Acer notebooklarda recovery dvd'si oluşturma ve geri yükleme

Konu, 'Acer Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Acer laptop aldıysanız laptopu ilk açtığınızda ürün kurtarma dvd'nizi mutlaka oluşturunuz. Aksi takdirde ileride sisteminizi yeniden yapılandırmanız çok ama çok uğraştırıcı olacaktır.

Ürün kurtarma cd'sini nasıl oluşturacağınızı bilmiyorsanız bilgisayarınızla gelen kullanma klavuzunda "Ürün kurtarma ve Yeniden Yükleme Çözümleri" kısmını okuyabilirsiniz.

Yada aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Acer notebooklarda recovery dvd'si oluşturma
    Öncelikle 3 adet boş dvd satın alın ve kenara koyun.
    "Acer araçlarından Empowering" i açın.
    "Acer eRecovery Management" i seçin.
    Gelen ekrandan altta kalan "Burn disk"i seçin.
    Burada gelen seçeneklerden "Create factory default disc"i seçin. 2 dvd gerekiyor. Bu komple yedek alıyor.
    Diğer bir seçenekte "Create driver and application backup disc" ile sürücü ve hediye programların yedeğini almaktır. 1 dvd gerekiyor. Bence iki seçeneği de yapın.

ÖNEMLİ NOT: XP kurduktan sonra recovery kullanıp (Alt+F10) tekrar vistayı yüklemek istersek, bilgisayarda bazı işlemler yapmamız gerekiyor, yoksa (Alt+F10) aynı anda bastığımızda recoverey yi başlatmıyor.

"c: yi formatlamis olanlara ve Alt + F10 u kaybetmis arkadaslara hitaben.

Ilk hamle olarak bios a giriyoruz ve d2d recovery enable yi disable yapiyoruz kapatiyoruz.

Partition magic, gpedit gibi parttition programlariyla gizli partition olan pqservice isimli partitionu gorunur yapiyoruz ki buda partition numarasini 07 yaparak oluyor. Icinden mbrwrwin.exe ve rtmbr.bin isimli dosyalari bulup bunlari c: nin icine kopyaliyoruz.

Ve bu islem bittikten sonra yapacaklarimiz cok basit.

Baslattan + calistir+ ve cmd yazdiktan sonra entere bas sebebi win98 deki gibi dos komut sayfasinin gelmesi.

Ilk basta (C:) olmadigi icin (C:) olana kadar (cd..) yaparak entere basiniz. (C:) oldugunda yazacaginiz sey sudur.

mbrwrwin install rtmbr.bin yani C:\>mbrwrwin install rtmbr.bin evet bu komuttan sonra entere basiyorsunuz.

Evet islem tamam bilgisayarini yaniden baslatiyorsunuz biosa girip disable yaptigimiz d2d recoveri yi enable yapiyoruz ve Alt + F10 recoveri komutumuz yani kurtarma konsolumuz geri geldi güle güle kullanin arkadaslar."

Yedekleme disklerinden Windows Vista’yı geri yükleme
    (mto34 adlı üyemize teşekkürler)
    Daha önceden hazırlanmış yedekleme diskleri geri yüklemek için, ilk yedekleme
    diskini yerleştirip F12 Ön yükleme Menüsü’nü BIOS Yardımcı Kurulumu’yla
    etkinleştirin.
    1 Bilgisayarınızı açıp optik disk sürücünüze ilk sistem kurtarma diskini yerleştirin.
    Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
    2 Sistem açılışı sırasında Acer logosu görüntülendiğinde F2 tuşuna basarak
    sistem parametrelerini ayarlayabileceğiniz BIOS Kurulumu'na girin.
    3 Sol ve sağ ok tuşlarını kullanarak Ana alt menüyü seçin.
    4 Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak F12 Ön yükleme Menüsü’nü seçin.
    5 F5 veya F6 tuşlarını F12 Ön yükleme Menüsü’nden Etkinleştirildi öğesine
    geçiş için kullanın.
    6 ESC tuşuna basarak Çıkış alt menüsüne girin, ENTER tuşuna Kaydedilen
    Değişikliklerden Çık işlemi için basın. ENTER tuşuna tekrar basıp Evet’i
    seçin. Sistem yeniden yüklenecektir.

7 Yeniden yüklenmeden sonra, Acer logosu görüntülendiğinde F12 tuşuna
    basarak Ön yükleme Menüsü’nü açın. Ön yükleme yapacağınız aygıtı burada
    seçebilirsiniz.
    8 Ok tuşlarını kullanarak IDE CD öğesini seçip, ardından ENTER tuşuna basın.
    Windows kurtarma diskinden yüklenecektir.
    9 İstendiğinde ikinci kurtarma diskini yerleştirip ardından ekran istemlerini takip
    ederek geri yüklemeyi tamamlayın.
    10 Geri yükleme tamamlandığında kurtarma diskini optik sürücüden çıkarın. Bunu
    bilgisayarınıza yeniden ön yükleme yapmadan önce yapın.

Anahtar kelimeler;
    Acer notebooklarda recovery dvd'si oluşturma, acer nasıl recovery oluşturulu. acer laptop recovery, acer recovery dvd

2. madturkmurti

madturkmurti Yeni Üye

Peki elimizde Recovery Manager yoksa nerden bulabiliriz? Bi fikriniz var mı acaba ?

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

4. fecr

fecr Yeni Üye

ya cok sacma olcak bende recovery dvd si olusturdum ama aslını sorarsanız neden oldugunu bılmıyroum bu dvdler ne işe yarıo

5. sonyericssoncu

sonyericssoncu Yeni Üye

güzel anlatım tşk

6. BlacK_DooM

BlacK_DooM Yeni Üye

şöyle bi durum varki acer aspire 2920 z bir laptopum var xp yükledim recovery bölümü hdd üzerinde duruyor fakat recovery edemiyorum yani recovery bölümüne geçemiyorum napmalı acep :D

7. kml_20

kml_20 Yeni Üye

mrb saka arkadasım öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkür ederim
    ben yeni acer 5920g aldım dediğin gibi dvd oluşturdum
    ancak bunları nasıl kullanıcağımı bilmiyorum
    bu anlattığın 3 parça dvd yeterlimi create user backup disc ve create current system configuration back up disc seçeneği ne işe yarıyor bunları yapmak gerekirmi
    birde ara sıra uyarı çıkıyor ve d sürücüsü içine bişeyler yedek alıyor dosya boyutu epey büyük bu gereklimi epey yer kaplıyorda
    notebook vista lisanslı ama herhangi bir çökme durumunda bu vistayı nasıl kurcaz ayrıca vista cdsi gerekli olacakmı?
    varsayalım tekrardan harddiske format atmak gerekti bu dvdler işe yarayacakmı vistayı falan nasıl kuracağız
    bu konuda sana zahmet olmazsa bilgilendirisen bizi seviniriz
    verdiğin ve vereceğin bilgiler için şimdiden teşekkürler
    saygılarımla

8. metall82

metall82 Yeni Üye

merhaba arkadaşlar yardım ederseniz çok sevinirim. benim laptop 5720g xp kurdum 1 aydır kulanıyorum sorun yok sadece wireless'la bağlanamıyorum. xp kurmadan önce vista backup dvd'lerini yaptım 3 dvd olarak, wireless çalışmadığı icin araştırmalarımda bios güncellemesi yapmak gerekiyormuş bendeki 1.14 aldığımda bu şekildi bu nedenle biosu vistada yapabiliyormuşuz ve vistaya dönmek istedim daha sonra tekrar xp dönücektim ama malesef vistaya dönemiyorum bi türlü olmuyo takıyorum 1. backup dvd sini xpdeyken direkt yeniden başlat diyorum yüklüyor 2. istiyor onuda takıyorum 3. ve bitiyor hersey normal yeniden başlıyor pc ama açılmıyor masaüstünüz ayarlanıyor diyor öle kalıyo ctrl+alt+del ile yeniden baslatıyorum vs. olmuyo bi türlü xp cdsini takıyorum c ye format atıyorum tekrar deniyorum kuruyorum backup cdlerini yine aynı sorun çıkıyo, bende tekrar xp ye gectim suan xpden yazıyorum ve xp ye Empowering Technology kurup vista backuplarını buradan calıştıracağımı düşündüm ama Erecovery olanı kuramıyorum "Not D2D System, eRecovery cannot be installed." diyor ne yaptıysam olmadı sanırım xp eRecovery yok ama digerleri nasıl oluyorda eRecovery olmuyo onu çözemedim. lütfen bana yardım edin vista ya nasıl döneceğim 3 gündür uğraşıyorum.. şimdiden herkese teşekürler..

9. mucox

mucox Yeni Üye

peki gizli bölümdeki dosyalardan nasıl recovery yapabiliyoruz bilgisi olan varmı?
    Boot seçeneklerinden gizli bölümümü gösteriyoruz?

10. bela07

bela07 Yeni Üye

kardes bıos a gır ordan recoerıy var bul onu enadled yap sonro acerın bıos ekranı geldıgınde alt+F12 veya F11 bunlardan bırı denersın alt basılı tutcan denıcen bios ekranı gelmıosa acerlerde receverıy rıyı koymuyorlar bazecalıstıgım yerde basımıza geldi o zaman servisine git alırlar almazlarsa acerglobal gir orda sonda war bıze mail felan atın oraya ing yaz almayan servisi yeride yaz hemen nasıl alıolar gorbak yardımcı olabıldıysem savınırım

11. ilhannn01

ilhannn01 Yeni Üye

5920G T9300 bilgisayarda söylendigi gibi recovery dvdlerini oluşturdum 3 tane. geri yükleme yapmak istiyorum birinci dvd yi taktım bilgisayar dvd den açıldı dil seçenekleri geldi türkçeyi seçtim sonra hdd deki bilgilerin kaybolacagına dair bir uyarı geldi tamam dedim. sonra yüklemeye başladı 2. diski istedi taktım sonra yükele bitti 1. diski ya da sistem diskini takmamı isteyen bir mesaj geldi 1. diski taktım. kurulum tamamlandı tamam a tıklayıp bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz mesajı geldi. tamam a tıklarım bilgisayar kapandı sonra açılmasını beklerken windows gelmedi. utility&driver dvdsini hiç istemedi. ben mi yanlış yaptım yoksa dvdler mi bozuk. dvd ler bozuk olsa nasıl yükleme yapıyor. işin içinden çıkamadım bilgisi olan varsa lütfen açıklasın

12. Farukk

Farukk Yeni Üye

Selamlar saka kardes
    bende acer aspire 9300 var sistem kurmak formata basladim xp yi sildim ve simdi xp kurmuyo kac tane cd taktimsada kuramiyorum yüzde 11 e gelio kalio yardımcı olursan cok sevinirim

13. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sorunuzu notebookunuzun tam modeli ile ilgili konuya yazarsanız ilgili kişiler daha kolay cevap verecektir.

14. GAGO61

GAGO61 Yeni Üye

merhaba saka kardes ben dvdlere yedekleri aldım ama hiç kurmadim. simdi hdd doldu yer acamak için d2d bolumunu silmeyi dusnuyorum ama basi arkadaslar dvdden geri yukleme yaparken sorun yasamis o yuzden korktum. daha onceden d2d bolumunden kurmustum ama dvdden hiç denemedim silsem bi sorun olur mu acaba??

bu arada benim laptopun modeli aspire 5920G 602g16mi

15. saka

saka Admin Yetkili Kişi

bence recovery bölümünü silmeyin. Bunun yerine bir dvd alıp yedek dosyalarınızı dvdye yazın.

16. ryuruten

ryuruten Yeni Üye

Merhaba ;
    Bende yaklaşık 2 ay ince acaer 5520G modelini aldım şimdiye kadar recovery dvd'si oluşturmaya çalışıyorum ama bir türlü olmuyor. Sitede bahsettiğiniz gibi denediğimde hiçbir işlem yapmıyor. Yetkili servisi aradığımda recovery bölümünüz bozulmuş o yüzden alamıyorsunuz bizden satın alabilirsiniz gibi bir cevap aldım. Acaba bunu oluşturmanın başka bir yolu varmıdır. Çünkü vista çöktüğü zaman tekrardan kurma şansım olmayacak. Malum microsft ta XP desteğini çekeceğini açıkladığı bu dönemde lisanslı vista sahibi olmak iyi olacak. Yarımlarınızı rica ederim. [imdat]

17. Uğur7

Uğur7 Yeni Üye

yakın zamanda acer 5920G aldım. recovery dvdlerimi çektim. şimdi ben bu dvdleri normal windows CDsi/dvdsi gibi kullanım harddiskime format atabilicekmiyim? yoksa bu dvdlerin başka bi işlevi mi var?

18. akgolo

akgolo Yeni Üye

slm şaka kardeş ben şimdi bu 3 dvd lik kaydı yaptım ama anlamadıgım su eger vista yı format atmak gerekirse vistayı nasıl bulacaz sana zahmet anlatırmısın şimdiden tşkler.

19. TpmNtB

TpmNtB Yeni Üye

Recovery bölümü çalıştırmak için bilgisayar açılırken (acer Logusunu Geçtikten Hemen Sonra) Alt + F10 Tuşlarına aynı anda basman gerek. Fakat bu sen xp yüklemeden önce geçerliydi. Yani kurduğun sistem bu partitionu kullanımaz hala getirdi. Şu an işe yaramaz. Umarım recovery Dvd oluşturmuştursun. Vistaya dönmen için onu kullanman şart. Servise gönderirsen Yazılımsal sorunlar garantiye girmediğinden senden ücret talep edeceklerdir. İyi günler..

20. TpmNtB

TpmNtB Yeni Üye

Ürünün kendi üstünde recovery bölümü vardır. Dvdleri bu bölümü bozmadığın sürece kullanmana gerek yok. Pc açılırken Alt + F10 seceneğini kullanman yeterli, tabi recevery şifresi koyduysan onuda bilmen gerekli. İşlemden sonra sistem fabrika ayarlarına dönecektir. Dataların varsa kendin D sürücüsüne yada external bir diske yedeklemeni tavsiye ederim.. Kolay gelsin.

Sayfayı Paylaş