Acer aspire 5920 hakkında herşey burada

Konu, 'Acer Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Selam,
    Acer'in çok satan üst seviye ürünlerinden biri olan 5920 ye sahip olanlar yada olmayı düşünenler için gereken bilgilerini burada toparladım.

1. Acer aspire 5920 özellikleri

Chip Seti Intel 965PM Chipset
    İşlemci / Hızı Core 2 Duo T7100 1.8 Ghz 2MB 800MHz Santa Rosa
    Ekran Özelliği 15.4" / 1280 x 800 / WXGA
    Ekran Boyutu 15.4"
    Ekran Kartı Nvidia® GeForce 8600M GT 256MB DirectX 10
    Sistem Belleği 2048MB 667MHz
    Bellek Yuvası 2
    Sabit Disk Kapasitesi 160GB 5400RPM 8MB
    Ses Kartı TÜMLEŞİK
    Optik Sürücü DVD Dual Yazıcı
    Klavye TR/Q
    Kablosuz İletişim Intel Pro 4965AGN 802.11a/b/g/Draft N
    Bluetooth Özelliği Var
    Infrared Yok
    Pcmcia Var
    USB (Adet) ? 4
    FireWire Yok
    Seri Port Yok
    Paralel Port Yok
    S-Video (TV-Out) Var
    Fax Modem Var
    10/100 Ethernet Var
    Pil Ömrü (Saat) 3

2. Acer aspire 5920 recovery disk oluşturma

Bilgisayarı ilk açtığınızda ürün kurtarma cd'nizi mutlaka oluşturunuz. Aksi takdirde ileride sisteminizi yeniden yapılandırmanız çok ama çok uğraştırıcı olacaktır.

Ürün kurtarma cd'sini nasıl oluşturacağınızı bilmiyorsanız bilgisayarınızla gelen kullanma klavuzunda "Ürün kurtarma ve Yeniden Yükleme Çözümleri" kısmını okuyabilirsiniz.

Yada aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.
    • Öncelikle 3 adet boş dvd satın alın ve kenara koyun.
    • "Acer araçlarından Empowering" i açın.
    • "Acer eRecovery Management" i seçin.
    • Gelen ekrandan altta kalan "Burn disk"i seçin.
    • Burada gelen seçeneklerden "Create factory default disc"i seçin. 2 dvd gerekiyor. Bu komple yedek alıyor.
    • Diğer bir seçenekte "Create driver and application backup disc" ile sürücü ve hediye programların yedeğini almaktır. 1 dvd gerekiyor. Bence iki seçeneği de yapın.

3. Acer aspire 5920 ye windows xp yükleme

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın. ( nasıl yapılır? )

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler;

Acer 5920 ye ait xp driver (sürücü) lerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
    Dosyalar epeyce büyük olduğundan 2 parça halinde verilmiş.

Kurulumda dikkat edilmesi gerekn en önemli nokta öncelikle chipset driver(sürücü)'ının kurulmasıdır. Gerisi için herhangi bir sıraya uymanıza gerek yok.

Acer 5920 xp drivers 1. bölüm
    Acer 5920 xp drivers 2. bölüm

[*]Ses Kartı Sürücüleri ve kurulumu

Birçok arkadaş ses kartını kurmayı başaramıyor. Aşağıdaki işlemleri SIRASIYLA ve hiçbir adımı atlamadan yaparsanız sorunsuz bir şekilde notebook ses kartınızı kurabilirsiniz.
    [*] Ses yaması : Önce bunu kurunuz.Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio
    [*] Ses kartı sürücüsü : Realtek audio driver'ını indirin. Kurulumun nasıl yapılacağı açılan sayfada yazıyor.

4. Acer aspire 5920 resimleri

Buradaki bilgilerin büyük bölümü forum.donanımhaber.com adresinden alınmıştır.

Ekli Dosyalar:

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Güncellendi.

3. gorkem118r

gorkem118r Yeni Üye

Bilgi ve paylasımlarınız icin tesekkürler :D

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

5. kaanket

kaanket Yeni Üye

merhaba paylasım ıcın tesekkurler bende tam bu makinayı alıcaktım ama bır sey merak edıom vista performans notu kac cıkıyor makınada bende asus 1.5 c2 1gb ram paylasımlı ekran kartı x3100 war vısta 2.8 cıktı ve uyuz oldum sattım yıne asus alıcaktım benden once arkadasım almıs 2 ghz c2 2048 ram war 128 mb ekran kartı geforce vista notu 3 cıkmıs sok oldum :D acerın 1.8 ghz 1 gb ram x3100 paylasımlı ekran kartında bile 3.4 cıkmıstı bunda daha ıyıdır sanırım merakla beklıom tesekkurler sımdıden :roll:

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bu vista notu konusuna çok fazla önem vermişsiniz bence. Ve verdiğiniz rakamlar pek aklıma yatmadı. Bence acer 5920 kullananlardan vista notunu değilde gelen olarak performansını nasıl bulduklarını öğrenmelisiniz. Oyun da nasıl? Film seyrederken nasıl? Yüksek çözünürlüklü filmlerde nasıl vb gibi kullanım amacınıza uygun soruları bulup sormanız daha uygun olmaz mı?

7. The Wind

The Wind Yeni Üye

Çok nesnel bir yorum olmayacak belki ama 5920 modelinin t7700 işlemcili olanının donanımı harika ve kullananlardan çok pozitif yönde yorumlar aldım.Bence acer büyük bir atılım yaptı bu model serisiyle.

8. calgici

calgici Yeni Üye

4 saat önce aldığım acer 5920 2.2 ghz işlemcili modelin vista notu 4.7
    ################################################################
    Lütfen tamamı büyük harfle mesaj yazmayınız.

9. kaanket

kaanket Yeni Üye

haklısın ama oyle delı gıbı oyun oynamıyorum bide vista kasınca sinir oluo insan :) rakamlar dogru birerbir makınanın ustunden alınmıs bı yanlıs yok baska yerdekı forumdada gordum 256 mb ekran kartı ati markada 3,2 cıkmıstı resmını cekıp koymusla..yenı alan bir arkadas war sanırım onada hayırlı olsun ondan makına hakkındakı yorumlarını beklıoyuruz ama bence 5920 dogru tercıh gıbı gelıo ılk defa acer kullanıcam aslında asus delısıyım:)

10. calgici

calgici Yeni Üye

3 senedir notebook kullanıyorum toshiba toshiba diye kafamda yer olusmustu.önceki notebooğum yangında kaldı ve kasası hertarafı eridi bürüdü ama halen daha calısıyordu ama işim gereği kullanamaz hale geldiği için yeni notebook secimim yine toshiba olacaktı ama fiyat ve performans gözönünde bulundurulursa bu fiyata bu notebook cok iyi diyorum alalı daha 1 gün oldu gerci ama aynı fiyata toshiba vardı 1399$+kdv özelliklerinin yarısı falandı.gerci 3 senedir acer alanların hepsini alalala bunumu aldın demiştim fakat bende alala bunu aldım :mrgreen:

11. The Wind

The Wind Yeni Üye

Ya arkadaşlar bu model bence çok güzel ve çok satan bir model ama forumda geri kalan topiclerden birisi bu.Bu topicin alıp yürümesi lazım aslında.

12. oguzhanx

oguzhanx Yeni Üye

demekki çok satmıyomuş :p

13. The Wind

The Wind Yeni Üye

Valla benim bildiğim bu model serisi çok sattı ve haala satıyor ama demekki buraya gelenlerde bu model yok pek. :)

14. tsavasci

tsavasci Yeni Üye

Selam bende bu notebook dan almayı düşünüyorum. Önceleri 5720 serisine bakıyordum şimdi ise 5920 lerin fiyatları makul seviyelere indi. Ancak bilen arkadaşlardan yardım isteyeceğim bir konu var. Acer notebookların model numaralarını bir türlü kendi sitelerinde bulamadım. Örneğin,
    ACER AS5920G-602G16MN CORE 2 DUO T7500 2.2GHz/2048MB/160GB/15.4" NOTEBOOK

Kalın yazılan model numarasını deşifre edebilen arkadaş var mı acaba?

15. saka

saka Admin Yetkili Kişi

deşifre ile neyi kastediyorsunuz.
    Asus dışındakilerin model adı tamamen sallama oluyor. Bir seri uyduruyorlar o seriye bir model sallıyorlar. Modelden ürünü tanıyamıyorsun.

Asus ta ise
    seri: f3sc
    modeller: f3sc180dr, f3sc200dr, f3sc220dr gibi. rakamlar işlemciyi anlatıyor.

16. tsavasci

tsavasci Yeni Üye

Deşifre derken şunu kastettim mesela,
    AS5920G-602G16MN nin ekran kartı Nvidia GF8600
    AS5920G-602G25MI nin ise GF8600 GS olarak görünüyor. Bu iki modelin diğer tüm özellikleri (hard disk kapasiteleri hariç) neredeyse aynı.

Bununla birlikte, 5920 lerde 2tip wireless protokol opsiyonu olduğunu biliyorum 3945 ve 4965 ( draft N), her mağaza çalışanı malesef biz müşteriler kadar bilgili olmayabiliyor. Sattığı notebook chipsetinin PM965 Express mi yoksa GM965 Express mi olduğunu bilmeyen satıcılar var. :lol: ( İnternet mağazaları dahil) Halbuki PM chipset intelin "performance" serisinde diğer GM ise "mainstream" serisinde yer almaktadır.

Neyse sanırım ben MN ile biten ( 160GB hard diskli) modeli alacağım. Wireless protokolu, (3945 veya 4965) internetten gördüğüm resimlere göre notebook içindeki sticker da belirtiliyor.

17. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Benim demek istediğimde o zaten.
    Ya ben anlamıyorum ya da acer ın model kodları tamamen sallama. Bir mantığa göre hareket etmiyor.

18. The Wind

The Wind Yeni Üye

Toshibanınkiler de pek özellik kastetmiyor.Dediğin gibi sadece Asusta işlemciye göre falan veriliyor model ismi.

19. tsavasci

tsavasci Yeni Üye

Arkadaşlar dün estore.com dan 5920G-602G25MI modelini 166x12= 1.992 ytl ye aldım. Hem HDD kapasitesi 250Gb hemde ekran kartı 8600GS. MN modelindeki ekran kartı ile arasında çekirdek hızları açısından bayaa fark var.

Bakınız:
    http://www.nvidia.com/object/geforce_8600M.html

20. The Wind

The Wind Yeni Üye

Hayırlı olsun güle güle kullan,ama 8600gt ekran kartlı ve t7700 işlemcili olanı alsanız daha iyi olurdu ama bu model de çok iyi.

Sayfayı Paylaş