Acer Aspire 5520G-604G25MI laptop genel başlık

Konu, 'Acer Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Acer Aspire 5520G - 604G25MI laptop özellikleri

İşlemci : AMD Turion 64 X2
    İşlemci Hızı : 2,2 GHz
    Bellek : 3 GB
    Sabit Disk : 250 GB
    Ekran Belleği : 512 MB
    Ekran Boyutu : 15,4"
    Ekran Çözünürlüğü : 1280 x 800
    Garanti Süresi : 2 Yıl
    Bellek Tipi : DDR2
    Model : ACER
    Ekran Özelliği : WXGA CrystalBrite
    Grafik Tipi : Nvidia GeForce 8600M-GS
    İşlemci Tipi : Çift Çekirdek
    Optik Sürücüler : Super Multi DVD-RW
    Pil Tipi : 6 Hücreli
    Menşei : İthal
    Touchpad Mouse : Var
    Wıreless : Var
    Dahili Kamera : Var
    Yazılım : Vista Home Premium

Acer Aspire 5520G - 604G25MI laptop resimleri

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

ACER ASPIRE 5520G - 604G25MI windows xp kurulumu ve xp drivers

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Mutlaka vista işletim sisteminin recovery dvd'lerini oluşturun. ( Nasıl yapılır? )
    2. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    3. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    4. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    5. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    6. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın. ( nasıl yapılır? )
    7. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler;
    Sürücüleri mutlaka verdiğimiz sıra ile kurunuz.

1. Anakart Chipset driver : Nvidia chipset driver download .
    2. İşlemci sürücüsü: Gerçekten gerekli mi bilmiyorum ama amd cpu driver indirebilirsiniz.
    3. Ekran kartı sürücüsü: NVIDIA ® GeForce ® 8400M-G vga driver download
    4. Ses yaması : .Windows XP SP2 için Microsoft UAA bus driver
    5. Ses kartı sürücüsü : Realtek audio driver'ını indirin. Kurulumun nasıl yapılacağı açılan sayfada yazıyor.
    6. Modem Sürücüsü: modem driver download .
    7. Web kamera sürücüsü: webcam driver
    8. Atheros wireless ethernet driver : Atheros kablosuz ethernet sürücüsü - windows xp
    9. Bluetooth sürücüsü: Bluetooth driver download.
    10. Touchpad Sürücüsü: Synaptics Touchpad driver
    11. Kart okuyucu sürücüsü: Ricoh card reader driver
    12. Ethernet kartı sürücüsü: Ethernet - lan driver
    13. Acer launch manager : Acer launch manager download

3. cevher21

cevher21 Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar bende bu cihazı teknosada aldım çok memnunun ama sesinden şikayetçiyim
    sesi az çıkıyor.
    yada ben eksik birşey yapmışım
    Arkadaşım xp driverlarını vermişsin
    bu modele ait vista 32 bit ve 64 bit sürücülerinin linkini verebilir misin _?
    çünkü sitesinde 5520 var ama özelliklerimiz uymuyor yani bu laptop modeli karma bişey olmuş:) gibime geliyor.
    cevap verirseniz çok sevinirim
    bu arada 64 bit vista kullandığım için remini tam olarak gösteriyor
    4 gb remi var. sp1 vista yükleyincede görüyormuş dediler
    sp1 in çıkmasını bekliyorum tr olani

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

acerpanam.com dan driverları bulabilirsiniz. Orada yoksa işiniz epey zor.
    Bu arada vista sp1 de çıksa, bilgisayarı aya'da gönderseniz 32bit işletim sisteminde 4gb ram 4gb olarka çalışmaz.
    Sadece öyle görünür. Yani şekil.

5. cevher21

cevher21 Yeni Üye

peki öneriniz nedir? 64 bit işletim sisteminde devam mi edeyim.

6. cakir_onur

cakir_onur Yeni Üye

Bende yazıldığı gibi vista da kurtulmak amacı ile format attım. Fakat şu anda sadece wireless ve ekran kartı sorunu var. Bu problemleri nasıl çözebilirm. Ekran kartının driver ını bulamıyorum.

İnternet bağlantısını ağdan kullanıyodum. Fakat şimdi xp de yani çok az çekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

8. envertr

envertr Yeni Üye

kardeş eline sağlık çok işime yaradı

9. soundurock

soundurock Yeni Üye

Elinize sağlık çok teşekkür ederim

10. withhonour

withhonour Yeni Üye

merhaba arkadaşlar
    foruma yeni üye oldum birkaç dakika kadar önce gerçekten açıklayıcı ve öğretici bir platform olmuş bunun için teşekkür etmek isterim...
    soruma gelince de laptop almayı düşünüyorum ve fiyat olarak acer aspire 5520G-604G25MI çok avantajlı geldi ancak ram 3gb mı 4gb mı kesinlikle xp ile kullanmak istiyorum sanırım driver ları mevcut xp ile kullanıp çözülemeyen bir sorun yaşayan oldu mu ya da laptop un belirtebileceğiniz kronik bir sorunu mevcut mu? birçok acer laptop kullandım uzun süreli olarak hepsi sorunsuzdu ancak nedense insanlar ısrarla acer ın sorunlu bir marka olduğunu iddaa ediyor sebebini anlayabilmiş değilim cevaplar için şimdiden teşekkürler..

11. phantomsahin

phantomsahin Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar ben foruma yeniüye oldum ve gerçekten mükemmel bir site.... Başlıktaki laptopu dün akşam teknosa dan satın aldım.. Üzerinde vista var dvd lere tavsiye ettiğiniz yedekleri aldım... Şimdi bi sorum olacak... Ben şimdi windows xp kurdum laptopa fakat bir süre sonra vistaya geri dönmek istedim... Bu işlemi , yedeklediğim dvd ler aracılığı ile yapabilirmiyi , eğer yapabilirsem nasıl bu konuda yardım istiyorum.........

12. msaltik

msaltik Yeni Üye

merhabalar ben de dün HB'den bu ürünü aldım. Yarın veya cuma günü gelir heralde. HDD bölünmemiş gelecektir büyük ihtimalle. Onu bölmek için formatlarım makineyi, yardımcı programlar var gerçi de, o tarz şeylere girmemişimdir hiçbir zaman. Vista'yı ilk gördüğüm andan beri sevemedim o yüzden bende XP kurmayı düşünüyorum. "saka" burda uzman konumunda sanırım, hep onun yazılarına rastlıyorum. Çok güzel bilgilendirme yapmış hep, tebrik ederim kendisini.

Dediğim gibi XP kurmak istiyorum ama acaba driver konusunda sıkıntılar olur mu? Ne biliyim mesela "saka"nın verdiği grafik kartı driver'ı 8400M diye geçiyor, bizimkiler 8600GS. Ben Nvidia pek tercih etmediğim için modelleri ayrımları hakkında çok bilgim yok. Hatırladığım kadarıyla Nvidia driver'ları biraz geneldi. Yani Geforce serisinin tek bi driver'ı vardı. Hala aynı durum mu sözkonusu? 8400M yazınca dikkatimi çekti bu durum.

Sayın "saka" tavsiyeniz olur mu bu laptopla genel olarak. Daha önceden Hp nx9105 DU429ea laptopum vardı çok memnundum. Bunu da AMD işlemcili olduğu için tercih ettim. en son kullandığım intel işlemci P3 866 idi. O günden bu yana AMD...

tavsiyelerinizi bekliyorum, ben de bu arada yazılarınızı okumaya çalışacam.

13. unknown78

unknown78 Yeni Üye

arkadaslar ben bu makınenın ethernetını kuramadım bır turlu her turlu yolu denedım ama bı turlu olmuyor yardımcı olabılırmısınız acele olaraktan :) şimdiden çok teşekkür ederim...

14. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Dediğiniz gibi genelde nvidianın tek bir sürücüsü oluyor. Ancak bazı üreticiler sürücüleri ısrarla ekran kartı chipseti ile isimlendiriyorlar. Bu durumda bizde vardır bir bildikleri diyoruz :)

15. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Ethernet için birde şu sürücüyü dener misiniz?
    [*] Ethernet kartı sürücüsü: Broadcom lan - ethernet driver

Eğer olmaz ise donanım raporunuzu yazmanızı isteyeceğim.

16. msaltik

msaltik Yeni Üye

şu 64bit Vista'yı bi yüklesemmi diyorum. Acaba mevcut yazılımlarımda sıkıntı olur mu? Benim bacanak olmaz dedi. Hatta Program Files bile eski ve yeni gibi ayrı bile oluyomuş.

17. msaltik

msaltik Yeni Üye

Arkadaşlar 604G25MI laptopum dün geldi. Vista yüklü değildi, makineyi açınca yüklemeye başladı. Sistem disklerini alabilmek için yükleyecektim zaten.
    1- Neyse yüklendi, cihazlar yüklendi falan. Sonra toplam 3 DVD olan yedekleme DVD'lerini oluşturdum.
    2- Laptopumla birlikte Logitech V220 mouse ve Bien marka 100m Class1 Bluetooth dongle almıştım, onlarda da sorun yok.
    3- Hemen makine üzerindeki donanımı denedim. Ram 3GB gözüktü tabi 32bit...
    4- Webcam öyle çok kaliteli bişe değil ama benim çin bir öncelik arz etmediğinden çok da problem değil.
    5- Tüm bu yükleme ve test aşamalarında "cihaz fazla ısınıyor" diyebileceğim kadar bir ısınma olmadı. Sonuçta içinden elektrik geçen herşey ısınır bana anormal gelmedi.
    6- Laptopun sadece DVD okuyucusunu beğenmedim şimdilik, koyduğum bir DVD'yi önce okudu, sonra okumadı. Anladığım kadarıyla LG marka. Öyle görünce sevinmiştim ama inşallah üzmez beni ilerde.
    7- DVI üzerinden Plazma TV'me bağladım, klasik oturmama problemi oldu ATI ekran kartlarında bu oturtma işlemini ayarlıyodum ama bu aptal NVIDIA'nın doğru dürüst ayarı mayarı yok. Zaten makineyi alırken sırf Nvidia olmasından çekinmiştim. Neyse bunu çözmem gerekecek. Başka sıkıntı yok DVI ile ilgili. VGA'yı denemedim.
    8- Ses kartı üzerinden 5.1 çıkış alamıyoruz heralde yani dijitali kullanmadan. Ben 3 çıkış görünce 5.1 destekler diye üstüne gitmemiştim pek ama windows içinden de hoparlörleri 2+0 veya 5+1 seçtiren bi menü bile çıkmıyo. Atladığım bi yer varsa uyarın lütfen. Gerçi optik kablo siparişimi verdim gelecek.

9- Makinenin doğru çalıştığını gördükten sonra Windows Vista Ultimate 64 bit işletim sistemi yükledim. Ben bu vistaya gıcığım ama bi şans daha verdim. RAM 4GB olarak gözüktü. HDD'yi 55GB+kalan olarak ikiye böldüm. 64Bit sürücüleri çekmiştim, bi problem olmadı. Şimdi kendi programlarımı yükleyip biraz deneyceğim. Ama içimden bir ses XP'ye döneceğimi söylüyor.

Haaaaaaa bu arada Vista içindeki değerlendirme puanları

İşlemci : 4.9
    Bellek: 5.9
    Grafik: 4.6
    Oyun Grafikleri : 5.1
    Diğeri neydi?? : 5.2

"Saka" değerlendirmeni ve XP <> Vista tercihini bekliyorum

18. linuxville

linuxville Yeni Üye

cok tesekkurler tam aradigim konuydu bu. [alkis]

19. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Yorumlarına göre bir sorun görünmüyor. 64bit vistada performans nasıl?
    Sürücüleri burada da paylaşır mısın?

Bu arada xp vista tercihi tamamen sana kalmış. Bana sorarsanız xp den vistaya geçmek için herhangi bir sebep yok.
    Vistadan xp dönmek için ise alışkanlıklarım yeterli bir sebep olabilir :)

20. 3psil10

3psil10 Yeni Üye

Arkadaşlar acer in bu markasında 8600 gs ekran kartı var yazıyor. oysa verilen driverler 8400gs.. Ayrıca xp kurduğumda otomatik kurulumu herhangi bir zarar veriyor mu? kurarken xp yi hdd yapıları ile oynanacağından bana otomatik kurulum çalışmayacakmış gibi geliyor. sistemi kuran ve deneyenler bu konular hakkında bilgi verebilirlerse sevinirim....

[imdat]

Sayfayı Paylaş