Acer aspire one D250 netbook (mini notebook)

Konu, 'Acer Notebook' kısmında FinansMania tarafından paylaşıldı.

1. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Bu haftasonu Vatan Bilg. dan 595 TL'ye Acer One D250 modelini aldım. Yaklaşık 1 yıldır internet ve bir iki forumda yazma/okuma etkinliğim dışında bir bilgisayar kullanılıcığım kalmadığından beni bir netbook paklar dedim ve bir çok kriteri bünyesinde optimum şekilde toplamış olan tek eksiği ise Bluetooth olan bir D250 aldım. Farklı renkleri mevcut ancak aşağıda resimde net olarak göreeceğiniz üzere siyah olanı (BK kodlu) en güzeli. Makinanın detaylı incelemesini hazırlamadım henüz. Kutulu halinden başlayarak bir Netbook Striptiz çalışması yapıp paylaşacağım. Ana sayfada yayınlanmaya aday bir çalışma olacak umarım. [bravo] Bu hafta içinde tamamlarım inşallah.

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Öncelikle hayırlı olsun.
    inceleme bitince bütün resimler ve test sonuçlarını lütfen buraya yükleyin. Bizde anasayfaya koyalım.
    şimdiden kolay gelsin

3. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Test sonuçları deyince Saka üstad benchmark tarzı programları hiç kullanmadım ve kurmadım. Benim incelemem daha çok resim ve makinanın slotları, arka kapak , ram dğişimi vs üzerine olacaktır. Makinayı kasmayacak tarzda test programları biliyorsanız onlarla yaparım anck bunların eti budu nedir ki 3d mark 2006 gibi programların testini yapalım? Cpu-z ile donanım ayrıntıları vs olabilir ama.

4. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

ACER ASPIRE ONE D250 Slimline Mini Netbook Zerafeti, İnceliği ve 7 saate varan Pil Ömrü ile Göz Dolduruyor

Netbook kavramına artık alıştık ve birbirinden güzel netbooklar başımızı döndürmeye devam ediyor. Bu netbooklardan birisini Acer Aspire one D250 modelini inceleyeceğiz bugün. Önce biraz özet bilgi verelim.

Ülkemizde satışa sunulan D250 modeli Slimline yani ince bir (sadece 1 inch) netbook olarak göze çarpıyor. Slimline version 10.1-inch LED arka aydınlatmalı bir ekrana sahip. D250 Atom N270 veya N280 işlemciye sahip iken incelediğimiz model N270 işlemcili modeldir. Ölçüleri ise 258.5 x 184 x 25.4 mm' dir.

Acer Aspire One D250 modeli D150 modelinden bir farkla 2GB of DDR2 RAM desteği sunmakta. RAM için ayrıca yapılmış arka kapağın altında tek slotta 1gb ddr2 ram bulunmakta. D150 modelinde 512 mb anakarta entegre 512 mb slota takılı halde 1gb ram var ve tek slota 2gb ram takamıyorsunuz. Çünkü bu defa totalde 2.5gb rame ulaşıldığından ve makina maksimum 2gb ram desteklediğinden illaki ram takılacaksa 1gb ram takabiliyor ve toplam 1.5gb ram kullanabiliyorsunuz. D250'de böyle bir sorun yok.

Ekran 1024 x 600 WSVGA , 2.5-inch 160GB hard diske sahip, multiformat card reader bulunmaktadır. Wireless WiFi b/g sunmakta iken kamera akıcı bir şekilde 0.3-megapixel desteklemektedir. Bluetooth 2.0+EDR opsiyoneldir ve incelediğimiz modelde bulunmamaktadır.

Keyboard standar klavyeye göre % 89 ölçeklendirilmiş. Mouse pad ise multitouch özelliğine sahip. Makinada 6 hücreli 4400mAh pil bulunmakta ve yaklaşık 6 -7 saat arası pil ömrü bulunmaktadır. 6 hücreli pil ile makina 1.27kg. gelmektedir. D250 inanılmaz derecede zarif ve rahat taşınan bir netbook. Sanki çok kaliteli bir notebookun birebir küçültülmüş hali.

Acer Aspire ONE D250 modelinde 3 adet USB 2.0, VGA çıkışı, audio in/out ve ethernet bulunmakta. D250 şu an için beyaz ve siyah oloarak satışa sunulmuş durumda. Avrupada kırmızı ve mavi renk seçenekleride var. İnceledeiğimiz netbook ise siyah kasaya aliminyum brushed ön panele sahip. Makina satış fiyatı 399 USD + KDV olarak bulunabilmektedir. Ben 595 TL'ye satın aldım. İşletim sistemi Windows XP Home SP3 olarak gelmekte.

KUTULAMA

Oldukça başarılı ve güven veren bir kutulama yapılmış. İçiçe iki kutu şeklinde. Asıl kutuyu muhafaza eden bir kutu daha var ve sevimli minik Acer bu kutuda yatıyor.

Kutuyu açtığımızda düz beyaz bir kapak ortaya çıkıyor. Minik devi hala göremedik.

Bu beyaz kapağıda kaldırdıktan sonra bir naylon muhafazaya sarılmış halde Acer One D250 bize göz kırpıyor.

Dayanamıyoruz ve hemen kutudan çıkarıyoruz minik Acer'ı.

KUTU İÇERİĞİ

Kutu içeriğinde neler var toplu halde bir bakalım. Malesef çanta veya kılıf kutuda yok. Temizleme bezide yok. Sadece adaptör ve bir kitapçık var. Driver veya işletim sistemi CD'side gelmemekte.

TASARIM

Makina parlak siyah arka kapağa sahip. Parmak izi bırakabilen türden.

Pil 6 hücreli oloduğundan arka tarafta çıkıntı yaratmakta.

PORTLAR

Makinanın sağ tarafında 2 USB 2.0, Multi Card Reader, AC girişi ve Lock portunu görüyoruz.

Ön tarafta sağda sadece wireless açma kapama var.

Makinanın sol tarafında ise mikrofon, kulaklık girişi, 1 USB 2.0 portu, VGA ve Eternet girişi bulunmakta.

Arka tarafta bir şey yok sadece pil var.

ARKA KAPAK KULLANICI DOSTU

Gelelim bir çok kullanıcı için sorun teşkil eden arka kapak kısmına. Acer D250 bir çok netbookun sunmadığını sunuyor ve tek vida çıkarma ile HDD ve Rame ulaşım imkanı sunuyor. Havalandırma ızgaraları gayet büyük ve yeterli durumda.

RAM DEĞİŞİMİ SONRASI KAPASİTE ARTTI

Acer D250 kullanıcı dostu arka kapağı sayesinde çok kolay bir şekilde kritik donanımlara erişim imkanı vererek benden 10 puan aldı. MSI PR200'e ram eklemek için neler çektiğimi bir ben birde ALLAH bilir. :lol: İşte makinanın orjinal 1 GB rami ve benim taktığım 2 gb Kingston ram.

KLAVYE %89 ÖLÇEKLENDİRİLMİŞ

Klavye %89 ölçeklendirilmiş ve netbook için fazlası ile güzel. Tuş sertliği makul seviyede. Klavye esnemesi normal seviyede. Burada ayrıca siyah ile aliminyumun uyumunu görmekteyiz.

PİL SÜRESİ KULLANIMA BAĞLI OLARAK ORTALAMA 5 İLE 6 SAAT ARASI

Pil süresi normal kullanımda 7 saat 15 dakika olarak görülüyor. Kullanmaya başladığınızda yani internet sitelerinde surf yapıp makinayı aktif kullanmaya başladığınızda 5 saat 30 dakika civarı gösteriyor.

CPU-Z İLE TEKNİK DONANIM DETAYI

Son olarak CPU-Z programı ile teknik detay verelim.

WALLPAPER SİZLER İÇİN

Aşağıda bu netbook için hazırladığım wallpaper var. 1024x600 ebatlarında ve makinamızın karizmasını ifade etmek için bir kartal yerleştirdim.

Tüm resimleri albüm olarak toplu halde ;

http://www.flickr.com/photos/11313548@N ... 100660922/

adresinde görebilirsiniz.

Sonuç olarak Acer One D250 modeli ;

+++ ARTILARI+++

+ Mükemmel tasarımı, ince ve hafif bir netbook olması (6 hücreli pil dahil 1.27 kg.)
    + Pilin 6 hücreli olması ve 6 saat üzeri bir performans sergilemesi
    + Parlak LED ekrana sahip olması
    + Klavyesinin tuşlarının sertliği ideal ve yerleşimi çok iyi.
    + Multitouch mouse pad olması
    + 3 USB 2.0 porta sahip olması
    + siyah kasada mevcut olan fırçalanmış metal/aliminyum ön panel çok iyi bir hava veriyor
    + Mükemmel denecek fiyatı (Kampanyalı 600 tl civarı bulunabiliyor)
    + Kamerası gayet başarılı
    + Makul ses düzeyi

---EKSİLERİ---

- Sürücü ve işletim sistemi dvd leri olmaması
    - Kılıf ve temizleme bezi olmaması
    - Bluetooth opsiyonel olması
    - 8 hücreli pilin çıkıntı yapması
    - TouchPad biraz daha büyük olabilirdi

GÖRSEL AMAÇLI DİĞER FOTOLAR

Bundan sonraki fotoları görsel amaçlı koydum. Klavye üzerine ve adaptör yanına bir adet samsung D900i bırakarak resimlere bakarken ölçeklendirme yapmanızı kolaylaştırmak istedim.

Birde video yükleyip paylaşacağım.

ACER D250 İNCELENDİ BURAYA TIKLAYARAK İZLEYEBİLİRSİNİZ.

Benchmark tarzı programlar ile analiz yapmadım ancak piyasadaki 20 civarı netbook arasında kanımca ilk 5 netbook arasına girecektir. Makinanın özellikle fiyat/performansı çok iyi, tasarımı ve hafifliği mükemmel, insanın içini ısıtan bir güzelliği var. tavsiye ediyorum. Benim gözümde 10 üzerinden 8 alacak bir netbook. 1 puanı bluetooth için 1 puanı da pili 6 hücreli olmasına rağmen 4400 mha değilde 5700 mha olsa idi 10 üzerinden 10 alacak bir netbook olurdu.

Eksik kalkan bir şeyler varsa sorabilirsiniz. Bu arada XP açılışı 34 saniye sürüyor.

İnceleme : Finansmania Notebook.gen.tr için inceledi.

5. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Aşağıda bu netbook için hazırladığım wallpaper var. 1024x600 ebatlarında ve makinamızın karizmasını ifade etmek için bir kartal yerleştirdim.

6. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Aşağıdaki adresten kısa bir tanıtım videosu izleyebilirsiniz. Açıklama yorum vs yok sadece görsel bir paylaşımdır.

ACER D250 İNCELENDİ

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

resimleri xp için ImageResizerPowertoySetup ya da vista için ImageResizerClone-2.0 programı ile küçültürseniz hem sizin hem de resimlere bakacak arkadaşların limitleri tükenmez. 1mb lik resimler 50-60kb ye iniyor.

Ben sizin resimleri indirip yeniden boyutlandırıp bizim sitemize yükledim.
    İnceleme de bir resim güncellecenek yazıyor. son haline getirince haber verirseniz anasayfaya ekleyelim.

inceleme için tekrar teşekkür ederim.

8. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Makinanın ramini 2gb kingston yaptım.

Pil süresi normal kullanımda 7 saat 15 dakika olarak görülüyor. Kullanmaya başladığınızda yani internet sitelerinde surf yapıp makinayı aktif kullanmaya başladığınızda 5 saat 30 dakika civarı gösteriyor.

9. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Netbook kullanıcı sayısı ve ilgi minimum seviyede malesef... Gece saat 00.26 ya kadar uğraştım bu inceleme için. Sağlık olsun.

10. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Teşekkürler Saka Üstad,

Son bir kontrol yapıp resimleri vs bir kontrol edeyim. Benchmark ile alakalı ne yapabiliriz???

11. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Saka Üstad işlem tamamdır. Elimden geldiğince düzenledim incelemeyi ve son halini verdim. bundan sonrası sana emanet.

12. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

İki yeni wallpaper;

13. saka

saka Admin Yetkili Kişi

inceleme için tekrar teşekkürler. Anasayfaya ekledim.
    Gerçekten çok iyi ve detaylı bir inceleme olmuş.

14. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Çok güzel oldu bencede. Eksiklikler vardır ancak amatörüz nihayetinde. Ben teşekkür ederim.

15. saka

saka Admin Yetkili Kişi

gerçekten güzel olmuş. resimleri yeniden boyutlandırıp buraya ekleyelim her zaman. diğer siteler kapanırsa sonra içerik silinmiş oluyor.

16. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

İnanılmaz net ve canlı bir ekranı var anlatamam. Benim Asus X52SA ve Lenovo Y530'um bile bu kadar parlak ve canlı renkler vermiyor.

17. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Asus X52SA ve Acer One D250 yanyana. Boyut mukayesesi için koydum bu resimleri.

18. Error!

Error! Yeni Üye

asus un altında notebook soğutucumu var yoksa bir notebook dahamı var :) sanki multimedya tuşları var gibi ??

19. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Eve notebook soğutucusu var. Cooler Master (Notepal) markalı bir soğutucu. Biraz vibrasyon yapıyor o yüzden şu an için sehpa gibi kullanıyorum çalıştırmıyorum. 4 USB 2.0 var soğutucunun arkasında. Aynı zamanda Usb hub görevi görüyor. Vatandan 65 tl ye aldım.

20. Error!

Error! Yeni Üye

Sayfayı Paylaş