Acer Türk malı mı?

Konu, 'Acer Notebook' kısmında hacas tarafından paylaşıldı.

 1. hacas

  hacas Yeni Üye

  acer türk malımı arkadaşlar bilen birisi varmı ben türk diye biliyorum ama olmayabilirde çinde üretiliyor o ayrı sahipleri türkmü ?
   
 2. pilavyer

  pilavyer Yeni Üye

  tayvan malı
   
 3. The Wind

  The Wind Yeni Üye

  Türklerle bir ilgisi olduğunu hiç sanmıyorum,duymadım öyle birşey.
   
 4. pilavyer

  pilavyer Yeni Üye

  tayvan da üretiliyor ama amerikalı birinin satın aldıgı söyleniyor
   
 5. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

 6. sonyericssoncu

  sonyericssoncu Yeni Üye

  bizimkiler bu zamana neyi yapmışki acer gibi bi markayı yapsınlar
   
 7. hacas

  hacas Yeni Üye

  ben türkmalı sanıyordum :( birtek casperımız var o da .... gibi :)
   
 8. sonyericssoncu

  sonyericssoncu Yeni Üye

  casper türk malımı hiç zannetmiyoum
   
 9. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  TÜRK malı sayılmaya en yakın marka Vestel. Onlar dışında burada notebook kasası ya da anakartı üretebilen bir firma yok. Exper, casper datron vb firmalar burada sadece montaj yapıyorlar.
   
 10. sonyericssoncu

  sonyericssoncu Yeni Üye

  ben vestel elektronikte çalışıyorum :D malesef vestelin türklükle alakası yok masa üstü pclerde hiç bir parça vestel deil sadece kasada vestel yazıyo oda snoopy kasa anlaşmalı yani laptoplarındada msı ve foxcon anakart kullanıyo zannedersem sadece montaj fabrikası açtılar geçenlerde kasa ürettiklerini bilmiyorum ama kasa çok adi bişe onu söyleyim çok makina geldi ekranla klavyesi ayrılmış kırılımış şekilde yinede en iyisi acer :lol:
   
 11. keylog

  keylog Yeni Üye

  acer koskoca ferrarinin teknoloji sponsoru olabilcek kadar büyük bir firma arkadaşlar casperla vestelle kıyaslamayalım lütfn ki formula bugun ens on teknolojini kullanıldığı sınırların zorlandıı nadir yerlerden birisidir!!!...
   
 12. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  Masaüstü bilgisayarlarda ne kullandıkları zaten belli. Ama notebook barebone (kasa+anakart) larını kendileri üretiyorlar.
   
 13. poweruser

  poweruser Yeni Üye

  Gözünüzü seveyim casper a Türk malı diyosunuz biz bir mouse ı dahi üretemiyoruz ... Keşke üretsekte gurur duysak
   
 14. saguaro

  saguaro Yeni Üye

  Arkadaşlar hepinize merhaba.

  Acer Türk malı değildir. Orijinal Taiwan tasarımıdır, fakat bir çok aksamı Çin'de üretilmektedir. Casper, Vestel, Beko, Arçelik vs vs markaların hiç birisi Türk malı değildir. Bunların birçoğu Çin'de adetli olarak ürettirilen cihazlardır. Yerli sandığınız bu ve benzeri markaların tamamına yakını ne yerli tasarımdır ve ne de bilinen büyük markalara ait tasarımlardır; genellikle Çin'li firmaların ucuz tasarımlarıdır. Belki estetiğinden zevk alarak kullandığınız yerli marka bir cihazınız varsa, bunu orijinal bir cihazla (Acer, Ibm, HP, Dell vb) yanyana koyarsanız sadece plastiğinin kalitesine bile bakarak aradaki tasarım ve kalite farkını çok rahat görebilirsiniz. Bir malın Çin'de üretilmiş olması o malın kötü mal olduğu anlamına gelmez. Ancak tasarımı da Çinlilere ait ise bu durumda iyi olarak tanımladığımız cihazlardan bunları sıyırmak gerekir. Nitekim bir çok tanınmış firma (IBM, HP, Acer, Packard Bell vs) işçiliğin ucuz olmasından ötürü fabrikalarını Çin'e taşımıştır. Ancak tasarım ve dizaynlarını kendi mühendisleri planlamakta, sadece olayın işçilik kısmında Çin'li işçiler devreye girmektedir.

  Bu arada unutmadan not edeyim; Acer'ın sahibi ve kurucusu Stan Shih isminde bir Taiwan'lıdır.
  http://global.acer.com/about/biographical.htm adresinde ilginizi çekebilecek bir yazı mevcuttur.

  Keşke Türk malı olsaydı da göğsümüzü kabartabilseydik demek isterdim ama maalesef henüz çok erken. Bir arkadaşın yukarıda yazdığı gibi, bir mouse'u bile üretmek kolay değil. Düşünün bir kere; diyelim ki bir anakart üreteceksiniz. O anakartın veriyollarını tasarlayıncaya kadar, Çift çekirdek devri kapanıp 4 çekirdek, 8 çekirdek devri başlayacak. Biz çift çekirdekli anakartın tasarımını bitirip üretim aşamasına geçtiğimizde ise elin oğlu olayı kuruyemişçi dükkanındaki çerez muhabbetine indirgemiş olacak. Mouse deyip te geçmemek lazım, mouse'lar bile öyle hızlı şekil değiştiriyor ki, artık hiç birimiz normal mouse kullanmıyoruz. Yok laser mouse, yok 5 tuşlu mouse, yok fanlı, yok hesap makineli mouse... :)

  Maalesef.

  Ama inanın ki arkadaşlar, bir gün Türkiye'de Logitech gibi veya A4 gibi bir firma hayata geçip te ilk mouse'u üretirsek, gerçekten her Türk'ün göğsünü kabartma anı gelmiş demektir.

  Sevgilerimle...
   
 15. hacas

  hacas Yeni Üye

  arkadaşlar vestel vs.. çinde üretiliyor malları diyorsunuz ama asus gibi dev bir şirketin neredeyse tüm malları çinde üretiliyor bunu biliyormusunuz nasıl olsa çinde adam çok parçaları çine veriyorlar çinde montajlama vs.. yapılıyor
   
 16. hacas

  hacas Yeni Üye

  ayrıca chın malı kötüdeğildir çok iyiside var çok kötüsüde..hakkaten çok kaliteli ürünler üretiliyor çinde ama vatandaşımızın aklında hep aynı soru cin malı alsammı acaba? :D altabikide zaten arasan başka bulamassın :D dev markalardan örnek : nikko(dümnyanın enbüyük ve kaliteli oyuncak şirketi)
  asus(tüm parçaları orda birleştiriliyor hatta üretim bile belki orada yapılıyordur)
  kısaca cindeki firmaların kalitesine bağlı ürünler ama şu bir gerçek en iyi mal yerli mal :D
   
 17. umutkara

  umutkara Yeni Üye

  En anlamlı açıklamayı yapmışsın, teşekkürler. Bundan 5 yıl önce Çİn malları tümüyle kalitesiz olarak anılır, anılması için uğraşılırdı. Biliyor musunuz, aynı şey 60'larda Japonya için geçerliydi. Kİmse koşmadan, daha hızlı koşamaz. Bugün hayaranlıkla baktığımız arabaların, mesela Golf, eski modellerini gördünüz mü. Hiçbir şey birden olmuyor. Ama üretmek, araştırmak, yapmak için bir istek, bir irade, bir motivasyon kaynağı gerekir. Bugün Türkiye'de bunların hiçbiri yok. Biz yerli malıyız diyenler düpe düz sahtekar. Sattıkları ürün için kaç liralık ithalat yapıyorlar açıklasınlar da bilelim Türklüklerini. yani 1500$'a bu makineyi satıyorum, bunun 500$'lık kısmı benim ithalatımdır desinler, yüzdeye vuralım bilelim. Demezler. Koskoca yalanları ortaya çıkar.

  Sagaoro'ya katılmadığım bir nokta var. İlla ki bir noktadan başlamak gerekir. O aradaki fark bir sorundur evet ama kapatılamaz bir açık değildir, dünyada bunun çok örneği vardır. Ama irade, kararlılık ve fedakarlık ister. Diğerleri 1 lira harcarken sen 5 lira harcayacaksın araştırma için ki o fark kapanabilsin (bugün biz 1 lira harcıyoruz, yabancılar 15 lira harcıyor.) Çin kendisi bunun çok iyi bir örneği.

  Bence de yerli malı kullanmalı, ama yerli malı diye bir şey kalmadı. Çünkü ara mallarını ithal ediyoruz. Çin malları da artık kalitesizlikle pek suçlanamaz. Fakat Çin malı derken, gerçekten sadece emek Çinli. Sermaye, girişimcilik, teknoloji ve tasarım Amerikalı. Kısmen Avrupa, Japonya ve bazı Doğu Asya ülkeleri.

  Ufff amma uzattım ya...
   
 18. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  Çinliye kaç para verirseniz o paralık ürün üretir size. Bizim Türkler akıllılar ya az para verip en iyi ürünü almak istiyorlar. çinlilerde o paraya yapılabilecek en iyi ürünü bize yolluyorlar. Bu sebeple piyasada bir sürü kalitesiz çin malı var.
   
 19. umutkara

  umutkara Yeni Üye

  Katılıyorum bu yazılanlara. Ama son cümle yanlış anlaşılmaya müsait biraz. Daha yüksek para verilip kaliteli Çin malı da alınabilir ya da yine aynı ucuzlukta kalitesiz yerli ya da Çİn dışı yabancı mal da alınabilir.

  Artık her şey made in China. Bir gün kolumuza bir bakacağız made in China yazıyor... ;)
   
 20. anbm

  anbm Yeni Üye

  acer tm malı değil
   

Sayfayı Paylaş