalışıyorum. Aşağıdaki kısma kadar sorunsuz geldim ama işin en kolay olması gereken yerden bir adım ileriye geçemiyorum....

----------
    Silme işlemi bittikten sonra Fdisk options penceresinden Create Dos partition or logical Dos drive seçeneğini seçelim. 1 e basıp enterlayarak seçiliyor. Gelen ekranda gene 1 e basarak enterlayalım. Kısa bir işlemden sonra gelen ekranda Y harfi varken enterlayalım.

Bu işlem bittikten sonra asus eee pc'yi yeniden başlatın. Gene açılırken esc ye basarak usb belleği seçin ve a:\> ekranına gelin. format c: /s yazın ve enterlayın. Y harfine basıp enterlayın. bu işlem c diskini biçimlendirecek.

--------

format c: /s yazıp enterlıyorum ama Invalid drive specification diyor....

Bunun sebebi ne olabilir. Lütfen yardım edin.....

teşekkürler...

16. mothcontinues

mothcontinues Yeni Üye

orada bende cok takıldım, fakat sonunda halletim. sizin sorununun portisyon oluşturmamışsınız sanırım. saka size yardımcı olur.

17. wectorman

wectorman Yeni Üye

Neyse o problemi baştan yaparak hallettim bu sefer kabul etti ama sonrasında D den C ye XP dosyalarını kopyalarken "yetersiz disk alanı" uyarısı vererek işlemi yarıda kesiyor. İçinde halbuki 4 + 16 GB alan var. Bu konuda bana nasıl yardımcı olabilirsiniz.

Şimdiden teşekkürler...

18. saka

saka Admin Yetkili Kişi

fdisk te oluşturduğunuz c diskinin boyutu nedir?

19. wectorman

wectorman Yeni Üye

BAKTIĞIMDA 3844 mb YAZIYOR...

20. wectorman

wectorman Yeni Üye

HAYIR BİR DAHA BAKTIĞIMDA ŞU GÖRÜNÜYOR AYNEN YAZIYORUM

1 3844 mb
    c: 8 mb
    2 15390 mb
    3 1906 mb flash bellek
    d: 1911

C neden 8 mb yazılanları aynen uyguluyorum ama format c: /s yazdığımda 8 mb formatlandı diye bir yazı çıkarıyor. Bunu çözmemde lütfen yardımcı olun..

Teşekkürler...

Sayfayı Paylaş