Acer 5715z serisi hakkında herşey burada

Konu, 'Acer Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Selam,
    Acer'ın bu aralar en çok satan ve ekonomik olmasıyla talep gören 5715 serisi ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz.
    Bildiğim kadarı ile bu seriye ait 4 model var. Aşağıda her modele ait özellikleri bulabilirsiniz.

Bütün modellerin sürücüleri aynıdır.

Bu konuya dahil olacak modeller aşağıdakilerdir.

ACER ASPIRE AS5715z-100508MI
    ACER ASPIRE AS5715ZN-2A1G08MI
    ACER ASPIRE AS5715Z-2A1G08MI
    ACER ASPIRE AS5715Z-1A1G08MI

Model:AS5715z-100508MIAS5715ZN-2A1G08MIAS5715Z-2A1G08MIAS5715Z-1A1G08MI
    İşlemci Tipi :Intel Core DuoIntel Core DuoIntel Core DuoIntel Core Duo
    Chip Seti :Intel 965GM ChipsetIntel 965GM ChipsetIntel 965GM ChipsetIntel 965GM Chipset
    İşlemci / Hızı :T2330 1.6 GHz 1MB 533MhzT2330 1.6 GHz 1MB 533MhzT2330 1.6 GHz 1MB 533MhzT2310 1.46 GHz 1MB 533Mhz
    Ekran Özelliği :15.4" / 1280 x 800 / WXGA15.4" / 1280 x 800 / WXGA15.4" / 1280 x 800 / WXGA15.4" / 1280 x 800 / WXGA
    Ekran Kartı :Paylaşımlı 224MBPaylaşımlı 224MBPaylaşımlı 224MBPaylaşımlı 128MB
    Sistem Belleği :1024MB1024MB1024MB1024MB
    Bellek Yuvası :2222
    Sabit Disk Kapasitesi :120GB 5400RPM 8MB80GB 5400RPM 8MB80GB 5400RPM 8MB80GB 5400RPM 2MB
    Optik Sürücü :DVD Dual YazıcıDVD Dual YazıcıDVD Dual YazıcıDVD Dual Yazıcı
    Klavye :TR/QTR/QTR/QTR/Q
    Kablosuz İletişim :Wireless 802.11b/gWireless 802.11b/gWireless 802.11b/gWireless 802.11b/g
    Bluetooth Özelliği :YokYokYokYok
    Pcmcia :VarVarVarVar
    USB (Adet) ? :3333
    FireWire :YokYokYokYok
    Seri Port :YokYokYokYok
    S-Video (TV-Out) :YokYokYokVar
    Fax Modem :VarVarVarVar
    10/100 Ethernet :VarVarVarVar
    Pil Ömrü (Saat) :2,52,52,52,5
    Ağırlık :2,82,82,82,8
    İşletim Sistemi :MS Vista Home BasicFree DosMS Vista Home BasicLinux

Acer aspire 5715z notebook resimleri

Acer aspire 5715z notebook xp kurulumu ve xp driverları

Bu yazı daha önce format atmış, bilgisayardan anlayan kullanıcılar içindir. Bu sebeple detaylara girmiyorum ancak takıldığınız konuları sorabilirsiniz.

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:

1. Anakart Sürücüsü : Intel chipset driver'ını kurun ve bilgisayarı mutlaka yeniden başlatın.
    2. Ekran Kartı Sürücüsü: Intel graphics driver
    3. Ses yaması : Önce bunu kurunuz.Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio
    4. Ses kartı sürücüsü : Realtek audio driver'ını indirin. Kurulumun nasıl yapılacağı açılan sayfada yazıyor.

5. Acer aspire 5715z Modem Sürücüsü: modem driver.

Eğer bu sürücü çalışmazsa üyelerimizden toggle'ın verdiği bu sürücüyü deneyebilirsiniz.
      Modem sürücünü şu şekilde kurabilirsiniz.
      Bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklere giriyoruz. Donanım > Aygıt yöneticisini açıyoruz. Modem Device on High Definition Audio Bus sağ tıklayıp sürücüyü güncelle diyoruz. Bu sefer değil deyip ileri ye basıyoruz.
      Listeden belirli bir konumdan yükleyi işaretleyip ileri diyoruz. Arama yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim deyip ileri diyoruz. Donanım türünde modemler i işaretleyip disketi var diyoruz. Modem sürücüsünü açtığımız klasörü gösteriyoruz. Çıkan uyarıya da evet deyince modemimiz kurulmuş oluyor.
    6. Acer aspire 5715z Ethernet kartı sürücüsü: lan driver
    7. Touchpad Sürücüsü: Synaptics Touchpad driver.
    8. Kablosuz ethernet sürücüsü:
      Atheros wireless ethernet için bunu indirin.

Broadcom wireless ethernet için bunu indirin..

Hangisi olduğunu bilmiyorsanız önce ilk linki denemenizi öneririm. Zira sadece 3mb lik bir dosya.
    9. Acer aspire 5715z launch manager: indir.

Empowering yazılımları (Vista) : (5715z destek sayfası)
    http://support.acer-euro.com/drivers/no ... 5715z.html

2. cemkrc

cemkrc Yeni Üye

merhaba
    2 gündür bu cihazın wireless driver problemini çözmeye çalışıyordum
    sayende tüm sorunları hallettim
    çok teşekkür ederim

3. nsolmaz

nsolmaz Yeni Üye

ACER ENPOWERING YAZILIMLARI
    h eNet Manager: eNet Manager
    i eRecovery: eRecovery
    Kuramadım. Diğerlerini kurdum teşekkürler.
    h ve i nasıl kurabilirim

4. era121

era121 Yeni Üye

emeğine Sağlık herşey takır takır valla süper

5. yusuf45

yusuf45 Yeni Üye

kardeşim ellerine sağlık ama modem driverını indiriyorum fakat açılmıyor rapidsharede bisorun mu var bana acilbirisi cvp yazabilirmi yaa bu modem driverı mutlaka benm için çok önemli müşterimi kaç gündür sallıyorum ilginize şimdiden teşekkür ederim iyi günler

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Modem driverı iniyor ama açılmıyor mu? inmiyor mu?

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Şu sürücüyü deneyip sonucu yazar mısınız?
    http://rapidshare.com/files/79665022/ac ... driver.rar

Dosya şifresi bu sitenin adresi.
    Modem sürücünü şu şekilde kurabilirsiniz.
    Bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklere giriyoruz. Donanım > Aygıt yöneticisini açıyoruz. Modem Device on High Definition Audio Bus sağ tıklayıp sürücüyü güncelle diyoruz. Bu sefer değil deyip ileri ye basıyoruz.
    Listeden belirli bir konumdan yükleyi işaretleyip ileri diyoruz. Arama yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim deyip ileri diyoruz. Donanım türünde modemler i işaretleyip disketi var diyoruz. Modem sürücüsünü açtığımız klasörü gösteriyoruz. Çıkan uyarıya da evet deyince modemimiz kurulmuş oluyor.

8. yusuf45

yusuf45 Yeni Üye

saka kardeşim olmadı ya buda deli olcam kardeşim ya müşteri kmaç günden beri sıkıştırıyor beni bu olay iyice rfahatgsız etti ya acer almamaya tövbe ettirecekler bana yaa deli olcam kardeşim arıyorum hala bulamıyorum bana acilen yardımcı olabilirmisiniz cvp ınızı bekliyorum ilginize tgeşekkürler

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Üst mesajda dediklerimi birebir yaptınız mı?

10. Enka5000

Enka5000 Yeni Üye

Arkadaşım çok yararlı oldun teşekkür ederim birtek fax modem sürücüsünde sorun yaşadım ama onuda halletim şimdi dizüstü bilgisayar cincik gibi oldu :) Topluma saygı emeğe saygı tekrar TEŞEKKÜRLER...

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Modem sürücüsünü nasıl anlattığınızı yazabilir misiniz?
    Yusuf45 takma isimli arkadaş yapamamıştı da.

12. Enka5000

Enka5000 Yeni Üye

modem için önce acer sitesindeki modem driveri onu çekeceksiniz . Aygıt yöneticisi içinde düzgün yüklenmemiş bir pcı bus görünecektir bunu ses driver yaması vasıtası ve realtek ses kartı driverini yükledikten sonra güncelleştirme konumdundan acer ın sitesindeki modem driverini işaretleyin vista desede drivera kuruyor ve sorun çıkarmıyor modem hf yada realtek değil Agere Soft modem

13. amorr

amorr Yeni Üye

harikasın aga sen yhaaa emeğine ellerine beynine saglık :) cok yararlı oldun cok tşk ederim..

14. keskin80

keskin80 Yeni Üye

Bu bilgileri veren arkadaşa sonsuz teşekkürler. Kablosuz ve VGA driver canavar gibi oldu .

15. tissue

tissue Yeni Üye

arkadaslar bunların hangisinin kasasında cam yok... 1-2 modelnde yok sanırım... bimekstekinde war ı mesela??

16. Enka5000

Enka5000 Yeni Üye

bimeks de satılan modelde webcam yok.!!!! bugün nerdeyse aldık bir arkadaşıma ama alet kurulum yapılırken farkına vardık 50 ytl ucuza aldığımızı sanıyorduk oysa gözden kaçırmışız zamanımızın kısıtlı olması hata yapmamıza neden oluyordu tekrar vatana dönüş yaptık :)

17. uuRcan

uuRcan Yeni Üye

mesela tekrar vistaya Dönmek istiyorum ilk hali gibi bunu Başarabilirmiyiz?
    C: klasörünü komple silmiş olsak bile?

18. Enka5000

Enka5000 Yeni Üye

baştan kuracaksın ama bir vista home yada starter cd si gerekli tabi birde acer in legal sitesinden tüm sürücüleri indirmen gerekecek

19. sezenkoymen

sezenkoymen Yeni Üye

ya ben bu notebooku yenı aldım ve lınux işletim sistemi kurulu ustunde ve acamıyorum
    windows yuklıcem boota geldım ama secemıyorum bana yardımcı olabılırmısınız
    lutfeeeeeeeennnnnnnnnn

20. bergun76

bergun76 Yeni Üye

valla ürünü saat 18:00'da teslim aldım. vista kurulu olarak geliyor. rica ettim aldığım yere XP kurmaları için becerememişler :D

şimdi ben deneyeceğim eğer başarılı olursam yaktım çıralarını

Sayfayı Paylaş