Acer 4315 ekran sorunu. neden bölünüyor? lütfen yardım... :S

Konu, 'Acer Notebook' kısmında niketnac tarafından paylaşıldı.

1. niketnac

niketnac Yeni Üye

Arkadaşlar, bu problemle ilgili olarak açıklamam şöyle

Bazen ekran bölünmüş açılıyor. Problem. açma kapama tuşuna basar basmaz gelen ACER yazısından itibaren başgösteriyor. Laptop ekranında oranlı veya oransız 2, bazen 4 kopya oluyor.. Bazen kapatıp açınca düzeliyor bazen düzelemiyor.

Ekran ayarlarına baktığımda 2048 - 1536 gibi devasa çözünürlükleri de gösteriyor. Bu çözünürlük seçilebiliyor. O zaman da hiçbir yazı okunamaz hale geliyor. Hertz ayarı da 49 hz olarak kalıyor. İkinci ekran kapalı.....

Monitör bağlayınca, takılan monitörde her şey normal. Çözünürlük ayarı hertz vs her şey olması gerektiği gibi. Ama lcd ekranda(laptop ekranı) her şey farklı.

Laptop, normalde bir - iki saat kadar kullanıldıktan sonra yeniden başlatılınca bu sorun ortadan kalkıyordu. Eğer en az 4-5 saat açmazsam, yeniden baş gösteriyordu. Hatta, işlemci yarım saat kadar 60 derecenin üzerinde seyrederse, burası çok ilginç; laptopu kapatıp, bataryayı çıkarıp, 1dk bile beklemeden bataryayı takıp yeniden açınca 4-4lük sorunsuz bir ekran karşılıyor beni.

Buraya kadar her şey donanım arızasını anlatıyor.. Fakat birazdan okuyacaklarınız her şeyin farklı bir boyutta olduğunu anlatacak sizlere..

Geçenlerde bilgisayar pilin bitmesi sonuncu kendiliğinden kapandı. Sanırım "hazırda beklet" moduna geçti.

Şarja takıp açtığımda başta ekran tam ekran olarak açıldı (ilk başta gelen ACER yazısı falan tam ekrandı) Bu da ekranın normal bir şekilde açılacağı anlamına geliyor aslında.

Masaüstü ekranı geldiğinde ise ekran yine bölünük bir şekilde karşıladı beni.

Bu hazırda beklet modu sanırsam o anki ram'in hard disk'e kopyalanmış hali. Açınca tüm sistemi hdd'den ram'e kopyalayarak "kaldığı yerden" devam ettiren bir şey. Öyleyse buna dayanarak, ben de bazı işlemler yapıp (işlemciyi bir saat 65 derecede seyrettirip sonra laptopu kapatıp bataryayı çıkarıp sonra yeniden takıp açarak) ekranın normal açılmasını sağladım. Bu noktadan itibaren bilgisayarı sürekli olarak hazırda beklet modunda kapattım. Laptop her şartta normal olarak açıldı. Başta çıkan ACER yazısı yine bölünüktü ama masaüstü sağlam..

başta normal açılan bir sistem devamında çeşitli "yazılım yüklemeleri (hdd'den ram'e)" sonucu farklı(ve istenmeyen) bir hal alıyorsa, sorun yazılımsal demektir.

Ayrıca işlemci 60 derece üzerinde seyrettikten sonra düzelen bir sorun.. Burdan bakınca donanım deriz...

Bu nasıl bir yazılımdır ki, bilgisayarı ilk açarken "farklı", bir defa açıp yarım saat sonra yeniden başlat diyince "farklı" bir tepkide bulunsun...

Madem öyle diyip sürücüyü güncelledim.... olmadı

Eski bür sürüm yükledim.... olmadı

Sürücüyü kaldırdım... o da olmadı

Bu sorun beni sinirlendirmeye devam ederse gerçekten "bölünmüş" bir ekranım olacak.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Sabırla okuduğunuz için teşekkürler..

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

bios güncellemesi denemiş miydiniz?
    birde saçma olacak ama microsoft klavye mouse kullanıyormusunuz?

3. niketnac

niketnac Yeni Üye

Evet bios güncellemesi de yapılı. Hatta bios güncellemesi yaptıktan çok sonra oluşan bir durum. Harici mouse veya klavye kullanmıyorum.

4. niketnac

niketnac Yeni Üye

Acaba ram ile ilgili bir sorun olabilir mi?..

Isınınca arızalanmış mıdır?.. Ekran kartı ram ile paylaşımlı..

Orjinalde gelen 512mb ram ile beraber toplam 1.5gb ram var. Ekran kartı paylaşımlı olarak kullanırken acaba hangisini kullanıyor? O kullandığını çıkarıp denesem olur mu acaba?

ram çıkarıp takmak garantiyi bozar mı?

5. niketnac

niketnac Yeni Üye

Format attım her şeyi denedim. Ama olmadı. Servise göndrdim. 15 gün içinde halloldu. Ekran değişti. Ama tabi bu sertech biraz uğraştırdı beni. Laptopu aldığımda touchpad de çalışmıyordu. Bi de ona koştum... Şimdi 4/4'lük.

Sayfayı Paylaş