Acer notebooklarda recovery dvd'si oluşturma ve geri yükleme

Konu, 'Acer Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. harmonypax

harmonypax Yeni Üye

Merhaba
    7720g kullanıcısıyım.alt f10 artık çalışmıyor , recovery menüsüne ulaşamıyorum.

d sürücüsüne windows 7 yüklemiştim, sürücüyü biçimlendirdikten sonra vistayı formatlıyamıyorum. alt f10 yaptıgımda
    işletim sistemi seçim ekranı geliyor.Bu ekrandan bir türlü kurtulamadım

2. erdemeren

erdemeren Yeni Üye

iyi günler
    acer aspire 5535 model dizüstü bilgisayarımı yaklaşık 3 ay önce aldım ve recovery dvd lerini oluşturdum(2 adet)
    ardından bilgisayarıma xp işletim sistemi kurdum ancak harddiskteki 10 GB boyutundaki recovery bölümüne hiç bir şekilde müdehale etmedim.
    şimdi tekrar vista işletim sistemimi kurmak istiyorum. recovery dvd leri ile işlemi başlatıyorum. acer recovery management çalışıyor ve dosyaların yüklenmesinin ardından dil seçimi istiyor. ardından "fabrika ayarlarına dönmek" ve "kullanıcı yedeğinden geri yükleme yapmak" olmak üzere 2 seçenek çıkıyor. kullanıcı yedeğini seçtiğimde disk seçmemi istiyor ancak C,D,G(recovery bölümü) ve DVD rom'dan hangisini seçersem seçeyim ileri buttonu aktifleşmiyor. fabrika ayarlarını geri yükleme seçeneğini seçtiğimde ise yükleme başlıyor. 2. dvd yi istiyor ve devam ediyor. yükleme başarı ile sonlandı uyarısıyla birlikte dvd yi geri veriyor ve bilgisayar yeniden başlıyor. ancak bios kısmını geçtiktan sonra siyah ekran ve sol üst köşede yanıp sönen imleç çıkıyor ve oradan ileri gitmiyor.
    bilgisayarımı aldığım güne döndürme imkanım var mı? varsa nasıl yapabilirim?

3. selmanaltunay

selmanaltunay Yeni Üye

slm arkadaşlar ben o gizli bölümü bir yanlışlık sonucu sildim benim ne yapmam gerekir yardım edin lütfen :cry:

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Asus'un ücretsiz olaran verdiği recovery dvd'leri olacak elinizde. Onlara iyi bakın ve bence birer yedeklerini alıp saklayın.

5. 3333

3333 Yeni Üye

6. talib

talib Yeni Üye

Arkadaşlar ben vista yedeklerini aldım ve sonra format atıp xp kurdum. Tekrar vistaya geri dönmek için bios'tan başlangıç yeri olarak dvd'yi gösterdim. DVD'yi taktım ve ileri ileri mantığı ile vistayı kurdum. Arada ikinci DVD'yi de istedi sonra tekrar ilkini istedi herhalde tekrar onu koydum ve bitti, tekrar başlatmak için enter'a bas dedi. Bu arada driver dvd sini istemedi. Tekrar başlattı. Ekrana hiç bir şey gelmiyor artık. Sadece imleç yanıp sönüyor. Sebebi ne olabilir acaba?

7. talib

talib Yeni Üye

Soru daha önceden sorulmuş. Yapan arkadşlar bir yardım etseler...

8. ismailduysak

ismailduysak Yeni Üye

Saka kardeşim ben tekrar recovery i kuruyorum da 3 DVD olusturmustuk bastan iLk 2 dvd kompLe yedek için bunu zaten işLemLeri yaparken istiyor, ama merak ettiğim son yaptığımız 1 dvd yani sürücü ve hediye programların yedeğini aLdığımız dvd yi diğer 2 dvd gibi kuruLum sırasında istiyor mu yoksa onun için başka işLem yapmamıza gerek var mı ? Varsa anLatırmısın rica etsem... Şimdiden teşekkür ederim :)

9. ipezek

ipezek Yeni Üye

Benim gibi Recovery bölümünü kaybetmiş ve DVD si oluşturmamış olup ta Acer dahil hiçbir yerden ücretsiz teknik destek alamayanlara hitaben;
    Acer Recovery DVD sini başarı ile oluşturdum. Bu konuda ki deneyimimi ihtayaç sahipleri ile de paylaşmak istiyorum. Özellikle Fabrika yedeğini almamış ve format atmış kişilere hitaben, eğer söylediklerimi harfiyen uygularlarsa laptopları ilk günkü hale gelecektir.
    - Öncelikle işe başlamadan Notebook taki önemli dosyalarınızın mutlaka yedeğini başka bir ortama alın.( CD/DVD, Flashdisk). Çünkü ilerde format atılacak. Ayrıca elinizin altında 2 adet boş DVD ve Herhangi bir Vista SP1 Home Premium veya Basic kurulum DVD sini hazır bulundurun.
    1. Paragon Partition Manager programının 8.5 versiyonunu indirin, demo olmasın. Vista uyumlu olan sürümü 8.5 tir

2. Yukarıdaki programı indirin ve bilgisayarınıza kurun. Çalıştırın. Disk View bölümünde kırmızı renkli not formatted işaretli Acer tarafından oluşturulmuş gizli bölümü göreceksiniz. Şimdi Disk View sekmesinin sağında Volum explorer sekmesine geçin. +Harddisks e çift tıklayın diskler görünecektir. Not formattet yazılı bölüme tıklayarak dosyaları görüntüleyin. Ana dizinde Mbrwrwin.exe ve rtmbr.bin adlı 2 dosyası bulun. Dosyalara tek tek sağ tıklayıp Export deyin ve açılan hedeften C: ana dizine gönderin. Zaten küçük boyutludur, hemen kopyalanacaktır. Bu işlem için gizli bölümü görünür hale getirmeye gerek yoktur. Hatta paragon programı ile başka hiçbir müdahelede bulunmayın. Zira bölümü görünür yaparak yanlışlıkla formatlayabilirsiniz.

3.Şunu Unutmayın o gizli bölümdeki dosyalar silinmediği sürece diski oluşturmanız çok kolay olacaktır.
    4. Şimdi yapacağımız işlemin sonunda mevcut olan işletim sistemi açılmayacaktır,zaten format atacağız, boot menüsü ekrana gelecek ve Oraya Windowsla birlikte bir de Acer Recovery eklenecektir, ama endişelenmeyin,durum düzelecek, sadece siz yedeğinizi almış olun.
    5. Şimdi pc yeniden başlatın
    6. Setup' a girip Main sekmesinde D2D var orayı Enable ise Disable yapıp F10 ile kaydederek yeniden başlatın.
    ve sistem açılırken F8 e basarak alternetif menüden Komut istemi ile Güvenli Kip seçeceğiz, çünkü bu işlemi normal windowsta iken yaparsanız, kurulum gerçekleşmeyecek ve error mesajı alacaksınız.
    7. Siyah ekranlı komut satırı geldiğinde C:> ana dizininde iken "mbrwrwin install rtmbr.bin" (tabi başlarında tırnak yok) aynen bunu yazın ve netr ile çalıştırın işlem sonucunda ok. almalısınız en sonda error hatası alırsanız olmamış demektir. Şimdi elinizde mevcut bir vindows vista sp1 DVD si ile C bölümüne Windows u kurun, C bölümünü kurulum esnasında formatlayın. Kurulum tamamlandıktanonra masa üstüne gelince Windows hiçbir işlem yapmadan Acer sitesinden Vista için Acer Emproving eframework ve eRecovery programlarını indirin ve sırası ile kurun.
    Kurulum bittikten sonra, bilgisayarı yeniden başlatın ve Setup tan D2D yi mutlaka enable yapın. Ve masaüstüne gelince ilk işlem olarak eRecovery programını çalıştırın program açılır açılmaz sizden fabrika yedek DVD sini oluşturmanızı isteyecektir, evet diyerek kurulumu başlatın. İşte hepsi bu. DVD ler yazıldıktan sonra, eRecovery programından alt kısımda geri yüklemeyi seçin DVD den yüklemeyi seçin az önce oluşturduğunuz DVD yi isteyecektir sistemi yeniden başlatacaktır. Karşınızda Acer Recover menüsü çıkacak ordan dili Engilish seçin ve kurulumu seyredin hepsi bu. Windows unuzun ilk günkü haline geldiğini göreceksiniz. Tabii Alt F10 fonksiyonuda.
    Daha fazla bilgi için ipezek@ttmail.com adresinden veya ipezek@ttmail.com msn adresinden bana ulaşabilirsiniz. Elimde Acer 2920Z Recovery DVD si var isteyene ücretsiz gönderirim.ve istediğiniz zaman destek vermeyede hazırım. Bu işlemi zaten Acer notbookların tümünde yapabilirsiniz. Teknik servisleri arayıp ta boşa zaman ve teflon parası vermeyin, zira onlar alacakalrı 25 tl.nin peşinde olduklarından size yardımcoı olmayacaklardır. Ben çektiğim bu sıkıntılardan dolayı herkese yardım etmeye söz verdim, arzu eden için cep telefonum 0542 3611987, teknik destek için arayabilirsiniz.

10. kadir.nak

kadir.nak Yeni Üye

benimde bir sorum olcak vistayı geri yükleyeceğim yalnız yükleme yaparken karşıma
    SİSTEM FABRİKA VARSAYILANINA GERİ YÜKLE
    SİSTEM KULLANICI YEDEĞİNDEN GERİ YÜKLE
    ÇIKIŞ
    İbareleri geliyor ama ikinci sçenek aktif değil böylece dvd den geri yükleme yapamıyorum acil yardım edebilirmisiniz?
    teşekkürler

11. creyyzi

creyyzi Yeni Üye

selam..... arkadaşlar öncelıkle acer aspire 5536G NETOBOOK BILGISYARIM VAR YAKLAŞIK 4 AY OLDU ALALI. BILINMEYEN BI NEDENLE WİNDOWS ÇÖKTÜ TEKRAR ESKI HALE GETIRMEK ICIN. BILGISAYARDAN KOPYALADIĞIM RECOVER7 ADLI CD CALIŞTIRMADI VE KURMADI NEDENİ. CD ÇİZİK OLDUĞU İÇİN BELLI BI BÖLÜMÜ GECEMIYO. GEÇMEYEN DOSYALAR KOLSÖR VE DOSYALAR ( PATCH ) ADLI KOLSÖR İÇİNDE (MODULES) ADLI KLOSÖR CALIŞMIYO SİZDEN ALLAH RİZASI ICIN YARDIM BEKLIYORUM.. GEREKIRSE MODULES DOSYA VE DOSYALARI GÖNDERMEZI İSTIYORUM ŞİMDIDEN TEŞEKKURLER CEVABINIZI BEKLIYORUM....
    enterasan_cocuk34@hotmail.com sizden yardım istıyorum allah rizası için arkadaşalr...

12. vesvese

vesvese Yeni Üye

Acer Aspire 5735 laptopu kendi recovery programi ile 2 DVD ye aldigimda yedeklemistim. Sabit diske veya baska hicbir yere yedekleme yapmadim. Makinaya Xp kurdum ve suanda vistaya tekrar geri dönmek istiyorum. Daha önce yedeklemis oldugum DVD lerden kurulumu nasil yapacagim?

13. vesvese

vesvese Yeni Üye

Dün sabah Windows 7 kurdum deneme amacli ve sonradan karar degistirip recovery ile orjinal Vistaya geri döndüm ama ALT+F10 artik calismiyordu. Sabahtan beri bununla ugrasiyorum. Nasil oldugunu anlayamadim ama suanda birseyler yaptim sorun düzeldi. Suanda acilista ALT+F10 calisiyor ve recovery yapiyor sorunsuz sekilde. Bu tür sorunlari olanlar var ise düzelmez vs gibi yorumlari dikkate almamalarini öneririm.

14. hasanongun

hasanongun Yeni Üye

(((Partition magic, gpedit gibi parttition programlariyla gizli partition olan pqservice isimli partitionu gorunur yapiyoruz ki buda partition numarasini 07 yaparak oluyor. Icinden mbrwrwin.exe ve rtmbr.bin isimli dosyalari bulup bunlari c: nin icine kopyaliyoruz. )))

bu işlemi yapamamaktayım. acemi kullanıcılar için biraz daha izah edebilirmisiniz. [imdat]

15. oonderk

oonderk Yeni Üye

selam arkadaslar
    acer AOD-250 netbook icin recovery dvd si olusturmaya ugrasıyorum
    fakat acer e-recovery programında olustur ve yaz dedigimde yazma % sinde hicbir ilerleme olmamakta
    harici dvd yazıcımı diger laptopa takıp denedim sorunsuz yazma yapıyor
    sorun ne olabilir
    acaba erecovery programım mı hatalı, eger program hatalıysa yenisini nerden indirebilirim
    teşekkürler

16. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Eğer olmuyorsa bence uğraşmayın. Acronis kurup full yedek alabilirsiniz.

17. oonderk

oonderk Yeni Üye

kendi haline bırakınca oldu sonunda
    10dk gibi gec baslıyor nedense islem
    dvdlere baktım yazmıs icinie bisuru biseyler
    inş sorunsuz calisir

18. musty_784

musty_784 Yeni Üye

merhaba arkadaşlar,
    öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum.
    yazılanların hepsini okudum ama kafam iice karıştı.
    benim sorunum recovery ile ilgili;
    bende acer 6930G 644G32Mn var, yaklaşık 5-6 ay önce aldım ve recovery dvd sini oluşturmadım, şimdi oluşturmaya kalktım ama acerin recovery için olan programını bulamadım.
    1- öncelikle burada yazılanlara göre pc kurulduktan birsüre sonra recovery dvd si oluşturulduğunda kullanıldığı sürede pc ye virüs falan girdiyse recovery dvd side virüslü oluyomuş, bu kesin doğrumu???
    2- birde sanırım recovery dvd si oluşturmadanda ALT+F10 ile başlangıca döndürebilindiği yazılmış. şuan recovery dvd im yok, ALT+F10 yaparsam bi sorun olurmu? ve yaptıktan sonra recovery dvdsi oluşturabilirmiyim???
    3- son olarak başlangıçta ALT+F10 yaptığımda pc uzunca aralıklı şekilde ötüyor ve kuruluma geçmeden normal açılıyor, bu sorunu nasıl çözebilirim? ben başlangıç ayarlarına döndürüp recovery dvd si oluşturmak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim???

pc min modeli ACER 6930G 644G32Mn
    bu modeli kullanan arkadaşlar, bana recovery dvdlerini gönderebilirlermi veya upload edebilirlermi???

19. Haaalitt

Haaalitt Yeni Üye

merhaba.. acer aspire 5920g bilgisayarım.. windows 7 x64 yüklüydü x32 ye çevirdim sonra programları yükledim restart dedim ve pc vista gibi açıldı.. windows is loading files diyo siyah ekranda,, acer fonunda şu yazıyo: Error Message: Cannot find file: Z:\D2D\Images\*WSI when try to determine UI language. ok dedikten sonra acer erecovery manager çıkıyo how do you like restore falan soruyo restore default diyince restore failed reason 0xa0000001 çıkıyo ok desem cancel de desem restart yapıyo ve pc baştan başlıyıp hep aynı şey oluyor ve bilgisayar açılmıyorr.. ne yapmalıyım bilen birileri lütfen yardım etsin.. şimdiden teşekkür ederimm..

Sayfayı Paylaş