Acer Aspire 5520G - 503G25MI laptop genel başlık

Konu, 'Acer Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Acer Aspire 5520G - 503G25MI laptop özellikleri

İşlemci : AMD Turion 64 X2
    İşlemci Hızı : 2,0 GHz
    Bellek : 3 GB
    Sabit Disk : 250 GB
    Ekran Belleği : 128 MB
    Ekran Boyutu : 15,4"
    Ekran Çözünürlüğü : 1280 x 800
    Garanti Süresi : 2 Yıl
    Bellek Tipi : DDR2 ( 1 x 2GB + 1 x 1GB)
    Model : ACER
    Ekran Özelliği : WXGA CrystalBrite
    Grafik Tipi : Nvidia GeForce 8400M-G
    İşlemci Tipi : Çift Çekirdek
    Optik Sürücüler : Super Multi DVD-RW
    Pil Tipi : 6 Hücreli
    Menşei : İthal
    Touchpad Mouse : Var
    Wıreless : Var
    Dahili Kamera : Var
    Yazılım : Vista Home Premium

Acer Aspire 5520G - 503G25MI laptop resimleri

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

ACER ASPIRE 5520G - 503G25MI windows xp kurulumu ve xp drivers

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Mutlaka vista işletim sisteminin recovery dvd'lerini oluşturun. ( Nasıl yapılır? )
    2. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    3. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    4. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    5. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    6. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın. ( nasıl yapılır? )
    7. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler;
    Sürücüleri mutlaka verdiğimiz sıra ile kurunuz.

1. Anakart Chipset driver : Nvidia chipset driver download .
    2. İşlemci sürücüsü: Gerçekten gerekli mi bilmiyorum ama amd cpu driver indirebilirsiniz.
    3. Ekran kartı sürücüsü: NVIDIA ® GeForce ® 8400M-G vga driver download

4. Ses Kartı Sürücüleri ve kurulumu

Birçok arkadaş ses kartını kurmayı başaramıyor. Aşağıdaki işlemleri SIRASIYLA ve hiçbir adımı atlamadan yaparsanız sorunsuz bir şekilde notebook ses kartınızı kurabilirsiniz.

Önce Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio dosyasını kuruyoruz. Daha sonra realtek ses kartı driverını normal bir şekilde kuruyoruz.

Ses kartı kurulumunda hata verebilir dert etmeyin. Bilgisayarıma sağ tıklıyoruz. Özellikler > donanım > Aygıt yöneticisini açıyoruz. EN ALTTA SİSTEM AYGITLARININ ALTINDA sarı ünlem işaretiyle bir pci device göreceksiniz. Sağ tıklıyoruz.
      Sürücüyü güncelleştir > Hayır[nb],[/nb] Bu kez değil > Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) i seçip ileri diyoruz. Gelen ekranda arama şu konumu da içersin: yazan yerde işaret yoksa mouse ile tıklayarak işaretliyoruz. Hemen altında boş bir satır olacak. Bu satıra şunu yapıştırın.
      Kod:
      C:\Program Files\Realtek\Audio\InstallShield
      Daha sonra ileri'yi tıklayıp herşeyi onaylayarak kurulumu tamamlayın. Bilgisayarı yeniden başlatın. Ses kartınız başarı ile kurulmuştur.

Eğer yukarıda verdiğimiz tüm işlemleri verdiğimiz sıra ile denediyseniz ve olmadıysa şu dosyayı da kurmayı deneyebilirsiniz. Şifre="www.notebook.gen.tr"

5. Modem Sürücüsü: modem driver download .
    6. Web kamera sürücüsü: webcam driver
    7. Kablosuz ethernet kartı sürücüsü: Wireless etnernet driver download
    8. Bluetooth sürücüsü: Bluetooth driver download.
    9. Touchpad: Touchpad driver download
    10. Kart okuyucu sürücüsü: Card reader driver download
    11. Ethernet kartı sürücüsü: Ethernet - lan driver
    12. Acer launch manager : Acer launch manager download

3. denis

denis Yeni Üye

Arkadaşlar bende de bu modelden var ve Xp kurmak istiyorum.Nasıl kurulur diye sormayacağım korkmayın:)
    merak ettiğim bir nokta bu modellerde harddiskteki gömülü sistemin imajını nasıl alırız,uzun bir haftaya yakındır neredeyse tüm konuları gözden gecirdim ama bununla ilgili bi bilgiye rastlayamadım...yalnız dikkat ederseniz imaj almayı soruyorum,recovery disk oluşturmayı değil.ve bu modele Xp kurup sorunsuz kullanan arkadaş oldumu acaba,yani hem vista hem Xp yi?.
    Sonradan aklima geldi eklemek istedim..ben her iki sistemi birden kurmak istiyorum,yani C: de vista D: de Xp,bu durumda makinayı ilk aldığımızda yüklemeyi sıfırdan yaptıgımız şekilde Xp kurulduktan sonrada yapabiliyormuyuz,sanırım bi topikte bu konuda olumsuz bir yanıt verilmişti.Xp kurulduktan sonra gömülü sistemi kayıp mı ediyoruz yani...?
    şimdiden teşekkürler...

4. saw_541

saw_541 Yeni Üye

Bu modelde bluetooth ikonu var yalnız ben bir türlü çalıştıramadım.Düğmeyi tıkladığımda 'aygıt bulunamadı' diyor.
    problem hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi.?
    Teşekkürler...

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

acer notebooklarda bluetooth kısmı var ama her modelde bluetooh yok sanırım. bu bahsettiiniz ikon nerededir?

6. alperen88

alperen88 Yeni Üye

5520G modelinde bluetooth yok maalesef :(

7. saprofeat

saprofeat Yeni Üye

Benim de bi sorum olucak bende bu driverların hepsini yukleidm hiç bi sorun yok ama wireless baglanmıyor baglantıyı buluyor fakat ag baglantısını saglamıyor airties fax modemde bu sorunla karsılastım yardımcı olabilirseniz sevinirim..

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

aygıt yöneticisinde soru işaretli aygıt var mı?
    Wireless için şifre var mı? İptal edip dener misiniz?
    Eğer iptal olunca çalışıyrsa şifreleme yöntemini değiştirmeniz lazım.

9. mesutOR

mesutOR Yeni Üye

acer aspire 5520G alalı yaklaşık bir hafta oldu. Henüz Xp ye geçmedim. Benim bu ara yaşadığım sorun kablolu internete bağlanamıyorum. ağ tanımlanamıyor diye hata veriyor. Oysa aynı ağla masa üstü bilgisayarımdan bağlanıyorum. (şimdi olduğu gibi.) Bu soruna çözüm üretebilecek arkadaş varsa şlimdiden teşekkürler.

10. guyau

guyau Yeni Üye

Öncelikle böyle bir site açtığınız için sizelere çok teşekkür ederim.
    mesutOR aynı sorun bendede oluştu. ben bunu çok araştırdım. Senin sorunun
    1. DHCP server üzerinden bağlanan kullanıcılarda yada
    2. Vista işletim sistemi kullanan kullanıcılarda oluşuyor.
    bir internet cafede dene eternet ile bağlanmayı olacaktır.

verdiğiniz driverler için tşk ederim az sonra deneyeceğim.
    Saygılar Sevgiler.

11. guyau

guyau Yeni Üye

Merhaba; gömülü sistemden kastınız zaten recovery denilen olay, driverler programlar işletim sisteminin ard arda kurulmasını sağlayan sistem. zaten bu sistemin yedeğini alıyoruzDVD lere. ama mevcut kurmuş olduğunuz sistemin imagesini almak isterseniz bunun için piyasada Ghost tarzı programlar var onunla mumkun. Ayrıca bu gömülü olan sistem Xp format aşamasında karşımıza çıkıyor. o partisonu silmez iseniz sanırım birşey olmaz.

12. saprofeat

saprofeat Yeni Üye

şifreyı giriyosun şifre okey kabul ediyor ama ag baglantısını saglamıyor normal visa kurulu oldumu bi sorun olmuyor baglantıda ama xp de bu sorunla karsılastım

13. saka

saka Admin Yetkili Kişi

şifreyi iptal edip denediniz mi?

14. ksantan

ksantan Yeni Üye

merhabalar,

ben vista kullanıyorum. 32 bit versiyonu
    ekran kartı güncel sürücüsü için link verebilir misiniz

teşekkürler

15. saka

saka Admin Yetkili Kişi

notebook genel forumunda zaten var :)

16. enosoft

enosoft Yeni Üye

Merhabala arkadaşlar,
    Bu acer 3GB ram olan laptop yeni aldım msn ve internette iken genelde kasma problemi yaşıyorum çok kısa süreli donmalar oluyor mouse bir yerde kalıyor çok kısa süre donuyor ardından istedigim yere atlıyor Bu problem sık sık olmuyor nadiren oluyor bazan çok az bazan fazla oluyor sizde bu problemi yaşıyormusunuz sizce bu normalmi?

Vista yüklü
    antivirusu sildim fazla bir fark olmadı

ilk defa vista kullanıyorum o sebeple aynı laptop ve vista kullanıyorsanız görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.

17. sonyericssoncu

sonyericssoncu Yeni Üye

işlemci amd mi?

18. enosoft

enosoft Yeni Üye

evet işlemci amd turion tl60 2.0 Ghz ram 3 GB harddisk 250 GB
    mouse taktım donmalar biraz daha azaldı.
    fakat ara sıra halen mouseyi gezdirirken mouse bir yerde kalıyor çok kısa süre sonra tekrar düzeliyor bu tıkanmalar çok kısa süreli oluyor ve ara sıra oluyor.

acaba acer bilgisayarın kendi yazılımlarımı kasıyor, vistayı kendi fabrika ayarlarından yüklediğimiz için bi sürü ek yazılım yüklüyor.
    bunlardan olabilirmi?

hp laptoplara baktım bu tıkanmalar olmuyor bu benim ikinci acer öncekide tıkandığı için bana yenisini verdiler ama bundada oluyor

19. mRocK

mRocK Yeni Üye

amd işlemcilerde genellikle ısınma problemi yaşanır. Laptopunuzu kullanırken havalandırma boşluklarına dikkat ediyormusunuz? Benim fikrim ısınma sorunu yaşıyorsunuz

20. saw_541

saw_541 Yeni Üye

'Super Pi' programında 1 milyon basamağı 48 sn de hesapladı.
    Sizce çok büyük bir performans düşüklüğü yok mu? Bu nasıl çift çekirdek anlamış değilim.
    Ya da hesaplarken tek çekirdeği mi kullanıyor.
    AMD athlon 2800 tek çekirdek işlemcili masaüstüm bile 47 sn de hesaplıyor.
    Yardımcı olabilecek arkadaş var mı ?

Sayfayı Paylaş