acer notebook recovery problemine çözüm

Konu, 'Acer Notebook' kısmında xmaynakx tarafından paylaşıldı.

1. xmaynakx

xmaynakx Yeni Üye

Mrb arkadaşlar ben acer 5710g kullanıcısıyım haliyle notebook aldığımda wista ile verdiler ama benim kullandığım programları wista çalıştıramıyordum vede XP ye çevirdim ( hdd de bulunan gizli patisonu F: silmedim ) daha sonra kullanmak istediğim programları wistada kulabileceğimi öğrendim tekrar wistaya geçmek istediğimde RECOVERY yapamadım çümkü açılışta alt+f10 tuşunun RECOVERY i çalıştırması için gerekli dosyalarda silinmiş. Ama uzun zamandır takip ediyordumki, Bir çözüm buldum ve denedim nitekim oldu. Eğer notebook unuzu wistadan xp ye çevirdiyseniz ve RECOVERY cdsi hazırlamadıysanız aşağıda yazanları yapın ve kolayca para verip aldığınız lisanslı wistanızı kullanın. :)

Yapmanız gerekenler:

1-http://www.paragon-software.com/hdm/demo.htm
    buradaki
    Paragon Hard Disk Manager 2008 Professional Edition 30 days Trial
    programını indirin ve xp kurulu notebook a kurun ve restart yaptın...

2-Açılışta biostan d2d recovery DISABLE yapın.

3-Notebookunuz açıldığında Paragon Hard Disk Manager 8.5 programı ile gizli acer partitionunun altında bulunan RYTOOLS Klasörüne girip şu iki dosyayı EXPORT ile çıkartın (mbrwrwin.exe ve rtmbr.bin )
    Bu iki dosyayı C: ye kopyalayın

4-BAŞLAT>ÇALIŞTIR>cmd ile komut satırına girdin ve cd.. komutu ile c:\> ana dizinine dönün ve şu satırı yazıp enter a basın...
    C:\> mbrwrwin install rtmbr.bin (enter)
    dos işlemli sonunda birşeyleri yüklendiğini yazacak...

5-sistemi yeniden başlatın ve d2d yi ENABLE yapın. Açılışta alt+F10 a bastığınızda RECOVERY ekranı açılacaktır...

Benzer durumla karşılaşan arkadaşlar, yani benim gibi recovery dvd si hazırlamadan xp yükleyen arkadaşlar bu yolu takip ederek çok rahat vistalarına geri dönüp gerekli yedekleri alabilirler...

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Teşekkür ederiz.

3. bbraun

bbraun Yeni Üye

Bu yontemi kesinlikle ve kesinlikle 4315 lerde denememenizi oneririm elimdeki mevcut isletim sistemini ve programlarimida tekrar yuklemek durumunda kalmis bulunmaktayim. Ne almis oldugum XP min ghostu nede bahsedilen eRecovery ye donebildim.
    Kesinlikle tavsiye etmiyorum, varsa imkaniniz bayinizden yada teknik servisten yardim isteyin.!.

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bildiğim kadarı ile acer 4315 işletim sistemi ile satılmıyor. Dolayısı ile recovery olmaması gerekir değil mi?

5. bbraun

bbraun Yeni Üye

Merhaba, yurt disinda yasiyorum ve burda okuduklarim dogrultusunda 4315 aldim alirken yaninda Vista Home Basic ile geldi ve icerisinde recovery mevcuttu. Urunu aldigim sitenin linki asagida belirttim. Neticede bu islemi benim gibi 43^5 kullanicilari var ise kesinlikle tavsiye etmiyorum. Kullanilan hardisk manager programi C: surucumu D:, D: surucumude C: olarak atadi ve bu sebepten dolayi ne recovery CDlerim nede almis oldugum norton ghost image dosyam ile sistemi kurtarabildim.
    http://notebooklieferant.de/index.p..._id=47&zenid=3d5d9d630a5a86972538397c7fcace11

6. sempatik_fatihh

sempatik_fatihh Yeni Üye

ya arkadaşlar bende acer aspire 5738z var.D de recoveryi varmış bilmiyodum böle bişi olduğunu bi zaman xp kurdum c d ayırdım.Recovery gitti.şimdi vista kurucam başka bir dvd den home basic olarak kuruyorum lisansla aynı olmasına karşı lisansı yemiyo.illa recovery şartmı şartsa nerden bulurum bilginiz var mı?

Sayfayı Paylaş