bolge 1: forumlar

Windows Xp işletim sistemini zayıflatmak.

İşletim sistemleri ile ilgili konuları burada tartışabiliriz.

Windows Xp işletim sistemini zayıflatmak.

İleti saka » 30 May 2008, 23:00

Merhaba,

Özellikle yeni çıkan asus eee pc gibi bir bilgisayarınız varsa limitli disk kapasitesi yüzünden bazı sıkıntılar yaşamanız normaldir.

Windows xp işletim sisteminin asus eee pc deki gibi 4gb lık belleğinizde kapladığı yer size epeyce fazla gelebilir.

Bu yazımızda windows xp işletim sisteminin muhtemelen hiç kullanmayacağımız servislerini çıkartarak onu zayıflatacağız.

Bu yazı asus eee pc için hazırlanmıştır ancak diğer bilgisayarlar içinde kullanılabilir.

Lafı uzatmadan başlayalım.

Gerekenler;
  1. Bir adet windows xp işletim sistemi. (Orjinal olmasını öneriyoruz)
  2. Nlite programı : Buradan. yada buradan indirebilirsiniz.
  3. Eğer şu anda kullandığınız işletim sistemi windows xp ise microsoftun .net framework programını buradan indirin ve kurun.
  4. Yeni xp yi yazabilmek için bir adet boş cd. (mümkünse tekrar yazılabilir olsun. Birden çok kere denemeniz gerekebilir).
  5. Windows xp servis paketi 3'üde indirmenizi öneririz.

Daha önce şu yazımızda windows xp işletim sistemi ile windows xp servis paketi 3'ü nasıl birleştireceğimizi anlatmıştık.

Bu sebeple bu aşamayı anlatmadan direk geçiyorum. Siz isterseniz servis paketi ekleme işlemlerini de yapabilirsiniz.

Yapılacak işlemler;
  1. Windows xp işletim sistemindeki bütün dosyaları bilgisayarınızda bir klasöre kopyalayın. Ben Servis paketi 3 ile birleştirdiğim işletim sistemini d diskine kopyaladım.
  2. Nlite programını kurun ve ilk pencereden Türkçe'ye çevirin. Devam'a basın.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 1.png

3. Gözata basın ve işletim sistemini kopyaladığınız klasörü gösterin. Nlite işletim sisteminizi ve varolan servis paketini ikinci resimdeki gibi tanıyacaktır. Daha sonra devam'a basın.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 2.png

windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 3.png

4. Varolanlar ekranı daha önce nlite ile yaptığınız oturumları aklında tutuyor. Şu anda bizim için gerekli olmadığından devam diyerek geçelim.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 4.png

5. Görev seçimi sayfasında servis paketi ve sürücüler hariç herşeyi fare ile tıklayarak seçelim. Ve devam diyerek bu adımı da geçelim.
    Merak edenler için şu anda kullandığım işletim sisteminde zaten servis paketi 3 olduğu için ona gerek yok. Sürücüleri eklemek ise şu aşamadan pek mantıklı değil.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 5.png

6. Düzeltme, eklenti, güncelleme paketleri ekranını direk geçiyoruz. Aslında bu aşamadan bazı programları işletim sistemine entegre edebiliriz ama elimizden geldiğince basit ilerleyerek hata ihtimalini azaltalım.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 6.png

7. Gelen ekranda yanlışlıkla birşeyleri silmememiz için önlem almamızı öğütlüyor. Hiçbirşeyi işaretlemeden tamam diyerek geçelim.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 7.png

8. Gelen bileşenler ekranından işimize yaramayacağını düşündüğünüz bileşnleri silebiliyoruz. Gördüğünüz gibi burada açılabilir bir menü seçeneğimiz var.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 8.png

9. Ekranımızdaki Ağ seçeneğini fare ile tıklayarak açalım ve bizce gereksiz olan servisleri işaretleyelim. İşaretlediğimiz servisler kaldırılacak. Resimdekileri işaretlemenizi öneririm.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 9.png

10. Çoklu ortam seçeneğini açalım ve aşağıda resimdeki gibi işaretleyelim.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 10.png

11. Diller seçeneğini açalım ve gereksiz bütün dilleri kaldıralım.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 11.png

12. Donanım desteği seçeneğini açalım ve aşağıda resimdeki gibi işaretleyelim. Eğer 3g wireless kullanmayı düşünüyorsanız modem desteğini kaldırmayın.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 13.png

13. İşletim sistemi seçeneklerini açalım ve aşağıda resimdeki gibi işaretleyelim.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 12.png

14. Klavyeler seçeneğinde işimize yaramayacak bütün klavyeleri işaretleyelim. Ben Turkish f klavye ve united states international klavye haricindeki hepsini işaretledim.
  15. Servisler seçeneğini açalım ve aşağıda resimdeki gibi işaretleyelim.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 14.png

16. Sürücüler seçeneğindeki bütün sürücüleri kaldırabiliriz. Ne de olsa asus bize eee pc için bir sürücü cdsi verdi.

17. Uygulamalar seçeneğini açalım ve aşağıda resimdeki gibi işaretleyelim.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 15.png
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 15.png (8.71 KiB) 16652 defa görüntülendi

18. Klasörler seçeneğindeki herşeyi işaretleyelim ve aşağıdaki devam tuşuna basalım.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 16.png
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 16.png (2.03 KiB) 16628 defa görüntülendi

19. Eğer uyarı penceresi çıkarsa, Hepsini Evet diyerek kapatalım.
  20. Genel bölümünde, Uyku modunu kapat'ı işaretleyelim. Dilerseniz xp şifrenizi resimdeki alana yazabilirsiniz, böylece kurulum sırasında şifre girmenize gerek kalmaz.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 18.png

21. Kullanıcılar bölümünde, Kullanıcı adınızı yazın, isterseniz adınızı yazın, oto giriş bölümünde kullanıcı adınızı seçin, şifre olmalı daki tiki kaldırın.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 19.png

22. Ağ tanımlaması ve yetki bölümünde, Gerekli bilgileri kendinize göre yazın.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 20.png

23. Bölge bölümünde en alttan saat dilimini seçin.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 21.png

24. Masaüstü temaları bölümünde ben klasik başlat menüsünü seçtim. Seçip seçmemek size kalmış.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 22.png

25. Bu bölümü sadece asus eee pc 7 inç modellerini kullanacaksanız değiştirin. Görüntü menüsünü aşağıdaki gibi ayarlayın. ekran çözünürlüğünü ayarlamak için özel'e tıklayın. Gerekli ayarı yaptıktan sonra devam diyelim.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 23.png

26. Seçenekler sayfasında genel sekmesinde işimiz yok. Yamalar kısmında SFC windows dosya korumasını devre dışı bırakalım ve devam diyelim.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 24.png

27. ince ayalar sayfasında genel ve servisler olarak iki sekme var. Genel menüsündeki seçeneklerde istediğiniz ayarlamaları yapabilirsiniz. Ben aynen geçiyorum. Devam'a basıyorum.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 25.png

28. İşlemi başlatmak istiyormusunuz sorusuna evet diyoruz. Ve işlem yapılana kadar bekliyoruz. Bu arada çay, kahve ya da sigara molası verebilirsiniz. İşlem bitince devam diyerek geçelim. Aşağıdaki resimde kazanılan alanı görebilirsiniz.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 26.png

29. Son adımda; Mod bölümünde imaj oluşturu seçip alttan iso oluşturabilir ve sonra nero ile cd ye yazdırabilirsiniz. İsterseniz doğrudan yazdırı seçip yazdır diyerek cd ye yazdırabilirsiniz.

Ancak ben asus eee pc ye xp kurulumunu flash bellekten yapacağım için bu bölümde vazgeç diyerek çıkmayı tercih ettim. D diskine kopyaladığım işletim sistemi dosyalarında gerekli işlemler nasılsa yapıldı. Onları flash belleğe kopyalamam yeterli.
    windows xp boyutunu nlite ile kucultmek resimli anlatim 27.jpg

Notebook, laptop, netbook
Kullanıcı avatarı
saka
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Ettiği Teşekkür: 88
Aldığı Teşekkür: 117
Notebook markası: Asus

Re: Windows Xp işletim sistemini zayıflatmak.

İleti The Wind » 30 May 2008, 23:12

Bravo,çok güzel bir yazı olmuş,eline sağlık. [alkis]
Lütfen özel mesajla yardım istemeyiniz.Site kuralları için tıklayınız.
TOSHIBA A200-1AH//PEUGEOT 207 1.6 HDI Premium 90bg
Kullanıcı avatarı
The Wind
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 0

İleti saka » 30 May 2008, 23:30

Yarında elimdeki eee pc ye buradan elde ettiğim xp yi kuracağım :)
Kullanıcı avatarı
saka
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti engin553 » 06 Haz 2008, 10:23

ilk önce teşekürler uğraşlarınız için
ama benim bi sorum olacak
bendeki model 2gb lık olan modeli.
bu yüzden ne kadar zayıflatsakda xp yi fazka bi alan kalmıyor,hatta bi kaç hafta sonra hdd dolu diyor.
bunu yerine bu pc ler için xp nin basit versiyonu varmıdır?xp mobile tarzı bi sistem?
engin553
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 3cagdas3 » 30 Haz 2008, 01:38

Arkadaşım çok güzel anlatım sunmuşsun eline sağlık.Ayrıca karşılaşan arkadaşlar olur diye şunu belirteyim başta bir hata aldım "Dosyaların konumunun ASCII klasöründe olduğuna emin olun" diye sonra sorunu çözdüm açtığım XP klasörü masaüstündeydi C sürücüme atarak sorunu çözdüm.Biir de sorum olucak bu XP kurulumunu harci dvd sürücüyle yapmamız mümkün mü?

3cagdas3
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti saka » 30 Haz 2008, 14:51

Sanırım eee pc ye işletim sistemi kurmak istiyorsunuz. harici cd/dvd okuyucunuz varsa zaten çok kolay bir şekilde xp kurarsınız.
Kullanıcı avatarı
saka
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti asi1227 » 14 Tem 2008, 18:59

eline sağlık çok yardımı dokundu!

asi1227
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti vycvyc » 09 Ağu 2008, 16:01

dostum gerçekten çok saol herzaman işime yarayan bi site oldu burası g1s e xp driverlarınıda burdan almıştım herşey için çok teşekkürler [alkis]
Kullanıcı avatarı
vycvyc
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti niyyoo » 05 Ekm 2008, 16:39

20. deki yazıdaki gibi serialı girdim bendeki xp home russian dı o seriali kabul etmediği için yüklerken tekrar istedi tekrar onu girdim olmadı sitelerden arastırdım bulduklarım da olmadı o seçeneği atlayarak da geçemiyorum xp home sp1'e sata+sp3 eklediğimden kaylanmıyodur değilmi
şimdi ben sp3+satayı birleştirme işlemini tekrar yapmam gerek yok değilmi??
20. deki bölümü şifresiz geçersem yuklerken o seçeneği atlayabilirmiyim??

Buarada çok teşekkür ederim hem site yapanlara hem size
niyyoo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti onuracikyer » 05 Oca 2009, 15:57

Başarılı ÇAlışmalarınız ve Kolay Anlaşılabilir Anlatımlarınız İçin Yürekten Teşekkürler...
onuracikyer
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

İşletim Sistemleri