A210-19D Kendi Kendine Kapanıyor

Konu, 'Toshiba Notebook' kısmında mgazi tarafından paylaşıldı.

1. mgazi

mgazi Yeni Üye

Merhaba A210-19D dizüstü bilgisayarımla büyük problem yaşıyorum. Size başına gelenleri anlatayım umarım yardımcı olabilirsiniz.

Üzerinde Xp Pro. kuruluydu vaktiyle bu sitede verilen bütün sürücüleri yükledim ve bu şekilde uzun süre kullandım. Bir kaç gün önce arkadaşın fotoğraf makinesini taktığımda bilgisayar dondu bende bilgisayarı kapattım ama bir daha açamadım. Power tuşuna basıyorum güç geliyor geldiği gibi gidiyor. Bazen açılıyor windows ekranı geliyor ama yine kendi kendine kapanıyor. Bende bilgisayarcı arkadaşıma götürdüm. 2gün onda kaldı ve sistemin yavaşlığı dışından hiçbir problem olmadığını söyledi bana. Yani rahatlıkla açabilmiş bilgisayarı. Eve getirdim kendi formatımı kendim atmak için cdyi taktım ve yine aynı problemi yaşadım. Bütün verilerden vazgçetim kurtarma cd'sini taktım. Windows dosyalarını kopyalarken kapanıyor bilgisayar sadece iki kere kopyalarken kapanmadı. Dosyaları kopyaladı ve bir dos ekranı açıldı:

"odd is ready.
    checking drive d:"

gibi yazılar çıktı ( tam olarak ne yazdığını anımsayamıyorum ama buna yakın birşeydi) orada takıldı ekran sürekli işlem yapıyor gibi gözüküyor ama bir türlü bir hareketlilik yaşanmıyor. Daha sonra Cd'yi takıp çıkarınca Vista kurulumu geliyor ama o dos ekranı yine gitmiyor. Vistanın dilini seçiyorum ileri butonuna tıklıyorum ve bir hata alıyorum:

"#0 diskine ulaşılamıyor yada kötü raid yapılandırılması"

bu uyarıda da tam olarak ne yazdığını hatırlayamadım ama buna yakın bir sorundu. Tüm işlemler bu aşamada tıkanıyor.

Biraz araştırdım hdd raid sorunu deniliyor ama kesin bir bilgiye de ulaşamadım. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Ayrıca bios'da raid nereden kapatılıyor? Benim biosda öyle çok bir seçenek yoy öyle birşey bulamadım:(

Sayfayı Paylaş