2 notbooktan hangisi avantajlı

Konu, 'Notebook Genel' kısmında maxpaine tarafından paylaşıldı.

1. maxpaine

maxpaine Yeni Üye

arkadaşlar merhaba,
    şu an kullandığım desktop pc P3 733 mhz 256 SD ram ve 16 MB lik ati ekran kartı + XP.bu pc ile aram iyi, oyun alışkanlığım yok.ağır java uygulamaları ve ofis programları ve tabii ki winamp kullanıyorum sürekli(+birkaç sözlük programı arka planda sürekli çalışıyor)şu an taşınabilir pc almak istiyorum.ilgilendiğim laptoplardan hangisi sizce ideal ?

http://www.pcdepo.com/asp/show_stock.as ... SXATM43152
    http://www.pcdepo.com/asp/show_stock.as ... OTACE00295

sorularım şunlar : celeron 1,86 laptop / core duo 1,6 laptop / ve benim pc mi performans yönünden nasıl karşılaştırırım(yüzde olarak).bu laptopların ekran kartları aynı gözüküyor.eğer pek performans farkı yoksa tabii ki celeron daha avantajlı gözüküyor ne dersiniz?
    ayrıca office uygulamalarından sonra tabii ki en önemli mesele wireless...bu laptopların wireless özelliklerini nasıl karşılaştırabiliriz.802,11 a/b/g yi gördüğümüz her laptopta çekim gücü aynı mıdr?bu konuda hiç bilgim yok :roll: .açıkçası şöyle taa uzaklardan internet çeken laptop olsa ne iyi olur?
    yardımlarınız için teşekkürler ;)
    arkadaşlar şunu da eklemeliyim,benim için ekran ne kadar küçük olursa o kadar iyi olacak.şu an 15'' ekranı 1152*864 pixel ile 60-70 cm uzaktan rahat kullanıyorum.acaba bu 12,1 '' lik dizüstü ekranı nasıldır buna uyum sağlayabilir miyim ?

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Çekim gücünün notebooklar arasında çok da farklı olacağını sanmıyorum. tek fark mini pci wifi kartın nereye monte edildiği olabilir ama eminim her üretici artık en uygun yere koyuyorlardır.

Eğer film izelemek için değilde sadece ofis vb uygulamalar için kullanılacaksa bence en mantıklı boyut 13.3 inç olan notebooklar. Malesef bu boyutta fazla seçenek yok.

Verdiğiniz notebooklara gelirsek;
    Normal kullanım için ikiside işinizi görür. Eğer çok ağır işler yapmayacaksanız ve kamera gerekli değilse ben olsam 4315 olanı alırdım.

3. velociraptor

velociraptor Yeni Üye

ben bu iki notebook arasında karşılaştırma yapacak bişey göremiyorum :) hem fiyat hem konfigürasyon açısınsan..
    bu yüzden bu iki notebook arasındaki fark hakkında bişey demiyeceğim..

sorduğun sorulara gelince;
    1) Bu iki notebook da senin masa üstü bilgisayarindan verimli çalişir.

2) İki notebookta da intel in paylaşimli ekran kartı kullanılmış ki bu ekran kartı paylaşimli olmasina rağmen performanslı bir karttır. gerekli ram takviyesi ile oyunlarda bile güzel sonuçlar çıkabiliyor.

3) Wireless konusuna gelince;
    herkezin atladığı bir konudur. wireless var mı var. bitti şeklinde bakılır. ama aldıktan sonra görülür ki dağlar kadar fark olabiliyor. wireless konusunda centrino etiketli notebooklar en iyi performansı verecektir. centrino; anakart üzerinde işlemci, wireless ve chipset üçlüsünün intel olması sonucu oluşturduğu platforma verilen addır. bazıları centrino yu pentium gibi işlemci isimlendirmesi sanıyor.
    ben evde kullandığım iki notebook arasında bile bu farkı ciddi şekilde görebiliyorum.
    bir adet msi ve bir adet benq notebook var msi'da ralink mini wireless kart var benq ise centrino..
    eğer wirelesste sorun yaşamak istemiyorsaniz diğer birçok configürasyonun da uyumlu çalişmasina olanak sunan centrino platformlu notebookları seçmenizi öneririm..

4) Ekran boyutu tamamen sizin kullanım amacınıza kalmış eğer sizin için mobilite önemliyse sürekli yanımda taşımak istiyorum diyorsanız 12.1" notebookların ekranı çok da ufak değil aslında hem çok hafif herhangi bir problem yaratmaz.. ama şöyle bişey var 12.1" notebooklar standart notebooklara göre daha yüksek fiyatlı oluyor. saka'nın da dediği gibi ufak bişey istiyorsanız 13.3" notebooklar hem ucuz hem 12.1" e yakın ağırlıklarda oluyor..

4. maxpaine

maxpaine Yeni Üye

teşekkürler velociraptor ve saka.
    şu centrino olayını öğrenmem iyi oldu.bu bilgisayarların ikisi de centrino değil neyse...

Sayfayı Paylaş