bolge 1: forumlar

Windows Xp + SP3 + Sata Hdd Sürücülerini birleştirmek.

İşletim sistemleri ile ilgili konuları burada tartışabiliriz.

Windows Xp + SP3 + Sata Hdd Sürücülerini birleştirmek.

İleti saka » 06 May 2008, 16:52

Windows Xp + Service Pack 3 + Sata Hdd Sürücülerini tek bir cd'de birleştirmek

Bildiğiniz gibi bilgisayarınızın hard diski sata ise windows xp kurarken sabit disk bulunamadı gibi bir hata almanız normaldir.

Bunun sebebi windows xp cd'sinin içinde hard disk için gerekli olan sata driverlarının bulunmamasıdır.

Bu yazımızda size windows xp, son service pack olan winows xp sp3 ve gerekli sata hdd sürücülerini bir cd de nasıl toplayacağınızı resimli olarak anlatacağız.

Neler gerekli?

1. Sata driverları:
      1. intel sata raid sürücüleri : intel sata drivers for 32bit windows
      2. intel sata raid sürücüleri : intel sata drivers for 64bit windows

1. Türkçe windows xp service pack 3 ü indirin: Windows Xp Service Pack 3 Türkçe İndir.
    2. Windows Xp: Windows xp cd'nizin içindeki bütün dosyaları d diskinde xp isimli klasöre kopyalayın.
    3. Nlite programı : Buradan. yada buradan indirebilirsiniz.
    4. Eğer şu anda kullandığınız işletim sistemi windows xp ise microsoftun .net framework programını buradan indirin ve kurun.
    5. Yeni xp yi yazabilmek için bir adet boş cd. (mümkünse tekrar yazılabilir olsun. Birden çok kere denemeniz gerekebilir).

Yapılacak işlemler

1. nlite programını kurun ve çalıştırın. Gelen ilk ekranda Language kısmından Turkish'i seçin ve aşağıdan devam'a basın.
      Windows xp + windows xp service pack 3 + sata hdd drivers birlestirme 1.jpg

2. Size xp dosyalarının yerini soracak. D diskinde oluşturduğunuz xp klasörünü gösterin. Devam'a basın.
      Windows xp + windows xp service pack 3 + sata hdd drivers birlestirme 2.jpg

3. Gelen sayfada birşey yapmadan Devam'a basın.
    4. Gelen sayfada "Servis paketi", "sürücüler" ve "açılabilir iso" seçeneklerini işaretleyin.
      Windows xp + windows xp service pack 3 + sata hdd drivers birlestirme 3.png

5. Gelen sayfada seç butonuna basın ve service pack 3 dosyasını nereye kopyaladıysanız onu seçin. Aç butonuna basın. Sonra devam deyin.
      Windows xp + windows xp service pack 3 + sata hdd drivers birlestirme 4.png

Windows xp + windows xp service pack 3 + sata hdd drivers birlestirme 5.png

6. Bu pencere geldiğinde bekleyin. Dosyalar ayıklanıp birleştirilecek. Hiçbirşey yapmadan bekleyin.

Windows xp + windows xp service pack 3 + sata hdd drivers birlestirme 6.png

Windows xp + windows xp service pack 3 + sata hdd drivers birlestirme 7.png

7. İşlem bitince bir uyarı ekranı başarıyla tümleştirildi diyecek. Tamam ve devam tuşlarına basıyoruz.
      Windows xp + windows xp service pack 3 + sata hdd drivers birlestirme 8.png

8. Gelen sayfada ekle'ye basın, tek sürücü'ye basın, d diskindeki sata driver klasörünü bulun ve "iaahci" isimli dosyayı seçip aç'a basın.
      Windows xp + windows xp service pack 3 + sata hdd drivers birlestirme 9.jpg

9. Açılan pencerede en üsteki iki dosya hariç diğer hepsini CTRL tuşu ile seçip devam'a basın. (ctrl ve A tuşlarına birlikte basıp hepsini seçebilir ya da Ctrl ye basılı tutarken mouse ile gerekli olanları seçebilirsiniz.)

Windows xp + windows xp service pack 3 + sata hdd drivers birlestirme 10.png

10. Değişiklikler uygulansın mı diye sorduğunda evet deyin. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bittiğinde devam'a basın.

11. İlk taktığınız xp cd'sini çıkarın ve boş cd'yi takın.
    12. Gelen pencerede Mod bölümünde "doğrudan yazdır" ı seçin, cd için bir isim yazın, yazma hızını düşürün ve YAZDIR BUTONUNA BASIN.
      Windows xp + windows xp service pack 3 + sata hdd drivers birlestirme 11.jpg

13. Devam ve bitir'e basın. Sata destekli, windows xp sp3 eklenmiş windows xp cdniz hazır[size=10].

tellak kullanıcı isimli arkadaşımıza teşekkür ederiz.

Etiketler;
Sata driver, xp sata driver, disk bulunamadı, bilgisayarınıza bağlı hiçbir sabit disk bulunamadı, kurulum için disk bulunamadı, Notebook disk bulunamadı, notebook sata driver, sata disk nasıl kurulur, sata sürücüsü, anakart sata driver, Kur Bilgisayarınıza Takılı Hiçbir Sabit Disk Bulamadı, windows xp service pack 3, xp sp3, windows xp sp3, windows servis pek.
Notebook, laptop, netbook
Kullanıcı avatarı
saka
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Ettiği Teşekkür: 88
Aldığı Teşekkür: 117
Notebook markası: Asus

Re: Windows Xp + SP3 + Sata Hdd Sürücülerini birleştirmek.

İleti Nirvana00 » 06 May 2008, 18:14

Arkadaşlar ne diyelim... Süpersiniz yahu! Bune hız... :-)
Nirvana00
Yeni Üye
Yeni Üye

Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 1

İleti karincayazilim » 06 May 2008, 18:25

konu için teşekürler ... gerçekten şimdi ben sadece Xp sp_3 ile birleştireceğim sata drivelarla ile hiç öyle hata almadım ama onlarıda kursam dediğiniz gibi acaba sonra Xp kurarken onları otomatik mi kurar yoksa her türlü içinde varsa kurar mı .. yani gerek yoksa kurmaz mı?
karincayazilim
Yeni Üye
Yeni Üye

Aldığı Teşekkür: 0

İleti saka » 06 May 2008, 18:38

ne dediğinizi inanın anlayamadım. Birkaç kez okumama rağmen.
Notebook, laptop, netbook
Kullanıcı avatarı
saka
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Ettiği Teşekkür: 88
Aldığı Teşekkür: 117
Notebook markası: Asus

İleti soso » 06 May 2008, 19:06

Açıkçası "Sata Hdd Sürücüleri" hakkında bir bilgim yok... Benim pc diski sata olmasına rağmen böyle bir hata ile karşılaşmadım... Bu sata hdd driverleri dediğinizi biraz açıklayabilirmisiniz... xp+sp3 için teşekr...

soso
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kuzi » 06 May 2008, 19:07

abi zuppersin yha :D [alkis]
Kullanıcı avatarı
kuzi
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İleti kuzi » 06 May 2008, 19:18

saka yazdı:[size=150]

Abi böle bi arkadaş ben tanımıom. [alala]

Kullanıcı avatarı
kuzi
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İleti tellak » 06 May 2008, 19:48

yhnujm123 yazdı:
saka yazdı:[size=150]

Abi böle bi arkadaş ben tanımıom. [alala]

tanışalım ben tellak :) teşekkürler saka ismimiz geçmiş eyvallah. devam devam bu makinaların daha cok sorunları
var çözmemiz lazım :)
microsoft daha kötüsünü yapana kadar en kötüsü vista forever XP :)
tellak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti esat » 06 May 2008, 20:10

soso yazdı:Açıkçası "Sata Hdd Sürücüleri" hakkında bir bilgim yok... Benim pc diski sata olmasına rağmen böyle bir hata ile karşılaşmadım... Bu sata hdd driverleri dediğinizi biraz açıklayabilirmisiniz... xp+sp3 için teşekr...

Öncelikle paylaşımları için arkadaşlara teşekkür ederim. Şimdi konuyla bilgisi olmayan arkadaşları biraz aydınlatalım;
Bu makalede Sata sürücü (driver)'lerinin eklenmesindeki başlıca sebepler şunlardır;

1- Eski ilk çıkan sata destekli anakartlarda sata disk'e işletim sistemi kurmaya çalıştığınızda Anakart' ile birlikte gelen "SATA Driver Disk" i takmanızı ister, bu sorunu ortadan kaldırmak için (Yeni anakartlarda bu tarz problemler yaşanmamaktadır fakat halen bazı anakartlarda kurulum yaparken Sata sürücülerini istemektedir.),
2- Belirli bir zaman itibariyle çıkan Notebook'larda (HP, Asus, Toshiba, Lenovo vs. gibi) Sata disk kilidi bulunduğundan bazılarının kilidini Bios Setup' tan açarak bazılarında ise kurulum ekranında "Sabit disk bulunamadı" gibi ibareler çıkmaktadır bu sorunları aşmak için.

Bu makaledeki Sata Driver espirisi herhangi bir Notebook yada Desktop pc krulumunda hiç bir sorun yaşamadan kolaylıkla XP işletim sisteminizi kurmaktır.

Umarım bu bilgiler yardımcı olur.

Saygılarımla,
Esat Küçükiğridere
MCSE, Cisco CCNA, Alcatel Network Uzmanı
esat
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti soso » 06 May 2008, 20:26

Bilgilendirdiğin için saolasın "esat" arkadaşım... :)
soso
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

İşletim Sistemleri