Acer Aspire 4315 hakkında herşey burada

Konu, 'Acer Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Acer ın en çok satan ve en ucuz modeli olan acer aspire 4315 hakkında her konuyu burada paylaşabiliriz.
    Bu notebook 14 inç olması ile 5315 modelinden ayrılıyor. Diğer özellikler hemen hemen aynı.

Acer aspire 4315 notebook özellikleri

Model : Acer 4315 Cel.M540 1,86-14.1"WXGA- 512Mb-80Gb-Lnx
    İşlemci : Intel® Celeron®M 540 (1MB L2 Cache 1,86Ghz, 533MHz)
    Yonga Seti : Intel 943GML Chipset
    Ekran Tipi : 14.1" WXGA CrystalBrite LCD 1280x800 Çözünürlük 16ms
    Bellek : 512MB DDR2
    Sabit Disk : 80GB
    Ekran Kartı : Intel® GMA X3100 Maks. 358MB
    Optik Sürücü : DVD Double Layer DVD+RW
    İşletim Sistemi : Linux
    Boyutlar : 366 x 274 x 33.6/42.6
    Açıklama(1) : Wireless Acer SignalUp wireless
    Açıklama(2) : ExpressCard™/54 slot
    3X USB 2.0 port
    External display (VGA) port
    Headphone/speaker/line-out jack,Microphone-in jack
    Ethernet (RJ-45) port,Modem (RJ-11) port
    Fiyat : 499 usd +kdv

Acer aspire 4315 notebook resimleri

Acer aspire 4315 notebook xp kurulumu ve xp driverları

Bu yazı daha önce format atmış, bilgisayardan anlayan kullanıcılar içindir. Bu sebeple detaylara girmiyorum ancak takıldığınız konuları sorabilirsiniz.

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Service pack 2 yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:

Sürücüleri tek paket halinde indirmek için buraya tıklayın.

1. Acer aspire 4315 Anakart sürücüsü: driver.
    2. Acer aspire 4315 Ekran Kartı Sürücüsü: vga driver.
    3. Ses Kartı Sürücüleri ve kurulumu

Birçok arkadaş ses kartını kurmayı başaramıyor. Aşağıdaki işlemleri SIRASIYLA ve hiçbir adımı atlamadan yaparsanız sorunsuz bir şekilde notebook ses kartınızı kurabilirsiniz.

Önce Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio dosyasını kuruyoruz. Daha sonra realtek ses kartı driverını normal bir şekilde kuruyoruz.

Ses kartı kurulumunda hata verebilir dert etmeyin. Bilgisayarıma sağ tıklıyoruz. Özellikler > donanım > Aygıt yöneticisini açıyoruz. EN ALTTA SİSTEM AYGITLARININ ALTINDA sarı ünlem işaretiyle bir pci device göreceksiniz. Sağ tıklıyoruz.
      Sürücüyü güncelleştir > Hayır[nb],[/nb] Bu kez değil > Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) i seçip ileri diyoruz. Gelen ekranda arama şu konumu da içersin: yazan yerde işaret yoksa mouse ile tıklayarak işaretliyoruz. Hemen altında boş bir satır olacak. Bu satıra şunu yapıştırın.
      Kod:
      C:\Program Files\Realtek\Audio\InstallShield
      Daha sonra ileri'yi tıklayıp herşeyi onaylayarak kurulumu tamamlayın. Bilgisayarı yeniden başlatın. Ses kartınız başarı ile kurulmuştur.

Eğer yukarıda verdiğimiz tüm işlemleri verdiğimiz sıra ile denediyseniz ve olmadıysa şu dosyayı da kurmayı deneyebilirsiniz. Şifre="www.notebook.gen.tr"
    4. Acer aspire 4315 Modem Sürücüsü: modem driver. Modeminiz lite-on marka ise şu sürücüyü kurunuz.

Eğer bu sürücü çalışmazsa bu sürücüyü deneyebilirsiniz.
      Modem sürücünü şu şekilde kurabilirsiniz.
      Bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklere giriyoruz. Donanım > Aygıt yöneticisini açıyoruz. Modem Device on High Definition Audio Bus sağ tıklayıp sürücüyü güncelle diyoruz. Bu sefer değil deyip ileri ye basıyoruz.
      Listeden belirli bir konumdan yükleyi işaretleyip ileri diyoruz. Arama yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim deyip ileri diyoruz. Donanım türünde modemler i işaretleyip disketi var diyoruz. Modem sürücüsünü açtığımız klasörü gösteriyoruz. Çıkan uyarıya da evet deyince modemimiz kurulmuş oluyor.

5. Acer aspire 4315 Ethernet kartı sürücüsü: lan driver
    6. Touchpad sürücüsü: touchpad driver.
    7. Kablosuz ethernet sürücüsü:
      Atheros wireless ethernet için bunu indirin.

Broadcom wireless ethernet için bunu indirin..

Hangisi olduğunu bilmiyorsanız önce ilk linki denemenizi öneririm. Zira sadece 3mb lik bir dosya.
    8. Acer aspire 4315 launch manager: indir.

Önemli hatırlatma ve tavsiye
    Windows xp işletim sistemini ve gerekli sürücüleri düzgün bir şekilde kurdunuz. Size gerekli olan programları kurun, antivirüs vb yazılımlarınızı güncelleyin ve tertemiz bir sistem oluşturun. Bu sistemin Acronis true image 11 ile yedeğini alın. İlerde tekrar format atmak yerine sisteminizin ilk günkü temiz haline dönmek için sadece 15 dakika yeterlidir.
    Acronis ile nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız bu yazıma bakabilirsiniz.
    Programı aşağıdaki reklam bannerlarından ya da bu adresten indirebilirsiniz.
    Lütfen crack yada serial ile ilgili sorularınızı burada sormayın. Bu gibi şeyler için bu adresi kullanın.

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Donamımhaberden bassavci isimli arkadaş güzel resimler çekmiş. Sizinle paylaşmak istedim.
    Resimerin büyük hallerini görmek için üzerine tıklamanız yeterlidir.

Ekli Dosyalar:

3. The Wind

The Wind Yeni Üye

4. revengecold

revengecold Yeni Üye

harikasınız emeği geçen herkese teşekkürler ilk fırsatta hazırladığım xp pro sata driverli cdyi upload edicem

5. aspire

aspire Yeni Üye

Teşekkürler

6. balbasan

balbasan Yeni Üye

walla süper emeğinize sağlık...

7. ddonmez

ddonmez Yeni Üye

arkadaşlar ben de 4315 kullanıcısıyım.signal up teknolojisi kullanılmış ve çift tarafa güya anten koyulmuş ama atheros wireless iyi çekmemekte.1 gb ram ilave ettim ve şu anda 1.5 gb ram ile süper çalışmakta.işlemci araştırıorum ama kesin bilgiler elde edemiorum.biraz detaylı bilgi verilse fena olmaz,hangi işlemciler uyar hangisi uymaz gibi.empowering olayını kurmadım.arcade deluxe kurmadığım için play pause gibi tuşlar çalışmıyor.pek de gerekli değil zaten :).bilgilerimizi paylaşırsak sevinirim.mesela diğer laptoplarda ses açıp kapama tuşu olur bunda yok fn tuşu aracılığı ile bile ses açıp kapayamıoruz.gördüğünüz eksikler varsa tartıalım burda belki birbirimize çözüm oluruz...teşekkür ederim,iyi forumlar dilerim...

8. arkadasmavi

arkadasmavi Yeni Üye

Oncelikle boyle bir baslik icin tesekkür etmek istiyorum. Bu laptopu aldıktan sonra eger bu form olmasaydı kesinlikle kuramazdım. bana verilen cd de vista driverlari var ancak rami 1gb çıkarmama ragmen vista cok yavas calisiyordu zaten korsandi sildim bende. simdi sizin uyarilarinizi dikkate alarak xp pro kurdum ethetnet haricinde sorunum kalmadı. Ethernet kartının direverini verdiginiz adresten indirdim olmadı. gittim orjinal sitesinden indirdim yine olmadı. bu konuda da yardimci olursanız sevinirim. iyi forumlar...

9. arkadasmavi

arkadasmavi Yeni Üye

arkadaslar az once sordugum sorunun yanıtını buldum. benim gibi lan ile sorun yasayanlara vista diriveri kurmalarını oneriyorum. xp ile vista aynı lan driveri kullanıyor. ben buşekilde hallettim kolay gelsin sizlere.

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

11. Y_O_L_C_U

Y_O_L_C_U Yeni Üye

bu linkteki driver'ı indirdim. ve ethernet kartı tanıdı.... paylaşım için teşekkürler... ;)

12. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Teşekkürler. ilk mesajdaki sürücüyü değiştirdim. bundan sonra kimse sorun yaşamaz.

13. ayan

ayan Yeni Üye

Arkadaşlar ben yeni 4315 kullanıcısım.Driver larda sorun yaşamadım ama adaptörüm çok ısınıyor ve ısındıkça ıslık sesine benzer ses çıkarıyor, sizce normal mi?

14. The Wind

The Wind Yeni Üye

Normal,bende toshiba var,çok ısınıyor adaptör ve benzer bir ses çıkıyor.Elektronikçilere ve servis elemanına sordum,normal dedi.

15. paladinpl

paladinpl Yeni Üye

Arkadaslar Merhabalar,

Herkes gibi bende aleti aldım begendım ama bir iki ince detay canımı sıktı. Wireless ile ilgili bir sorunum var kopma yapıyo uzun saatler stabil kalmıyo(aslında aletten yada modemden ya da netten emin deilim ama hic bole deildi digerlaptoplarım ile???)
    Boyle ir sorun yasayan oldu mu keza ben bu aleti evde Emule dan download etsin diye aldım kısacası stabilite lazım bana...
    Bu arada ddonmez ses acma FN+yukari asagi yon tuslari olarak calisiyo mavi olarak belirtilmemis ama...

Dun gece uzun ugraslardan sonra LAN i kurdum bende işteyim adresi evden verebilirim bookmark etmiştim ama oldu sorunsuz(sorunsuzdan kasıt 2 saat :))) )
    Wireless kopmalarını etherneti tam kurmamaya da bagladım ama herseyı kurduktan sonra bile sabah kalktım wıreless kopmus manuel olrak tekrar bagladım filan..???
    Bu arada alete 5315 driverlari ile kurdum acaba ondan da sorun olabılır mı? (Sebep olan notebook.gen.tr dir onay maili atmadı 3 gundur...!!!)

Neyse dusuncelerimizi paylasalim Tesekkurler

PALADIN.PL

16. The Wind

The Wind Yeni Üye

Arkadaşım neden siteyi suçluyorsun anlamadım,biz mi dedik 5315in driverlarını kullan diye sana?Yazdıklarını 2 kere düşünüp öyle yaz bundan sonra.Onay maili dediğiniz nedir?sizin sorununuzla bağlantısı nedir anlayamadım?

17. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Onay maili sitedeki mail sunucusundan kaynaklanan mail gönderememe sorunu olabilir. Şu an düzeldi. Konuyu uzatmaya gerek yok bence.

18. paladinpl

paladinpl Yeni Üye

Saka haklı bir sorun vardı 3 gundur siteye kayıt olma aşamasında...
    Ayrıca birisi bana haklı olarak neden 5315 driver ları ile kurdun sorusunu sormasın diye acıklamada bulundum. Sitenin ole bir zorunlulugu yok zaten, bence de yazdıklarımızı bi daha okuyalım arkadasım...

19. The Wind

The Wind Yeni Üye

Arkadaşım Türkçede 'sebep olmak' fiili olumsuz yönde kullanılan bir fiildir ayrıca parantez içinde yazdığınız cümleyi tekrar okursanız bayağı bir sert çıkış akla geliyor.(sonda kullandığınız !!! noktalama işaretinden de kolayca anlaşılıyor bu)Örneğin şöyle yazabilirdiniz: '3 gündür üyeliğim aktif hale getirilmediği için bu driverları kullandım.' diyebilirdiniz sanırım.Neyse kırıcı olduysam kusura bakmayın yine de.İyi paylaşımlar dilerim.

20. Y_O_L_C_U

Y_O_L_C_U Yeni Üye

benim wifi oldukça iyi çalışıyor. hatta eski asus centrino işlemcili notebooktaki intel wifi ye göre de oldukça iyi çünkü evin salonundan wifi oldukça düşüktü sürekli kopuyordu fakat acer4315 te böyle bir soruna rastlamadım. emule konusuna gelince laptopta emule kullanmak pek iyi olmaz. laptoptaki hdd ye sürekli veri yazılıp okunması onun ömrünü kısaltacaktır gereğinden fazla ısınacaktır. desktoplara göre daha az performans ve az kullanım süresi yaşayacaksın bozulma riski daha yüksek olacaktır. ve emule için neden kablosuz ağ kullanıyorsun 54mbps den alacağın download hızı ne kadar olacakki? kablo ile bağlantı kurup indirmen daha mantıklı.

Emrah tarafından değiştirildi.Sebep:Tamamı renkli ya da tamamı koyu yazı yazmak site kurallarına aykırıdır.
    site-kurallari.php

Sayfayı Paylaş