Acer 5710G ısınma problemi

Konu, 'Acer Notebook' kısmında fleur tarafından paylaşıldı.

1. fleur

fleur Yeni Üye

Acer5710g serisi bir notebook aldım sorunsuz kullanıyordum fakat 1 haftadan beridir kendini kapatıyor vista service pack yükleme zamanlarına geldi bu sorun ama mantıken pek kafama yatmadı burdan sorun oluşacağına. Yalnız vista service pack yüklerken ekran gitti vistayı yükleyemedi tam formatlayıp işin içinden çıkacaktım birşeyler oldu makina düzeldi. bu seferde makina kendini kapatıyor,nerden kaynaklanıyor diye düşünürken klavye tuşlarının sol üst kısmının çok ısınmış olduğunu farkettim fanın olduğu taraf fakat fanın çalışmasında bir sorun yok kirlenmiş tozlanmış desem çantadan dışarı çıkmayan bir makine gerçi içine bakamadım daha :) şimdi ise şöyle kullanıyorum bu şekilde buldum çareyi Cpu speed hızını düşürünce maximumdan high seviyesine cpu sıcaklığı 75 lerde falan geziyor kapanmıyor, mazallah maximuma çıkarayım sıcaklığı 95 görüyom en son sonra zaten kendini kapatıyor. Şimdi ben ne yapmayalım bu bir sorun mudur servise göndermeli miyim yoksa bu acerin kronik bir soru nu mudur? Ha ayrıca makinanın çalıştığı yer öyle hava almayan bir yer falan diil .. bir fikir verirseniz teşekkür ederim. [imdat]

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bence bir servise gösterin.

3. cilgindeha

cilgindeha Yeni Üye

[ban] [director] [polis] arkadaşım ben 1.5 yıldır acer 5601 kullanıyorum. ve bilgisayarı benim kadar zorlayan ve sıkıştıran biri daha yoktur diye düşünüyorum. ne kadar sıkıştırsamda işlemci sıcaklığını 75-80 dereceden yukarı çıkartamadım. bilğisayarında virüs olmadığına emin ol. eğerki virüs yoksa kesinlikle servise götür derim fabrikasyon bir hata olma olsılığı yüksek. Daha önce böyle bir sorun yaşamadan ne kadar süre ile kullandın?. kirlenme (tozlanma) olasığıda yüksek ama tozlanıp ısınma olasılığı için en azından 2-3 senedir kullanıyor olman gerek ve çok tozlu ortamda çalışıyor olması gerek. ve şu sistem özellikleri gösteren "siw 1.70" programını indir.prog çalıştır açılan pencerede sensors'e tıkla veişlemci sıcaklığını takip ett.sorun devam ederse sevise götür..

4. fleur

fleur Yeni Üye

bu cihaz daha yeni 5 aylık makine daha yalnız dün gece format attım makinaya düzeldi. yalnız service pack 1 yüklü diil daha. Bu başıma gelenler ondan sonra oldu zaten [ateskafa]

5. nesetweb

nesetweb Yeni Üye

Bios'u update et arkadaşım sorun çözülüyor.. 5710G lerin çoğunda bu sorun yaşanıyor...

6. weed

weed Yeni Üye

baska bır arkdasımda da aynı problem var wireless kapanınca 3 saat uzuo kpanması [imdat]
    bende 5710 var oda aynı seyı yapıo cooler denen bır sey var zalman marka olarak 1 numara.ama fıat palı. [alala]
    bu sısteme bu ısı cozumu acerın nasıl bır bakısla yaklastını goruoruz.Cozum yok.....
    Belkıde ıyı markaları bu yuzden tercıh etmelıyız..... [ban]

7. fthpkr

fthpkr Yeni Üye

arkadaşlar aynı sorun bendede vardı.aşırı ısınıyodu ve kapanıyodu sürekli.yine bu sitede bi arkadaş servise verdiğini yazmış ve servisdekiler fanın tozlandığını söyleyip temizlemişler ve düzelmiş.bende elektrikli süpürgeyle fanın tozunu çektim :) içinden toplanmış halde toz çıktı ve şuan kapanma sorunu yok :) fakat hala çok ısınıyo.yalnız bu problemi böyle çözüyoruz ama sonuçta bu üretim hatası yada kalitesiz,yetersiz fan takmaktan dolayı olan bişey değilmi? diğer marka yada modellerdede tozlanma oluyo ama kapanma sorunu olmuyo sonuçta.garantiye verip hak talep edemezmiyiz?

8. Azo Pelo

Azo Pelo Yeni Üye

Valla Hocam Bursa'dayım Ben Yaz Okulu İçin ve Feci Sıcak . Bende Serin Serin Ders Çalışmak İçin 27 YTL ' Ye Hyundai Marka Masa Fanı Aldım . Sora Dedim Acep Bunu PC ' Ye Tutsam Isınma Problemi Geçer Mi ? Fanın Kafasını Eğdim ve Makinanın En Çok Isınan Yerine Doğru Koydum . Isınma Problemim Artık Yok Makina Kapanmadan Saatlerce Çalışıyor :mrgreen: Tabi Ben Faydalanamıyorum Fandan :mrgreen:

9. vurkan24

vurkan24 Yeni Üye

bende 5920g 602g16mi var aynı sorun bende de var makinayı alalı 2.5 ay oldu belki ama 2 ay hiç kullanmadım toplam 4 gün çalışmamıştır bile yani fanda toz olma olasılığı hiç yok evrest kararlılık testinde işlemci %100 kullanılıyor daha 10 dk olmadan işlemci 90 dereceye geldi bende dayanamadım kapattım belki 100 e çıkacaktı sonunda reset atacaktı daha öncede servise başka sorunlar yüzünden götürdüm hiçbirini kabul etmediler. acaba bunu kabul ettirebilirmiyim bilmiyorum işlemciyi %100 kullanım testine tabi tutarlarmı bilmiyorum tutarlarsa bence kesin reset atıcak makina.. acaba ben deneyip reset attırayım mı? işlemci yanarsa sorun yok yenisini takarlar ama yanmazsa ömrü kısalırmı? performansı düşermi? öyle olursa kötü olur benim için

10. TpmNtB

TpmNtB Yeni Üye

Arkadaşlar eğer fanınız tozlu değilse ( Alt kapakta 4 adet vida olacak acip kendinizde kontrol edebilirsiniz) Biosla çözemessiniz 5710'un ısınma sorununu. Daha fazla zarar görmeden en kısa zamanda servise göndermenizi tavsiye ederim. Fan tozlu ise kendiniz temizleyebilirsiniz.. Kolay gelsin.

11. binaryy

binaryy Yeni Üye

bende 5710 kullanıcısıyım. ısınıp kapanma problemini şöyle çözdüm
    bilgisayar asırı ısındığı zaman fan sürekli çalışıyorken CPU speed i LOW yapıyorum ve işlemci soğumaya başlıyor
    kapanmıyor low yaptığım zaman işlemci 2911 mhz den 1075 lere düşüyor test ettim
    ben böyle bir çözdüm buldum en azından birden kapanmasından iyidir

12. mRocK

mRocK Yeni Üye

fan speed i nereden ayarlıyorsunuz acaba?

13. binaryy

binaryy Yeni Üye

fan hızını değil işlemci hızını
    acer e power programından ayarlıyorum
    işlemci sıcaklığı hemen düşüyor
    tabi işlemci hızı düştüüğü için bilgisayar kasıyor ama
    kapanmasından iyidir

14. hibom

hibom Yeni Üye

hdd sıcaklığı acer hitachi kaç olmalı normali bende 48...

15. mRocK

mRocK Yeni Üye

normalini bilmiyorum ama arasıra benimkide çok ısınıyor ama sürekli ısınma yok, laptopunuzun altının boş kalmasına dikkat edin

16. sahinnn

sahinnn Yeni Üye

arkadaşlar ben acer 5720g kullanıyorum ısınma sorunu genelde acerların çoğunda var ve başlarda bu sorun makineyi ne kadar kasarsanız kasın oluşmazken 3 ay sonra oluşuyor. başlarda makinenin fan kısmı açıkta bırakarak ısınma sorununa çözüm bulduğumu sanmıştım ama bir müddet sonra sadece msn ve explorer açıkken de makine ısınıp kapanmaya başlayınca sinirlenip arkasını açtım. inanılmayacak derecedeki bir toz tabakasını temizledikten sonra bütün sorun çözüldü. makine artık ilk aldığım gibi fan sürekli çalışmıyor bilgisayar elimi yakmıyor.forumlarda ısınma sorununu araştırdım garantiye yolladığınızda temizleyip geri veriyorlarmış üstelik bu işlem için para da alıyorlarmış. bence hiç gerek yok eli tornavida tutan herkes yapabilir. tek yapmanız geren arka kapağını açtıktan sonra etrafındaki tozları ıslak olmayan bezle alın. ayrıyeten fanı tutan 3 tane vida var onları söktükten fanı kaldırın ve ordaki artık kalıp haline gelmiş tozları temizleyin. bütün parçaları geri takın. makinenizi artık kapanma korkusu olmadan rahatça kullanabilirsiniz. garantiden çıkıp çıkmadığını bilmiyorum ama makinenin kapanıp durmasıyla kafayı yemekten iyidir ve bu ısınma sorunu bir müddet sonra bilgisayarın diğer parçalarına zarar verebilir. diğer modelleri tam bilmiyorum ama 5720lerde arkasını tamamen açmamıza gerek yok fanın olduğu tarafta ayrı bölüm var sadece orayı açmak yeterli oluyor. son bir şey daha masaüstü bilgisayarların kasalarının içindeki tozları temizlemek için kullanılan hava üfleyen bir alet var laptoplarda da kullanılıyor mu bilmiyorum.ama ben açıp temizlemeyi tercih ettim ve çok memnunum yüksek grafik gerektiren oyunları ısınma sorunu olmadan rahatça oynayabiliyorum. yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

17. hasan_sahin

hasan_sahin Yeni Üye

işlemci sıcaklıgını ayarlayan programlar var onu kurup işlemcinizin fanınızın düzenli çalışmasını saylayabilirsiniz

18. hasan_sahin

hasan_sahin Yeni Üye

kardeş birde bu ısınmasını alttan hava almasını saglayan cihazlar var ondan da alırsan sana faydası olur

19. halilarslan87

halilarslan87 Yeni Üye

bendede o sorun wardı serise götürdüm fanı tıkanmıştır dedi 20 dolar artı kdw istediler bende yaptırmadım kendim söküp kendim temizledim we şimdi öle bi sorun yok ztn alt kapaktaki widaları söküp fanı çıkarın we temizleyip geri takın ısınma sorunu kalmıyo

Sayfayı Paylaş