ACER ASPIRE 5710 serisi laptop'lar hakkında herşey

Konu, 'Acer Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Acer'ın çok satan modellerinden olan 5710 ve 5710g modellerine ait her türlü konuyu bu konuda paylaşabilirsiniz.

Acer aspire 5710 serisi notebook özellikleri

ModelAcer 5710-4A1G12Mi |Acer 5710G
    LCD15.4 WXGA, 220 nit, 8ms|15.4 WXGA, 220 nit, 8ms
    İşlemciCore Duo T2450 2.0GHz|Core Duo T2450 2.0GHz
    Ram1024 MB DDR-2 667 Mhz|2048 MB DDR-2 667 Mhz
    HDD120 GB 5400 RPM|120 GB 5400 RPM
    Ekran kartıIntel Intel GMA 950|ATI Mobility™ Radeon® HD
    Ekran kartı belleğiPaylaşımlı 128Mb|128mb
    OptikDVD Double Layer DVD+RW|DVD Double Layer DVD+RW
    FAX/Modemvar|var
    EthernetGigabit|Gigabit
    WiFiIntel 3945 802.11a/b/g|Intel 3945 802.11a/b/g
    Bluetoothyok|yok
    Webcam0.3M piksel|0.3M piksel
    Kart okuyucuSD/MMC/MS/MS PRO/xD|SD/MMC/MS/MS PRO/xD
    Usb Sayısı4|4
    Tv outvar|var
    IEEE 1394 portvar|var
    İşletim sistemiVista Home Prem.|Vista Home Prem.

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Asus acer 5710 ve 5710g notebooklar için xp kurulumu anlatımı ve gerekli sürücüler aşağıda verilmiştir.

Bu yazı daha önce format atmış, bilgisayardan anlayan kullanıcılar içindir. Bu sebeple detaylara girmiyorum ancak takıldığınız konuları sorabilirsiniz.

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın. ( nasıl yapılır? )

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler
    1. Anakart Sürücüsü : Intel chipset driver'ını kurun ve bilgisayarı mutlaka yeniden başlatın.
    2. Ekran Kartı Sürücüsü: Intel graphics driver
    3. Ses yaması : Önce bunu kurunuz. Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio
    4. Ses kartı sürücüsü : Realtek audio driver'ını indirin. Kurulumun nasıl yapılacağı açılan sayfada yazıyor.
    5. Ethernet kartı sürücüsü:broadcom lan driver.
    6. Kablosuz ethernet sürücüsü: Intel wireless ethernet driver
    7. Bluetooth sürücüsü : bluetooth driver
    8. Webcam sürücüsü: chicony webcam driver
    9. Kart okuyucu sürücüsü: ene card reader driver
    10. Touchpad Sürücüsü: Synaptics Touchpad driver
    11. Modem Sürücüsü: Foxconn modem driver

Etiketler: Acer aspire 5710 5710g xp drivers, vga drivers, ses kartı driver

3. toygar44

toygar44 Yeni Üye

Acer Aspire 5710G Kullanıcısıyım Vistayı Xp Yaptım Fakat Bilgisayarı Normal Şekilde Kapatamıyorum Windows Kapatılıyor Bölümünde Takılıyor. Araştırdım Googlede Birçok Kişide Aynı Sorun Yaşıyor Çözüm Bulabilen Görmedim. Mecburen Güç Düğmesine Basılı Tutuyorum Direk HDD Kapanıyor Oda İlerde Birçok Sorun - Hata Çıkartır Başıma Ben Sorunsuz Xp İstiyorum Lütfen Buna Bi Yol Bulabilirseniz Çok Sevinirim. Teşekkürler. ^^

İlk Başta Yanlış Bölüme Yanlış Şekilde Konu Açtığım İçin Saka Arkadaşımızdan Özür Diliyorum.

4. acaip0

acaip0 Yeni Üye

Acer Aspire 5710G windows XP kurulmuş notbookların kapanma sorunu çözümü:

1-başlat menüsündeki çalıştır bölümüne regedit yazıp çalıştırıyoruz.
    2-regedit teki HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon kısmına geliyoruz.
    3-sağ taraftaki bölümde PowerdownAfterShutdown anahtarına çift tıklıyoruz.açılan bölümdeki alt basamakta olan 0 anahtarını 1 yapıyoruz.regedit i kapatıyoruz.windowsu kapatıyoruz.

5. oguzhanx

oguzhanx Yeni Üye

teşekkürler acaip0 :)

6. combola

combola Yeni Üye

Yalnız ben bios'tan disk seçenekelerinden ashc(buna benzer birşeydi) ve ide seçenekelerinden ide'yi seçip Xp'yi kurdum.Yani ne sp2 entegre ne de sata sürücüleri.Sadece bios ayarını değiştirmeniz yeterli Acer aspire 5710g'a xp kurmak için.

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

o şekilde kurulum yaparsanız diskinizin sata özellğini kullanamıyorsunuz. önemli olmadığını düşünüyorsanız sorun yok tabi.

8. combola

combola Yeni Üye

peki daha sonradan (xp kurduktan sonra ) bu sata sürücüleri kuramazmıyız.

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Kurabilirsiniz zaten bunun nasıl yapılacağını notebook genel bölümünde ikinci yöntemde anlatmıştık.

10. drtroy

drtroy Yeni Üye

mrblar bende aspire 5710 sahibiyim bende vista yuklu iken :eek: Video card or driver doesn't support UBYTE4N vertex data. :eek: gibi bir uyarıyı çeşitli oyunları oynarken alıyorum.
    acaba vistayı xp ye çevirsem bu sorunu aşarmıyım yoksa ekran kartı destekleklemedği için o oyunları sonsuza kadar oynayamayacakmıyım. yardıcı olursanız sevinirim buna gore xp ye donusum yapacam.teşekkuler

11. pc_doctor

pc_doctor Yeni Üye

saka bende Extensa 5620G var aynı sorunu yaşıyorum söylediklerini yaptım ama malesef olmadı yardımcı olur musn? akşammmma kadar yapmam gerek

12. pc_doctor

pc_doctor Yeni Üye

tmm ben problemi buldum diğer kullanıcılar içinde yazıyorum gerekli olmayan driverlerı kaldırınca problem kalmıyor. cameranın driverını kaldırdım notebook kapandı. mutluyum :D kib aeo uzun süre girmiycem internete byby

13. bilarman

bilarman Yeni Üye

2 GHZ den düşük işlemci, 768 MB ram, 256MB ekran kartlı masa üstü bilgisayarımda oynadığım oyunların hiçbirini acer aspıre 5710g ( xp yüklü ) notbookumda oynayamıyorum. Notbookun özellikleri malum. Diğer pc den daha iyi. Birde benimki paylaşımlı 896mb oluyormuş. Ama bunu hiç göremedim. Biostan video memory değişmeyi denedim izin vermedi. Ne yapmalıyım. :cry:

14. mrtxpp

mrtxpp Yeni Üye

selam
    arkadaşlar. yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı.
    laptop aldım
    acer AS5710-4a1g12mi

vistayı cd ye yedeklemek istiyom mümkünse nasıl.

xp kurmak istiyom. tüm sürücüleri hazır şekilde cd de ise. yada hazırlayan var ise.
    bana gönderebilirmi.

ben bilgisayara bira yabancıyım.
    bide nasıl kuracagım hakkında basamak basamak yönlendirebilirmisiniz.

çıkan tüm bu sorunları çözebildinizmi.
    dr murat
    saygılar.

15. mühtü

mühtü Yeni Üye

kardeş ellerine saglık araya araya bi hal olduydum saol

16. The Wind

The Wind Yeni Üye

Muhtemelen ekran kartlarının farklılığından kaynaklanıyor.Sizdeki modelde sanırım ati hd2300 var,masaüstü sisteminizdeki ekran kartı paylaşımsız 256 mb ise oradan bir fark doğuyor olabilir ama tabi bilemiyorum ekran kartınız nedir masaüstünde,pek bilgi vermemişsiniz,256 mb olup ta çok kötü ekran kartları da var,256 mb olması iyi ya da kötü olması demek değil.

17. snnbhcshr

snnbhcshr Yeni Üye

arkadaslar merhaba bana yurtdisindan bir acer aspire 5710z hediye olarak geldi bilgisayar kutusunun içinden çıkan bir cd var ve onunla bilgisayara format attım ama bu formatta ayarları türkçe de yapsam ingilizce de yapmış olsam da masaustune gelince bilgisayara içeriğinin yine almanca olduğunu görüyorum. Bunun nedeni cd nin almanca olmasından kaynaklandıgını dusunuyoum ve hatta cd uzerinde windows anytime upgrade yazıyor.

ben bu bilgisayarın tum icerigini ingilizce ya da almanca yapmak istiyorum bunu nasıl gerceklestirmem lazım ve notebook uzerinde format atmaya yarayan bir tus gibi bir sey mevcut mu acaba ? format konusunda yardımcı olursanız sevinirim

BU ARADA İŞLETİM SİSTEMİ VİSTA

18. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Öncelikle Türkçe ya da ingilizce işletim sistemi alacaksınız. Daha sonra bu konunun ilke mesajındaki adımları izlerek işletim sistemini kuracaksınız. Eğer daha önce hiç format atmadıysanız bir arkadaşınızdan yardım almanızı öneririm.

19. mrtrkn

mrtrkn Yeni Üye

merhaba arkadaşlar...
    burada yer alan 5710G audio driver 5310 vista driver olarak gözüküyor ve kurulamıyor...aspire 5710G Xp audio driver kkonusunda lütfen yardım.....teşekkürler.....

20. The Wind

The Wind Yeni Üye

Ses donanımları aynı olduğu için muhtemelen onu koymuş saka.Ses yamasını da indirdiniz mi?Ses driverının hemen üstünde linki var.

Sayfayı Paylaş