5710G Recovery Sorunu

Konu, 'Acer Notebook' kısmında memojoe tarafından paylaşıldı.

1. memojoe

memojoe Yeni Üye

Merhaba,

Konuları inceledim ama hep yedek alma ağırlıklı bahsedilmiş.

Dün başıma şöyle bir şey geldi. Bir merak openSuse kurayım dedim D sürücüsüne. Kurdum, Grub boot ile çift işletim sistemi oldu. Ancak linuxle nete bağlanamayıp, bir de bir iş üzerine yer ihtiyacım yeniden gündeme gelince kaldırayım dedim. Tabii önce Grub boot olayıyla çok uğraştım kaldırmak için. Beceremeyince tekrar kurayım dedim bari boot etsin makine vistayı açabileyim. Arada allahtan açıp 2 Recovery DVD'sini oluşturdum. Hatta onlardan yeniden kurdum vistayı belki mbr temizlenir diye. Ama olmadı. Bir ara tekrar linux kurarken C'yi bölmüşüm farkında olmadan, o sırada makinedeki recover partition'u silinmiş. Dedim neyse ben DVD'leri hazırlamıştım. Birkaç forumu araştırdım, XP kur onunla diski böl formatla sonra vistayı kur diyodu. Ancak ne yaptıysam elimdeki yedek dvd'leriyle vistayı yerine getiremedim. Dosyaları yüklüyorum diyor, sonra ikinci ekranda diske yazmaya başladığında hata verip kuramıyorum diyor. DVD'lerde sorun yok, çünkü dün gece geri yükleme yapmıştım onlardan.

Acaba partisyonların büyüklüklerini okuyor da ondan mı hata veriyor, çünkü ben C ve D'yi kaldırıp yeniden 50-50 böldüm ikiye. Bir çözüm bulamadım yedek DVD'lerden kurmak için.

Son çare bir de Toshiba laptop vardı, deneyeyim dedim. Onun Recovery DVD'sini taktım ve benim laptop'a kurdu vistayı. Toshiba yazılımlarını silip Acer'in driver'larını filan indirdim. Geçici olarak bi çözüm oldu, ama servise gitmeden bunu çözebilir miyim? Veya servise versem eski haline getirebilirler mi acaba, fikriniz var mı?

Teşekkür ederim.

2. Slithereen Guard

Slithereen Guard Yeni Üye

Anladıklarımdan:

1 - Windows Vista ve Linux (SuSe) kurmuş ve sonra SuSe'yi iki ayrı bölüme kurmuşsunuz ve kaldırmaya çalışmışsınız?
    2 - BackUp almışsınız.
    3 - BackUp DVD'ler kurullamıyor.
    4 - Size önce Windows XP'yi kurunuz sonra ondan Vista'ya geçiş yapnız demişler.

Anlamadıklarım:

1 - Kurullum sırasında ne hatası alıyorsunuz?

Önerilerim:

1 - Önce nomral temiz bir Vista DVD'siyle bilgisayarınızın sabit diskini güvenli bir biçimde silmeniz ve sonrada bölüp formatlamanız.

2 - Driverlarınızı ve gereken programları kurunuz.

3 - Şimdide sağlam bir kafayla, sağlam bir bilgisayarla BackUp disklerinizi çalıştırınız! [coffee2]

3. memojoe

memojoe Yeni Üye

Tekrar merhaba,

Verdiği hata disk hatası gibi bir şeydi. x0e000000a gibi bişiler.

Sorunu çözdüm. Sizlerle de paylaşayım. Sanırım herkes backup dvd'si yaptıktan sonra acer'in kullandığı disk alanını kazanmak için gizli partisyonu kaldırıyor. Ama gördüm ki geri yükleme sırasında da bu alan kullanılıyor. Bir gün geri yüklemeye ihtiyacınız olabileceğini düşünerek diskte bikaç GB'lık FAT32 alan oluşturun. Çünkü kurulumda dosyaları extract edeceği FAT32 bi alan arıyor disk üzerinde.

4. Slithereen Guard

Slithereen Guard Yeni Üye

Bilgi için çok teşekkür ederim! ;)

Sayfayı Paylaş