5920G yanıp sönen adaptör ışığı

Konu, 'Acer Notebook' kısmında slammer tarafından paylaşıldı.

1. slammer

slammer Yeni Üye

herkese selamlar,
    bugün neredeyse 2 yıllık olan 5920g laptopum kendi kendine kapandı ve birdaha açılmıyor, durum şu, olay olduğunda bilgisayara batarya takılı değildi, şu anda adaptörü laptopa takmadan prize bağlayınca adaptörün üstündeki led normal yanıyor, fakat adaptörü bilgisayara taktığımda adaptörün üstündeki led belirli bir düzenle yanıp sönüyor ve bilgisayarda hiçbir yaşam belirtisi yok, yanı ışıkları dahi yanmıyor, adaptörü bilgisayardan sökünce tekrar ışığı normale dönüyor, başka bir adaptör takma imkanım olmadı, bataryayı takıp denedim yine bilgisayarda birşey yok ama bataryanın tamamen boş olma ihtimali var çünkü uzun zamandır takmamıştım,
    bu ledin yanıp sönmesi ne anlama gelir bilen varmı ?

2. cankaan_x

cankaan_x Yeni Üye

Adaptörden ses geliyormu? Eğer hafifi bi ses varsa kulağını yanaştırdığında, %90 adaptör arızalanmış. Ses genelde bilgisayara takınca cıkar, yani ışık yanıp sönmeye başladığında. Farklı bi kişiden çıkış değerleri aynı olan (akım ve volt) adaptör varsa bir dene [bravo]

3. asateş

asateş Yeni Üye

üzerinde batarya takılı olmadan çalıştıryorsanız elektrik gittiginde yada şebekede gerilim dalgalanması olduğunda anakart zarar görmüş olabilir.servise göstermenizi öneririm.geçmiş olsun.

4. slammer

slammer Yeni Üye

yok adaptörden hiçbir ses gelmiyor, ayrıca arka kapağını açtım adaptöre takıp 10sn kadar bekledikten sonra adaptörden söküp elimi yaklaştırmak suretiyle kontrol ettim vede farkettim ki, bataryayı anakarta bağlayan pinlerin hemen altındaki 2 mosfet ten (sanırım mosfet) bir tanesi aşırı ısınış, bu mosfetlerin hemen altında adaptör girişincen gelen kablonun anakarta girişi var, güç ünitesinde bir problem olabilir mi ? gerçi hertürlü servise gitmesi lazım, yanlız ben yurtdışındayım şu anda ve gelene kadar garantisi bitmiş olacak. normalde faturası ile beraber gönderince kargoyu servis ödüyor ? fakat yurtdışından böyle birşey yapılıyor mu bilmiyorum ? ayrıca servis bunu kabul edermi o da belli değil ? bilgisi olan varmı ?

5. cankaan_x

cankaan_x Yeni Üye

Ben adaptör ve pilden diyorum ama ısınma sorunu varsa anakartta olabilir. Servis kabul edecektir ama size maliyet çıkarabilir ;)

6. slammer

slammer Yeni Üye

adaptörü lab da şöyle 1 test edeyim dedim, en kötü yöntemle :D
    önce boşta ölçtüm adaptör 19.5 volt veriyor
    sonra 4.7 ohm 5watt lık direnci bağladım ampermetre ile, 2-3 saniyede direnç duman attı ve 4A e takın akımı da gördüm, adaptör sağlam gibi görünüyor bu durumda bence anakartım mefta. inşallah servis masraf çıkarmaz...

Sayfayı Paylaş