Öne Çıkan AMD sonunda yeni işlemcileri RYZEN'i tanıttı

Konu, 'Bilgisayar ve Teknoloji Dünyasından Haberler' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  amd_ryzen_islemciler.jpg

  AMD'nin bir süredir merakla beklenen yeni nesil ZEN platformu için düzenlediği sunum sona erdi. Firma Ryzen adını verdiği yeni işlemcisini İntel ile karşılaştırma yaparak tanıttı. Ryzen işlemci sahip olduğu özellikler ile Oyuncuları, içerik üreticilerini ve geliştiricileri hedef kitlesi içine alıyor.

  İlk etapta masaüstü sistemler için gelecek olan yeni işlemciler, 2017 yılının sonlarına doğru notebook'lar içinde piyasaya sürülecek. Umarız birçok Notebook üreticisi bu işlemcileri kullanır ve piyasada bir rekabet ortamı oluşabilir.

  AMD'nin ZEN adını seçmesindeki ilk sebep "denge" olarak açıklandı. Lisa Su'nun yaptığın sunumda, bu ismin AMD mühendisleri tarafından seçildiği açıklandı. Burada geçen denge kelimesi ise işlemcinin yüksek işlem gücünü ve buna karşılık düşük güç tüketimi ile kurduğu dengeyi temsil ediyor.

  amd_ryzen_islemciler_2.jpg

  AMD Ryzen işlemcisinin taban frekans hızı olarak 3.4 Ghz olurken, AM4 platformunda hazırlanan bu işlemcide 8 çekirdek ve 16 thread bulunuyor. Ayrıca 20 MB L2 + L3 Cache bellek miktarına sahip olan işlemcinin TDP değeri yani güç tüketimi ise 95W olarak duyuruldu.

  amd_ryzen_islemciler_3.jpg

  İşlemci taban frekans hızıyla dahi Intel 6900K işlemcisiye kafa tutabiliyor. Intel'in 6900K için yaklaşık 1100$ fiyata sahip olduğunu da göz önüne alırsak, AMD Ryzen'ın fiyat-performans işlemcisi olacağına hiç bir şüphe kalmıyor.

  AMD SenseMI Teknolojisi ise Ryzen işlemcisinin kullanıcılarına sunacağı 5 ciddi yeniliği barındırıyor. Pure Power teknolojisi ile her bir çekirdeğin anlık olarak frekans hızını çalışan uygulamalara göre değiştirebileceğini gösteriyor. Precision Boost teknolojisi ise işlemci frekansının sistem ihtiyaçlarına karşılık verecek şekilde dengelenmesini sağlayacak.

  AMD SenseMI teknolojisinin barındırdığı diğer yeniliklerden biri olan Smart Prefetch, sistemin akıllı bir biçimde önyükleme dosyalarını önceden tanımlayarak, istenilen verilere erişimi çok daha kısa sürede gerçekleştirecek. Neural Net Prediction ise sistem kaynaklarının yapay nöral ağlar yardımıyla tahmin edilerek olabilecek en hızlı şekilde çağrılmasına yardımcı olacak.

  Extended Frequency Range isimli teknoloji sayesinde sistem, ne tip bir soğutmaya sahip olduğunu tanımlayarak bu soğutma sistemine göre frekans hızını belirleyebilecek. Yani su soğutma ile fan ile soğutma arasındaki farkı anlayabilen işlemci bu farklara göre hızını kendisi ayarlayabilecek.

  Sunum sırasında yapılan karşılaştırma ve performans testlerinde AMD Ryzen işlemcisinin karşısında Intel 6900K işlemcisi yer aldı. 1100$ fiyatı ile dikkat çeken işlemcinin 3.2 Ghz frekans hızı, stabil bir overclok ile 3.7 Ghz seviyesine çıkartılırken, Ryzen işlemcisi ise taban hızı olan 3.4 Ghz seviyesinde tutuldu.
  Handbrake uygulamasında yapılan karşılaştırmada, aynı video dosyası Apple TV formatına dönüştürülürken, Ryzen bu işlemci 54 saniyede Intel işlemcisi ise 59 saniyede tamamladı.

  4K oyunlar tarafında da son derece iddialı olan Ryzen işlemcisi, Battlefield 1 oyununda Intel 6900K ile kafa kafaya bir performans gösterdi. Ryzen işlemcisi, 4K çözünürlükte tüm ayarlar en üst seviyede iken yüksek FPS oranıyla Intel işlemcisiyle eşit bir performans sunmayı başardı. Burada vurgulanan nokta ise öncelikle fiyat farkı ve güç tüketim değeri oldu. Ryzen işlemcisi 95W güç tüketirken Intel 7900K'nın bu işlemler sırasında 140W civarı güç tükettiği açıklandı. Firma yetkilisi Lisa Su, 95W TDP değerinin optimizasyonlar sonrasında daha da aşağı seviylere çekileceğini belirtti.

  AMD Ryzen işlemcisi, oyunlara ek olarak içerik oluşturucular ve geliştiriciler içinde önemli bir performans sunuyor. 3 boyutlu render işlemleri sırasında 16 Thread olarak çalışan işlemci 25 milyon - 53 milyon arası poligon değerlerine sahip 3 boyutlu tasarımları sorunsuz bir şekilde yönetti.

  Esport oyuncularının ilgisini çekecek nokta ise işlemcinin oyun oynatma ve stream (canlı yayın) tarafındaki başarısı. Bu konudaki tanıtımını dünyaca ünlü Peter "PPD" Dager ile yapan AMD, Ryzen işlemcisinin en yüksek detaylarda oyunların nasıl oynandığını ve performans kaybı yaşamadan benzer şekilde stream (canlı yayın) edildiğini gösterdi. Teknoloji demosu sırasında, 4.5 Ghz frekans hızında çalışan Intel i7-6700K işlemcinin ciddi oranda kare atlatarak çalıştığı da açık bir şekilde gösterildi.

  Son olarak VR teknoloji demosu ile Ryzen işlemcilerin sanal gerçeklik konusundaki başarısı açık bir şekilde gösterilirken, AMD'nin VR konusundaki öncü çalışmalarına vurgular, PlayStation 4 Pro, Playstation VR ve Xbox Project Scorpio konsolları ile yapıldı.

  Bu sunumun dikkat çeken detaylarından biri de yeni VEGA platformu oldu. AMD Ryzen ve VEGA platformu ile birlikte 4K çözünürlükte 60 FPS multiplayer oyun gösterimi oldukça dikkat çekici oldu. AMD'nin yeni nesil Ryzen işlemcileri için herhangi bir fiyat açıklanmadı ancak AMD Ryzen işlemcilerinin 2017 yılının ilk çeyrek diliminde pazardaki yerini alacağı AMD CEO'su Dr. Lisa Su tarafından açık bir şekilde belirtildi.

  Sunumun videosuna ve detaylı resimlerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.


  amd_ryzen_islemciler.jpg amd_ryzen_islemciler_2.jpg amd_ryzen_islemciler_3.jpg amd_ryzen_islemciler_4.jpg amd_ryzen_islemciler_5.jpg amd_ryzen_islemciler_7.jpg amd_ryzen_islemciler_7a.jpg amd_ryzen_islemciler_8.jpg amd_ryzen_islemciler_9.jpg amd_ryzen_islemciler_10.jpg amd_ryzen_islemciler_11.jpg
   

Sayfayı Paylaş