Acer 5720G Win 7'de Wireless Adapter-Ağ Denetleyicisi Sorunu

Konu, 'Acer Notebook' kısmında skarasoy tarafından paylaşıldı.

1. skarasoy

skarasoy Yeni Üye

arkadaşlar acer 5720g laptop'umu xp sp3 ile kullanıyordum. ancak -herhalde virüs sebebiyle olsa gerek- laptop ani hatalar vermeye ve wıreless adapter'ı görmemeye başladı. ben de hazır format atacakken wındows 7 ultımate x32 kurayım dedim. drıverların çoğunu tanıdı. birkaçını kendim tanıttım. hız ve görünüm olarak da gayet iyi. ama günlerdir ne yaptıysam kablosuz'u tanıtamıyorum. aygıt yöneticisinde "ağ denetleyicisi" sarı ünlem işaretiyle birlikte sürekli bana bakıyor. ethernet kablosu ile ınternete bağlanabiliyorum ama takdir edersiniz ki laptopun anlamı zaten kablosuz bağlantı.

laptop'ta mevcut olan kart ıntel(r) "wireless wifi link 4965agn adapter" .
    gerek ıntel'ın sitesinden gerekse güvenilir forum sitelerinden wın7 x32 uyumlu drıver'ları indirip kurdum ama yine de sorunu gideremedim. fiziksel bir sorun mu var acaba diyerek arka kapağı açarak wıreless kartını söküp tekrar yerine sıkıca oturttum ama yine birşey değişmedi. fiziksel bir sorun olmuş olsa aygıt yöneticisi'nde de görünmez diye düşünüyorum. wın 7'yi daha önce farklı iki desktop ve bir laptop'a daha kurdum. onlarda hiç bir sorun yaşamadım.

ayrıca şunu da belirteyim. ıntel'ın sıtesınden wın 7 x32 uyumlu drıver için ıcs_ds32.exe dosyasını indirip kurduğumda "ağ sürücü yükleyicisi işlemleri yapılıyor" şeklinde bir uyarı yer alan pencere açılıyor ama az sonra bu pencere kayboluyor ve işlem sonlanıyor.

yardımcı olabilirseniz çook sevinirim.

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

O aygıta sağ tık, özellikler ayrıntılara girip çıkan kodları yazar mısınız?

3. skarasoy

skarasoy Yeni Üye

VENDOR : 8086
    DEVICE : 4229

Ben de o numaralara göre pcidatabase.com'dan ürünü bularak aramıştım ama yine de olmamıştı.

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

lütfen tam kodu dediğim gibi verebilir misiniz.
    O aygıta sağ tık, özellikler ayrıntılara girip çıkan kodları yazar mısınız?

5. skarasoy

skarasoy Yeni Üye

Ayrıntılar'da Donanım kimlikleri seçeneğinin altında aşağıdakiler yazıyor:

PCI\VEN_8086&DEV_4229&SUBSYS_00008086&REV_57
    PCI\VEN_8086&DEV_4229&SUBSYS_00008086
    PCI\VEN_8086&DEV_4229&CC_028000
    PCI\VEN_8086&DEV_4229&CC_0280

Uyumlu kimlikler seçeneğinin altında da aşağıdakiler yazıyor:

PCI\VEN_8086&DEV_4229&REV_57
    PCI\VEN_8086&DEV_4229
    PCI\VEN_8086&CC_028000
    PCI\VEN_8086&CC_0280
    PCI\VEN_8086
    PCI\CC_028000
    PCI\CC_0280

6. serverGSK

serverGSK Yeni Üye

skarasoy bir sorum olacak. aynı model cihazdan bende de var. Bende aynı işlemi yapacağım.
    Hangi driverları el ile tanıttınız ve nerelerden drvierlara ulaştınız. Bunları yazmanız mümkünmü?
    birde performans artışı nekadar oldu. hissedilebilir bir oranmıdır?
    site yöneticisi sakanın cevabını bekliyor ve Konuyu yakından takip ediyorum.

7. skarasoy

skarasoy Yeni Üye

Sevgili serverGSK win 7'nin en önemli özelliği driverların birçoğunu otomatik tanıması. Win 7' yi ilk kurup işlemi bitirdiğinizde zaten aygıt yöneticisinde birçok öğenin tanınmış olduğunu görüyorsunuz. Sonrasında denetim masasından güncelleme işlemini başlatıyorsunuz (Win 7'yi türkçe yapma da bu aşamada gerçekleştiriliyor). Güncelleme bittiğinde benim makinamda tanımadığı parça olarak burada bahsettiğim wireless kartı ile kızılötesi sürücü kalmıştı. Kızılötesi sürücüyü tanıttım ama wireless'taki sorunu çözemedim. Büyük ihtimalle donanımsal bir sorun var gibime geliyor artık. Çünkü birkaç arkadaşım da benzer Acer'lara win 7 kurmuş ve wireless dirver'ını kendisi görmüş sistem. Herhalde yeni bir kart alıp takıcam birkaç gün içerisinde. Çünkü ethernet kablosuyla işkence oluyor laptop kullanmak.

Ben bahsettiğim gibi win 7 öncesinde xp kullanıyordum. Çünkü bir kere vista kurup makinayı aşırı derecede yavaşlattığını görünce hemen xp'ye dönmüştüm. win 7, vista görünümü ve birçok ekstra özelliğine rağmen xp'deki gibi hızlı ve makinayı kasmadan çalışıyor. vista ile net bir kıyaslama yapamayacağım ancak vista kullanıp da win 7' yi kuran arkadaşlarım ciddi manada bir hız artışı yaşadıklarını ifade ediyorlar. Zaten win 7 de bu yüzden olsa gerek kullanıcılar arasında "xp hızında-vista görüntüsünde" diye tabir ediliyor.

8. skarasoy

skarasoy Yeni Üye

En sonunda aynı kartın yenisini alıp taktım ve sorun çözüldü. win 7 direkt gördü. Sorun donanımsalmış.

9. serverGSK

serverGSK Yeni Üye

sayın skarasoy , buradan çıkan sonuç direkt bir win7 donanımsal bir sorun yok ise sorunsuz bir şekilde kurulumu gerçekleşebiliyor diyebiliriz.
    bu tecrübenizden sonra bende haftasonu win7 kurulumuna başlıyorum.
    Tecrübe paylaşımıznız için teşekkürler.

Sayfayı Paylaş