A300 serisi dokunmatik düğme/aydınlatma sorunu çözüldü

Konu, 'Toshiba Notebook' kısmında anoedi tarafından paylaşıldı.

1. anoedi

anoedi Yeni Üye

Selam dostlar;

Haftalardır uğraşıp çözemediğim aydınlatma sorununu en sonunda, toshibanın windows7 x64 sürücülerini yayınlaması üzerine çözebildim. Çözmek için interneti araştırırken farkettim ki; a300 kullanan hemen hemen her kullanıcı bu sorunu yaşıyor. notebook.gen.tr sayesinde daha önceden birçok problemimi çözmüştüm ve bu sorunun da çözümü benden olsun istedim.

İşe toshibanın sürücü indirme sitesinden "Value added package" bileşeninin kendi işletim sisteminize uygun sürücüsünü indirmek ile başlayın.
    PSAGCE - Win7 x64 sürücüsü için direk buraya tıklayabilirsiniz.

İndirdiğiniz sürücüyü önce rar dosyası açar gibi bir klasöre açın sonra tinstall.exe dosyasını çalıştırarak kurun. Kurulumda bir sorun oluşmamışsa bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra dokunmatik düğmeler artık tanımlı olacak.

Daha sonra "C:\Program Files\TOSHIBA\TBS" klasörüne gidin.

(http://img214.imageshack.us/i/klasr.jpg)

Daha sonra "SpecApp.exe" isimli uygulamayı çalıştırın.

Açılan pencerenin en altında "Düğme adı" yazısının yanında bir açılır kutu var. O kutunun içinde iki seçenek göreceksiniz. Seçeneklerden biri "sessiz" yani klavyenin üzerinde, en soldaki ses ya da aydınlatmaları açma/ kapama dokunmatik düğmesini temsil eder.
    Diğeri ise "CD/ DVD" yani aydınlatma düğmesinin hemen sağındaki media player düğmesini temsil eder.

Sessiz seçeneği için "gözat" butonuna tıklayın. Düğmenin aydınlatmaları açma/ kapama görevini yapmasını istiyorsanız yine TBS klasöründen "dimmer.exe" yi yol olarak belirleyin. Eğer ses açma/ kapama görevini yapmasını istiyorsanız "TBSSoundMute.exe" yolunu belirleyin. Daha sonra "kaydet" butonuna basın ve işlem tamam.

"CD/ DVD" Seçeneği için ise bende varsayılan olarak windows media player geldi. Onu da aynı yöntem ile istediğiniz bir programa yönlendirebilirsiniz. ( örneğin winamp)

Herkese kolay gelsin, saygılarımla...

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

açıklama için teşekkürler.

3. ressam_88

ressam_88 Yeni Üye

Anlatılan şekilde yapıyorum ancak olmuyor bende..Sorun ne olabilir ?

4. anoedi

anoedi Yeni Üye

Anlatılanı aynen uyguladınız ve hala sonuç vermiyorsa value addded package sürücünüzde bir sorun olabilir diye düşünüyorum.
    Kendi bilgisayar modeliniz ve işletim sisteminize ait VAP bileşeni bilgisayarınızda yüklü olmadığı sürece özellik düzgün çalışmayacaktır.

Tam olarak nerede sorun verdiğini, bilgisayar modeliniz ve işletim sisteminizi de yazarsanız daha rahat yardımcı olunabilir.

5. ressam_88

ressam_88 Yeni Üye

toshiba satellite A300-20P işletim sistemim 32 bit vista.sürücü paketini silip tekrardan yükledim.Düğmelere anlatılan şekilde program atıyorum ancak sadece sesi kapatıp açıyor..

6. anoedi

anoedi Yeni Üye

Değerli dostum sizin modeliniz için x86 vista sürücülülerini buradan indirin.
    Yükleme yapmadan önce eski sürücüleri tamamen kaldırın ve yükleme yaparken ek seçenekler içerisinden "düğme desteği" özelliğinin etkin olduğuna emin olun.
    Yükleme sonrasında, bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra resimdeki gibi TBS klasöründen tekrar ayarları yapın.

7. agabeg68

agabeg68 Yeni Üye

arkadaşım slm

bende a300 1mp PSG8E var. vista vardı şimdi windowsy ultimate (32bit) yükledim. aynı sorun bende de var aydınlatma kapanmıyor yada çalışmıyor hiç bir düğme işte. driver ini daha önce indirmiştim yüklerken sorun çıkıyor hata veriyor yükleyemedim yani. senin verdiğini de denedim 64 bit vermişsin ama yine de deneyim dedim olmadı. TBS dosyasındaki uygulamayı buldum çalıştırdım fakat düğme adı filan gözükmüyor.altta resmini ekledim bakarsan eğer

http://www.facebook.com/profile.php...3421#!/photo.php?pid=53502&id=100000816323421

ben bi çözüm bulamadım. Ayrıca Toshiba Power Saver programının kurumunda da hata veriyor. acaba onunla bi alakası olabilir mi

yardım edersen sevinirim. iyi günler

8. fahrettin32

fahrettin32 Yeni Üye

çok teşekkürler

9. asi_karizma

asi_karizma Yeni Üye

Konu uzun zamandır durgunlaşmış tekrar canlandırmak gerekir dostlar...
    Aynı sorunla bende muzdaripim toshiba A300 modeline sahibim anakart değişti ondan sonrada media ışıkları yanmadı touchpad ışığı ve diğerleri yanıyor ama media ışıkları hem yanmıyor hemde işlev görmüyor anakart değiştiren yeri aradım driverlarını yüklemen lazım dedi bende bütün driverlarını toshibanın sitesinden yükledim ama TBS klasörü yok ortada. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...

Sayfayı Paylaş