Acer 5710G dvdrom ve vga card sorusu?

Konu, 'Acer Notebook' kısmında quatsi tarafından paylaşıldı.

1. quatsi

quatsi Yeni Üye

Merhaba Sayın Saka ve tum notebook.gen.tr calısanları;

Benim size bir kac sorum olacaktı.

1) DVD rom'um da bir problem var sanırım. Bazı CD/DVD leri okurken bazılarını okumuyor ( son zamanlarda yapmaya basladı ) hatta bos DVD ye gerek nero gerekse direkt windowsXP yardımı ile kopyaladıgım CD/DVD leri bile bos CD/DVD olarak gormeye basladı. Bunun nedeni ne olabilir? driver sorunu olabilir mi? Hic CD/DVD okumasa o zaman lens yada DVDrom dan kaynaklanan hardware hatası olarak dusunecegim ama okudugu CD/DVD ler mevcut. Bolge kodunu check ettim. Kod 2 ( sanırım olması gereken kod ). Sizce problem ne/neler olabilir?

2) Ikınci sorum ise ekran kartı hakkında. Acer 5710G bildiginiz uzere Ati Mobility Radeon HD2300 kullanmakta. Ekran karti ile ilgili verilen bilgi 128 MB internal memory'nın yanı sıra gerektiginde hyperboost tech ıle 896 MB a kadar destek vermekte. Bir kac forumda arkadaslarımiz dxdiag verilerine baktıgımızda ekran kartını 896 mb olarak gorduklerini soylemısler. Ancak dxdiag verilerine baktıgımda kendı ekran kartımı 256 mb olarak gormekteyim. ( yaklasık top bellek 256 mb ) . Benim sorum acaba hyperboost tech sadece vista desteklimi calısıyor. yani XP kullanan 5710G lerde ekran kartı 256 mb'ın ustune cıkmıyor mu?
    2.1) Eger ekran kartı 256 mb'ın ustune sadece vista ıle cıkıyorsa notebookta 512 mb ekran kart supportı ısteyen bır oyunu sadece vista ıle mı oynamak mumkun olur? XP yuklu ıken ekran kartını yeterlı sevıyeye boostlamak mumkun olabılır mı?
    2.2) XP yuklu ıken Bios'tan herhangi bir mudahale ıle ekran kartını sureklı olarak support ettıgı aralık dahilinde bir memory'de sabit tutabılırmıyız? org : 512mb

3) 3.sorum daha cok bir tuketici sorusu. Klavyem arıza yaptı. Teknık servısı aradıgımda bana notebook'u teknık servıse gondermemı soyledıler ( tabıı 30 ıs gunu tutarlar emınım ) bende klavyeyı kendım degıstırebılecegımı sadece ellerınde klavye varsa satın almak ıstedıgımı soyledım. Bana Klavye stoklarının olmadıgını soyledıler. Kanunen ellerınde stok bulundurmak zorunda degıller mı? Bıldıgım kadarı ıle en az 10 yıl boyunca yedek parca bulundurmak zorundalar, haksızmıyım?

Saygılar

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sorular çok ve uzun;
    elimden geldiğince ve bildiğim ölçüde cevap yazayım.

1. Sorun son zamanlarda olmaya başladıysa optik okuyucunuzda bir arıza olabilir. Sürücü kaynaklı olduğunu sanmıyorum.
    2. Sistem belleğiniz nedir? 2gb dan az ise ekran akrtınıza en fazla belleği ayırmaması normaldir.
    2.1. ve 2.2. Tümleşik ekran kartlarında ayrılacak bellek miktarını ayarlamaya gerek yok, kendisi gerektikçe alır zaten. Ayrıca ayarlamak için bir ekran da yok.
    3. Tabiki yedek parça bulundurmak zorundalar. Notebooku servise yazılı olarak talep edebilirsiniz. Ancak kanunun tam bilmiyorum. Sanayi bakanlığının sitesinden ve serbest bölümde yazdığımız tüketici kanunundan bakabilirsiniz.

3. quatsi

quatsi Yeni Üye

Hızlı cevaplar ıcın tesekkur ederım..

sistem toplam bellegim 2 gb.. ona ragmen dxdiag verılerıne gore yaklasık top vga bellegim 256 mb.. ancak daha oncede belırttıgım gıbı bır baska forumda bır arkadas dxdiag verısınde 896mb vga top bellek gordugunu ıdda etmıs.. Acaba ekran kartı herhangı bır boosta gerek duymadıgı ıcın mı 256 mb olarak gorunuyor dxdiag ta? yoksa xp de bile dxdiag verılerıne bakılsa bır graphıc cardının hyperboost maximum verısını mı gormemız gerekır?

saygılar

Sayfayı Paylaş