Acer aspire 5100 serisi hakkında herşey burada.

Konu, 'Acer Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Acer aspire 5100 serisi hakkındaki bütün konuları burada tartışabiliriz. Aşağıda birkaç modelin özelliklerini görebilirsiniz.
    Sürücüler genel olarak bütün modellerinde aynıdır.

Model : Acer Aspire 5106WLMI
    İşlemci : Amd Turion X2 TL-60 2 Ghz - 1 Mb
    Hafıza (Ram) : 2048 Mb - DDR II 667
    Maksimum Hafıza (Ram) : 4096 Mb
    Hafıza (Ram) Slotları : 2 Adet
    Sabit Disk : 160 Gb - 5400 Rpm
    Ekran : 15.4" - 1280x800 WXGA CrystalBrite
    Ekran Kartı : ATI Mobility Radeon X1300 Paylaşımsız 128 Mb
    Ses Kartı : Sound Blaster Pro
    Optik Sürücü : DVD Super Multi Double Layer
    Ethernet : 10/100 Mbps
    Portlar : 3 x USB 2.0, 1 x RJ-45 Ethernet, 1 x RJ-11(Modem), 1 x Mikrofon Girişi, 1 x Kulaklık Çıkışı, 1 x VGA (Monitör Çıkışı)
    Pil Tipi / Pil Ömrü : Li-Ion 6 Cell - 3 Saat
    Kamera : Var
    Ağırlık : 2.70 Kg.
    Kablosuz Ağ : 802.11a/b/g
    Bluetooth : Var
    İşletim Sistemi : Vista Home Premium Türkçe/ İngilizce
    Garanti : 24 Ay
    Hediyeler :

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Acer aspire 5100 serisi xp driverları ve xp kurulumu

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın. Ya da windows cd'sini bilgisayara takın ve yeniden başlatın. Bilgisayar açılırken sürekli esc tuşuna basın. Gelen menüden cd/dvd'yi seçin.
    6. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2 yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:
    1. Acer Aspire 5100 serisi Anakart ve ekran kartı sürücüsü: Acer Aspire 5100 serisi mainboard driver.
    2. Acer aspire 5100 serisi işlemci sürücüsü : Acer Aspire 5100 CPU Driver v1.3.1.0
    3. Acer Aspire 5100 serisi Ethernet kartı sürücüsü: Realtek lan - ethernet driver
    4. Ses yaması : Önce bunu kurunuz.Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio
    5. Ses kartı sürücüsü : Realtek audio driver'ını indirin. Kurulumun nasıl yapılacağı açılan sayfada yazıyor.

6. Acer Aspire 5100 serisi Modem sürücüsü: Acer Aspire 5100 serisi modem driver
    7. Acer Aspire 5100 serisi Kart okuyucu sürücüsü: Acer Aspire 5100 Card Reader and CardBus Drivers
    8. Acer Aspire 5100 serisi Touchpad sürücüsü: Synaptics Touchpad driver
    9. Acer Aspire 5100 serisi Kablosuz ethernet sürücüsü:Atheros wireless ethernet driver veya Broadcom wireless ethernet driver

10. Acer Aspire 5100 serisi Bluetooth sürücüsü ve yazılımı: Acer Aspire 5100 serisi bluetooth driver
    11. Acer Aspire 5100 serisi Webcam sürücüsü: Acer Aspire 5100 serisi webcam driver
    12. SMC FIR (kızılötesi) : SMC FIR (kızılötesi)

3. Marlboro

Marlboro Yeni Üye

elıne saglık ustatım...

dedıklerını harfıyen yerıne getırdım suan tıkır tıkır calısan xp yuklu bı Acer Aspire 5100 pc var

elıne saglık tekrardan..

4. GoKi_35

GoKi_35 Yeni Üye

İyide YardımCı ProgramLar İçin Verdiğin LinkLerde Birşey Yok... :roll: :roll:

5. The Wind

The Wind Yeni Üye

Birşey yok derken?Linlerin hepsi sağlam.

6. Enescan

Enescan Yeni Üye

Emege Saygı teşekkür ederim Süpersin saka [alkis]

Beyenmeyenlere [binkybaby] [gulmek]

7. alptay

alptay Yeni Üye

Öncelikle teşekkür edrim böyle güzel bir site kurulduğu için [alkis] [alkis] [alkis]
    3-4 gün önce bir arkadaşımdan aldığım Acer 5100' ü verdiğiniz bilgiler doğrultusunda kurdum ve hali hazırda çalışıyor.
    Tek slotlu olan bu modelin 512 MB rami bulunmakta.Amacım arttırmak.Klavyenin yanındaki bilgilerde DDR2 (Dual) demekte.İnternette araştırmalarım doğrultusunda 2 GB tek parça ram buluyorum.
    Bir sorum olacak:Benim cihazın DDR2 ramin Mhz' i nedir acaba (533,667,800).Bunu nasıl öğrenebilirim.Bir de bu cihazın 2 GB desteği varmıdır ? Ne yapmam gerekiyor.
    Saygılar...

8. s.w.o.r.d

s.w.o.r.d Yeni Üye

selam,
    Ben Acer Aspire 5100 windows xp kullanıyorum, acer'ın sitesinde (http://support.acer-euro.com/empowering ... lity2.html)
    Acer eRecovery ManagementV2.0.2021 indirdim ama kurulumda Not D2D System,eRecovery cannot be installed. diye bir hata veriyor ve kuramıyorum.
    konuda bilgisi olan varsa şimdiden teşekkürler.

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

667mhz işinizi görecektir.

10. lastfoot

lastfoot Yeni Üye

selam.. [ofof]
    Ben acer 5100 vista kullanıyorum. Bilgisayarım calışırken kendı kendıne kapanıyor ve bunun yanında synaptıcs bırden bıre ne olduysa calışmıyor bu sorunlarımı cözmeye yardımcı olursanız sevınırım...

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

bilgisayar uyku moduna girip açıldıktan bir süre sonra kapanıyor olmasın?
    ayrıca touchpad sürücüsünü kaldırıp tekrar kurarsanız sorun düzelmeli.

12. Kooray

Kooray Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar 6 aydır aşkın notbook kullanıyorum bu son zamanlarda cdrom yerınden cıktı tekrar taktım ve sorunlar yasamaya basladım notbook bazen cdrom görmüyor bı kac kez yenıden başlatıyorum baska cdler takıorum falan zor bela cd romu gördürüyorum işletim sisteminden pek oldugunu sanmıyorum cunku 5 6 kez format attım ve hala aynı sorunları yaşıyorum acaba teknik bir sorun mu eğer teknik bir sorunsa bana cdrom maliyeti ne kadar olur kendim takabilirim anlayabiliyorum cunku bu işlerden fikrinizi söylerseniz sevinirim arkadaşlar cwplarınızı beklıyorum iyi günler teşekkürler ilginiz için şimdiden

Not: site kurallarınızı okudum sorumu buraya cp yaparak yazıyorum umarım yanlış bir şey yapmıyorumdur soruma cvp verebilirseniz sevinirim

13. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Eğer yerindne çıktı ve siz tekrar taktıysanız kesinlikle yazılımsal bir sorun değildir.
    Ya bir bilgisayarcıya götürün bir kontrol etsin. Ya da servise verin garantisi devam ediyorsa.

14. domain

domain Yeni Üye

kardeş bizde acer 5720G laptop var. ekran kartı driverlarını bulamıyorum. bulduklarımızda çalışmıyor...ekran kartı markası Nvidia 8400m GS 256 mb yardım ederseniz sewinirim...

15. saka

saka Admin Yetkili Kişi

5720 ile ilgili zaten bir konumuz var. orada gerekli driverlarda var. Birazcık araştıralım.

16. minik

minik Yeni Üye

arkadaşlar bendede 5100 var ama arada kapanıyo , yani mavi ekrana düşüyo sonra açmaya çalıştığımda hdd görmüyor
    anakarttan sanırım sorun . bana garantili anakart tamiri yapan istanbulda birini tavsiye edermisiniz.
    hdd değiştim onun için hdd arızalı demeyin lütfen.

17. s.w.o.r.d

s.w.o.r.d Yeni Üye

Merhaba arkadaşım,
    Aynı sorun benim cihazımda da oldu 1 Ram slotu arızalı olduğu için mavi ekrana düşüyordu.
    Ben garantide olduğu için teknik anakartı değiştirdim. Sende yaptırmayı düşünüyorsan TPM Teknoloji teknik servisliğini yapıyor.
    http://www.tpmteknoloji.com.tr/

18. ccagli

ccagli Yeni Üye

[imdat] Arkadaşlar merhaba siteye yeni üye oldum. bende acer aspire 5101 var ve aygıt yöneticisi diğer aygıtlar bölümünün hemen altında soru işareti ile birlikte PCI FLASH bellek yazıyo. zaten herhangi bir usb taktıgımda ekranım ve tustakımım yani tüm bilgisayarım donuyor.acer notebookdriverdownload.com dan Cardreader and cardbus indirmemi söyledi bir arkadaşım ama yüklememe ragmen olmadı. hala soru işareti var. ne yapabilirim? yardımcı olursanız sevinirim. [imdat]

19. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz? Eğer xp ise ilk sayfadaki bütün sürücüleri kurdunuz mu?

20. ccagli

ccagli Yeni Üye

Xp kullanıyorum ama tekrar kurmam mı gerekiyor. çünkü sadece usbde problemim var. ne yaptıysam olmuyor. zaten bilgisayardan sizinki kadar anlamam. oradan buradan ögrendiklerim var yani. yardımcı olursanız sevinirim.

Sayfayı Paylaş