ACER ASPIRE 5520G - 402G16Mi laptop genel başlık

Konu, 'Acer Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

ACER ASPIRE 5520G - 402G16Mi laptop özellikleri

İşlemci Tipi : Amd Athlon 64 X2 Dual Core
    Chip Seti : NVIDIA nForce® 630M Chipset
    İşlemci / Hızı : AMD Turion X2 TL-58 1.9GHz
    Ekran Özelliği : 15.4" / 1280 x 800 / WXGA CrystalBrite
    Ekran Kartı : Nvidia® GeForce 8400M DirectX 10
    Sistem Belleği : 2048MB
    Sabit Disk Kapasitesi : 160GB 5400RPM 8MB
    Optik Sürücü : DVD Dual Yazıcı
    Klavye : TR/Q
    Kablosuz İletişim : Intel Pro Wireless 3945ABG 802.11a/b/g Entegre WLAN
    Bluetooth Özelliği : Yok
    USB (Adet) ? : 4
    FireWire : Var
    Seri Port : Yok
    S-Video (TV-Out) : Var
    Fax Modem : Var
    10/100 Ethernet : Var
    Pil Ömrü (Saat) : 3
    Ağırlık : 2.75
    Paket İçeriği : Notebook
    İşletim Sistemi : MS Vista Home Premium
    Garanti Süresi (Ay) : 24

ACER ASPIRE 5520G - 402G16Mi laptop resimleri

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

ACER ASPIRE 5520G - 402G16Mi windows xp kurulumu ve xp drivers

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Mutlaka vista işletim sisteminin recovery dvd'lerini oluşturun. ( Nasıl yapılır? )
    2. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    3. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    4. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    5. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    6. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın. ( nasıl yapılır? )
    7. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler;
    Sürücüleri mutlaka verdiğimiz sıra ile kurunuz.

1. Anakart Chipset driver : Nvidia chipset driver download .
    2. İşlemci sürücüsü: Gerçekten gerekli mi bilmiyorum ama amd cpu driver indirebilirsiniz.
    3. Ekran kartı sürücüsü: NVIDIA ® GeForce ® 8400M-G vga driver download

4. Ses Kartı Sürücüleri ve kurulumu

Birçok arkadaş ses kartını kurmayı başaramıyor. Aşağıdaki işlemleri SIRASIYLA ve hiçbir adımı atlamadan yaparsanız sorunsuz bir şekilde notebook ses kartınızı kurabilirsiniz.

Önce Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio dosyasını kuruyoruz. Daha sonra realtek ses kartı driverını normal bir şekilde kuruyoruz.

Ses kartı kurulumunda hata verebilir dert etmeyin. Bilgisayarıma sağ tıklıyoruz. Özellikler > donanım > Aygıt yöneticisini açıyoruz. EN ALTTA SİSTEM AYGITLARININ ALTINDA sarı ünlem işaretiyle bir pci device göreceksiniz. Sağ tıklıyoruz.
      Sürücüyü güncelleştir > Hayır[nb],[/nb] Bu kez değil > Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) i seçip ileri diyoruz. Gelen ekranda arama şu konumu da içersin: yazan yerde işaret yoksa mouse ile tıklayarak işaretliyoruz. Hemen altında boş bir satır olacak. Bu satıra şunu yapıştırın.
      Kod:
      C:\Program Files\Realtek\Audio\InstallShield
      Daha sonra ileri'yi tıklayıp herşeyi onaylayarak kurulumu tamamlayın. Bilgisayarı yeniden başlatın. Ses kartınız başarı ile kurulmuştur.

Eğer yukarıda verdiğimiz tüm işlemleri verdiğimiz sıra ile denediyseniz ve olmadıysa şu dosyayı da kurmayı deneyebilirsiniz. Şifre="www.notebook.gen.tr"

5. Modem Sürücüsü: modem driver download .
    6. Web kamera sürücüsü: webcam driver
    7. Kablosuz ethernet kartı sürücüsü: Wireless etnernet driver download
    8. Bluetooth sürücüsü: Bluetooth driver download.
    9. Touchpad: Touchpad driver download
    10. Kart okuyucu sürücüsü: Card reader driver download
    11. Ethernet kartı sürücüsü: Ethernet - lan driver
    12. Acer launch manager : Acer launch manager download

3. bradin

bradin Yeni Üye

ya saka kardeş acer aspire 5520g 402g16mı laptop vaqrda hersey tamam sorun yok ama wpa lara bağlanmasında sorun yok ama wep hattına bağlandıgında şifre istemiyor direk bağlanır gıbı yapıp hata verıyor hata ''windows seçilen ağa bağlanamıyor. ağ artık kapsama alanında olmayabilir. lütfen kullanılabilir ağ listesini yenileyin ve bağlanmayı yeniden deneyin.'' diye yazıyor yardımınızı bekliyorum saolun

4. bradin

bradin Yeni Üye

bu arada kaldırıp tekrar kurdum hersey kurulu sorun yok ama neden wep lere bağlanmıyor ben anlamadım yardım lütfen

5. spiff26

spiff26 Yeni Üye

Yardımlarınız için teşekkürler Allah razı olsun, Allah ne muradınız varsa versin ..

6. sahre

sahre Yeni Üye

saka kardeş ben acer aspire 5520g 402g16mi aldım xp kurmak için recovery cd oluşturmadan formatladım driverlarını bulamadım bu senin sitede verdiklerini yüklesem ilk günkü gibi olurmu :|

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

8. sahre

sahre Yeni Üye

arkadaşlar benim bilgisayarda masa üstündeyken yenile dediğimde şöyle bir hata veriyor 'com surrogate çalışmayı durdurdu' bu ne bunun hakkında bir bilgisi olan varmı

9. alpert2001

alpert2001 Yeni Üye

Arkadaşlar ben 3 aydır Acer Aspire 5520G-402G16Mi laptop kullanıyorum ve bilgisayara fazla yüklendiğimde veya oyun oynadığımda sıcaklık baya artıyor.(En son 91 dereceye çıktı sistemin sıcaklığı(Everest ile), işlemciyi düşünemiyorum zaten) Sizce servise yollamam gerekir mi veya kendimin yapabileceği birşeyler var mı soğutmak için. Notebook soğutucu kullanmak istemiyorum. Ekstradan bir de onu yük etmek istemiyorum... YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM...

10. demirbilek3

demirbilek3 Yeni Üye

iletiniz kurallarımıza uygun olmadığı için silindi.
    Lütfen okuyunuz. site-kurallari.php

11. demirbilek3

demirbilek3 Yeni Üye

tekrar merhaba saka kardeşim .siz yazmadan ben yazdım bir hatamı fark ettim.benim leptop5520g ama
    nvidia 896 mb geforce 8400m g turbo cache yazıyor buradaki 5520 g den tek farkı bu sorunda burdan sanırım ama çözümü bulamadım hala araştırıyoeum.vga video denetleyicisi bulundu yazıyor kurmaya calısıyorum ama kurulmuyor indirdiğim nvidia bunu karşılamıyormu acaba ?
    aygıt yneticisindede tek sorun bu vga video denetleycisi çalışmıyor internette ekran dalgalanmalr oluyor aşağı yukarı hareketlerdede aynı sorun var ..nasıl kurabilirim yardımcı olurmusunuz ?..

12. alpert2001

alpert2001 Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar ben şubat 2008 de aldım Acer 5520G ama uzun süredir ısınma problemi var pc de ve oyunda fazla zorlayınca(yani uzun süre oyun oynayınca normal grafiklerde) laptop reset atıyor kendi kendine sıcaklıktan sanıyorum ve everest ile sistem sıcaklığı 91'in üzerine çıkıyor. Bu aleti soğutmam için ne yapmam gerekiyor? İlla servise mi göndereceğim? Notebook soğutucular da pek cazip gelmiyor açıkçası ekstra yük bence. Tavsiyelerinizi bekliyorum...

13. saka

saka Admin Yetkili Kişi

bence o kadar ısınmamalı. Servise göstermenizi öneririm.

14. akyuzzzz42

akyuzzzz42 Yeni Üye

YA arkadaşlar 5520g den benimde var daha 18 aylık ama işlemci sıcaklığı core1 için 75 core2 için 79 sıcaklığı gösteriyo ne yapmam lazım zaten dizimin üstüne koyuyorum dizimi bile yakacak hale geliyor sorun ne olabilir

15. join4freee

join4freee Yeni Üye

Amd işlemci için verdiğiniz değerler normal,cihazı kullanımınız yanlış.

Notebookları dizüstünde kullanmak hem fan kanal ve ızgaralarının tıkanmasına,fanda probleme ve aşırı ısınmaya neden olur.
    (Ayrıca bacak arasındaki fazla sıcaklık erkekliğe de zarar verir. Şaka demiyorum! )

Notebooklarınızı her zaman düz,temiz bir zemin üzerinde kullanın...

16. turkerweb

turkerweb Yeni Üye

Selamun Aleyküm arkadaşlar;

Bir çizim programı kullanıyorum..(JAVA tabanlı + MySqL) Bu program nizami açılıyor kullanıyorum ancak çizim esnasında özellikle internet açıkken ve çizim sayfasını sağa sola kaydırmak için mouse'un scrollunu hareket ettirdiğimde hem program hem de bilgisayar kitleniyor..Bazen 10-15 sn bekledikten sonra normale dönüyor herşey ama bazen de tamamen kitleniyor bilgisayar ve reset atmak zorunda kalıyorum...Sizce provlem ne olabilir..yardımlarınızı bekliyorum..Hepinizden Allah razı olsun..Eyvallah

17. fatalizm

fatalizm Yeni Üye

size tek bir sey soyliyecegim
    sizvarya sizler harbiden supersiniz ya super allah henizi den razi olsun kardesler gercekten super bir ortam [alkis] :ugeek:

18. ErocK

ErocK Yeni Üye

Arkadaşlar ACER ASPİRE 5520G kullanıyorum.. Xp ye çevirdim ve ekran kartı sorunum var. Sorunum şöyle vistada oynadığım oyunlar sorunsuz çalışıyordu ekran kalitesi çok iyiydi. Xp çevirdikten sonra aynı oyunları ( ekran driverlerini yükledim tabi ) donarak oynatıyor.. Pc yi kasıyor..

Yardımlarınız için şimdiden teşekür ederim..

19. saka

saka Admin Yetkili Kişi

aygıt yöneticisinde herhangi bir ünlemli cihaz var mı? Ekran kartı sürücüsünü indirdiğiniz linki verir misiniz?

20. ErocK

ErocK Yeni Üye

Ünlem değilde çarpı var ama oda ağ bağlantısı olması lazım ben ağ bağlantısı kullanmıyorum wireless kullanıyorum ;

NVIDIA nForce Networking Controller (bunun en başındaki küçük simgenin üzerinde kırmızı çarpı işareti var)

http://forum.donanimhaber.com/m_17992673/printable.htm Burdan bütün driverLarı indirdim..

Ayrıca oyundayken fan bi çalışıyor bir duruyor. Oyun sürekli değilde ara ara kasılıyor..

Sayfayı Paylaş