AMD - Ati sata sürücüleri ve sata disk sorununa çözüm

Konu, 'Notebook Genel' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa kesin çözüm.

Merhaba,
    Bildiğiniz gibi bilgisayarınızın hard diski sata ise windows xp kurarken disk bulunamadı gibi bir hata almanız normaldir.

Bunun sebebi windows xp cd'sinin içinde hard disk için gerekli olan sata driverlarının bulunmamasıdır.

Bu yazıda bu sorunu nasıl çözeceğinizi hem yazılı hem de daha acemi kullanıcılar için resimli olarak anlatacağız.

Sorularınızı sormadan önce yazıda yazdıklarımızı dikkatlice okuduğunuzdan emin olunuz.

İndirdiğiniz dosyaları açarken şifre sorması durumunda şifre
    Kod:
    www.notebook.gen.tr

Sata Disk için gereken ati sata sürücüleri xp kurulum dosyaları ile birleştirmek ve yeni bir cd yapmak

Gerekenler.

1. AMD Ati Sata drivers ( ati sata sürücüleri ): Anakartımızın çipseti ati olduğu için ati sata sürücülerini indirip kullanacağız. Sürücüleri rar'dan çıkarmak için gereken şifre "www.notebook.gen.tr" dir. (tırnak işaretlerini yazmayın.)

Ati chipset sata drivers for windows xp
    2. Windows Xp işletim sistemi: Windows xp cd'niz mutlaka eklentisiz ve temiz bir cd olsun. Mümkünse service pack ya da benzeri bir eklenti olmasın. Xp cd'nizin içindeki bütün dosyaları masaüstüne xp isimli klasöre kopyalayın. Daha sonra xp cdsini bilgisayardan çıkarın.
    3. Nlite programı : Nlite programını indirin ve kurun. rar şifresi "www.notebook.gen.tr"

4. Bu adım sadece xp kullananlar için geçerlidir. Eğer kurulu değilse .net framework'ü indirip kurun.
    5. Yeni xp yi yazabilmek için bir adet boş cd. (mümkünse tekrar yazılabilir olsun. Birden çok kere denemeniz gerekebilir).

Ati xp sata sürücülerini xp cdsi ile birleştirme(yazıyla anlatım).
    1. nlite programını kurun ve çalıştırın.Gelen ilk ekranda Language kısmından Turkish'i seçin ve aşağıdan devam'a basın.
    2. Size xp dosyalarının yerini soracak. Masaüstünde oluşturduğunuz xp klasörünü gösterin. Devam'a basın.
    3. Gelen sayfada birşey yapmadan Devam'a basın.
    4. Gelen sayfada "sürücüler" ve "açılabilir iso" seçeneklerini işaretleyin.
    5. Gelen sayfada ekle'ye basın, tek sürücü'ye basın, masaüstündeki sürücü klasörünü bulun, X86 isimli klasöre girin ve "AHCIX86" isimli dosyayı seçip aç'a basın.
    6. Açılan pencerede " AMD ACHI Compatible RAID Controller-x86 Platform" satırını seçin ve tamam'a basın.
    7. Değişiklikler uygulansın mı diye sorduğunda evet deyin.Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bittiğinde devam'a basın.
    8. Boş bir cd takın. Gelen pencerede Mod bölümünde "doğrudan yazdır" ı seçin, Iso etiketi kısmına Cd için bir isim yazın, yazma hızını düşürün ve yazdır deyin.
    9. Devam ve bitir'e basın. Sata diskleri de tanıyabilen windows xp kurulum cd'niz hazır.

Ati xp sata sürücülerini xp cdsi ile birleştirme(resimli anlatım).

1. nlite programını kurun ve çalıştırın.Gelen ilk ekranda Language kısmından Turkish'i seçin ve aşağıdan devam'a basın.

2. Size xp dosyalarının yerini soracak. Masaüstünde oluşturduğunuz xp klasörünü gösterin. Devam'a basın.

3. Gelen sayfada birşey yapmadan Devam'a basın.

4. Gelen sayfada "sürücüler" ve "açılabilir iso" seçeneklerini işaretleyin.
    5. Gelen sayfada ekle'ye basın, tek sürücü'ye basın, masaüstündeki sürücü klasörünü bulun, X86 isimli klasöre girin ve "AHCIX86" isimli dosyayı seçip aç'a basın.

6. Açılan pencerede " AMD ACHI Compatible RAID Controller-x86 Platform" satırını seçin ve tamam'a basın.

7. Değişiklikler uygulansın mı diye sorduğunda evet deyin.Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bittiğinde devam'a basın.

8. Boş bir cd takın. Gelen pencerede Mod bölümünde "doğrudan yazdır" ı seçin, Iso etiketi kısmına Cd için bir isim yazın, yazma hızını düşürün ve yazdır deyin.
    9. Devam ve bitir'e basın. Sata diskleri de tanıyabilen windows xp kurulum cd'niz hazır.

İşlemimiz tamamlandı.

Not: Bu işlemleri yaptıktan sonra xp kurulumu yaparken dikkat etmeniz gereken bir konu var. Windows xp kurulum ekranında kuruluma başlarken size iki seçenek sunuyor.
    1-Dosya sistemini olduğu gibi bırak.
    2-Ntfs olarak biçimlendir. Bunu seçip hızlı biçimlendir derseniz hatasız kuruluma devam edebilirsiniz.

Etiketler;
    ati sata driver, ati sata sürücüleri, ati sata drivers, ati amd raid drivers, Sata driver, xp sata driver, disk bulunamadı, bilgisayarınıza bağlı hiçbir sabit disk bulunamadı, kurulum için disk bulunamadı, Notebook disk bulunamadı, notebook sata driver, sata disk nasıl kurulur, sata sürücüsü, anakart sata driver, Kur Bilgisayarınıza Takılı Hiçbir Sabit Disk Bulamadı, sata disk sorunu, sata sorunu

2. izzy67

izzy67 Yeni Üye

olmadı yapamadım delirecem

3. Vuslata Hasret

Vuslata Hasret Yeni Üye

Arkadaşlar Allah hepinizden razı olsun..

Yaptım ve oldu şu anda xp'yi kuruyorum..

Olmuyor delirecem diyen kardeşime duyurulur..

4. selcombilgisayar

selcombilgisayar Yeni Üye

sayın saka,
    ben satalı cdyi hazıradım fakat sorunum hala devam ediyor yardımcı olursan sevinirim.
    xp yi kuararken mavi ekran hatası vermeye devam ediyor toshiba a300-1lt serisi
    0X0000007B hata kodu bu. satadan mı kaynaklanıyor artık bende bilemiyorum yardımcı olursan sevinirim.

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

a300 1lt için okumanız gereken konu bu değil. diğeri.

6. terante

terante Yeni Üye

Gercektn tşkler çok başarılı olmuş kurulumda sorun yaşayan arkadaşlar varsa yani kurulum sırasında mavi ekranla karşılaşn lar için bios ayarlarında sata ayarında ıd yi secin sorun ortadan kalkıcaktır. bende oldu ordan düzelttim.

7. mephistos

mephistos Yeni Üye

Yukarıdaki işlemler gerçekten işe yarıyor, uygulayıp ta mavi ekran hatası alıyorsanız bilin ki bir yerde yanlışlık yapmışsınız demektir. Durumu tekrar gözden geçirip tekrar deneyin.
    Konuyu hazırlayan arkadaşa sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum..

8. EnEs27

EnEs27 Yeni Üye

Kardeş eline saglık tek denemede yaptım bu işlemi ve xp yi yükledim yanlız benim bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim kablosuz internet baglantısı kuramıyorum kablolu olarak kuruyorum ama ne denedıysem olmadı lütfen yardımcı olurmusnuz şimdiden teşekkür yardımlarınız için

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

kablosuz internet bağlantısı sorununuzu buraya değilde notebook markanızın forumuna yazınız.

10. gabarcobar

gabarcobar Yeni Üye

birader service packsız xp cd si bulamıyoum cok aradım bildigin bi ades falan varsa yardımcı olurmusun

11. geceyargici86

geceyargici86 Yeni Üye

Allah razı olsun kardeş.
    çok faydalı oldu bu yazın.
    süper bir anlatım. o kadar internette aradım senin kadar ayrıtılı anlaşılır olanı yok.

12. schaft

schaft Yeni Üye

üstatlar bi yardımcı olun lütfen
    yeni notebook aldım emachines e625 ....amd rs690mc cipsete sahip....bütün yazdıklarınızı okudum ve yaptım ama raid sata driverlerini tanıtamadım bir türlü xp kuramıyorum.achix64 dosyası istiyor ama yükledim yinede istiyor....bi el atın lütfen [ofof] [ofof]

13. gunsal

gunsal Yeni Üye

sonuna kadar tamam cd de baişarı ile oluştu
    fakat son olarak niçin bu cd nin içindekileri
    tekrar boş bir cd'ye yazdırıyoruz anlamadım doğrusu?

14. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Haklısınız. Son yazdığımız madde fazladan olmuş. Daha önce direk yazdırmıyorduk o zamandan kalmış.

15. fatihşenel

fatihşenel Yeni Üye

arkadaşlar hp 1212et de bios ayarında sata ide ayarı yok??????????

16. fatihşenel

fatihşenel Yeni Üye

merhaba arakdaşlar elimde hp pavilition dv5 1212et leptop var amd işlemci ati ekran kartlı ve bunu xp ye çeviremedim 4 gündür uğraşıyorum cevirebilen varmı yada nasıl yaptınız yardımcı olursanız sevinİrim

17. saka

saka Admin Yetkili Kişi

ilk mesajdaki işlemleri yaprtınız mı?
    ya da tam olarak ne yaptınız detaylı ama mutlaka detaylı yazar mısınız

18. fatihşenel

fatihşenel Yeni Üye

kardeş yukardaki işlemleri yaptım sata driverları sp2 yede sp siz windows ada entegre ettim ama olmadı anlamadım direk kuruluma geçiyorum ama olmadı anlamadım sizde kurulu xp cd si varmı acaba yana nasıl yapabilirim vistayı pc den komple kaldırdım diskleri de temizledim bios ayarında sata - ıde ayarıda yok

achix64 dosyası istiyor ama yükledim yinede istiyor

19. gunsal

gunsal Yeni Üye

üstadım bir de vistayı nasıl sileceğimiz konusunda
    yardım edebilirseniz çok iyi olacak...
    vista'ya xp cd'si ile format atılmıyor
    önce vistayı silmek veya vistanın boot ayarlarını silmek lazımmış
    bu konuda yardımlarınızı bekliyorum...şimdiden teşekkürler

20. xxjackxx

xxjackxx Yeni Üye

arkadaşlar Acer Aspire 5536 5536G laptoplar için burada verilen sata driverları hatalı.Amd M780G chipset için sata driverı indirin.onu koyun cde ye oluyor.benim denemediğim nane kalmadı en son bu şekilde kurdum...
    driver buradan raid surucusunu indirin. ; http://game.amd.com/us-en/drivers_chipset.aspx
    indirdiğiniz dosyayı Nlite ile entegre edin ve en önemlisi entegre edeceğiniz xp nin temiz olması yani daha önceden içine başka sata driver ı entegre edilmemiş olması. Son olarak bide şuna dikkat edin.kurarken restart edebilir yılmayın devam edin kuruyor xp yi.

Sayfayı Paylaş