5520G dizüstünde Windows 7 Denemesi

Konu, 'Acer Notebook' kısmında sakirsensoy tarafından paylaşıldı.

1. sakirsensoy

sakirsensoy Yeni Üye

arkadaşlar acer 5520g dizüstü bir bilgisayara sahibim. aldığımdan beri windows xp kullanmakta idim. sebebi malum : vista'nın berbatlığı. birkaç gün önce windows 7 yi denemek için microsoft'a beta kullanıcı kaydı yaptırdım ve windows 7 yi pc ye indirdim. 10 gb lık boş bir alanım vardı. kurulumu bu bölüme hemen yaptım. kurulum yaklaşık 15 - 20 dk arası bir sürede tamamlandı. aynı bilgisayarda xp kurulumu 30 - 35 dk arası bir sürede tamamlanıyordu. bundan dolayı windows 7 ye ilk artıyı vermiştim. kurulum bitti. windows 7 çoğu sürücüyü otomatik olarak tanıdı. birkaç sürücüyü(vga, lan) tanımamıştı.vista sürücülerinin 7 ile uyumlu olduğunu bildiğim için sorun olmaz ben yüklerim diye düşündüm. işte tam o anda görev çubuğundan bir uyarı geldi. windows update'in nvidia geforce sürücülerini ve diğer sürücüleri otomatik olarak internetten indirdiğini söylüyordu. windows 7 ye bir artıda buradan verdim. windows 7 sürücüleride otomatik olarak yüklüyordu. tabi hepsini değil. sürücüleri hallettikten sonra performans denemelerine sıra gelmişti. corel draw x4 ile birkaç açılış denemesi yaptım. sonuç mükemmel. xp ile gayet uzun süren açılış windows 7 ile çok kısa hale gelmişti. sonra battlefield 2 ile birkaç deneme yaptım. xp ile oynarken çıkan sorunlar(ekran kartı ısınması, bilgisayarın yavaşlaması vs.) windows 7 de kaybolmuştu. görüntülerde ise sebebini anlayamadığım bir şekilde gerçekçilik artmıştı. windows 7 direct x 11 yüklü geliyor. belkide sebep budur. sonra microsoftun ballandıra ballandıra anlattığı açılış ve kapanış sürelerindeki azalmayı test ettim. gözlerime inanamadım. sabit diskimin %70 si dolu olmasına, 2-3 aydır disk birleştirme işlemi yapmamış olmama rağmen windows 7 çık kısa sürede açılıyor ve kapanıyordu. xp den çok daha kısa sürede açıldığına şahit oldum. bir artıda burdan. diğer dikkaitimi çeken faktör ise ekran berraklığı. xp ile ekran çok boğucu ve sıkıcı. nasıl anlatsam xp de ekran gözlerimi çok fazla alıyor ve net değil. ama 7 de ekran netliği mükemmel ve nedense gözlerimi hiç acıtmıyor. garip :D. bunun sebebide clear type text tuner adlı özellik sağlıyor olabilir. gerçi aynı olay xp de vardı ama 7 de dahada geliştirilmiş sanırım. neyse daha fazla uzatmayalım. sonuç olarak microsoft bu sefer yırtmış galiba. benim gibi pardus taraftarı bir adamı bile mest edebildi. hatta korkarım linuxlar windows 7 den dolayı çok büyük yaralar alıcaklar. ubuntu ve diğer sistemler microsoft'a çok kişi kaptırabilirler. aşağıda windows 7 masaüstüm var. tabi ben baya bi düzenledim hatta mac os x e benzettim. umarım beğenirsiniz.

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Çok güzel paylaşım. tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
    Bu gece siteyi bir süt versiyona güncelleyeceğim. O işler biter bitmez bir deneme de ben yapacağım.

3. sakirsensoy

sakirsensoy Yeni Üye

faydalı olabildiysem ne mutlu bana. windows 7 yi deneyince farkı sizde farkedeceksiniz. microsoft bu sefer başarılı olmuş.

4. chatin_2050

chatin_2050 Yeni Üye

tesekkur ederım paylasım ıcın.bende hemen indirip kuracagım..

5. kiese

kiese Yeni Üye

Gerçekten güzele benziyor. Emeğinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler sayın sakirsensoy :)

6. mRocK

mRocK Yeni Üye

dikkat edin windows 7yi eğer mevcut işletim sisteminizin yanına kuracaksanız ve mevcut işletim sisteminiz lisanssızsa sahte olarak görüyor

7. gevezece54

gevezece54 Yeni Üye

üstadlar tamam herşey çok güzel gözüküyor ama benim gibi programcı olan arkadaşların bazı kullanmakta zorunlu olduğu programlar var visualbasic,delphi,sql server gibi proramların çalışabilirliği nedir? mesela vista ile denediğinde bazı programlar yarım yamalak çalışıyordu yaptığım projeleri kaydetmiyordu mesela bunun gibi sorunları yaşama ihtimalimiz varmı bu windows sürümünde? bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanı sevinirim.

8. hargun

hargun Yeni Üye

kardeş testin çok güzel olmuş, ben ekran kartı sürücüsünü yükleyemed,m, win vista ultimate 64 bit sürücüsünü de denedim olmadı, sen nasıl hallettin? zahmet olmazsa mail adresime de yazarsan sevinirm; harun@amele.com

9. djsinan34

djsinan34 Yeni Üye

selam bende aynı denemeyi yaptım acer 5520g laptopuma windows 7 kurdum ve ekran karını tanımadı ayrıca bilinmeyen aygıt diyede birşey buluyor yardımcı olursanız sevinirim........

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Lütfen tamamlı kalın harflerle yazmayınız.
    Denetim masasından windows update ile sürücüleri kurmayı denediniz mi?

Kurulmayan aygıtlara sağ tıklayıp özellikler ayrıntılara girerek donanım kimliklerini seçin. Çıkan kodu bize yazar mısınız?

11. djsinan34

djsinan34 Yeni Üye

Windows has stopped this device because it has reported problems. (Code 43) ünlem işareti war ve bu hatayı veriyo... söylediginizi indirip yükledim

12. djsinan34

djsinan34 Yeni Üye

PCI\VEN_10DE&DEV_0543&SUBSYS_01261025&REV_A2 burdan zaten bakıp yükledim geforce 8400m g 128 mg ekran kartı sorun zaten yüklemeden sonra iki tane aygıt yöneticisinde sürüyü buluyo ama üzerinde ünlem işareti var..

13. saka

saka Admin Yetkili Kişi

nvidia çipset sürücüsünü kurdunuz mu?
    verdiğiniz kod nvidia çipset sürücüsünün eksik olduğunu gösteriyor.

14. djsinan34

djsinan34 Yeni Üye

ewt yükledim zaten kurulum yptım ama sorun yüklü donanımın üzerinde ünlem war ayrıca bide bilinmeyen aygıt war ne oldgunu bulamıyourm .. önemli bişymidir acaba( bu arada yardımlarınız için şimdiden teşkkür ederim)

Sayfayı Paylaş