bolge 1: forumlar

Hp Pavilion laptopların ısınma sorunu

Hp notebook & netbook destek, driver ve bilgi bölümü

Hp Pavilion laptopların ısınma sorunu

İleti yenler83 » 06 Nis 2008, 22:01

selam arkadaşlar.
bilinidiği gibi hp pavilion notebookların özellikle 14.1 olanlarının normalden biraz fazla ısındığı bilinen ve en cok sorun cıkaran bir problem. sorun cıkaran problem dedim çünkü; ısınma bir cok elektronk cihazın calışmasını, performansının azalmasını, arıza vs.. gibi durumların ortaya cıkmasına neden oluyor. bilgisayarda asırı ısınma yapan işlemçi, ekran kartı; (dv2650et modelinde ne hikmetse ram ve hdd ısınmasınada sahit oldum.su an kullandığım makına) anakartın diğer hassas parçaların ısınmasına ve zamanla arızasına neden olabiliyor.
dv2600 serisinde de bana göre cihazın dizaynında yapılmış bir mühendislik hatası mevcut. nedeni ise işlemci, ram, hdd. ve ekran kartının laptopun sağ tarafında toplanmış olması. dikat ederseniz, makinanın sağ tarafı sıcak sol tarafı ise buz gibi.

şimdi bu sıcaklığın bir nebze olsun düşürülmesi için birkaç nacizane bilgilerimi aktarıyorum.

kullandığım cihaz hp dv2650et
bu cihazı kullana arkadaşlar bililer laptopun arkasını cevirdiğimizde alt tarafta hdd, ortada ram ve üst taraftada işlemci hava emiş fanı ve bu fanın bir ısınan havayı dısarı attığı egzoz cıkışı.

soğutma için bize dısarıda ve internete satılan fiyatı 15-20 ytl arasında değişen (marka ismi vermiyorum reklam kokmasın diye :) ) bir nootbook soğutucu pad. alırken mutlaka sac, aliminyum teflon(aliminyum ve teflon biraz pahalı) olmasına dikkat edin plastik, polyester pek bir işe yaramıyor tavsiye etmiyorum, ayrıca fanların ısıklı olması ayrı bir güç tüketimi demek. fotoğrafata benim kulladığım soğgutucu.

1.soğutucuyu temein ettikten sonra ısınan parcalara göre fan deliklerini ayrlamak gerekir.kullandığım pc ye göre alt tarafı kestim ve sağda üste olan fanı alt sola aldım.

2-soğutucu usbden calısıyor. ama ben ıpodun usb 5 voltluk adptörünü kullanıyorum. bu sayede ayrı bir enerjitüketerk ek ısınmaları azda olsa engellemiş oluruz.

ek bazı bilgiler: hp pavilıon dv2000 serisi biosunda "c4 state procesor" bölümünü mutlaka enable olmasına dikkat edin. bu mod loptopa fazla yüklenilmediği zaman ön bellekleri kapayarak daha az enerji tüketimine neden olur. ancak batarya ile çalısırken sağ taraftan bir "tiyyyyyyyyy" sesi gelir. bu normaldir. bu ses işlemcini deep sleep(uyku modu) calıştığını gösterir. adaptör kullanırken böle bir ses gelmez. eğer bu ses sizi deli ediyosa bu modu disable yapın

son olarak soğutucunu fanını yer değiştirdiğimiz için padın ergonomik yapısını biraz bozuyoruz. yani soğutucu pedin alt ayakları yere basmıyor...
Eklentiler
3.JPG
3.JPG (159.64 KiB) 23274 defa görüntülendi
2.JPG
2.JPG (50.35 KiB) 23268 defa görüntülendi
1.JPG
dv2560et modeli
1.JPG (52.07 KiB) 23276 defa görüntülendi
En son yenler83 tarafından, 15 Nis 2008, 17:07 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
yenler83
Yeni Üye
Yeni Üye

Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 0

Re: Hp Pavilion laptopların ısınma sorunu

İleti faruk19 » 15 Nis 2008, 13:44

merhaba.kardeş bendede senin laptobun 2620 modeli var.Aynı ısınma sorunları bendede var.Şu anda hdd 55,gpu 62,cpu 52 derece civarında.Bazen bu dereceler oyun falan (fifa 2008) oynayınca dahada yükseliyor.Yalnız işim gereği laptop sabahtan akşama kadar açık duruyor.Laptop yanacak diye korkuyorum.Alalı 2 aydan fazla oldu.Bu süre içinde hiç arıza yapmadı,reset falanda atmadı.İleride problem çıkarır diye düşünüyorum.HP teknik destek hattını aradım.Normal olduğunu söylediler.Seninde bahsettiğin bu serideki üretim hatası olayını kabul etmiyorlar.Bu saatten sonra değiştirme imkanımda olmadığından senin bahsettiğin soğutuculardan almaya karar verdim.Araştırmalarım sonunda zalman nc-1000 modelinde karar kıldım.Yalnız fiyatı biraz pahalı.Sen ne dersin.Önerebileceğin başka modeller varmı.Veya alüminyum bir levha kestirsem azçok iş görürmü.Cevabını bekliyorum.teşekkürler...
faruk19
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yenler83 » 15 Nis 2008, 17:04

faruk19;
zalman soğutucular iyidir alimünyum ve teflon malzemesinden üretilmiştirler yalnız fiyatı ortalama 80-100 ytl arasında. param var diyosan al. ama aldığın bu soğutucuda değişiklik yapman garanti kapsamı dışında kalmasına neden olur. zaten resimde gösterdiğim gibi fanın birini asağıya hdd tarafına almazsan hdd ancak 1-2 derece soğur, oda cihazın yerden yüksek olduğu için. ben soğutucusuz kullandığımda cpu: 50-55 gpu:64 hdd ise 53 dereceyi gösteriyodu. simdiise cpu 40-43 gpu 59 hdd ise 36 derece. bu değerler normal kullanımdeğerleri. tabiki bu senin çalıştığın ortam kullandığın program(autocad ve corel draw veya oyun oynarken) pc nin acık kalma zamanıvs.. bunlar ısı değerlerini değiştirir. benim kullandığım rexpo fd-708 15 ytllik :) sac. sen eğer aliminyum kestrip fanları kendi takarım diyarsan odaha ii olur. beni öle bir imkanım olmadığı için hazır ve ucuz alıp değiştirdim.
Eklentiler
adsız.JPG
adsız.JPG (101.47 KiB) 23165 defa görüntülendi
yenler83
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti faruk19 » 16 Nis 2008, 12:58

verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.Bahsettiğim zalman nc-1000 etrafı kapalı.yanlarda hava alma yerleri var.2 adet fan gizli ve üfleme hızı yüksekmiş.Üzerinde 679 hava deliği var ve delikler dediğin yerlere denk geliyor.hava deliklerden laptoba üfleniyor.yani fanların yerini değiştirmeye gerek kalmıyor. Resim fiyatı 100-120 ytl civarı. önce bir alüminyum kestirme ve fan takma maliyetini hesaplatıp, fiyatı 50 ytl yi geçerse zalmanı alacağım. Ayrıca ram lerim 2x512 mb.onlarıda 2x1gb yapmayı düşünüyorum.faydası olurmu.vista daha kafadan 500mb yiyor.bu durumda ısınmaya sebep olabilir mi. selamlar
faruk19
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gtoprak » 16 Nis 2008, 13:47

ne kadar vista o kadar ram :=). yani vista varsa illaki 2 gb veya daha yüksek olmalı ram ler ki 2 gb ram bile bana yetmiyor. daha çok ram lazım :)

Site Kullanım Kuralları
Arkadaşlar lütfen özelden yardım istemeyiniz. Bunun nedeni benzer problemi yaşayan arkadaşlarında sitemizden faydalanabilmesi içindir.
Kullanıcı avatarı
gtoprak
Üye
Üye

İleti kyturan » 17 Nis 2008, 20:07

3 fan ve bir adaptör alıp masayıda uygun yerlerinden kesip fanı taktım notebokk soğutucu gibi oldu. işlemci 33 gpu 45 hdd 33 derecede. resim ekleyemedim ekleseydim gösterecektim...
kyturan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti swordandstone » 29 May 2011, 20:37

ilk laptopumu alalı 3 sene oldu, şu an 2. laptopumu kullanıyorum. ikisinin de markası hp idi. ikisi de aşırı derecede ısınıyordu ve ısınmadan dolayı kapanıyordu. ikisi de garantiye gitti.... vs

lakin HP PAVILION DV7-6030ST LC750EA modelini görünce insanın içi gitmiyor değil. eridim makineye resmen... ama güvenemiyorum işte. çünkü bilgisayarımla, sisteminin rahatlıkla yettiği birçok oyunu oynayamıyorum bile. çünkü kapanıyor... laptoplar oyun için dizayn edilmemiştir filan diyoruz ama, kendi broşürlerinde multimedyadan, ofis işlemlerine, internetten en yeni oyunlara kadar birçok alanda kullanabileceğimiz yazıyor.

sizce hp pavillion bu sorunları düzeltmiş midir yeni nesil makinelerinde? ya da ümit var mıdır?

swordandstone
Yeni Üye
Yeni Üye

Notebook markası: HP

İleti saka » 31 May 2011, 16:49

swordandstone yazdı:ilk laptopumu alalı 3 sene oldu, şu an 2. laptopumu kullanıyorum. ikisinin de markası hp idi. ikisi de aşırı derecede ısınıyordu ve ısınmadan dolayı kapanıyordu. ikisi de garantiye gitti.... vs

lakin HP PAVILION DV7-6030ST LC750EA modelini görünce insanın içi gitmiyor değil. eridim makineye resmen... ama güvenemiyorum işte. çünkü bilgisayarımla, sisteminin rahatlıkla yettiği birçok oyunu oynayamıyorum bile. çünkü kapanıyor... laptoplar oyun için dizayn edilmemiştir filan diyoruz ama, kendi broşürlerinde multimedyadan, ofis işlemlerine, internetten en yeni oyunlara kadar birçok alanda kullanabileceğimiz yazıyor.

sizce hp pavillion bu sorunları düzeltmiş midir yeni nesil makinelerinde? ya da ümit var mıdır?

Büyük ihtimalle düzelmiştir.
Ama emin olamıyorsanız kendi kullandığım ASUS n53 Serisini de öneririm.
Şimdiye kadar hiç ısınma problemi yaşamadım.
Notebook, laptop, netbook
Kullanıcı avatarı
saka
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Ettiği Teşekkür: 88
Aldığı Teşekkür: 117
Notebook markası: Asus

Hp Notebook