Acer Recovery DVD olusturmak için yeni bir yöntem

Konu, 'Acer Notebook' kısmında mkalyon tarafından paylaşıldı.

1. mkalyon

mkalyon Yeni Üye

Merhabalar,
    Acer 5720 ve 7720 için recovery dvd lerini olusturmak için yeni bir yöntem buldum. Bu yöntem gizli partitionu silmemiş ve yedek almamış arkadaşların cok işine yarayacağını düşünüyorum.Gerekli dosya ve kaynak asagıdaki linktedir.
    Herkese kolay gelsin, insallah isinize yarar
    http://rapidshare.com/files/110567655/acr.zip.html

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Dosyanın içinde güzel bilgiler var. Bir arkadaşımız hayrına siteye resimlerle beraber eklerse süper olur :)

3. mkalyon

mkalyon Yeni Üye

Resimli Anlatım

Merhaba Arkadaşlar,
    Öncelikle bu işlemi gerçekleştirmek için “Gizli Bölümü” silinmemiş olmalı. Recovery DVD lerini buradan oluşturacağız. Elinizde Recovery DVD leri olunca Alt+F10 da ihtiyaç duymayacaksınız.
    Gerekli araçlar,
    1.Power ISO
    2.Paragon Hard Disk Manager
    3. 2 adet recovery dvd isosu(aşağıda belirteceğim linkten indirebilirsiniz)
    1-ACERBACKUP01.iso
    2-ACERBACKUP02.iso
    4. 20GB boş disk alanı
    İlk önce Recovery DVD leri içine bir göz atalım(Ben daha önce almıştım)
    DVD lerimizde şu dosyalar olacak,
    1.DVD

1.dvd mizde images dizinindeki dosyalar

2.DVD miz

2. dvd mizdeki images dizinindeki dosyalar

Şimdi sıra bu dosyaları elde etmeye geldi.

Paragon Hard Disk Manager programını acıyoruz(Bendeki 8.5 versiyonu)

Buradan volume Explorer kısmını seciyoruz.

Daha sonra da gizli partitiona ulaşıyoruz. Sıra geldi dvd leri oluşturacağımız dosyaları çıkartmaya.Boyutu yaklaşık 7.4GB

Burada D2D(7.4GB) klasöre sağ klik yapıp export diyoruz ve dosyaları bir yere çıkartıyoruz.

Sıra geldi dvd lerimizi oluşturmaya
    ACERBACKUP01.iso dosyasını Power ISO ile açıyoruz.

ISO dosyamızın içerisine gerekli dosyaları eklemek için Ekle yi tıklayıp öncelikle 3 dosyayı ekliyoruz

Daha sonra

Ekle nin yanındaki küçük çentiği tıklayıp klasör ekle yi seçenerek D2D klasöründeki tüm klasörleri tek tek ekliyoruz ve iso dosyamız su hale geliyor.

Gördüğünüz gigi iso dosyamız yaklaşık 7GB a ulaştı. Simdi yapmamız gereken, Power ISO dayken images klasörüne girip D5X0A572.072(bu dahil) den D5X0A572.132 ye kadar olan dosyaları seçip siliyoruz.

Sildikten sonra su hale gelecek.
    Not:.WSI ve .DSI uzantılı dosyalar kalacak.

Bu işlemden sonra 1.Recovery DVD miz hazır demektir.Kaydet i tıklıyoruz, üzerine yazmak istiyor musunuz diye soracak Evet i seçiyoruz.1 nolu iso dosyamız hazırdır.

Şimdi 2.DVD mize sırta geldi.
    Yine Power ISO ile ACERBACKUP02.iso dosyasını açıyoruz

Dosyalarımızı ekleyelim
    Ekleyi seçip D2D dizininden RCD.DAT isimli dosyayı ekliyoruz.

BU DOSYA ÜZERİNDE SAĞ KLİK YAPIP ismini RCD2.DAT yapıyoruz.

Sonra Eklenin yanındaki çentiği tıklayarak images klasörünü ekliyoruz

Images dizinine girip

D5X0A572.000 dan D5X0A572.071 kadar seçip siliyoruz.Ayrıca .WSI ve .DSI uzantılı 2 dosyayıda siliyoruz.

En son olarak ta kaydet diyoruz ve üzerine yazmak istiyor musunuz a Evet diyoruz.

ACERBACKUP01.iso
    ACERBACKUP02.iso dosyalarını oluşturmuş olduk.
    Sıra geldi bunları DVD lere yazdırmaya. Power ISO ile sırasıyla açıp yazdır diyoruz ve RECOVERY DVD lerimizi oluşturmuş oluyoruz.
    Not: Her ihtimale karşı 2 şer adet dvd oluşturun.

HERKESE KOLAY GELSİN

Ekli Dosyalar:

• 1.JPG
      1.JPG
      Boyut:
      52,2 KB
      Okunma:
      4.609
    • 2.JPG
      2.JPG
      Boyut:
      105,2 KB
      Okunma:
      4.147
    • 3.JPG
      3.JPG
      Boyut:
      39 KB
      Okunma:
      3.969
    • 4.JPG
      4.JPG
      Boyut:
      85,2 KB
      Okunma:
      3.860
    • 5.JPG
      5.JPG
      Boyut:
      165,5 KB
      Okunma:
      4.131
    • 6.JPG
      6.JPG
      Boyut:
      169,1 KB
      Okunma:
      4.028
    • 7.JPG
      7.JPG
      Boyut:
      129,9 KB
      Okunma:
      3.973
    • 8.JPG
      8.JPG
      Boyut:
      47 KB
      Okunma:
      3.865
    • 9.JPG
      9.JPG
      Boyut:
      22,6 KB
      Okunma:
      3.968
    • 10.JPG
      10.JPG
      Boyut:
      54,9 KB
      Okunma:
      3.889
    • 11.JPG
      11.JPG
      Boyut:
      68,6 KB
      Okunma:
      3.927
    • 12.JPG
      12.JPG
      Boyut:
      99,4 KB
      Okunma:
      3.847
    • 13.JPG
      13.JPG
      Boyut:
      99,8 KB
      Okunma:
      3.819
    • 14.JPG
      14.JPG
      Boyut:
      46 KB
      Okunma:
      3.746
    • 15.JPG
      15.JPG
      Boyut:
      52,4 KB
      Okunma:
      3.761
    • 16.JPG
      16.JPG
      Boyut:
      99,7 KB
      Okunma:
      3.737
    • 17.JPG
      17.JPG
      Boyut:
      97,4 KB
      Okunma:
      3.744
  4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Teşekkürler :)

5. zetay

zetay Yeni Üye

sağol dostum. [bravo] modelleri yukarıda belirtmişsin ama bu işlemi 5520g lerdede yapabilirmiyiz. ben denedim ama olmadı:

5520g de D5X0A572.000-132 yerine DGX0A572.000-109 var.

ben senin dediklerini bu 109 dosya için yaptım, dvdleri yazdım ve recovery yi yaparken dil seçeneğini, hdd i falan geçtikten sonra yükleme ilerleyişini gösteren ekrana gelince şöyle bir hata veriyo...
    Restore failed - reason 0xc0000018

ben vistadan sonda d bölümüne xp kurdum. sonra c deki eski vistanın üzerine tekrar vista kurdum (yani önceki windows.old oldu. formatlamadım yani). şu an c deki vistadayım. gizli partition da duruyo haliyle. sebeb bundan kaynaklanıyor olabilirmi [ofof] yada dediklerinin 5520 ler için farklı bir yolumu olacak. yardımcı olursanız sevinirim.... [imdat]

6. mkalyon

mkalyon Yeni Üye

Bence yontem calısması lazım, ama oncelikle sunu yap derim senin modele sahip baska birinden recovery dvd lerinin içeriğinin bir goruntusunu bul, işlemleri ona gore yap ben bunları 5720 ve 7720 için yaptım.Dosya sayıları ve dosya içerikleri farklı olabilir.Oncelikle birinden bir dvd goruntusu bul derim.

7. bbb1784

bbb1784 Yeni Üye

bende 5920g60216mn modekli var(t7500).gizli partition da D2D diye bir klasör yok.acaba başka bir isim altında olabilir mi?yardımcı olursanız sevinirim...

8. mkalyon

mkalyon Yeni Üye

Merhaba,
    Gizli partition diskinizde vardır, eğer siz silmediyseniz. Sisteminizde bir değişiklik yapmadıysanız, burada yazılanları yapmanıza gerek yok. Normal yoldan yedek diskleri oluşturabilirsiniz.
    Suraya bakabilirsiniz
    acer-f28/acer-notebooklarda-recovery-dvd-si-olusturma-t2513.html

9. btungut

btungut Yeni Üye

allah razı olsun senden kardeşim. 1 hafta boyunca uğraştım. xp ye geçtğim için d2d boot olmadı. şimdi bu yöntemi deneyeceğim. umarım çalışır...

10. btungut

btungut Yeni Üye

ACİL YARDIM
    d2d yi extatrc ederken hata veriyor. tek tek extract edeyim dedim klasömrleri. hepsi oluyor IMAGE olmuyor ama. ve image nin yanındaki + tuşuna bastığımda açılmıyor.
    Ne Yapcam ??

11. mkalyon

mkalyon Yeni Üye

Anladığım kadarıyla images dizinindeki dosyalar bozulmuş gozukuyor. Normalde cıkartılabilirdi. Peki genişletmeye çalıştığınızda bir hata veriyormu? Bu işlemi vistada mı yoksa xp demi yapıyorsunuz. Sistem loglarında diskle ilgili bir hata varmı? Eğer diskle ilgili bir hata varsa o partition veya içindeki dosyalar bozulmuş olabilir. Bilgisarım sağ klik yönet
    olay göruntuleyiciden bakabilirsiniz. Eğer disk bozuksa servis yolu gozukuyor.

12. caldera

caldera Yeni Üye

Buda farklı bir çözüm elinize sağlık, Fakat Recovery partition'u silmemiş iseniz zaten Erecovery Programını yükleyerek Recovery DVD'leri zaten oluşturabiliyorsunuz. Bilginize.

13. mkalyon

mkalyon Yeni Üye

Bu yontem daha cok, xp kurupta partition yapısını bozan ve alt+f10 calıstıramayan, Erecovery ile dvd olusturamayan arkadasların işine yarayacaktır.
    Zaten makinayı ilk actıgımızda yapmamız gereken ilk iş recovery dvdlerini olusturmaktır.
    Bu yontemi alternatif olarak kullanabiliriz.
    Kolay gelsin

14. Erdem09

Erdem09 Yeni Üye

merhabalar bende 5520 var(5520G değil) dosya isimleri farklı dvd içeriğini bulmaya çalışıyorum yardımcı olabilir misiniz?

15. oktayakgoz

oktayakgoz Yeni Üye

acer aspire one aldık arkadaşa ama kurarken yanlışlıkla ingilizce yi seçtim daha türkçe yapamadım nasıl yapabilirim.

16. mRocK

mRocK Yeni Üye

sıfırdan tekrar kurmanız lazım türkçe olarak

17. isma_yil

isma_yil Yeni Üye

merhaba
    Ben de aynı dertten muzdaribim.Laptop modelim acer 7720G.Dediklerinizi aynen yaptım.Fakat D2D klasöründe sadece BOOTMGR dosyası var, RCD.DAT ve SCD.DAT isimli dosyalar yok.Bir sorun olur mu?İmajlar hazır ama bu dosyalar olmadığı için yazdırmadım.temi de çalışma
    Ayrıca Alt+F10 yöntemi de çalışmadı.
    Yardım lütfen.

18. isma_yil

isma_yil Yeni Üye

tamam arkadaşlar, hallettim.D2D klasörünün dışındaymışlar.tşk.

19. kabatasliozgur

kabatasliozgur Yeni Üye

.iso download linklerini göremiyorum arkadaşlar

20. GAGO61

GAGO61 Yeni Üye

baska modellerde sorun yasayan arkadaslar bence çift katmanlı dvd alarak ve ayırmadan her iki dvdde olacak olan verilerin tumunu tek dvdye atarak yapabilirler...

not: denemedim ama gorusum olabileceği yönünde.

Sayfayı Paylaş