3G ihalesini Turkcell kazandı.

Konu, 'Eski Haberler' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

 1. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  Cep telefonu üzerinden görüntülü haberleşme olanağı sağlayacak olan üçüncü nesil GSM teknolojisi için yapılan ihalede sadece Turkcell yer aldı. Turkcell A lisansı ihalesini 321 milyon Euro’ya kazandı.

  ANKARA - Cep telefonu kullanıcılarına yeni olanaklar sunacak Üçüncü Nesil Mobil Haberleşme Sistemi’nin (3G) kurulmasını öngören ihaleye sadece Turkcell teklif verdi. İhale Komisyonu, dört lisansa da teklif gelmesi sonrasında ihaleye geçme kararı aldı.

  İhalede lisans bedelleri bant genişliğine göre belirlendi. En yüksek hıza sahip A lisansı asgari 252 milyon Euro’dan satışa çıkarıldı. Turkcell A lisansı için KDV hariç 311 milyon Euro teklif verdi. İhale Komisyonu’nun talebi üzerine Turkcell, sözlü olarak teklifini 321 milyon Euro’ya çıkardı.

  B, C ve D lisanslarının satışı ise katılımcı olmadığı için iptal edildi. İhale sonucu Telekomünikasyon Kurumu’nun onayıyla kesinlik kazanacak. Kurum, daha önce 25 Mayıs’ta yapılacağı açıklanan ihaleyi 7 Eylül’e ertelemişti.

  CİLİV: İLETİŞİM HIZI 20 KAT HIZLANACAK
  İhale sonrası açıklama yapan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “En yeni teknolojileri Türkiye’ye ilk fırsatta getirmek istedik, bunun gururunu yaşıyoruz. Bu teknoloji sayesinde iletişim hızı 20 misli hızlanacak ve Türkiye’nin her yerinde hızlı bir şekilde geniş bant teknolojisiyle internete bağlanılabilecek. Görüntülü görüşme imkanı da olacak. Mobil TV gibi yeni uygulamalar da piyasaya girecek. Biz Türkiye’ye yatırım yapıyoruz ve bilgi çağında hiçbir eksiğimiz kalmasın istiyoruz” dedi.

  3G neler getirecek?

  ’3 YILDIR BUNA HAZIRLANIYORUZ’
  Ciliv, ihaleye tek başına katılmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Diğer firmalar hakkında yorum yapmak istemiyorum. Bazı konularda geride kaldık. Üç yıldır buna hazırlanıyoruz. Yapacak çok işimiz var; biz kendi işimize bakıyoruz. ”

  ’3-6 AYDA YÜRÜRLÜĞE GİRER’
  İhale bedelinin peşin ödeneceğini belirten Ciliv, onayların tamamlanmasıyla 3 ila 6 arasında yeni teknolojinin uygulamaya gireceğini kaydetti.
  kaynak: ntvmsnbc.com
   

Sayfayı Paylaş