Acer yeni netbook batarya tam dolmuyor

Konu, 'Acer Notebook' kısmında 4vc1 tarafından paylaşıldı.

1. 4vc1

4vc1 Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba,
    yeni aldığım bir acer netbook var. Acer aspire one D255 modeli. Kurulumunu kendim yaptım ve içerisinde gelen kitapçıkta yazan talimata göre pilini takıp elektriğe de bağladım ve kurulumu tamamladım. Sonra, aldığım yerin söylediği bilgiye göre, netbooku 16 saat şarja bıraktım. fakat farkettim ki batarya asla tam dolmuyor. sürekli %95-97 arasında kalıyor ve netbook üzerindeki batarya dolum ışığı, taam doluda alması gereken yeşil rengi asla veremiyor. Bilgisayarı açtığımda ise "%95 kullanılabilir prize takılı doluyor" diyor ama dolmuyor. batarya kalibre etme yoluna gittim. önce bataryayı %0 olacak şekilde kullandım. sonra bilgisayar kapalı şekilde şarja bıraktım ama saatler sonra baktığımda yine tam dolmadı. yine %95 de takılı kaldı. Tekrar boşalttım (prizden çıkaarıp internette sörf yaparak) ve bu sefer bilgisayar açıkken dolmasını bekledim yine dolmadı.
    şimdi;
    yepisyeni bu bataryanın %100 dolmamasının sebebi nedir? daha evvelden kurduğun başka bir netbookda, kurulum esnasında dahi netbooku prize takmadan içindeki şarjla kurup ve sonrasında pilin bitmesini bekleyip ondan sonra prize takmıştım ve %100 dolmuştu. burda benim hatam, sıfır bataryanın bitmesini beklemeden direk prize takıp o şekilde şarja bırakmış olmam mı?
    her ne ise de, bu sorunu aşabilmem için bir yöntem var mı? yoksa aldığım yere götürüp yeni batarya talep etmeli miyim?

2. Headquarters

Headquarters Yeni Üye

3. 4vc1

4vc1 Yeni Üye

aspire one D255 modeli için bios güncellemelerini denetledim ama bu sorun ile ilgili herhangi bir yenilik getirmiyor bios güncellemeleri. düzgün çalışan bir makinenin biosunu güncellemek de her zaman riskli bir durum. (Zaten acer de bios güncelleme sayfasında gelecek zarardan şimdiden sorumlu değiliz diye ibare koymuş) yani varolan bios güncellemeleri bu sıkıntının çözümüne çare olacak cinsten değil...

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bence pilde ya da biosta bir sorun var.
    Notebook ve netbooklarda sürekli doldur boşalt olmasın diye pil belli bir seviyeye düşmeden şarj işlemi başlamaz.
    Bu genelde %95tir. Yani pil %95 in altına düşmeden şarj başlamaz.
    Sanırım sizin netbook burada bir hata yapıp %95 e getirip bırakıyor.

5. 4vc1

4vc1 Yeni Üye

işte pek anlayamadım yepisyeni netbook neden böyle bi sakatlık olsun ki?

Sayfayı Paylaş