Acronis ile Harddisk Yedekleme Resimli Anlatım

Konu, 'Yazılım genel' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Acronis true image 11 adlı program ile harddiskinizin tamamını yedekleyebilirsiniz.
    Programı kullanmaktaki en büyük amacımız saatler süren format ve program kurulumu aşamaları tekrar yaşamamak.

Yeni ve temiz bir windows kurun. En gerekli programlarınızı yükleyin. Gerekli güncelleştirmeleri yapın. Daha sonra bütün yaptıklarınızı acronis ile yedekleyin. İstediğiniz bu yedekle birkaç dakika içinde bilgisayarınızın ilk haline dönebilirsiniz.

Programı aşağıdaki reklam bannerlarından ya da bu adresten indirebilirsiniz.
    Lütfen crack yada serial ile ilgili sorularınızı burada sormayın.

Acronis ile c diskinizin yedeğinizi nasıl alacağınızı anlattım.

1. Programı çalıştırın ve Backup and Restore seçeneğine tıklayın.
    2. Yedek alacağımız için Backup seçeneğine tıklayın.
    3. Yedek alınacak yer olarak My Computer seçeneğini seçin. Next'e basın.
    4. C diskini yedek alacağımız için Disks and partitions seçeneğini seçin. Next'e basın.
    5. Hangi diskin yedeğini almak istiyorsanız onu seçin. Ben C diskini yedek aldığım için sadece c yi seçtim. Next'e basın.
    6. Aldığınız yedekte olmasını istemediğiniz dosyaları buradan seçiyorsunuz. Bence hiç ellemeyin ve Next'e basın.
    7. Gereksiz bir yer. Dont show this message again i seçip Ok ye tıklayın.
    8. Aldığımız yedeği nereye kopyalayacağınızı seçin. C diskinin yedeğini alıyorsanız, d diskini seçin. Next'e basın.
    9. Create a new full backup archive i seçip Next'e basın.
    10. Aldığınız yedekle ilgili notları yazın. Şu tarihte alınan, bütün güncellemeler yapılmış, resimlerimin olduğu vb gibi kendinize göre notlar yazabilirsiniz. Next'e basın.
    11. Use default options u seçip Next'e basın.
    12. Son adım. Seçtiğiniz seçeneklerin özeti görünüyor. Proceed'e basın ve işlem bitene kadar bekleyin.
    13. İşlem tamam. Tedek olarak alınan dosyayı saklayın. İleride windows yavaşlarsa, virüs girerse vb gibi durumlarda bu yedek dosyasıyla sistemimizi bugünkü haline getireceğiz.

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Acronis true image ile full yedek almak için yapmanız gerekenleri aşağıda resimli olarak anlattım.

1. Programı çalıştırın ve Backup and Restore seçeneğine tıklayın.

2. Yedek alacağımız için Backup seçeneğine tıklayın.

3. Yedek alınacak yer olarak My Computer seçeneğini seçin. Next'e basın.

4. C diskini yedek alacağımız için Disks and partitions seçeneğini seçin. Next'e basın.

5. Hangi diskin yedeğini almak istiyorsanız onu seçin. Ben C diskini yedek aldığım için sadece c yi seçtim. Next'e basın.

6. Aldığınız yedekte olmasını istemediğiniz dosyaları buradan seçiyorsunuz. Bence hiç ellemeyin ve Next'e basın.

7. Gereksiz bir yer. Dont show this message again i seçip Ok ye tıklayın.

8. Aldığımız yedeği nereye kopyalayacağınızı seçin. C diskinin yedeğini alıyorsanız, d diskini seçin. Next'e basın.

9. Create a new full backup archive i seçip Next'e basın.

10. Aldığınız yedekle ilgili notları yazın. Şu tarihte alınan, bütün güncellemeler yapılmış, resimlerimin olduğu vb gibi kendinize göre notlar yazabilirsiniz. Next'e basın.

11. Use default options u seçip Next'e basın.

12. Son adım. Seçtiğiniz seçeneklerin özeti görünüyor. Proceed'e basın ve işlem bitene kadar bekleyin.

13. İşlem tamam. Tedek olarak alınan dosyayı saklayın. İleride windows yavaşlarsa, virüs girerse vb gibi durumlarda bu yedek dosyasıyla sistemimizi bugünkü haline getireceğiz.

Ekli Dosyalar:

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Bu konunun ilk mesajında "acronis ile nasıl yedek alınır?" onu anlatmıştık.
    Bu mesajda ise Acronis ile daha önce aldığımız yedeği bilgisayara nasıl yükleyeceğiz onu anlatacağım.
    Bilgisayarınız yavaşladıysa yada bir sorun olduysa daha önce aldğınız yedek ile geri dönebilirsiniz.
    Bu işlem 15 ile 25 dakika arasında sürmektedir.

Acronis ile alınan yedeği geri yükleme (Yazıyla Anlatım)
    1. Acronis programını çalıştırın ilk gelen ekrandan Backup and Restore seçin.
    2. Restore seçin.
    3. Gelen ekranı Next deyip geçin.
    4. Daha önce aldığınız yedek dosyasını bulun ve seçin. (daha sonra ne olur ne olmaz diye c diskini tıklayın)
    5. Restore disks or partitions seçili iken next deyip geçin.
    6. C diskini seçip next deyin.
    7. Diski analiz edene kadar bekleyin.
    8. Gelen ekranda c diskini seçip next deyin.
    9. Logical seçili iken next deyin.
    10. Bu ekranda değişiklik yapmadan next deyin.
    11. "Yes, I want to assign a logical drive letter to the restored partition" seçili iken ve aşağısında C yazarken next deyin.
    12. No, i do not seçili iken next deyin.
    13. Use default options seçili iken next deyin.
    14. Proceed e basın.
    15. İşlem yaparken bekleyin.
    16. Sistemi kurmak için yeniden başlatmak gerekiyor. Reboot a basın.
    17. Bilgisayarınız yeniden açılırken bir süre bekleyecektir. Bu sürede hiçbirşeye basmayın. Starting acronis loader yazısını gördüğünüzde işlem başlamış demektir.
    18. Bir sonraki ekranda Acronis. Loading. please wait diyecektir. Abimizi kırmayıp bekleyelim.
    19. İşlem başlayacak.
    20. Yedeği bulacak ve yüklemeye başlayacak.
    21. Son detayları verecek. Ve sistem ilk günkü haline geri dönecek. Yeniden başlatın ve tadını çıkarın.

Acronis ile alınan yedeği geri yükleme (Resimli Anlatım)
    1. Acronis programını çalıştırın ilk gelen ekrandan Backup and Restore seçin.
    2. Restore seçin.
    3. Gelen ekranı Next deyip geçin.
    4. Daha önce aldığınız yedek dosyasını bulun ve seçin. (daha sonra ne olur ne olmaz diye c diskini tıklayın)
    5. Restore disks or partitions seçili iken next deyip geçin.
    6. C diskini seçip next deyin.
    7. Diski analiz edene kadar bekleyin.
    8. Gelen ekranda c diskini seçip next deyin.
    9. Logical seçili iken next deyin.
    10. Bu ekranda değişiklik yapmadan next deyin.
    11. "Yes, I want to assign a logical drive letter to the restored partition" seçili iken ve aşağısında C yazarken next deyin.
    12. No, i do not seçili iken next deyin.
    13. Use default options seçili iken next deyin.
    14. Proceed e basın.
    15. İşlem yaparken bekleyin.
    16. Sistemi kurmak için yeniden başlatmak gerekiyor. Reboot a basın.
    17. Bilgisayarınız yeniden açılırken bir süre bekleyecektir. Bu sürede hiçbirşeye basmayın. Starting acronis loader yazısını gördüğünüzde işlem başlamış demektir.
    18. Bir sonraki ekranda Acronis. Loading. please wait diyecektir. Abimizi kırmayıp bekleyelim.
    19. İşlem başlayacak.
    20. Yedeği bulacak ve yüklemeye başlayacak.
    21. Son detayları verecek. Ve sistem ilk günkü haline geri dönecek. Yeniden başlatın ve tadını çıkarın.

Ekli Dosyalar:

• 1.JPG
      1.JPG
      Boyut:
      123,9 KB
      Okunma:
      62.611
    • 2.JPG
      2.JPG
      Boyut:
      122,9 KB
      Okunma:
      62.409
    • 3.JPG
      3.JPG
      Boyut:
      95,3 KB
      Okunma:
      62.263
    • 4.JPG
      4.JPG
      Boyut:
      141,7 KB
      Okunma:
      62.131
    • 5.JPG
      5.JPG
      Boyut:
      93,1 KB
      Okunma:
      62.003
    • 6.JPG
      Boyut:
      96,4 KB
      Okunma:
      61.864
    • 7.JPG
      7.JPG
      Boyut:
      21,4 KB
      Okunma:
      61.717
    • 8.JPG
      8.JPG
      Boyut:
      131,9 KB
      Okunma:
      61.711
    • 9.JPG
      9.JPG
      Boyut:
      113,1 KB
      Okunma:
      61.592
    • 10.JPG
      10.JPG
      Boyut:
      104,2 KB
      Okunma:
      61.448
    • 11.JPG
      11.JPG
      Boyut:
      99,2 KB
      Okunma:
      61.335
    • 12.JPG
      12.JPG
      Boyut:
      103,9 KB
      Okunma:
      61.242
    • 13.JPG
      13.JPG
      Boyut:
      102,7 KB
      Okunma:
      61.124
    • 14.JPG
      14.JPG
      Boyut:
      129,7 KB
      Okunma:
      61.075
    • 15.JPG
      15.JPG
      Boyut:
      96,6 KB
      Okunma:
      60.906
    • 16.JPG
      16.JPG
      Boyut:
      50,3 KB
      Okunma:
      60.828
    • 17.JPG
      17.JPG
      Boyut:
      29,9 KB
      Okunma:
      60.734
    • 18.JPG
      18.JPG
      Boyut:
      48 KB
      Okunma:
      60.700
    • 19.JPG
      19.JPG
      Boyut:
      72 KB
      Okunma:
      60.646
    • 20.JPG
      20.JPG
      Boyut:
      74,4 KB
      Okunma:
      60.600
    • 21.JPG
      21.JPG
      Boyut:
      85,5 KB
      Okunma:
      60.546
  4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Eğer imajı dvd ye kopyalamak istiyorsanız önce hdd ye oluşturun. Sonra dvd ye yazın. bir sorun olmaz.

5. viveo

viveo New Member

peki vistada da calisiyo mu bu program.vista kurulu bi hdd nin imajını alabilr mi yani ?

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Evet vista işletim sisteminide destekliyor.
    Acronis True Image gives you the power to do much more sophisticated tasks to satisfy your most advanced backup needs:
    Supports Microsoft Windows Vista™
    Supports 64-bit CPU
    Quick backup of specific files
    Backup data in specific categories
    Explore backups
    Create backup rules
    Email notifications
    Save to FTP

7. quixotic

quixotic New Member

Merhaba

ben yıllardır ghost kullanıyorum. Birşey sormak istiyorum. Peki sistem açılmazsa?

dos ortamında nasıl yapıcaz GERİ YÜKLEMEYİ ?

ghostta bu cok basit

d:

cd ghost

ghost ..

ve bir iki komut..

bunda nasıl ?

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Komut varmı bakmak lazım ama bootable media ile açabilirsin.
    Birtane cd ye yazıp lazımda olduğunda takarsın.

9. melothony

melothony New Member

Bu programı içerisinde 2 işletim sistemi olan PC lerde de kullanabiliyor muyuz? Örneğin C de Vista, D de XP olsa ve yedekleri E de ki herhangi bir yere alsam sorunsuz şekilde her 2 sistemi de kullanıp, istediğimi ilk haline geri döndürebilir miyim?

Yedeklediğimiz dosyaların boyutu sistemin o anki boyutu mu oluyor? 10-20 GB gibi alanlara ihtiyacımız mı olacak?

Bu şekilde kurtarma ile XP cd sine veya Vista recovery e gerek kalmadan format atmış oluyoruz değil mi?

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Kısaca cevap vermek gerekirse;
    1. Evet iki işletim sistemi olan bilgisayarında da kullanabilirsin.
    2. Evet istediğin işletim sistemini gerektiği zaman yükleyebilirsin.
    3. Gerekli alan genelde diskte kullandığın alanın yarısı kadar oluyor. Yani program sıkıştırma yapıyor.
    4. Bu programla alacağını yedeklerin için mp3, film, yedek program vs almamanız daha iyi olur. Bunları zaten istediğiniz yerde yedeklersiniz. Eğer bunlarla yedek alırsanız bu sadece zamanı uzatır ve dosyayı şişirir. Oysa sadece işletim sistemi ve kurduğunuz programların yedeğini alırsanız 3 gb gibi bir alan fazlasıyla yetecektir. bunu da bir dvd ye yazarsınız olur biter.
    5. Bu şekilde en güzel şekilde format atıp, işletim sistemi kurup hatta ilk kurduğunuz programları kurmuş oluyorsunuz ve sadece yirmi dakika sürüyor.

11. melothony

melothony New Member

Son derece tatminkar cevaplar oldu. Teşekkür ediyorum. O kadarcık alanı da yedekleyecek kadar HDD im olur. DVD ye gerek yok.
    Tek sorun programın boyutunun büyük olması :(

12. kadir@korkmaz

kadir@korkmaz New Member

Merhaba saka,
    Sizi tebrik ediyorum, vasat bir bilgisayar kullanıcısı bile şu anlattıklarınızla yedekleme yapıp geri yükleyebilir. Güzel bir çalışma olmuş teşekkürler.
    Benim iki sorum var;
    1- Yedeklemeyi yaptık ve bir dvd ye kaydettik, ileride sistem çöktü ve bilgisayarımız hiç açılmıyor dolayısıyla da Acronis programını çalıştıramıyoruz. Bu durmda ne yapmamız gerekiyor yukarıda anlattığınız gibi ayrıntılı ve adım adım yazabilirseniz çok memnun kalacağız.
    2- Aldığımız yedek bir dvd ye sığmıyorsa bölünebilirmi, birkaç dvd ye aktarılabilirmi?

13. saka

saka Admin Yetkili Kişi

1. bunun için acronisten bir boot cd si oluşturup kenarda saklamakta fayda var.
    2. normal bir yedek bir dvd ye sığar. Yani işletim sistemi, gerekli programlar, güncellemeler ve sürücüleri kurduktan sonraki yedekleme için bu yöntemi öneriyorum.
    Verilerinizi yedeklemek için bu yöntemi kullanmayın bence. Onları öylece dvd ye yazın.
    Bu arada dvd nin bölünüp bölünmediğindne emin değilim. Bir ara vaktim olursa denerim. Sanırım sizde deneyebilirsiniz.

14. kadir@korkmaz

kadir@korkmaz New Member

Selam saka,
    Sayfalar dolusu hem de resimli anlatım yapan birisinin verdiği bu cevap beni hayal kırıklığına uğrattı, ama cevap yazdığınız için yine de teşekkürler. Benim bilebildiğim ve yaptığım boot cd leri bilgisayarı dos ortamında açmaya yarıyordu, acronis ile yapılan boot cd si acronisi çalıştırıp aldığımız yedeği yükleyecek biçimde oluşuyor herhalde.

15. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Acronis ile yapacağın açılış cd si bilgisayarına birşey olduğunda bilgisayarını açıp, acronis ana menüsüne girmeye yarar. Bu şekilde yedeklerini yüklersin.

16. paşaaa

paşaaa New Member

slm.hocam acronis ile yedekleme yazınızı okuduktan sonra yapılması gerekenleri yaptım önce sistemin bi yedeğini aldım dvd ye..sonrada dvd den bunu yüklemeye çalıştım ve yükledim..ve bütün bu işlemler sizin yazınızda resimler ile anlattığınız şekilde oldu ve son olarakda sistem başarılı olarak yüklendi uyarısını verdi bende okey dedim ve geçtim fakat daha sonra sistem açılmadı ekran kararıyo ve imleç yanıp yanıp sönüyo...bu arada be sadece bu işlemi acronis 9.0 versionu ile yaptığımı belirtmek isterim...acaba hatayı nerede yapıyorum...

17. paşaaa

paşaaa New Member

slm..hocam hatam şu olabilirmi??..ben C yi D de bir klasörün içine yedekledim..sonra yedeklediğim veriyi dvd ye herhangi bişeyi kopyalarken kopyaladığımız gibi kopyaladım..sonra sistemi tekrar geri yüklerken bu kopyalamış olduğum dvd den yükledim evet yaptığım işlemler sizin resimdekiler ile örtüşüyodu ama sanırım bu dvd oluşturuken bi boot cd olarak oluşturmam gerekiyodu acroniste...daha sonrada eğer dvdden yükleyeceksem bu şekilde yani oluşturmuş olduğum boot cd ile yüklemeliydim..

18. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Boot cd si sadece windows açılmadığında kullanılır. Yoksa windowstan başlayıp devam edebilirsiniz. 9.0 versiyonunu malesef kullanmadım. Yorum yapamayacağım.

19. kadir@korkmaz

kadir@korkmaz New Member

Acronis True Image Home Trial version 11.0
    programını kurdum ve hemen bir bootable cd oluşturmak istedim. Fakat ne cd ye nede iso dosyası olarak yapmadı, her iki iş için de hata mesajı veriyor "Failed to build the bootable media".
    Acaba trial versiyon olmasından kaynaklanıyor olabilirmi?
    Teşekkürler

20. simyaci_2799

simyaci_2799 New Member

Merhaba bu acronis true image home 11 i kuramıyorum yardımcı olabilirmisiniz
    1-bu acronis true image home 11 i indirdim fakat birtürlü kuramadım sürekli
    Failed to register the product.A possible reason is your firewall or proxy.Please stop them temporarily and try registration again diyor.
    ve kururmuyor bunu nasıl kurabilirim birde okadar aradım bitürlü crack ini bulamadım hep başka dosyalar çıkıyor indirdiklerim bazısıda açmaya çalışınca mavi ekran çıkartıp bilgisayarı yeniden başlatıyor sizde varsa linkini verebilirmisiniz
    teşekkürler.

Sayfayı Paylaş