32 bit 64 bit meseleleri

Konu, 'Notebook Genel' kısmında umutkara tarafından paylaşıldı.

 1. umutkara

  umutkara Yeni Üye

  Benimle aynı durumda olan bir kaç arkadaş görünce bu topic'i açmaya karar verdim. ilk olarak bu meseleyle neden uğraşmak zorunda kaldığımı belirtiyim ardından bildiklerimi ve bu konu ile ilgili olarak buradan tartışalım diyorum.

  Ben bir laptop alacaktım 2gb yerine 4gb ram olsun mu diye düşünüyordum ki, bu bit meselesi çıktı karşıma. Arkadaşlar işletim sistemleri 32 ya da 64 bit oluyormuş. Yani biz bilmesek de hepimizin xp'si ya da vistası aslında aynı değil. Bazılarımızı ki 32 diğerlerinin ki ise 64 bitmiş. (Ya... Ben şahsen dün öğrendim.)

  Bunun şöyle bir önemi var; 32 bit olan işletim sistemleri en fazla 3gb ram'e izin veriyor (belki başka önemleri de vardır, galiba gerekli koşullar sağlanınca 64 olanlar daha üstün hale geliyor, {uf ya bi bilgisayar alacağız neredeyse okuluna gitcez onun yüzünden}). Neyse yani 4gb ram almak istiyorsanız, 32 bit işletim sistemi almayın. (Ben zamanında {şu anda da 258 kullanıyorum} ram yetersizliğinden çok acı çektiğim için mi ne takıntı oldu 4 istiyorum) 64 bit işletim sistemi alın. Eğer 2gb ram yeterli diyorsanız zaten, böyle bir sorun yok.

  Yalnız 64 bit işletim sistemi kurmak için işlemcinin de 64 bit olması gerekirmiş. 32 bit işletim sistemii kurmak içinse işlemcinin 32 bit olması gerekmiyor. Yani işlemciniz 32 bit ise sadece 32 bitlik işletim sistemi kurabilirken, işlemciniz 64 bit ise ister 32 ister 64 bitlik işletim sistemini kurabiliyorsunuz.

  Ram meselesi dışında da bu farklılığın önemli olduğu alanlar driver ve uyumlu diğer programları bulmanın kolaylığı ve
  hız. 64 bitler eğer uygun program olursa daha hızlı galiba.

  Aldığınız bilgisayarın işlemcisinin ve işletim sisteminin 32 mi yoksa 64 bit mi olduğunu nasıl anlarsınız? Valla hiçbir fikrim yok.

  Problem alanı: Laptop satanlar içinde 32 bit veriyormuş genelde, 64'e geçmek isteyince sürpriz. "para ver yenisini al" densizliği ile karşılaşıyorlarmış. Bu istisnai bir durum değilmiş. Yani iki kere işletim sistemi için para vermek durumunda kalınıyormuş. (Ya, korsanla mücadele falan derken tv'de şurda burada güzel güzel konuşanlar, korsan hırsızlıktır deyip duranlar, ellerine fırsat geçince soymaktan geri durmuyorlar.)

  Ben bildiklerimi anlattım, tabi daha iyi bilenler hatalı yerleri düzeltirler umarım.
   
 2. The Wind

  The Wind Yeni Üye

  Güzel özetlemişsiniz...Bence elinde orijinal işletim sistemi olanlara uygun bir fiyatla 64 bite upgrade imkanı sağlanmalıdır ama gel bunu Bill amcaya anlat... :D
   
 3. umutkara

  umutkara Yeni Üye

  Sağol Emrah. Peki sen, bir işlemcinin 32 bit'lik mi 64 bit'lik mi olduğunu nasıl anlayacağmızı biliyor musun? Ben biliyorsun şu modeli almayı düşünüyorum:

  ACER-AS5920G-704G25M

  Açıklama
  İşlemci Intel® Core 2 Duo T7700 (2.4Ghz 4MB L2 Cache 800MHz. FSB)
  Chipset Intel® PM965 Express
  Wireless Intel Wireless 4965AGN 802,11a/b/g/Draft-N
  Ekran Özellikleri 15.4" WXGA CrystalBrite (220 nit) LCD 1280x800 Çözünürlük 8ms
  Ekran Kartı 512 MB NVIDIA® GeForce 8600M GT (max:1280MB) Harici VGA
  Bellek 4096 MB ( 2 * 2048 MB ) DDR2 667Mhz MAX: 4GB

  İşlemcisinin 64 mü 32 mi olduğunu niye yazmamışlar? Onu nereden anlayacağız? Bir bilgin var mı?
   
 4. The Wind

  The Wind Yeni Üye

  Core2 duo işlemcilerin hepsi 64 bit destekler..
   
 5. umutkara

  umutkara Yeni Üye

  HAdi ya :D
  Çok cahilce bir şey sormuşuz o zaman :oops:
   
 6. The Wind

  The Wind Yeni Üye

  Yooo ben de öğreneli çok olmadı.t5000 ve t7000serilerinin hepsi destekliyor yani.
   
 7. The Wind

  The Wind Yeni Üye

  Evet xpnin de var tabi 64 bit sistemi.Xp pro var sanırım.
   
 8. umutkara

  umutkara Yeni Üye

  Benim için bit meseleleri kısa dönem için anlamını yitirdi. Zira 4gb ram olan modelleri ankara'da bulamayacağız. Ben de biraz eski dönem adamıyım, gidip makineyi ancak elden alırsam içim rahat eder. 2gb ram olanları alacam. Bi ara 4 taktırıyım diye düşündüm ama bu sefer pazarlık gücümüz azalır. Hem olmayan bir modele ulaşmak için ek istekte bulunacaksın hem de fiyatta ne yapabiliriz diyeceksin, pek olmaz herhalde. Pazartesi alacam aleti, Eylül gibi de 2 gb daha takarım. O zaman tekrar bu topic'e dönerim herhalde :D
   
 9. The Wind

  The Wind Yeni Üye

  Hocam şimdi 2 gb lığı alacaksınız,1 tanesini çıkarıp 2gb lık takacaksınız ve cillop gibi 3 gb ınız olacak ve sizi temin ederim ki 3 gb ram sizi ciddi bir süre rahat rahat götürecektir...4gb şu an uç uygulamalar hariç pek bir uygulama için gerek değil diye düşünüyorum.
   
 10. umutkara

  umutkara Yeni Üye

  Ben şimdilik bir süre 2 gb ile devam etmeye 8-9 ay sonra da 4 gb'a çıkmaya karar verdim.
   
 11. umutkara

  umutkara Yeni Üye

  Kararımı değiştirdim malesef. Eğer bi sorun çıkmazsa 4 gb olanı alacam. 32 bit işletim sistemi yüklü oluyormuş. Ben 64 istiyorum diyince maalesef dediler. BAkalım ne olacak. Makineyi alınca durumdan haberda ederim.
   
 12. umutkara

  umutkara Yeni Üye

  Siparişi verdim. Makine yarın gelince (gelirse eğer ;) ) haber veririm.
   
 13. umutkara

  umutkara Yeni Üye

  Evet, benim durumum değişti. 4 gb ram alıyorum. bu durumda bir süre bunun 3gb'ını kullanıyor olacağım. Sonra 64'lük bir işletim sistemi kurarım.
   
 14. prometheus3x

  prometheus3x Yeni Üye

  e biz şimdi 32 bit mi 64 bit mi kullanıoruz nerden bilecez..ben anlayamadım bu olayı...mesela ben acer 5920g kullanıyorum çift işletim sistemivar biri vista home premium,biri xp pro 32 bit mi 64 bit mi olduğuna nerden bakıcaz..Çünkü notebooklara ekran kartı driverını yüklerken bazı siteler bu soruyu sıkça soruyor...
   
 15. umutkara

  umutkara Yeni Üye

  Ürün (işletim sistemini kastediyorum) satılırken belirtiliyor. vista home premium genelde 32 bit oluyor, diyorlar.
   
 16. The Wind

  The Wind Yeni Üye

  Bilgisayarım-Özellikler sekmesinden bakabilirsiniz işletim sisteminizin kaç bit olduğuna...En azından vista işletim sistemlerinde buna baklılabiliyor.Xp yi bilemiyorum kullanmadığım için.
   
 17. çöplük

  çöplük Yeni Üye

  genelde kimse bilmez ve söylemez işletim sisteminin kaç bit olduğunu. şimdi işin aslı 32 bit 3 gb ramden fazlasını gözrmez dediğiniz gibi ve 64 bit işlemcili notebook yada PC lere 32 bit işletim sistemi kurulduğunda sistem 32bit de çalışacaktır ve ortalama %30 performans kaybına neden olacaktır. Sisteme kurulan programlarda 64 bit olunca performans kendini gösteriyor. YAZILIM ÖNEMLİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONU...
   
 18. The Wind

  The Wind Yeni Üye

  demiştim.
   
 19. umutkara

  umutkara Yeni Üye

  XP'de galiba olmuyor. Ben bulamadım.
   
 20. orhanolmez

  orhanolmez Yeni Üye

  arkadaslar bende 4gb ram taktım 32 bitbenimki sadece 3 gb kullanıyor peki 64 bite nasil cevirecez 64bit icin ayrı driver bulmak lazımmı?
   

Sayfayı Paylaş