Aspire 5720G Vista çok yavaş açılıyor

Konu, 'Acer Notebook' kısmında cybernick tarafından paylaşıldı.

1. cybernick

cybernick Yeni Üye

1,8 Ghz SAnta Rosa islemcili ve 1GB ram li bir notebook aldim. Vista inanilmaz yavas aciliyor. Acaba ram i 2 gb' arttirsam bir faydasi olur mu?

2. The Wind

The Wind Yeni Üye

Hocam raminiz günümüz koşullarında çok çok profesyonel bir kullanıcı değilseniz yeterlidir.Markalar modellerinin içine çok gereksiz ıvır zıvır içeren bir çok program yükleyebiliyorlar ve bu programların hemen hepsi windows başlatıldığında otomatik olarak aktif hale geçmeye çalışıyor ve böylece açılış süreniz artıyorr.Kullanmadığınız programları başlangıçtan kaldırın probleminiz ortadan büyük ihtimalle kaybolacaktır.

3. oguzhanx

oguzhanx Yeni Üye

yawaş derken ne kadar sürüyor?
    normal kullanımda performansla ilgili bi problem varmı ?
    tabiki ram i artırmanın faydası olacaktır ama 2gb ram de az değil.
    açılış programlarını düzenlemek pc nin açılma hızında hatrı sayılır bi zaman kazanmanı sağlayacaktır.

4. cybernick

cybernick Yeni Üye

arkadaslar pardon duzeltiyorum. Notebook da 2gb ram yok 1gb var. Tamamen acilmasi 1,5 ile 2 dk suruyor. ayrica disk surekli calisiyor. Notebook da ariza yok cunku baska birinde daha denedim ayni. Ise yarar diye readyboost yaptim ama pek bir faydasi olmadi...

Bu arada kingston 667 mhz ddr2 ram buna uyarmi. 2 gb sadece 90 ytl civarina bana uygun geldi....

5. The Wind

The Wind Yeni Üye

1.5 dakika açılış süresi normal arkadaşım,panik yapma boşuna.2gb rami 170 ytl den aşağı bulamadım ben 1 gb lık 2 ramden mi bahsediyorsun 90 ytl derken?

6. oguzhanx

oguzhanx Yeni Üye

bence 2dkka iyi bir açılış süresi değil.ram ini kesinlikle 2gb yap.
    evet bahsettiğin ram uyar.söylediğin fiyatta uygun.

7. cybernick

cybernick Yeni Üye

Evet 2 adet 1 GB 667 Mhz ramdan bahsediyorum. Bildigim kadariyla 800 mhz ramlari desteklemiyor.

İsin sonda elimde iki adet 512 Mb kalacak ama ne yapalim. Açılış hızını etkiler mi ? Yani 2GB ram ile notebook daha hızlı açılıp kapanır mı?

8. oguzhanx

oguzhanx Yeni Üye

kesinlikle hissedilir bir etki yaratacaktır. ;)

9. kaanket

kaanket Yeni Üye

egerkı acılıstan zaman kazanmak ıstıyorsan uyku modunda ac kapa makınayı farkı gorucen :) 30 sn filan suruyor yanı notebook herzaman hazır ;) cok azda batarya harcıyor

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Evet uyku modu faydalı bir uygulama. Ben evden işe giderken genelde kapatmıyorum. Böylece açtığım sayfalarda yerli yerinde duruyor. Hemde açılış kolay oluyor.

11. cybernick

cybernick Yeni Üye

Arakadaşlar,

Sonunda makineye 667 Mhz 2 gb Kingston ram taktim. Ram performanı 4.5 den 4.8 cikti. Ama baska bir sorun ile karsilastim. Makine iyi sayilabilecek bir hizda aciliyor ama hesey yuklendikten ve destop acildiktan 1-2 dk sonra makine 30-45 sn kadar pause oluyor. Yani disk tamamen duruyor ve hiçbir komutu kabul editmiyor. Sonrasinda makine fişek gibi.

Defrag dahil birçok şey denedim ama sonuç aynı. Ne yapabilirim bilemiyorum. Bazı forum sitelerinde workstation veya account control servisinden bahsediliyor. Event loglarda bir sorun yok. Yeni ram lerin boyle birsey yapacagini sanmiyorum zira ilk 2-3 acilista sorun yoktu.

Lutfen bir fikir. Acer aldigima pişman mı olsam acaba... :(

12. ecoll

ecoll Yeni Üye

Şu bekleme sorunu bende de mevcut.. Hem vista hemde xp de 30 sn kadar bekleme yapıyor..

13. cybernick

cybernick Yeni Üye

Yurtdışı bazı sitelerde UAC (user access control) un kapatılmasını tavsiye ediyorlar. Sonuç çözülüyormuş. Henüz deneme şansım olmadı.

14. The Wind

The Wind Yeni Üye

Vistadaki uac özelliği açık olunca çalıştırmak istediğiniz ne olursa olsun vista size sormadan onay vermiyor.Çok sinir edici birşeydi ben kapattım denetim masasından.Şöyle izah edeyim:Denetim masasından kullanıcı hesapları ve aile güvenliği-kullanıcı hesaplarına tıkladığınızda en altta kullanıcı hesabı denetimini aç ya da kapat diye bir sekme var oradan açabilirsiniz veya kapatabilirsiniz.Bence kesinlikle kapatılması gereken birşey. ;)

Sayfayı Paylaş