Acer Alt+f10 Recovery XP yükleyince ne olur

Konu, 'Acer Notebook' kısmında emutlu tarafından paylaşıldı.

1. emutlu

emutlu Yeni Üye

Ben xp yüklemek istiyorum ve sadece C sürücüsüne format atmak istiyorum.Orjinal ve görülmeyen sürücüleri formatlamayacağım. Xp yükledikten sonra Acer Alt+f10 Recovery iptal mi olacak? Vistam kaybolsun istemiyorum.ALLAH razı olsun cevap verenlere birde konudan emin olanlardan cevap bekliyorum.

2. Levcho

Levcho Üye

Sistemini şimdiki hali ile yedekle.Mesela, ghost, acronis ve ya acer'in kendi yedekleme programını kullanabilirsin.
    XP kurduktan sonra, vista'da kullandığını yedekleme aracı ile, sistemi vista'ya tekrar geri döndürebilmen mümkün.

Bu işlerde çok acemiysen, hata yapma ihtimalin yüksek, dikkatli yap.

3. emutlu

emutlu Yeni Üye

O programları biliyorum ama benim sorduğum recovery partitionu ne olcak iptal mi yani

4. Levcho

Levcho Üye

YEni işletim sistemi kurulumunda ve ya kurduğunda, o partisyona dokunmazsan, yerinde duracak tabii ki...

5. gloster

gloster Yeni Üye

xp yüklediğin zaman alt+f10 çalışmaz ama gizli partitionu silmediğin sürece ufak bir uygulama ile xp kurulu iken alt f10 u çalıştırabilirsin bunun nasıl yapılacağımı daha evvel forumları incelediğinde görebilirsin xp ni yükle yüklerken de bios tan ahcıı moddan ıdee moda geçme xp cd sini görebilmesi için sata drv lar ekli bir xp cd si oluştur çünkü ilerde alt f10 u çalıştırdığında sana sorun çıkarabilir. ayrıca recoverinin bulunduğu gizli partitionu kesinlikle formatlama yada silme
    bunun nasıl yapılacağını sana ekrar kopyalıyorum

Evet simdi c: yi formatlamis olanlara ve Alt + F10 u kaybetmis yada xp yüklemiş arkadaşlar
    Ilk olarak bios a giriyoruz ve d2d recovery enable yi disable yapiyoruz kapatiyoruz. Fnm yada Partition magic, gpedit gibi parttition programlariyla gizli partition olan pqservice isimli partitionu gorunur yapiyoruz ki buda partition numarasini 07 yaparak oluyor. Gerçi ben fnm partition programını denedim bu dha basit ve kullanışlı
    http://www.gezginler.net/modules/mydown ... t&lid=4739
    eğer vita yüklüye yönetici olarak açıyoruz
    diski tarattıktan sonra 10 gbt lık PQSREVİS kısmını buluyoruz ve bir harf atayarak bu kısmı açıyoruz zaten bilgiayarı açıp kapattıktan sonra bu kısım tekrar kayboluyor. Şimdi pqervis içinden mbrwrwin.exe ve rtmbr.bin isimli dosyalari bulup bunlari c: nin icine kopyaliyoruz. bu işlemden sonra yapacaklarımız çok basit
    Baslattan + calistir+ ve cmd yazdiktan sonra entere basarak dos komut sayfasinin gelmesini sağlıyoruz
    Ilk basta (C:\>) olmadigi icin (C:\>) olana kadar (cd..) yaparak entere basiniz. (C:\>) oldugunda yazacaginiz sey sudur.

mbrwrwin install rtmbr.bin yani C:\>mbrwrwin install rtmbr.bin evet bu komuttan sonra entere basiyorsunuz. ve alt alta iki tane ok yazacak ve bilgisayarı ilk aldığınız günkü orjinal vitayı tekrar elde edebilirsiniz hatta hediye programlarıyla birlikte hayırlı olun birde işlem bittikten onra bios dan d2d yi aktif yapıyoruz. ve bilgisayarı ilk başlattığımızda acer yaızsını gördüğümüzde alt+f10 yaptığımızda bilgisyar kendi kendini yükleyecektir

6. dennis34

dennis34 Yeni Üye

pek bisi anladıgımı söyleyemicem sunu sormak istiyorum
    aspere 5100 laptpoma alt+f10 ile format atarken birden kapandı ve hersey gitti birdaha alt f10 calısmadı kurtarma cd.si aldım onuda kurarken daha basında " Restore failed! Reason: 0xf0000051 " diye bi hata veriyo ne yapmam gerekiyo acaba???

7. Siyah855

Siyah855 Yeni Üye

büyük ihtimalle HDD 'den arızalı

8. Siyah855

Siyah855 Yeni Üye

ayrıca acer notebooklara hangisi olursa olsun işletim sistemini değiştirdğiniz anda recovery bölümü silinir.

9. gloster

gloster Yeni Üye

arkadaşım hdd!n de bulunan PQSERVİS kısmına format atmdığın sürece xp den tekrar orjinal vistana dönebilirsin bunun nasıl yapılacağını yukarıda anlattım biraz karışık ama ben defalarca denedim şu an tekrar orjinal vistayı kullanıyorum sana tavsiyem donanımın iyise ve vistayı kaldırıyorsa xp yi tavsiye etmem bir süre sonra tekrar vistaya döneceğinden yda dönmek isteyeceğinden eminim

10. erkanak

erkanak Yeni Üye

senin dediklerini yaptım.Recovery bölümüne de ulaştım.Wistayı kurdum.Ama bir türlü açılmadı.Bir daha açılmayınca xp kurmak zorunda kaldım Ayrıca benim xp cdsi sata diske göre değil ve kolayca kuruluyor.sata xp istemiyor.Benim disk sata değil mi acaba.Ne yapabilirim.wistayı kullanmak istiyorum.Hatta ikisini aynı anda.Ne yapabilirim bu konuda.Teşekkürler.

11. erkanak

erkanak Yeni Üye

bu konuda yardım edcek biri yok mu.Teşekkürler.

12. gloster

gloster Yeni Üye

kardeş bios da ıde moddan ahcıı moda geçmen kazım eminim seninki ıde moddadır yoksa sata drvleri eklemeden xp cd sinde diski görmez

13. otulex

otulex Yeni Üye

bu dediğinizi yapmam durumunda ilk günkü haline yani bana teslim ettikleri haline mi dönücek....bide Alt f10 dan bunun bi farkı var mı....

14. edibudu50

edibudu50 Yeni Üye

2 tane "ok" yazısını gördüm ama daha sonra vistayı nasıl yükleyeceğimi anlatmamışın tam olarak açıklarmısın acil lütfen

15. gloster

gloster Yeni Üye

erkanak kardeş vistayı recovery yaptıktan sonra bios dan IDE modu SATA moda getirseydin açılırdı vistayı kurmuşsa mutlaka açılır

16. gloster

gloster Yeni Üye

edibudu50 kardeş açılışta acer yazısını gördüğün zaman alt+f10 yapıtyorsun recovery çalışıyor

17. gloster

gloster Yeni Üye

vistayı kurmuşsa açılması lazım bence çünkü ben defalarca denedim bu arada hangi model kullanıyorsun bilmiyorum ama bendeki 5720 de bios dan sata modunu ıde moduna ladığın zaman bu da sata sız xp cd si le kurabiliyorsun ama ahcıı moda oldığın zaman hdd ni görmez eğer biosunda böyle bir ayar varsa hdd mutlaka satadır ve bunu ahcıı moda al (sata mod demektir) ondan sonra sata drv ekli xp cd si hazırla xp ni kur sürücüleri yüklemene gerek yok yukarıda bahsettiğim işlemleri tekrar uygula vistayı alt f10 la kur tabi vista ahcıı modda kurulacaktır o zaman açılması lazım

18. copcopdiki

copcopdiki Yeni Üye

iyi günler ben vistayı silip xp yükledim,tekrar vistaya dönmeye uğraşıyorum.partitionu silmediğime eminim.xp cd siyle yükleme yaparken pqservice isminde 10gb lık bir partition mevcut.denediğim yöntemleri yazayım.
    1)açılışta acer yazısını gördüğümde alt+f10 yapınca işlemiyor.masaüstündeyken alt+f10 yapınca recovery management açılıyor fakat,restore to factory settings veya backup cd siyle yükle dememe rağmen yaptığı tek şek bilgisayarı kapatıp açmak.işe yaramıyor yani.
    2)elimde backup cdleri var.boot menüsünden cd yi ilk sıraya koydum,öyle girdi recovery e.ama oradada yarım saat yükleyip yükleme tamamlandıktan sonra vista açılmadı.
    3)bu arada vista açılmayınca xp yükledim tekrar.ama şöyle bir durum oluşmuş revovery i yüklerden.c sürücüsünü d yapmış,d yi de c.bunu değiştirebilirmiyim?

şimdiden sağolun,saygılarımla...

19. CunK

CunK Yeni Üye

Senin yüzünden bilgisayarıma hiçbir işletim sistemi kuramıyorum.
    BIOS da _ yanıp sönüyor yarım saat bekledim ne hata veriyor nede açıyor.Alt + F10 gelior ama işletim sistemi açılmadıkça bir anlamı yok.Ben yandım siz yanmayın.Terbiyemi bozmak istemiyorum ama bilmeyen adam bişey anlatmasın lütfen!

20. serhat909

serhat909 Yeni Üye

senin yüzünden bilgisayar gitti mbr yi değiştirince eski sisitem ztn uçtu '' bé_ş bé_ş '' yazıyor nedir bu

Sayfayı Paylaş