3000 N100 xp boot sorunu

Konu, 'Lenovo ( IBM )' kısmında mertsever tarafından paylaşıldı.

1. mertsever

mertsever Yeni Üye

herkese merhabalar.

bir hafta öncesine kadar 3000N100 bilgisayarımın diski iki parça, c'de günlük işlerimi yapmak için windows 7, d'de ise iş (müzik programları vs.) için windows xp kuruluydu. bugüne kadar usb diskimden setup.exeyi açarak windows 7 kurulumu yapmıştım. daha sonra xpyi cdden boot edip d'ye kuruyordum açılışta ikisi de sorunsuz şekilde karşıma çıkıyordu.

diğer kullandığım macbook ve lenovoya bir temizlik yeni kurulum yapayım dedim başıma ne geldiyse o zaman geldi. windows 7yi dvd'den boot edip diskimi sildim, tekrar iki parçaya ayırıp formatladım ve c'ye windows 7'yi kurdum. o gün bugündür ne denediysem deneyeyim xp cdsi pcyi boot etmiyor. sp2'li normal cd'den denedim, bir başka cdden denedim, usbden hazırladım, sp3 indirip farklı iki cdye yazıp denedim, sp3+sata drivers şeklinde bir iso indirip denedim hiç oralı bile olmuyor. fakat 7 dvdsi koyunca görüyor.

netten yaptığım araştırmalarda çok verimli bilgiler edinemedim fakat biostaki satayla ilgili bir ayardan bahsediliyor. biosa girdim orada da öyle bir ayar bulamadım. bios'u ibm sitesindeki programla update ettim yine bir şey değişmedi. aynı dertten muzdarip olan birilerinin yazılarını gördüm fakat cevap olarak verilen her şeyi denediğimden eminim. nedense çözemedim gitti.

bu arada bir diğer sıkıntım da mac'de oluştu. bari lenovoda yapamıyorum, lenovoyu işlerim için iptal edeyim macde çözeyim bu işi dedim. macde windows kullananlar bilir, bootcample bir bölüm ayırıp oraya kurulum yapılır. fakat ne hikmettir ki xp cdlerini mac de görmüyor. windows 7yi mace de sorunsuz kurdum. nedendir bilmiyorum xpye karşı lanetlenmiş gibi oldum. işin kötü yanı keyif bir yana iş için elimde xp olması lazım ve epey zaman kaybettim.

umarım yardımcı olabilirsiniz, ilgilenen herkese şimdiden teşekkürler...

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sata ayarları ile Boot işleminin direk ilgisi yok. Yani Sata sürücüleri olmayan bir XP cdsi de boot eder ama disk bulamaz.

Win to flash isimli bir program kullanıyorum ben usb den işletim sistemi kurmak için. Sitemizde anlatımı var. Birde onla deneyin isterseniz.

Sayfayı Paylaş