Asus eee pc 1101HA seashell netbook inceleme

Konu, 'Asus Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Netbook segmentinin yaratıcısı olan Asus firması her geçen gün yeni bir eee pc duyuruyor. En son eee pc'lerden biri olan EEE PC 1101HA modelini bir günlüğüne inceleme fırsatı bulduk. Bu modelin diğerlerinden en büyük farkı 11,6 inç büyüklüğündeki ekranı olarak görünüyor.

İnceleme notlarımızı ve test sonuçlarını yazının devamında görebilirsiniz.

EEE PC 1101HA Seashell netbook özellikleri
    İşlemci : Intel® Atom™ Z520
    Ekran : 11.6" LED arka aydınlatmalı WXGA HD (1366x768) parlak ekran
    Ekran Kartı : Intel GMA 500 (US15W)
    Ram : 1GB DDR2 Ram
    Sabit disk : 160GB 5400rpm Sata Disk + 10GB eee storage
    Ethernet : 10/100 Mbps ethernet kartı
    Kablosuz Ağ : 802.11 A/B/G/N
    Bluetooth : Bluetooth V2.1+EDR
    Ağırlık : 1.380 Kg
    İşletim sistemi : Windows Xp Home

Detaylı özellikler için asus resmi sitesine ya da sayfamıza bakabilirsiniz.

Dış Kutu
    Eee pc 1101ha netbook gayet ufak ve taşıma kulbu ile kolay taşınabilen bir dış kutuya sahip. Kutunun dışında netbookun özelliklerinin yer aldığı bir bölüm var.

Kutu İçeriği
    • 1 adet netbook
    • 1 adet taşıma kılıfı
    • 1 adet pil
    • 1 adet adaptör
    • 1 adet kullanma klavuzu
    • 3 adet prize uygun kablo (Bize ulaşan asus eee pc 1101ha seashell netbookun içinde üç farklı prize uygun fiş yer alıyor. Satılacak normal ürünlerde bu olur mu bilemiyoruz.)

İşlemci
    İntel ve microsoftun netbooklar için koyduğu kısıtlamalardan eee pc 1101ha'da nasibini almış. Bu modelde N serisi bir atom işlemci yerine Intel® Atom™ Z520 kullanılmış. İntel 10 inç'ten büyük ekranlarda n serisi atom işlemci kullanılmasına izin vermiyor.

İşlemci : Intel Atom Z520
    İşlemci Hızı : 1.33 Ghz
    İşlemci Veri yolu hızı : 533 Mhz
    İşlemci ön belleği : 0.5 MB
    Isıl Tasarım Gücü (TDP): 2W. Herhangi bir core 2 duo işlemcide bu değer 25-35W civarındadır.

Ekran Kartı
    Asus eee pc 1101HA seashell netbook Intel GMA 500 (US15W) tümleşik ekran kartına sahip.

Giriş-Çıkışlar
    EEE PC 1101HA Seashell netbookun ön ve arka tarafında herhangi bir giriş çıkış bulunmuyor.
    Sol tarafta ise sırasıyla güç girişi, VGA çıkışı, 1 adet USB, kensington kilidi ve havalandırma bulunuyor.
    Sağ tarafta ise sırasıyla ethernet, 2 adet USB, mikrofon girişi, kulaklık çıkışı ve kart okuyucu yer alınıyor.

Klavye-Touchpad
    Ekran boyutunun büyük olması sebebiyle zaten büyük bir kasaya sahip olan eee pc 1101ha dolayısı ile önceki eee pc'lerden büyük bir klavye ile geliyor. Yazı yazarken herhangi bir sorun yaşanmıyor.
    Touchpad ise multi-touch yani çoklu dokunuş özelliğine sahip. Sağ ve Sol tıklama tuşları yerine tek bir tuş var. Bu tuşun sağ tarafına basınca sağ tık, sol tarafına basınca sol tuş işlevi görüyor.

Optik sürücü
    Diğer bütün netbooklarda olduğu gibi Asus eee pc 1101ha seashell'de de optik sürücü yani dvd yazıcı/okuyucu bulunmuyor. Bana kalırsa bu bir eksiklik değil. En son ne zaman cd ya da dvd kullandığımı hatırlamıyorum bile.
    Yüksek hızda internet ve büyük kapasiteli usb belleklerin ortaya çıkmasından sonra eminim benim gibi bir çok kişi de artık optik sürücüye ihtiyaç duymuyordur.

Bağlanabilirlik
    Asus eee pc 1101HA seashell netbookun 11,6" ekranı üzerine konmuş olan 1,3 megapiksel webcam ile sevdiklerinizle görüntülü görüşmeler yapmanız mümkün.
    1101HA, Wireless G teknolojisine göre 6 kat daha hızlı ve 2 kata kadar daha geniş kapsama alanına sahip Wireless N teknolojisine sahip. Dolayısı ile daha hızlı kablosuz ağ kullanabilirsiniz.
    Kablosuz ağ yerine kablo kullanacaksanız sağ tarafta bir adet standart ethernet bağlantısı yer alıyor.

Tasarım
    EEE PC 1101HA Seashell Red Dot 2009 Tasarım ödülünü kazanmış bir netbook. Dolayısı tasarım konusunda bize pek laf düşmüyor. Kendi çektiğimiz resimlerden daha kaliteli olan asus'un resimlerini aşağıda bulabilirsiniz. Resimler elimizdeki ürünün birebir resimleridir. Kontrol ettik :)

Pil
    Asus eee pc 1101HA seashell netbookta 6 hücreli 5600mah pil bulunuyor. Bu pil daha önceki model olan 1000H ve 1000HE'den kapasite olarak düşük. Ancak Asus 1101HE modelinin 11 saate kadar pil ömrü sağladığını yazıyor.
    Pil kapasitesinin düşük olmasına rağmen daha uzun pil ömrüne sahip olması yeni bir çipset ve daha düşük enerji tüketen bir işlemciye sahip olmasından kaynaklanıyor.

İşletim Sisteminin Geri Yüklemesi
    Markalı masaüstü ve dizüstü sistemlerin en önemli sunduğu yazılım avantajlarından bir tanesi, kullanıcılarına işletim sistemini çok basit bir arabirim ile geri yüklemeye olanak sağlaması. Zamanla bilgisayarınız yavaşladığında ya da bir virüs sorunu yaşadığınızda kolayca bilgisayarınızın işletim sistemini geri yükleyebiliyorsunuz.

Asus diğer eee pc'lerinde olduğu gibi 1101HA modelinde de sabit diskin içinde gizli bir bölümde sisteminizin yedeğini saklıyor. Bilgisayarınızı açarken f9 tuşuna basarak netbookunuzu kolayca ilk günkü haline getirebiliyorsunuz.

Test Sonuçları

2. gereksizüye

gereksizüye Yeni Üye

Gerçekten şahane bir netbook! Öğrenciliğim dolayısıyla bundan bir adet satın almak istiyorum ama henüz internette bu ürünün satışını bulamadım. Yardımcı olur musunuz?

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

2 hafta sonra teknosa stoklarında bulabilirsiniz.

4. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Acer AO751h modelini aldım geçen gün. En büyük sıkıntı z520 işlemcisi. Asus da aynı işlemciyi kullanmış. 11.6 inch makinalar arasında (bence) tartışmasız tasarım harikası Acer 751h modeli derim. Ben 798 e aldım Vatanda stoğa girdi 716 TL'ye. Asus seashel güzel ancak acer kadar değil . Acer'ın klavyesi mükemmel ötesi. İpek gibi bir dokunma hissi veriyor tuş yüzeyleri.

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bugün teknosada aynı modelin siyah rengini de gördüm. Asus eee pc 1101ha seashell netbookun diğer renklerdeki resimleri aşağıdadır.

Asus eee pc 1101HA seashell siyah netbook resimleri

Asus eee pc 1101HA seashell pembe netbook resimleri

Asus eee pc 1101HA seashell mavinetbook resimleri

Sayfayı Paylaş